SUN LICHT „.ZBW ■I 5 I I I I H PBEDIKBEURTEN. Burgerlijke Stand. VRIJDAG 6 SEPT., Officiëele Advertentie. Loting voor de Militie. Advertentiën. ANTI-TARXEFWET-OODKITÉ W. de Haan te Utrecht. der gemeente 2 Door met 31 I het de Landbouwten- bijzondere attractie, de Bioscoop in’ zzde WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN wat goed en zuiver is 1 Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra Sunlight slechts eens J geprobeerd is. s Voorin. yi/2 uur: Ds. BRUINING van Middelharnis. ’s Avonds 5 uur DEZELFDE. van den heer dd. 22 Augustus Vrijdag a.s. is weer het jaarlijksch bloemenfeest. De Vereeniging te dezer stede, die zich ten doel stelt, het aankweeken van bloemen in de gezinnen der kleine burgerij en vooral der werklieden te bevorderen, mag zich gelukkig meer en meer verheugen in veler belangstelling, niet alleen van de zijde dergenen, aan wie jaarlijks de stekjes ter verzorging worden gegeven, maar ook van de zijde der gegoede burgerij, waardoor het Bestuur in staat wordt gesteld, de kweekers en kweeksters der bloemen een avond van ontspanning te bezorgen, en tevens voor de best geslaagde planten een souvenir of cadeau aan te bieden. Dit jaar heeft het Bestuur weer eens iets Die moet kleeren aan hebben. En zóó was mama niet, of ze jieeft toen die pop onder haar mantel moeten bergen, totdat ze er kleertjes voor zou hebben ge kocht.” Zondag 1 September. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur GEEN DIENST. DOOPSGEZINDE KERK. 's Voormiddags 93/4 uur De Eerw. Heer H. YSBRANDIJ. Theol. Cand. te Leiden. Maandel. Collecte. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9i/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur DEZELFDE. Ondertrouwd J. THIES, Dir. Zuivelfabriek M. E. VOS. Huwelijksvoltrekking Maandag 16 Sept. a.s. Voor Bolsward eenigste kennisgeving De Amsterdamsche Nes. Het is wel eigenaardig, schrijft’t N. v. Ned., dat het soort cafe’s, en café-chantants, waar mede de Nes zoo 20 a 25 jaar geleden als ’t ware bezaaid was, zoo gaandeweg verdwenen zijn en daarmee eveneens het soort pleizier- makers, die de Nes toentertijd maakten tot een straat van minder goede reputatie. Ach tereenvolgens zijn in de laatste jaren in de Nes heel wat flinke gebouwen, voornamelijk kantoren gezet. Tot voor enkele maanden was de entree van de straat af, het begin vlak bij de Damstraat, nog een paar /socië teiten” rijk. Toen men met het sloopen van den Dam klaar was, lagen beide café’s feitelijk tegen het Damfront. Ze zijn nu verdwenen: //The Empire”, en de Olympia Bar zoekt men nu vergeefs. De firma Noak heeft het laatst bestaand café aangekocht en daarmee kan men feitelijk de Nes als //gerehabiliteerd” beschouwen. Een nieuwe oplichterstruc. Een sigarenwinkelier te Rotterdam is het slachtoffer geworden van een oplichterstruc, die niet zoo algemeen bekend is. Een vreemdeling verscheen in den winkel met een brief, die volgens het adres, aange- teekend verzonden moest worden en deelde mede dat hij f 10 moest wegsturen. Daarom verzocht hij den winkelier hem een bank biljet van f 10 te wisselen voor specie. Aan het verzoek werd voldaan en het bank biljet, dat schijnbaar in den brief werd ge daan, verdween inderdaad in een mouw of zak van den vreemdeling. Toen het er nu op aankwam om de f 10 in specie voor den dag te halen, bleek de Duitscher dit geld niet bij zich te hebben. Doch geen nood, hij zou even naar zijn hotel gaan om het te halen, voor alle zekerheid liet hij den aangeteekenden brief, door hem inmiddels dicht gemaakt, in den winkel achter. De Duitscher vertrok en keerde niet weder. En toen de sigarenwinkelier ten laatste besloot om den achtergelaten brief te openen, bleek deze niets te bevatten dan een vél wit papier. Een hoedenspeld. een te lange hoedenspeld, die een dame te Berlijn op baar reuzenhoed droeg, zonder daaraan een dopje te bevestigen, werd een conducteur van de electrische tram, toen hij aan de schel wilde trekken, gewond. De man liet zijn arm verbinden, maar na twee dagen bleek het, dat hij bloedvergiftiging had gekregen, en moest zijn arm worden hij met recht trotsch is, een plant, die uit munt door zeldzaamheid, sierlijkheid van vorm, of rijkdom van bloei. Zoo zijn er soms onder de gewone kweekers der stekjes ook, die van hun overjaarsche planten thans prachtexemplaren hebben, of anderen bloemisten zoowel als particulieren die iets extra’s bezitten. Welnu, zij kunnen het nu eens aan velen toonen, zonder dat hun planten eenig gevaar loopen, want voor zorgvuldige bewaking wordt zorg gedragen. Dat de verwachting, dat deze nieuwe attractie zich in veelvuldige deelneming mag verheugen, niet beschaamd worde, evenmin als de gekoesterde hoop, dat het Bestuur weder in staat zal worden gesteld, velen een aardig souvenir te schenken voor de ingezonden bloemen. Dat //Floralia” een nuttige uitwerking heeft in menig opzicht is reeds vroeger aangetoond, en behoeft hier niet herhaald. Volksvermaken. Er heeft zich eene Commissie gevormd, die op f. Beste Maandag” als van ouds weer volksvermakelijkheden op ’t touw heeft gezet. Op het terrein bij de Blauwpoort. Er zullen plaats hebben voor jongens Hardloopen met hindernissen in 2 rubrieken en zakloopen met variatie. Voor meisjes Stoelendans en Ringspel. Prijzen bestaan in luxe voorwerpen. De aanvang is bepaald op 2 uur. had gekregen, afgezet. In verband met dit feit hebben de con ducteurs op de Berlijnsche electrische trams last gekregen, geen dames met lange hoeden- spelden, die niet van een veiligheidsdopje voorzien zijn, op de tram toe te laten. Weigeren de dames de hoedenspelden door dopjes te beveiligen, dan moet de conducteur niet alleen weigeren ze mee te nemen, maar ze bij de politie aangeven. Wellicht helpt dat! zegt de Foss. Ztg. BOLS WARD, van 29 tot en Augustus 1912. Ondertrouwd: Otto Timmermann, van Nijland, en Klaarke Dijk. Jan Thies, van Nieuwehorne, en Margaretha Elisabeth Vos. Geboren: Jetske d.v. Jacob Bangma en Aagje van der Veen. Dirk z.v. Jacobus de Jong en Jantje Dijkstra. Grietje d.v. Ynze Kooistra en Sipkje Statema. Anna d.v. Molle Eijer en Dirkje Deentjes. Sijbrigje d.v. Sies Visser en Grietje Heslinga. WON8ERADEEL, van 28 tot en met 30 Augustus 1912. Overleden: Yde Safridus Boorsma 23 jr. echtgen. van Fimkjen Hamstra te Bolsward (woonpl. Hichtum). Thijs Rekker 39 jr. echtgen. van Aag Zweed te Wit- marsum. Een nieuw reddingsmiddel. Vrijdagmiddag werden op het strand te Zand voort voor het Kurhaus proeven genomen met een toestelletje tot redding van baders, die zich te ver in zee gewaagd hebben. Het zeer eenvoudige toestelletje bestaat uit een stukje hout van een paar d.M., dat eenigszins den vorm van een visch heeft aan de. achterzijde is een dunne lijn bevestigd. Het spitse stuk hout wordt naar het doel geworpen met een veerkrachtigen stok, waar aan een touw is bevestigd. De in gevaar verkeerenden kunnen dan het touw grijpen. Uitvinder van het toestelletje is de heer Klontje, militie-commissaris in Zeeland. Onder veel belangstelling van badgasten werden verschillende proeven genomen. De //visch” werd van 60 tot 80 meter ver in zee geworpen. De algemeene indruk was, dat het toestel, wil het dienst doen voor het redden van in gevaar verkeerende baders aan een strand, zoodanig verbeterd moet worden, dat het 200 of 300 meter ver is te slingeren. Dievenbende. Enkele dagen geleden werd te Heerler- heide een belangrijke diefstal gepleegd bij een winkelier. Hoewel de politie uit Heerlen terstond een uitgebreid onderzoek instelde, gelukte het haar niet de hand op de dieven te leggen, hoewel zij gegronde vermoedens had, dat een Duitscher bij den diefstal betrok ken was. Het huis van den Duitscher werd intusschen nauwkeurig bespied, en toen de politie zag, dat er een kar voor de deur stilhield, verdubbelde zij hare opmerkzaam heid. Het karretje reed weg in de richting Nieuwenhagen, gevolgd door de politie, die niet vergat den politie-inspecteur te waar schuwen. Nabij Nieuwenhagen werd de wagen aan gehouden, en bij de inspectie bleek, dat tal van goederen, die te Heerlerheide gestolen waren, op den wagen verborgen lagen. De voerman, diens vrouw en een knaap werden aangehouden en de politie begaf zich ver volgens naar Heerlerheide om huiszoeking te doen in de woning van den verdachte. Het onderzoek was alleszins bevredigend. Een half dozijn hammen werden opgegraven uit steen kolenslip, bekend onder den naam //schlamm”; planken waren uit den vloer van den zolder en de opening gevuld met koffieboonen, spek enz. Ook twee geladen revolvers werden te voorschijn gehaald. De politie heeft aange houden twee Duitscherszij zoekt naar een derden verdachte, die echter de wijk naar het buitenland genomen heeft. Het karretje diende om het gestolene in veilige haven te brengen, wat evenwel mis lukte door de activiteit der politie. Overvallen. Een der patiënten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen ,zde Brinkgreve” bij Deventer, heeft dezer dagen een der ver plegers met een dorschvlegel zoo hevig op het hoofd geslagen, dat daarvan een ernstige verwonding het gevolg was. Ware een der andere patiënten niet ter hulp gekomen, dan was de broeder, die reeds bewusteloos was, zeker doodgeslagen. Zijn toestand is bevredigend en men heeft hoop op zijn behoud. Zou ’t waar zijn De Haagsche courant vertelt als historisch Een dame gaat dezer dagen met* haar dochtertje in de stad een pop koopen. Het kind kiest een aardige uit, en wil haar speelgoed op den arm meenemen. Dan zullen we er ergens anders nog kleertjes voor gaan koopen, zegt mama. En daarop verlaten zij den winkel. Midden in de stad staat een agent op post, een agent, die de Zedelijkheidswetten in zijn zak heeft. Hij stapt op de dame af. Zóó kan dat meisje niet over straat De TENTOONSTELLING der gekweekte planten zal worden gehouden op ’s namiddags van 2 tol 4 uur, in Z/De Doele”. Leden en begunstigers hebben vrijen toegang met hunne huisgenooten. Niet-leden tegen betaling van 10 ets. Tevens wordt dit jaar voor een ieder gelegenheid gegeven, om mooie planten in te zenden. Deze planten worden door ’t Bestuur beoordeeld, dat daarvoor één of meerdere kunstvoorwerpen beschikbaar stelt. Zij, die hieraan willen deelnemen, kunnen ’s morgens tusschen 10 en 12 uur de planten bezorgen, en ze ’s middags tusschen 4 en 5 uur terug halen. Voor alle Inzenders is de Zaal ’s avonds 6 uur geopend, en om 7 uur (voor zoover er plaats is) voor anderen, boven de 16 jaren, tegen betaling van 10 cent per persoon. Namens ’t Bestuur Dr. C. J. NIEMEIJER, Voorzitter. M. ITTMANNHannema, le Secretares. De BURGEMEESTER Bolsward Gelet op de missive Commissaris der Koningin 1912, le afdeeling M. no. 2987 Gezien art. 5 van het Militiebesluit II Brengt ter openbare kennis dat de loting voor de militie van ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichting1 1913 alhier zal plaats hebben in het gemeentehuis op Vrijdag den 6 September 1912, voormiddags om 91/2 uur- Dat aan de loting moeten deelnemen alle voor de lichting 1913 inge schreven personen, met uitzondering van hen 1. die vóór den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden 2. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 3. die vóór 1 September bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij Onze op een ingesteld beroep genomen beslissing voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrij gesteld 4. die vóór 1 September onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Bolsward, den 23 Augustus 1912. De Burgemeester van Bolsward, A. van der MEER, L.B. De vlag wappert van toren, openbare ge bouwen en vele particuliere woningen, het weer houdt zich goed en ’t zonnetje zet af en toe gloed en vroolijkheid bij aan den nationalen feestdag, den verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin, het Hoofd van den Staat. Te halfnegen verkondigde het gebeier van alle luidklokken der stad, dat het heden een bijzondere dag is, en daarna gaf ons Stedelijk muziekkorps eenige nummers muziek op het plein voor het Stadhuis. Inmiddels hadden de schoolkinderen zich in feestge waad naar de verschillende scholen begeven, om onder geleide van hunne onderwijzers en onderwijzeressen zich voor ’t Gemeentehuis te verzamelen, en een optocht te formeeren. ’t Was een aardig gezicht, die lange rij van duizend kinderen, versierd met vlaggetjes of bouquetjes, onder de vroolijke tonen der muziek door de straten te zien trekken. Overal ging de optocht dan ook tusschen dichte rijen van het publiek door, en het Oranjezonnetje begunstigde dezen optocht. Daarna werden de kinderen, ieder in eigen schoollokaal, onthaald op eenige versnape ringen. Vroolijk klonken uit de kinder keten de nationale liederen, en de oogen schitterden van vreugd. Een schoolfeest, al zij het dan ook op be scheiden voet, is toch altoos een dankbaar nummer, en de Oranje-Commissie heeft daar om ook gemeend, zich dit jaar tot dit num mer te moeten bepalen. Laat ons met die Commissie hopen, dat zij in staat zal zijn het volgend jaar een feest te organiseeren dat Bolsward waardig is. De aanleiding om dat dan te doen is het waard. Het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid mag wel waardig herdacht worden, en de verjaardag der thans regeerende Telg uit het Huis van Oranje mag dan tevens een aanleiding zijn om spon taan feest te vieren. Voorheden is in onze plaats hiermede het feest besloten, en naar men ons meedeelt, zal na den middag of avond ook vanwege het Muziekkorps geen uitvoering, tournée of volksconcert meer plaats vinden. De Kermis. De eerste dagen onzer kermis waren bij zonder kalm. De gang zit er nog niet in. Op straat is aardig beweging, de jeugd ver maakt zich kostelijk in de stoomcaroussel en in den draaimolen, maar ’s avonds was het bezoek aan de verschillende uitspannings- plaatsen niet groot. De drukke dagen komen nog en brengen gewoonlijk meer bezoekers. In den schouwburg van den heer Frans Hart wordt uitstekend gespeeld. Wie daar heen gaat kan verzekerd zijn van een goed verzorgde voorstelling. Vrijdag werd opgevoerd het tooneelstuk »Frou-Frou I” Het bezoek op de eerste rang was dunnetjes, de lagere rangen waren behoor lijk bezet. De opvoering was magnifiek. Het stuk is van inhoud Fransch en in modernen geest, maar de vertolking er van was boeiend, en uit alles bleek, dat men in dit gezelschap eerste krachten aantreft. Ook de costumes waren rijk en passend, de tent, het decora tief en het tooneel waren netjes. Plaats ruimte belet ons de verschillende rollen te bespreken, doch wij kunnen ieder, die van echte tooneelspeelkunst houdt, een bezoek aan den schouwburg vrijmoedig aanbevelen. Welte’s Bioscoop trekt, oudergewoonte, flink publiek. Daar wordt gezorgd voor afwisseling en de beelden zijn steeds nieuw en bijzonder scherp. Als laatste nieuwtje wordt daar gegeven het bezoek van Koninklijk Echtpaar aan toonstelling. Zeker een De voorstellingen van Doele” van den heer Uges waren minder druk bezocht, maar niettemin wordt daar ook gezorgd voor verscheidenheid. Verschil lende gekleurde films worden daar vertoond, die zeer de aandacht trekken. Danslustigen kunnen bovendien Zaterdag-, Zondag- en Dinsdagavond na afloop der voorstelling hun hart ophalen, terwijl Zondagnamiddag 1 uur een matinée zal worden gegeven, uitsluitend voor leden der Sociëteit met hunne huis genooten. De stoomcaroussel van den heer Nizet is voor oud en jong een groot vermaak. De prachtige caroussel levert ’s avonds een schitterenden aanblik en blijft de clou der kermis. Sterke Peer, de sterkste en zwaarste man der wereld, wegende niet minder dan 408 pond, trekt ook nog al kijklustigen en kan met recht een wondermensch genoemd worden. Als het weer meehelpt, dan zulten de drie laatste dagen der kermis wel meer fleur en vertier brengen. Hoe?... Wat?... toegevoegd, n.l. dat ook anderen planten De PRENTBRIEFKAARTEN, welke vanwege het Comité worden verspreid, zijn alom verkrijgbaar in den BOEKHANDEL, alsmede bij den Uitgever: kunnen inzenden ter opluistering. Menigeen Die pop is ongekleed 1 BROEREKERK. <sr 1240 I I „Floralia”. EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2