M-= Dagelijks geopend. Zondags geslnten. i Koffers. HET ADRES voor naar het Buitenland Tasschen. Dekens. De Tjummarumer Ooft- en Groentetuin verzendt na ontvangst van ’t bedrag per postwissel of op bestelling van bekenden, eerste kwaliteit I vertrekkenden. fijne handappels of peren of van heiden, OOFT- en GROENTETUIN, T1UMMARUM. - Marktberichten. Advertentiën. Officiëele Advertentie. Loting voor de Militie. en Laatste berichten. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. der de gemeente-begrooting den dienst voor ’s-Gravenhage. der gemeente Eene 1 met 4 het van 16 1 1 27 een waarbij kansen 50 80 12 30 22 90 14 nu a. b. c. van den stichter, de werkplaatsen Sneek. Behandeling met bijlagen, commissie houders. Broederdienst kostwinnerschap als theol. student d. als ongeschikt Burg, en Wethouders tot tijdelijke geldleening de rekening van den over 1911, met ontactvol dit zoo in de echte snoepkeldertjes krijgen, weerprofeten, die geen anderen barometer gebruiken dan hun suikerspek- varkentje. Drukt men het op den buik en veert het mee, dan is er alle kans op regen blijft het hard, dan kan men het er gerust op wagen. heldere fabriek zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. IS ZOO ZUIVER ALS GOUD. De BURGEMEESTER Bolsward Gelet op de missive van den heer Commissaris der Koningin dd. 22 Augustus 1912, le afdeeling M. no. 2987 Gezien art. 5 van het Militiebesluit II Brengt ter openbare kennis dat de loting voor de militie van ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichting 1913 alhier zal plaats hebben in het gemeentehuis op Vrijdag den 6 September 1912, voormiddags om uur. Dat aan de loting moeten deelnemen alle voor de lichting 1913 inge schreven personen, met uitzondering van hen 1. die vóór den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden Het regent overal... Het is vervelend en dikwijls te herhalen Zoo men echter wacht op verergering van het weer, zijn er gelukkig verschillende eenvoudige aanwijzingen, waarop wij kunnen letten. Wanneer er slecht weer, regen en storm in aantocht zijn, krabben de honden in den grond, katten strijken bij hun ochtendtoilet hun poot achter het oor, de haan kraait vroeger dan anders, kraaien en raven krassen luider dan gewoonlijk, ganzen en eenden duiken herhaaldelijk, de zwaluwen vliegen laag, omdat de insecten, die zij als voedsel moeten vangen, ook laag boven den grond blijven. Een heel eenvoudig middel om het weer dat de dag zal brengen, te voorzien, is het aanschaffen van een poppetje van suikerspek men kan dit in elke ouwerwetsche kermis kraam, en Er zijn 3. die vóór 1 September bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij Onze op een ingesteld beroep genomen beslissing voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrij gesteld 4. die vóór' 1 September onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Bolsward, den 23 Augustus 1912. De Burgemeester van Bolsward, A. van der MEER, L.B. de gemeenterekening 1911, met rapport der van Burg, en Wet- Heden Donderdagavond vergadert de Raad dezer Gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behandeling van de navolgende punten 1. Beëediging van den heer P. van Wal, als lid van den gemeenteraad. de reclames tegen den Mijngasontploffing. LENS, 3 Sept. In de mijn Clarence bij Bruay, waar 60 arbeiders aan het werk waren, heeft een mijngasontploffing plaats gehad. Veertien mijnwerkers zijn reeds opgehaald. Zij hadden zware brandwonden gekregen. BETHUNE, 3 Sept. Van de 73 arbeiders, die in de mijn waren, zijn 15 ongedeerd op gehaald. Van de 73 arbeiders zijn er 10 zonder hulp naar boven gekomen. Deze hadden geen brandwonden van beteekenis; 23 anderen echter, die opgehaald werden, hadden zware brandwonden en werden naar het ziekenhuis gebracht, waar een hunner reeds bezweken is. Ook zijn drie lijken opgehaald. De 37 man, die nog in de mijn zijn, worden als verloren beschouwd. Alle gangen zijn ge vuld met dikke rook en ieder oogenblik hebben er instortingen plaats. Weboren Anskje d. v. Hendrik Kuma en Eroukje Strop fe Schraard. Antje d. v. Dirk de Boer _en Martha van der Zee te Witmarsum. Jurjeu z. v. Douwe de Jager en Elisabeth de Vries te Ferwoude. Overleden: Goffe de Vries 75 jr. echtgen. van Elisabeth Reijenga te Schettens. Samen 4 5 Blijven dus over voor de loting 25. Er is dus nog al zij het dan ook een kleine kans op vrijloten. Bioscoop. Naar wij vernemen zal de heer Uges, a.s. Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond nog Bioscoopvoorstellingen in de Doelezaal geven. 40 Vette Koeien 25 Vette kalveren 431 Graskalveren 104 Nuchteren Kalveren 216 Schapen 813 Lammeren 560 Varkens en vette Biggen - 102 Kleine Biggen - 3 Stieren 1 Paard 12 Bokken en Geiten - Totaal 1914 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo 40 a 43 ct. u kalveren u n Varkens per z/ Biggen Londen /z Zondag 8 September. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. (Doop.) DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9x/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 91/2 uur Dr. ANKERMAN van ’s Avonds 51/2 uur Ds. LANGMAN van Harlingen. Heden overleed na eene langdurige I ongesteldheid, in den ouderdom van I 79 jaar, onze geliefde Moeder en I Behuwdmoeder Ytje Bredzé, ,s. Wed. Lieuwe Arends Faber. I Bolsward, 2 Sept. 1912. G. Faber, Bolsward. R. van Laar-Faber, W. van Laar, B. Schafraad-Faber, J. Schafraad, E. Faber, Bolsward. van grootere hoeveelheden, ook van peren voor de keuken, per corres- van ongeval. Door de invaliditeitswet-Talma wordt deze zaak op geheel verkeerde basis geplaatst en waarschijnlijk voor goed verknoeid. Het weer in het buitenland. Tijdelijk is het weer iets beter. Maar van uit het noord-westen dringen nieuwe depressie- invloeden tot ons door. Zoodoende valt in Schotland op het oogenblik weer regen neer, en is in Engeland de zonneschijn sterk ge temperd. De temperatuur is in deze landen iets gestegen. In Duitschland is het tijdelijk zonnig, de afgeloopen nacht was koud, maar de dagtem peratuur lag weer hooger dan gisteren. In Frankrijk heeft de zonneschijn de over hand. Slechts hier en daar deden zich nog storingen gelden. In Zwitserland liggen de temperaturen laag en blijft de bewolking zwaar. Vele sta tions hebben nog regen gemeld. Momenteel is het tijdelijk zonnig. In Oostenrijk-Hongarije is het weer nog van streek. Meest is het daar koel en regen achtig. De laatste telegrammen spreken echter van een te wachten tijdelijke weersverbeteririg. In België was gisteren een zonnige dag. In Denemarken is het afbuiend en frisch, terwijl het weer in Scandinavië zeer uiteen- loopend is. De Z/Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Verzekering tegen regen. Ik mag dezen regenbrief niet schrijven zonder vooraf te laten gaan dit nieuwtje op regen- en verzekeringsgebiedvergadert niet in de week van 2 tot 7 September het Verzeke- ringscongres te Amsterdam Welnu, een Engelsche maatschappij deelt mede, dat zij, geïnspireerd door deze hopenloozeregeuperiode, verzekeringsvorm heeft uitgewerkt, men zich verzekeren kan tegen de van regendagen. De minimum- premie is slechts f 4.50 voor een week, terwijl zij tot slechts 9 gulden stijgt voor vier weken daarvoor ontvangt de verzekerde een bedrag van f2.50 per regendag. Voor lieden, die September voor hun vacantie uitkozen, is hier een gelegenheid, die zij zich niet zullen mogen laten ontgaan. Men brengt zijn vacantie-dagen door aan zee, op het land, in de bergen. En het blijft maar regenen, regenen, regenen... Tenminste heeft men dan het bevredigende gevoel, dat men zijn vacantie-uitgaven niet in het water heeft gesmeten, want elke regendag in huis, achter de natte ruiten gesleten, brengt zijn geld op. In dezen regenmoesson zou men er een geldbelegging van kunnen maken franco per post, spoor of een andere vracht- gelegenheid, in kistjes van f 1,en hooger tot f 2, Prijzen appels en pondentie. Prijscouranten van wintervoorraad kunnen eerst later worden verzonden. Bestel-adres: A.s. Vrijdagmorgen 10 uur, zal te Achlum een gedenkplaat worden onthuld, ter eere van wijlen den heer U. P. Draisma, oprichter der Onderl. Assurantie Maatschappij /Achlum” en zulks ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan dier Maatschappij. De plaat met opschrift, omgeven door randen bladwerk, is aangebracht in den bui tenmuur van de Kerk tegenover het graf Ze werd vervaardigd in van den heer J. Hofstra te N. Sn. Ct. Niet vliegen dit jaar. Verschillende omstandigheden staan plan voor een eerste overzeevlucht Enkhuizen naar Friesland in den weg. Er zal dus dit jaar niets van komen. Voor de bioscoop. De politie aan de overzijde van het IJ, die onlangs door haar optreden tegen vrijende paartjes aan de dijkglooiïngen sommigen ergerde, blijkt... nagemaakte politie geweest te zijn, die voor een bioscoop-vertooning opnemingen deed Als wij buiten iets zien gebeuren, mogen wij tegenwoordig niet verzuimen, ons af te vragen Is het wel echt N. v. d. D. Achterop. Onder bovenstaanden titel schrijft Het Volk over de wet-Talma in zake de ouderdoms pensioenen Gesteld de wet wordt vóór de algemeene verkiezingen van het volgend jaar in de Tweede Kamer afgedaan. Vóór ze dan in het Staatsblad staat, d.w.z. vóór ze in de Eerste Kamer is behandeld en aangenomen, zal het jaar 1913 wel tot het verleden behooren. Gaat het dan heel voorspoedig met de uit voeringswetten en maatregelen, dan kan bin nen een jaar of drie de wet in werking gesteld worden. Dan is het 1916. Voor de invaliditeitsverzekering is de wachttijd 150 weken, het eerste invaliditeitspensioen zal dus wel gegeven worden ongeveer 1919. Wordt de motie-Troelstra niet toegepast, dan zal het eerste ouderdomspensioen uit betaald worden bij het in werking treden der wet, dus in 1916. En dat zal dan f2 zijn 1 Dit is de meest optimistische voorspelling die te maken is. Een wet tot invoering van staatspension- neering, ook al moet die komen van een regeering die nog op moet treden, kan voor het ouderdomspensioen minstens even vlug gaan en de hulp is veel verder strekkend, wijl ze zich niet bepaalt tot ben, die tusschen hun 60e en hun 70e jaar 260 weken ver- zekeringsplichtg zijn geweest, niet tot de loonarbeiders in den striksten zin, en ook wijl het bedrag zich toch onmogelijk tot f2 per week bepalen kan. Nog erger dan het ouderdomspensioen vinden wij de verknoeiing der invaliditeits- pensionneering. Een invalide ontvangt een rente, berekend naar het getal weekpremies, dat hij betaald heeft. Dat wordt voor menschen met gezinnen, voor menschen van De Bildt H I (Station). Leeuwarden. BOLSWARD, van September 1912. Geboren: Marijtje d. v. Tjerk Faber en Reino Weidema. Otto Wiltje z. v. Matthijs Eerdmans en Jitske Henderika Postma. Monica Catharina d. v. Nicolaas Gerritsma en Maria Harlinrr. 1 tot en SNEEK, 3 Sept. Boterprijs lekeur f 48, Aan voer 9/4, 1/8. VEREENIGING: le keur f 48,— f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboter: f48,— a f Aanvoer 2/3, 36/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 52.50. Nagelkaas f Aanvoer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 3 Sept. 1912. Aanvoer Prijzen: 107 Melke- en kalve Koeien ƒ160 tot f 295 - 170 -310 18 - 30 z/ - 7 - 18 - 16 - 30 z/ - 10 z/ - - u 40 a 425 Kilo 28 k 30 24 a 245 Nationale Militie. Vrijdag a.s. des voormiddags te half tien ure zal op het gemeentehuis de loting voor deze gemeente plaats hebben voor de Natio nale Militie lichting 1913. Dit jaar heeft voor ’t eerst de loting plaats volgens de nieuwe wet, vandaar dat de regeling veel verschilt bij vroeger, toen alle ingeschreven lotelingen aan de loting deelnamen. Nu doen hieraan alleen de goedgekeurde dienstplich tigen mee van de 70 ingeschrevenen vallen af wegens 2. Aanbieding van hoofdelijken omslag. 3. Aanbieding van enz., dienst 1913. 4. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, de aanbe veling bestaat uit de heeren T. Tiezema, onder wijzer en J. de Groot, koopman. 5Voor stel van het aangaan eener 6. Behandeling van weg BolswardHarlingen rapport der commissie. 7. Behandeling van over en antwoord 1 ziekte of verzwakking behoort gelijk te wordem behandeld als invaliditeit ten gevolge drie, vier gulden in de week, terwijl wij meenen, dat invaliditeit ten gevolge van 2. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden Overleden: Ytje Bredzé 79 jr. weduwe van Lieuwe Faber. WONSERADEEL, van 31 Augustus tot en met 3 September 1912. J. WIJNSTRA - Bolsward. Reis 12391 Fotografisch Atelier S. ALGERA, Groote Dijlakker C 49. snaröamBail - H - - ii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2