51ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DE KERMIS. Nc. 72. Verschijnt Donderdags en Zondags. I II 3 1912. 1 I i Donderdag 5 September. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke bewijs 11, zijnde de naar de te was dat in volgorde de volgende prijs behaalden: Anna Hingst, uur werd gesteld echter tot 7 uur ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. wij vernamen twee rubrieken werd en voornaamste gelegen- van uitspanning nog even besprekende, wij eerst de tooneel voorstellingen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Ie en B. Adema en premie behaalden. In klas B. waren Prijswinnaars waren onze van Spanning, W. Brandenburg Hoekstra, L. J. Timmer alhier Sneek den prijs, terwijl de heeren H. Wierema C. Ebbendorf de 2e 14 parturen van 3. stadgenooten J. en H. premieA. de Boer (Hichtum) L. Mol en C. de Jong, 2e. F. van Spanning, A. Nieuwenhuis en P. Nota, 3e H. Donker, Arum. Tot predikant bij de Herv. Gem. alhier (vacature Mekking) is beroepen de heer W. Hamilton of Silverton Hill, te Sybrandaburen. Met den beroepe.ne kwamen op het drietal voor (alph.) de h.h. Schilder- mans te Etten en van der Veer, te Zurich. Sneek, 3 Sept. Tot rector van ’t Gym nasium alhier (vac. wijlen Dr. Wagner) is met 10 stemmen benoemd dr. H. D. Verdam, conrector te Leeuwardenop no. 2 der lijst van aanbeveling dr. A. Hengeveld, conrector aan ’t z.g. Chr. gymnasium te Utrecht, werden 4 stemmen uitgebracht. Een sleepersknecht uit Zutphen die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag den straatweg ArnhemNijmegen passeerde, had even voorbij Eist het ongeluk van den grooten verhuiswagen, waarmede hij reed, te vallen. Daarenboven gingen den man de wielen over hoofd en bovenlichaam, waardoor hij zeer ernstig werd gekwetst. Per automobiel werd de ongelukkige, die eerst nog een half uur bewusteloos op den weg had gelegen, naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Geen belangstelling Van een extratrein van Leeuwarden naar Arnhem en Nijmegen maakten, zoo meldt de Leeuw. Crt. zes personen gebruik. Uit den stormnacht. Wierum, 2 Sept. Sedert enkele dagen is in ons dorp een afdeeling rijkspolitie gesta tioneerd, die geregeld nacht en dag in ’t dorp surveilleert. Men vreest, naar ’t schijnt, voor ernstige ongeregeldheden, hoewel niemand recht weet, waarvoor eene zoo groote politie macht noodig is. De kwestie is ontstaan door een ernstig geschil tusschen ’t bijzondere schoolbestuur en het hoofd der bijzondere school, waarbij bijna het geheele dorp partij trok voor //meester”, en dat doet ’t nog. Pingjum, 2 Sept. Uitslag der heden al hier gehouden handicap-harddraverij. 10 dravers. Prijs f60 Condor van den heer Wiuia te Follega, pikeur M. Siderius te Leeuwarden le premie f 20 Ritina van den heer Heeg te Oosterend, pikeur Tj. Kramer te Nijland; 2de premie f 10 Avonturier van eerstgenoemde, pikeur M. Siderius voor- noemd. Leeuwarden, 2 Sept. In verband met hare actie voor gemeentelijke winkelsluiting heeft de afd. Leeuwarden van den Bond van handels- en kantoorbedienden een onderzoek ingesteld naar de wenschen van de winkeliers zelf. Hierbij bleek, dat 537 winkeliers (ruim 70 pCt.) zich voor een wettelijke winkel sluiting verklaarden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 3 Sept. In de raadszitting van hedenavond werd de gemeente-begrooting voor 1913 in ontvangst en uitgaaf aangeboden tot een bedrag van f 543487,26. Op een vraag van den heer C. A. Zelvelder of ’t D. B. in een volgende vergadering komt met plannen voor verbouwing van school no. 1, luidde het antwoord, dat men eerst in 1914 vaste plannen inzake den bewusten sohoolbouw den Raad hoopt voor Zij is al weer heenDe klok van ’t Raadhuis heeft heden morgen weer geluid. Officieel is daardoor weer bekend gemaakt, dat de kermispret is afgeloopen, en alles weer op den ouden regel behoort te gaan. De spellen en kramen enz. die de vorige week met bekwamen spoed zijn opgebouwd, verdwenen en verdwijnen in nog sneller tempo. Van enkelen is er nog een overschot, dat ook heel snel wordt opgeborgen, om naar elders vervoerd te worden en weer dienst te doen. En ’t gewone leven vervolgt weer met statigen tred zijn weg, ieder keerde weer tot zijn bezigheden terug. Wei hem, die zonder leed- of schaamtegevoel zich nog kan verheugen in ’t herdenken der genoten vreugd, en met voldoening kan terugzien op de uren van ontspanning, en daardoor opgewekt, zich weer met vernieuwden lust kan wijden aan zijn dagtaak. De eerste dagen onzer kermis brachten, dat hebben wij in ons vorig nummer reeds gezegd, weinig drukte mee. De laatste dagen was er, als gewoonlijk, wel iets meer beweging, doch over ’t geheel was er weinig te doen. Vooral op straat was in den laten avond minder geloop dan vorige jaren. Daarbij kwam nog dat onze kermis begunstigd werd met lichte maan en de lantaarns niet werden ontstoken zoodat- het sommige avonden op straat doodsch, duister en ledig was te noemen. Ook de vroeger zoo drukke en gezellige Zondagnamiddag wordt door velen gemist. Als dan om 4 uur de kramen open kwamen zag men zeer veel ouders (vooral uit den werkenden stand) met hun kroost de kermis rondgaan. Ook uit naburige dorpen kwamen velen zoo’n Zondagnamiddag onze kermis een bezoek brengen. Dit waren voor de ouders en de kinders gezellige uurtjes, ze vonden zich gelukkig in elkanders gezelschap, te midden van al dat heerlijke, dat fraaie en behoorlijke, waarvan elk een bescheiden deel het zijne zag worden. Toen de opening op 5 ging het ook nog, nu moest gewacht worden, misten de kleintjes haren namiddag. Het ongunstige weer werkte ook dit jaar nog extra mee, om alles stil en doodsch te doen zijn, en buiten- bezoek achterwege bleef. Zaterdag- en Zondagavond waren de ge legenheden tot uitspanning behoorlijk goed bezet, sommige zelfs vol, doch op straat was het bij vorige jaren vergeleken, ook die avonden niet druk, en ook Maandag- en Dinsdag was er, naar het ons voorkwam, weinig drukte vooral in de latere uren. De kramers zullen o. i. wel gegronde reden hebben tot klagen. ’t Wordt meer en meer duidelijk, dat ook onze kermis z/aan verval van krachten lijdt,” en wellicht in latere jaren geheel overbodig wordt. Of wij zulks betreuren Eensdeels ja, om de kinderen en verder om die ouderen, die het niet mag beuren elders of op andere wijze ontspanning te zoeken, anderdeels neen, want voor de meeste volwassenen be staat er vaak genoeg gelegenheid om op velerlei wijze uitspanning te vinden. Voor heel enkelen zou het misschien gewenscht zijn, omdat zij door de gelegenheid soms tot misbruik gebracht worden, of zich uit gaven getroosten, die beter en nuttiger be steed konden worden. Een korte bespreking der laatste dagen moge hier nog volgen De ledenkaatspartij op Zondag trok niet veel belangstelling. In er gekaatst, de leeftijds grens was 35 jaren. In klas A. de ouderen 10 parturen van 2 wonnen de heeren en K. Christiaans van onze stadgenooten en K. Goodijk de Maandag liet des voormiddags het weer zich goed aanzien. Te ongeveer één uur werd een optocht gehouden met het stedelijk muziekkorps, en ging de commissie van volks- vermakelijkheden een eeresaluut brengen aan ’t hoofd onzer gemeente, om daarna zich te begeven naar het terrein bij de Blauwpoort. Verschillende spelen waren daar georganiseerd voor jongens en ook voor meisjes en een behoorlijk publiek was er bij tegenwoordig. Jammer echter bedierf omstreeks 3 uur een hevige regenbui de pret. Later werd de strijd hervat, maar de fleur was er af terwijl het ook af en toe nog regende, zoodat men ge dwongen werd maar vlug af te maken. Voor de jongens was er in twee rubrieken hardloopen met hindernissen. Bij de partij der grootsten (1913 jaar) werden de prijzen behaald door: Johan van den Oever, R. van Buren, J. de Bruin, F. Krooienga, J. de Vries, Herm. Oosterbaan, M. de Jong en H. Y. Prins. Kleinere jongens (69 jaar): E. de Jong, E. v. d. Werf, Sj. Buikstra, D. Brameijer, J. v. d. Zee, L. Plantinga en J. Eekma. De meisjes (10 en 11 jaar) moesten hard loopen met zakdoek-binden. Prijzen: Minke Steensma, Maria v. d. Oever, Jacoba van Dalen, Petronella van Santen, lefkeKoopmans, Alida Schoonhof! en Agatha de Heer. Kleine meisjes (69 jaar) Balwandelen. Prijzen: Agnes Oosterbaan, Petronella v. d. Werf, Willemke Werkman, Rika v. d. Werf, Grietje v. d. Woude en Regina de Boer. Daar de regen meer en meer toenam, moest voor den stoelendans onderdak gezocht worden en deze werd op de bovenzaal van ’t //Hof van Holland” gehouden. Dit was jammer, want slechts enkelen konden er nu getuige van zijn. De uitslag juffertjes een lefke Andringa, Trijntje Walthuis, Mintje Posthuma, Christina Kuipers, Etje de Boer en Wietske v. d. Zee. De Commissie had nog al eenige kosten besteed voor het oplaten van balonnetjes, waaraan briefkaarten waren gehecht met verzoek om bericht waar die ballons neer gekomen waren. Juist na de beëindiging van den wedstrijd werden een tweetal ballons, voorzien van aangehechte kaart, aan Commissie terugbezorgd. Zij waren Westhem opgevangen, en werden door onzen stadgenoot O. Vallinga terugbezorgd. Van de andere Zeppelins is nog niets vernomen. Indien er nader bericht van -inkomt, zullen wij er mededeeling van doen. Het vuurwerk trof het nog al goed met het weer, en natuurlijk trok dit nummer de belangstelling van velen. Toch was er niet meer die groote toeloop uit de omstreken, als dit vorige jaren meestal het geval was. Het weer zal misschien door velen niet vertrouwd zijn geworden. Het vuurwerk z^elf slaagde weer uitmuntend, gelijk men dit trouwens van het door de firma N. J. Schuurmans te Leeuwarden geleverde steeds gewoon is. Vooral het slotnummer, een draaiende molen tusschen twee fonteinen van vuur met het daarbij behoorende slotbombardement was extra fraai De verschillende heden zullen behandelen. De schouwburg van den heer Hart mocht j.l. Zaterdag een vrij talrijk bezoek ontvangen. Ook op den eersten rang was toen een behoorlijke bezetting. Het tooneelspel //Rechtersmacht” werd in de 4 bedrijven goed, ja uitmuntend afgespeeld. Echter zijn van dat stuk de twee laatste bedrijven wat arm aan handeling en wat te langdradig om erg te boeien. Zondagavond was de tent geheel gevuld op alle rangen. Het drama Z/De Negerhut” in 8 tafereelen is getrokken uit het bekende werk van dien naam van Mevr. H. Beecher-Stowe. Dit realistische werk over het ongelukkig lot der slaven en’t afschuwelijke van den slavenhandel wordt in dit drama vertolkt, en het gezelschap Hart heeft ook weer hierin getoond, wat het vermag. Het decoratief was heel aardig, maar voor dit stuk wordt een veel ruimer tooneel vereischt. De tooneelen als bijv, het gevecht in de rotsen, en de slavenmarkt te New-Orleans waren hier zoo primitief en klein, en ook het personeel te weinig talrijk om dit stuk indruk te doen maken. ook hier bekende blijspel«Dat heeft mijn commensaal gedaan”, heel vlug en vlot af gespeeld, maar publiek was er bijna niet. De laatste avond was alles er evenwel weer vol. zz Dokter Klaus”, het ook hier ter stede vroeger meermalen opgevoerde tooneelspel, kwam ge heel tot zijn recht, en verwekte veel bijval. lederen avond heeft het gezelschap Hart getoond, dat er flink werk wordt geleverd, en ook aan de verschillende kostumes werd telkens veel zorg besteed. Het zal dan ook geen twijfel lijden, dat dit gezelschap, dat het plan heeft een volgend jaar terug te komen ’t zij met de tent, ’t zij in Z/De Doele” dan een nog grooter bezoek zal trekken. Zulk spel bevalt en vindt waar- deering. De stoomcaroussel van den heer Nizet trok eiken avond nog al bezoek, doch Maandag avond was het er overvol. Het bloemenfeest is zoo’n avond een bijzondere attractie en vandaar dat de drukte in deze nette salon er toen bijzonder groot was. De kinomatograaf van den heer Welte wekt ook gedurig veel belangstelling. Voor elke voorstelling verdringt zich een talrijke menigte voor de ingangen. En het gedrang is soms niet gering, als de uitstroomende massa door hetcordon wachtenden moet breken. Ook de bioscoop van den heer Uges in z/de Doele” vond de laatste avonden een goed bezoek. Het blijkt dat het publiek op die bioscopen gesteld is, wijl nu inplaats van een, reeds twee van die inrichtingen ver schenen en ook bezoek trokken. Onze Kaatsvereeniging heeft het dit jaar eens goed getroffen met het weer, voor zoover het de groote kaatspartij aangaat. Welnu, die vereeniging is voorheen ook vaak in slechte conditie geweest met de elementen. De partij heeft dan ook nu een flink bezoek gehad, het was vol op het terrein en dus is de finantieele uitkomst ditmaal eens bevredigend. Dertien parturen dongen mee om de uit geloofde prijzen. Er werd soms hardnekkig gestreden. De zege werd behaald door partuur no. 5: A. Zwaagstra, Leeuwarden, J. Vlietstra en IJ. Aukema, beiden van Franeker. De laatste werd tot koning der partij uitgeroepen. De le premie door partuur no, 2: A. Smids, R. Werkhoven en G. Plantinga van Franeker; de 2e premie door partuur no. 8, de Mak- kumers: O. Postma, D. Kuipers en S. Rolsma en de 3e door partuur no. Dokkumers, de Kooistra’s. De prijzen en premies bedroegen f 90 en 3 zilveren medailles, f 45, f 12 en f 12. Als een bewijs van groote grilligheid van den wind in den bekenden stormnacht kan dienen, dat bij een landbouwer in het Gar- derbroek een zware eik was omgewaaid, die de aarde reeds zóó dicht genaderd was, dat zijn top door een volwassen mensch van den grond af kon worden aangeraakt. Plotseling echter draaide de wind en gierde de storm juist uit den tegenovergestelden hoek. Met evenveel gemak als het natuur-element eerst den boom had neergeworpen, richtte het hem nu weer op en thans staat de woudreus weer even recht, alsof hij zijn hoofd nog nimmer voor zijn sterken vijand gebogen had. Ook bij de Gebr. Hartman te Kallenbroek moet een boom een zelfde geval overkomen zijn. Amersf. Crt. Uit een Gemeenteraad. De vorige week deelden we een en ander mee uit de Raadsvergadering van Schoten, waar de vertering, door de leden van het stembureau gemaakt, aan critiek werd onder worpen. In de Ommer Ct. vinden we een verslag van den Raad van Ommen, waarin eveneens over de consumpties, in stembureaux gebruikt, werd gediscussieerd. De jongste verkiezing heeft f 34 gekost voor vijf flesschen port en 175 sigaren en daarin vond een der leden aan leiding een interpellatie te houden. Uit de be sprekingen nemen we het volgende over De Voorz. De menschen te beknibbelen, terwijl ze zitten voor de gemeente, vind ik wel een beetje kras. Dat kunnen we den men schen niet onthouden. Wat de sigaren betreft, die vind ik wel wat veel voor drie dagen. De heeren Paarhuis, Van der Veen en Van der Bent merken op, dat men, als men zoo’n heelen dag zit, wel wat mag hebben, maar dat het niet overdreven behoeft te worden. De heer Paarhuis Als er vroeger stem ming werd gehouden, werd er ook middag eten gebruikt. Ik vind echter goed, dat voortaan eten en drinken uit eigen zak be taald wordt. De heer Janssen: Mij dunkt, als er 5 flesch port is gebruikt, waren de leden van het stembureau niet in staat geweest de briefjes te tellen. De Voorz. Ik herinner me niet, dat ooit meer is gebruikt dan één flesch. Ook in ’t Ambt niet, maar daar krijgen ze in Z/De Zon” wat te eten, omdat de meesten te ver van huis zijn. In de stad kunnen ze echter best even naar huis, behalve Bijker. De heer Paarhuis. Als men met een paar man voor ’n flesch zit, schenkt men er nog niet zooveel uit. De glaasjes zijn nog niet zoo klein. Voorz. De toekomstige voorzitters zijn hier tegenwoordig en kunnen er zich van aantrekken wat ze willen. De heer Janssen. Ik zeg niet, dat het de schuld is van de voorzitters. Voorz. Och ia, het was misschien een Jobs, interna en N. de Boer, te leggen. nare koude dag, evenals vandaag. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1