51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 73. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 -I 1 Van Houten s Rona Cacao daarvan voortaan eenI geregelde gebruiker» wordt. De beste voor den prijs] 1 Kg. ïl.50 ^Kg./0.42f| - 0.80 Xo - 0.18 1912. 'i L AM Zondag 8 September. Uit de Raadszaal. 'Honderd tegen eer» dat men na een proef] met GOED en GOEDKOOP VOOR Afzonderlijke de rekening van den en over 1911, met RECLAME. T die rekening goed te de - 5235.86 Vergadering op Donderdag 5 September 1912. adres van wijziging ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van de gemeenterekening 1911, met rapport der van Burg, en Wet- J te verwachten, dat deze raads- zou ailoopen. Omdat vergadering zes weken wel denken, dat I if wees er op, dat er een gevoelen bestaat tusschen B. en van onderzoek. Hij er geen volledig inzicht was te het bedrijf uit de overgelegde Hij wijst op art. 5 der ver- op art. 114bis der wetmemo- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens, naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. om advies. van het Departement van B. en W. te machtigen, deel de vergaderingen inzake de van een Centrale voor electriciteit over en antwoord 2. Aanbieding van hoofdelijken omslag. Deze reclames worden gesteld in handen van de commissie voor ’t kohier hoofdel. omslag. 3. Aanbieding van de gemeente-begrooting enz., dienst 1913. De gemeentebegrooting heeft als eindcijfers voor de ontvangsten en uitgaven, beide de sommen van f 149.142.055. In deze begrooting zijn opgenomen de cijfers der begrootingen van de gasfabriek, de gemeentereiniging en de bank van leening. De begrooting van den weg Bolsward Harlingen heeft voor ontvangst f 5239.865 n uitgaaf om de rekening en een goeden van ’t bedrijf, i die rekening de afd. 8. D. A. P. inzake van het belastingstelsel. Wordt gevoegd bij bedoeld adres. j. Adres van den heer C. Welte, berich tende dat hij voor de standplaats voor de kinematograaf een hooge pachtsom heeft ingeschreven, in de meening geen concur rentie te zullen hebben. Nu dit wel het geval is geweest, verzoekt hij een restitutie van f 75, en stelt voor de verdere overeen komst te ontbinden. In handen van B. en W. k. Missive Nijverheid om te nemen aan oprichting te Sn eek. Wordt op voorstel des Voorzitters ter zijde gelegd. l. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot demping van de Looiersgracht. Wel is van de Diaconie der Hervormde Gemeente, wier woningen aan deze gracht staan, bericht gekomen, dat zij niet in de kosten kunnen bijdragen, doch van de naastliggers Y. van Hettema en J. Postma is bericht ingekomen, dat zij een deel van het terrein na demping willen overnemen a f 1 per M2. Het dempen zal zijn in 't belang der gezondheid, onder houd en baggering van deze oude haven vervalt er door, terwijl er een toegangsweg door zal worden verkregen van de Bagijne- straat naar de Stadswerkinrichting. De kosten zijn geraamd op f 390.gaat af voor te verkoopen grond f 110.zoodat de kosten voor de gemeente worden f 280. Dit voorstel wordt ter visie gelegd. m. Een missive van de Gascommissie om de jaarwedde van den klerk aan de gasfabriek zoo te regelen dat deze van f 400 tot f600 kan klimmen, in 8 jaren te bereiken, en voor ’t hebben of verkrijgen van een acte voor boekhouden f 50 per jaar te verleenen. Ook dit voorstel wordt ter visie gelegd, om het in een volgende vergadering te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. de reclames tegen den vermoedelijk batig solda f 4.005 De begrooting van ’t Algemeen Stadsarmen huis heeft ontvangst en uitgaaf, beide ter somma van f 26.049.235. De begrooting der Bank van Leening heeft de ontvangst en uitgaaf, beide geraamd op f 670.—. B. en W. deelen mee, dat dit jaar geen belangrijke buitengewone werken worden voor gesteld en eene geldleening niet noodig is. De hoofdel. omslag is geraamd op f 30000, terwijl het fonds voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken tot een bedrag van f 1350.63 Deze begrootingen worden gesteld in handen eener commissie, ter fine van onderzoek en rapport waartoe benoemd worden de heeren Oosterbaan, Praamsma en Terhenne. 4. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, de aanbe veling bestaat uit de heeren T. Tiezema, onder wijzer en J. de Groot, koopman. De heer T. Tiezema wordt benoemd met 6 stemmen, de heer J. de Groot verkreeg 4 stemmen. 5. Foorstel van Burg, en Wethouders tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. B. en W. stellen voor om een tijdelijke geldleening aan te gaan tot een bedrag van hoogstens f 5000.bij Gebr. Kingma alhier, om te voorzien in de behoefte aan kasgeld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. boeken daar zal de Commissie ook niet wijzer uit worden, daarvoor zou een accountant noodig zijn, wat trouwens door B. en W. ook in hun vergadering is geopperd. B. en W. hebben de overtuiging dat alles in orde is, maar door een deskundig onderzoek zou men de wetenschap er ook van hebben. De heer Eisma begrijpt niet dat het onmogelijk zou zijn, van alle ontvangsten en uitgaven opgave te doen, door afschriften, gelijk die ook door den gemeenteontvanger worden overgelegd. Geen copieboeken maar ’t kasboek met de quitantiën dienen te worden overgelegd, en ook van den loop van 't bedrijf behoort de Raad een inzicht te hebben. De opgaven over afschrijving en aankoop van gasmeters, het buizennet enz. hoe kan men daar zoo wijs uit worden Gedeputeerden doen kasopname en daar voor kunnen ze een pluimpje geven, maar zien hoe de gang van 't bedrijf is, kunnen ook die niet evenmin als wij ’t kunnen. De heer Praamsma ziet ook wel in dat het een moeilijke zaak is. Als de Commissie zich nu incompetent verklaart, zal zulks het volgend jaar weer met andere heeren’t geval zijn. Een controle op den inventaris ontbreekt, en toch de Raad behoort alles te kunnen nagaan. De heer Eerdmans betoogt dat wat de Commissie onder oogen kreeg een onvolledig inzicht geeft. Op buizennet is 26°/0, op meters 30 °/0 afgeschreven en toch is nog f 5000 afgeschreven op de exploitatie rekening. Die cijfers uit het verslag geven ons niets, laat de Commissie boekhouden zoo ze wil, maar de maandstaten zoo als dat vroeger was, die behooren er weer te komen. De heer v. d. Meer wil herhalen dat deze kwestie buiten de Gascommissie omgaat, een goede wil om de noodige inlichtingen te geven is er, maar de nieuwe boekhouding is er ook. De kasboekhouding zoo als die er vroeger was, er nu ook nog bij te nemen, dat is dubbel werk, en zonder resultaat. Klare wijn wordt getapt, de aflossing is niet zooals de heer Eerdmans dat zoo pas aangaf. De heer Lunter vraagt of het niet kan dat er een globaal uittreksel, zoo veel als een overzicht van de finantien wordt opge maakt, terwijl de heer Eisma nog zegt, dat als het dubbel boekhouden deze onduidelijk heid bewerkt, het beter is om er mee op te houden, want de nieuwe regeling zou meer waarborg geven voor een richtig beheer, en wij hebben nu geen waarborg. De Voorzitter stelt het verschil tusschen een commercieele en een kasboekhouding nog nader in het licht, waarop de heer Lunter meegaat met het voorstel van B. en W. om machtiging te geven tot inzage der boeken, en dan een verder eindrapport af te wachten en in een volgende vergadering de rekening vast te stellen. Dit voorstel 6. Behandeling van weg BolswardHarlingen ov rapport der commissie. Het rapport der commissie van onderzoek behelst dat het onderzoek tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, waar om wordt voorgesteld de rekening onveranderd goed te keuren de ontvangsten f 5318.855 de uitgaven - 3698.49 Het was vergadering wel vlug er sedert de vorige tijds verliep, kon men wel denken, dat er nog al wat ,/ingezonden stukken” zouden zijn een verwachting die trouwens ook niet beschaamd werd maar overigens deed het 7-tal punten der agenda niet veronder stellen dat er veel mee te doen zou komen. Het laatste punt echter de gemeenle- rekening stak een spaak in ’t wiel. De commissie, welke de rekening onderzocht, verklaarde dat zij niet de noodige bescheiden onder oogen kon krijgen, der gasfabriek na te gaan kijk te hebben op den gang i Zij maakt daarom bezwaar om goed te keuren. Over deze aangelegenheid ontstond een zeer uitgebreid discours, wat ten slotte uit liep op een verdaging der behandeling. De commissie zal nu eerst in de gelegenheid worden gesteld, met de administratie der gasfabriek nader kennis te maken. Wij zullen van al hetgeen over dit punt is gesproken, slechts den vagen inhoud kunnen geven omdat plaatsruimte voor een gedetail leerd verslag ontbreekt, doch vooraf ga een geregelde opsomming van ’t geen ter tafel werd gebracht, en behandeld is. Bij de opening der vergadering waren 9 leden present. Van de heeren Kramer, Ooster baan en Terhenne was bericht ingekomen dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Daarna werd gelezen een resolutie van Ged. Staten dat bij hun college geen bezwaren zijn ingediend tegen de toelating van den heer v. d. Wal als raadslid, en dus het raadsbesluit om hem toe te laten voor kennis geving is aangenomen. De Voorzitter stelt voor, alvorens van de verdere ingekomen stukken mededeeling te doen, aan de orde te stellen punt 1 der agenda 1. Beëediging van den heer P. van der Wal, als lid van den gemeenteraad, en worden de heeren Eisma en v. d. Klei verzocht, het nieuwe raadslid binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, plaatst deze zich voor den Voorzitter en legt in diens handen de vereischte eeden af, wordt door dezen gefeliciteerd en neemt zitting, zoodat er nu tien leden tegenwoordig zijn. Alsnu wordt mededeeling gedaan van volgende ingekomen stukken. a. Telegram, houdende dankbetuiging voor gezonden gelukwensch op den dag der verjaring van H. M. de Koningin. b. Procesverbaal der kasverificatie over ’t tweede kwartaal 1912. Dit wordt ter visie gedeponeerd. c. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der schoolgeldkohieren. d. Idem, houdende goedkeuring der wijzi ging van de begrooting, en ’t doen eener betaling uit het fonds voor onvoorziene uit gaven. e. Dankbetuiging van de Wed. B. van Dalen, voor de haar verleende jaarlijksche toelage uit de gemeentekas. f. Adres van de vereeniging van school artsen, berichtende dat zij zich tot de Hooge Regeering heeft gewend om verscherping te verzoeken van de maatregelen ter voorkoming van besmettelijke ziekten, terwijl inmiddels de gemeenteraden worden verzocht, op de hand having der bestaande voorschriften streng te willen toezien. Aangenomen voor kennisgeving. g. Adres van den heer 8. J. Pekema, verzoekende herbenoeming als directeur- boekhouder van de bank van leening, wijl 1 Nov. a.s. zijn benoeming expireert. In handen van B. en W. om advies. h. Adres van de bewoners van het Tra nendal, verzoekende plaatsing van een lantaarn. Ook hierover zal advies van B. en W. ingewacht worden. i. Adres van de Afdeeling Bolsward van ^Patrimonium” adhaesie betuigende aan ’t Batig saldo f 1620.365 De heer v. d. Meer stelde de vraag aan den heer Eisma als voorzitter der commissie van den weg, waarom er altoos een nog al belangrijk saldo is? De heer Eisma antwoordt dat hij nog niet lang in die commissie zit, en dus het waarom ook niet weet. Hij zal het evenwel in de vergadering ter sprake brengen. Met algemeene (9) stemmen werd de reke ning goedgekeurd. De heer Eisma hield zich buiten stemming. 7. Behandeling met bijlagen, commissie houders. In haar rapport vestigt de commissie er de aandacht op, dat voor hondenpenningen f 15.75 is uitgegeven, wat naar zij meent wel achterwege kan blijven, dat de brugwachterswoning bij de Blauw poort geverfd en behangen is, en het bedrag nog al hoog werd gevonden, terwijl het werk niet aanbesteed werd, dat een der maandstaten bij de gemeente reiniging niet geteekend was, dat bij de rekening der gasfabriek de noodige bescheiden ontbraken om alles goed na te gaan, waarom de commissie geen voor stel kan doen, om keuren. Het antwoord van B. en W. behelst onge veer het volgende dat de hondenpenningen wel gemist kunnen worden, werd door B. en W. reeds meer malen besproken, en wijziging der verorde ning om de penningen af te schaffen willen B. en W. wel bevorderen, dat het bedrag voor verven en behangen der nieuwe brugwachterswoning in werkelijk heid niet hoog is. Het werk is volgens rooster opgedragen aan den schilder, die vooraf begrooting gaf, wat door den architect billijk werd gevonden, dat de maandstaat nog geteekend is, dat de gemeenterekening is ingediend, gelijk deze van den Ontvanger is gekomen en ingericht volgens het door Ged. Staten gegeven voorschrift. Wil de Raad machti ging geven om voor de commissie de boeken der fabriek over te leggen, dan bestaat daartoe bij B. en W. geen bezwaar. De heer Eisma wees er op, verschil W. en van de commissie meent, dat krijgen van bescheiden, ordening, en reert de in de 2de en in de 1ste Kamer gevoerde discussiën over dit wetsartikel, waaruit vermeerdering van den waarborg moest ontstaan, terwijl dit hier juist andersom is geworden. Den heer Vis komt het begrijpelijk voor, dat na de nieuwe wijze van administratie, het voor de commissie moeilijk is om zich op de hoogte er van te stellen. Om de boeken over te leggen, daartoe is de gas commissie niet bevoegd, dat is een zaak van B. en W. en van den Raad. Hij wil echter wel meededen, dat Ged. Staten de boeken hebben gecontroleerd en een compliment maakten voor de correcte wijze, waarop bij de fabriek het beheer gevoerd wordt. De Voorzitter is eenerzijds voor ’t door B. en W. gedane voorstel, om de Commissie alles te laten nagaan, doch gevoelt anderzijds ook veel voor de opmerkingen der Commissie. Doordat de boekhouding nu een geheel commercieel karakter heeft, kunnen de winst en verliesrekening en ook de balans niet met cijfers gestaafd worden. Dat zou alleen kunnen als er behalve het kasboek de geheele boekhouding werd onderzocht. De heer v. d. Meer vraagt welke bescheiden de Commissie eigenlijk verlangt te hebben. De quitantiën zijn alle overgelegd, maar de Bolswardsclie Courant L’ A ‘1 T, ■’1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1