I Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Voor I 4 tot en met 6 met de weer jaar, Johg. J. de Jong Simon de Boer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 De commissie welke j.l. Maandag verschillende luchtballons opliet, ontving bericht, dat tusschen Olde- markt en Kuinre 4 ballons, waarvan 2 stuk waren, zijn neergekomen. Deze ballons hebben dus een Hinken af stand afgelegd. Iedereen was collega, vluchtte in het en trachtte zich daar berooven, door zich het hoofd te slaan met Siebren van Houten Jan S. Brouwer Geertje Lijklema Tjerk Broersma Johan Sieberts Romke de Boer Jacob Windsma Verder is toegekend ten ter opluistering le Klaas Beunder theeservies. 2e Willemke de Boer koperen bloempot. 3e H. Schaaf hoorn des overvloeds. Bij stemming is door ’t publiek uitgemaakt dat aan Hessel Bouma een prijs moest worden toegekend, zijnde een theeblad. Luchtballons. voor volksvermakelijkheden, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Eisma hield zich buiten stemming. De heer Lunter licht nog toe, dat de maandstaat bij de reiniging wel was ge- teekend, maar niet, overgelegd. Wat men daar had was een afschrift. De heer v. d. Klei vraagt naar aanleiding der annonces in de plaatselijke bladen om trent het in bruikleen afstaan van gasfor nuizen enz. door de gasfabriek, of dat huur- gebruik tijdelijk is of voor onbepaalden tijd. In het laatste geval vindt hij het een con currentie tegenover de handelaars in die gasbenoodigheden. De heer Vis vestigt er de aandacht op, dat een huisvader op zijn aanvraag om vrij stelling van schoolgeld voor de school voor m.u.l.o. het antwoord kreeg, dat als hij een jaar betaald heeft, en het blijkt dat zijn jongen met vrucht het onderwijs kan volgen, zijn verzoek in overweging zal wor den genomen. Als hij dus een jaar betaald heeft, zal men eens zien of hij gratis mag profiteeren van het onderwijs. Spreker vindt dat het paard achter den wagen spannen, en vraagt inlichtingen daaromtrent. De Voorzitter antwoordt beide sprekers, dat deze zaken hem persoonlijk onbekend zijn, maar in de volgende vergadering zal daarop nader antwoord gegeven worden. De heer v. d. Klei vestigde daarna nog de aandacht op den toestand der Turfgracht. Die is zoo ondiep dat de schippers niet aan den wal kunnen komen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit reeds een onderwerp van bespreking heeft pitgemaakt in de vergadering van B. en W. 'Sluiting der vergadering. BOLS WARD, van 5 tot en met 7 Sept. Geboren: Jelle Petrus z v. Hille Heins en Maria Sleifer. WONSERADEEL, van September 1912. Gehuwd: Cornelis Dros te Texel en Sijke Alkema te Makkum. Geboren :*Hijlkje d.v. Bauke Couperus en Baukje Visser te Piaam. Overleden: Trijntje de Boer oud 32 jaar echtgenoote van Mebus Lolkema te Arum. Hij riep allen een hartelijk welkom toe en wenschte en vertrouwde ook, dat het voor allen een gezellige avond zou worden. Na het gezamenlijk zingen van het Flo- ralialied, werden door Dr. Beekhuis de prijzen overhandigd aan het tiental, dat in de eerste klas bekroond werd. Hij wees op den heil- zamen invloed der bloemen, die vooral door schoone kleur en vorm den zin voor kunst smaak wekken en zooveel bijdragen tot ver- hooging van ’t levensgenot, en feliciteerde de winnaars met hun succes. De prijzen in de 2de klas werden uitge reikt door den heer II. Eisma, die er op wees dat het vaak moeilijk voor de jury is een grens te trekken, welke planten in de eerste of in de tweede klas behooren, terwijl hij tevens opmerkt, dat bij ’t kweeken van bloemen ook het geluk ook dikwerf in ’t spel is, zich verder aansluitende bij de woorden van Dr. Beekhuis, dat de bloemen den goeden smaak bevorderen, en hij dus hoopt en ver trouwt, dat men zal volharden in de zorg aan de bloemen en planten besteed. Dr. Banning deed daarop mededeeling van den uitslag der gehouden stemming, wie naar ’t oordeel van ’t publiek de fraaiste collectie bloemen had. ’t Was wel erg jammer dat hedenmiddag niet meerderen een bezoek hadden gebracht aan de bloemen-etalage. Slechts 16 stemmen waren nu in de bus gekomen. Negen stemmen hiervan waren uitgebracht op no. 143 de bloemen be- hoorende aan H. Bouma. Dezen werd daarom de prijs, een theeblad vereerd. De Voorzitter, Dr. Niemeijer, bracht daarna verslag uit over de nieuwe rubriek bloemen ter opluistering, en sprak ongeveer in den geest als in den aanvang reeds uit mijn pen vloeide en verder, dat bij de beoordeeling wie voor een prijs in aanmerking behoorde te komen, niet zoo zeer werd gelet op de soort van plant omdat de eene plant uit den aard schooner is dan de andere maar vooral op de zorgzame kweeking en verzorging, om de plant zoo goed te doen slagen. Een drietal prijzen werd aangeboden voor deze rubriek, welke toegekend werden aan K. Beunder, voor een margriet, aan Willemke de Boer voor een hangplant en aan H. Schaaf voor een waren van met den wensch, dat een volgend jaar evenveel belangstelling zal zijn als dit en uit het publiek wat meerderen zullen kennis nemen van het ingezondene. De prijzen in de 3e klas werden uitgereikt door Dr. Banning die de winnaars feliciteerde, en hoopte dat zij zouden streven om een volgend jaar nog iets beter te slagen, terwijl eindelijk de Voorzitter met een humoris tische toespraak de talrijke prijzen der 4e klas overreikte. Tusschen de uitdeeling der prijzen in de verschillende klassen werd telkens een muziek nummer gegeven, een voordracht gehouden, of een lied gezongen, zoodat de avond veel variatie opleverde, en er „telkens wat te doen was”. Om nog te komen, willen wij de //Heiige iênfald”, van z/It spieljen leare” twee duo’s door hen sum” en Spoedig UITSLAG Loting voor de Nationale Militie. Lichting 1913. Bolsward, 6 September 1912. Ettema Ids. Zijlstra Sybrandus. Albada Jelgersma W. P. J. J. Haan de Jouke. Buikstra Willem. Faber Dirk Hendrik. Faber Piet Cornelis. Zee van der Dirk. Hettema van Sjoerd Simme. Heemstra Anske Jacobus. Nota Hendrik. Zee van der Nicolaas Johannes. Weide van der Jacobus. Zwaga Taeke. Groen de Pieter. Boersma Pieter. Dijk van Dirk Radelaar Sijtse. Meer van der Jan. Oosterbaan van Gerard. Sieberts Franciscus Gregorius. Dalen van Jan. Terhenne Jacob. i Klei van der Obe Pieter. Langenberg Harm. Geslaagd. De heer H. J. te Winkel, onderwijzer aan de Bijz. School voor Chr. Volksonderwijs alhier, behaalde heden te Arnhem dehoofdacte. Jacht. In Friesland hebben de jagers voor het aanstaande seizoen blijde vooruitzichten het jachtveld zal goed van wild voorzien zijn. Het voorjaar is voor de teelt der hazen zeer gunstig geweestzij vertoonen zich dan ook menigvuldig en vinden in de bosschen en bouwlanden geschikte verblijfplaatsen. Een waanzinnige. De heer J. H., onderwijzer te Amersfoort, gaf den laatsten tijd blijken van verstands verbijstering, Woensdagavond kreeg hij een begonia. Ook de niet bekroonde echter fraai, alle planten getuigden zorgvuldige verpleging en Spr. besluit er Feike de Jong koffiepot. Tjerk Elgersma melkkan. Tsede Engelsma reistasch. Willem Muizelaar Stelletje. C. v. Nus roomkan. Ype de Bruin melkkan. W. Brandenburg vaasje. Jan Visser Abe Frankena t. Wed. Tuinstra schaaltje. Wed. Mol 2 beeldjes. Sjerp Molenaar vaasje. Frederik Visser Gerrit Hofman karaf. Bouke Algra aschbak. Wed. Terwisga Bloemenbakje. F. Hoogma Bloempot. Ynte Lammertsma bus chocola. O. Pomper schilderij. Hendrik van der Kam melkkan. Wed. C. Vos theebladkleedje. Fokke Krooienga theeblad. A te Schilstra melkkan. Vierde klasse. Arjen Draaisma beeldje. Ale Sibma beeldje. Wed. L. de Boer theeblad. M. Conradi schilderijtje. Wed. Vallinga roomkom. Lieuwe Tolstra krantenhanger. Gerrit de Vries aschbak. Geert Swering suikerpot. J. Hooiring vruchtenschaaltje. Fokke Hamstra krantenbak. Jacobus Elzinga aschbak. H. Schaaf aschbak. Jelle de Vries H Gerrit Tuinstra sigarenbeker. Jan Adema aschbak. Jan van der Zee aschbak. Sjoerdje van Foeken speldekussen. Hendrik Hermanides theeblad. Gosling Mol aschbakje. Sietze Hofstra mandje vruchten. Sjoerd Vonk aschbakje. Jozef Negerman theeblad. R. Welvaart Teake Boschma lucifershanger. B. H. van Manen aschbakje. B. H. de Boer waaier. Reinder van der Schaaf waaier. Gabe van der Spoel waaier. Keesje van Reenen n A. Mous Fonger Elgersma zakdoekjes. <3._i tiwaaier. voor ingezonden plan even op de voordrachten terug titels vermelden: den heer v.d. Spoel, van Mej. Timmer, en samen, Akelik forfeel- z/Dorus en Katrijntje”. was met een en ander de tijd verstreken, en moest de Voorzitter overgaan tot de sluiting. Hij deed dit met dank te brengen aan allen die hadden bijgedragen en meegewerkt tot het welslagen van den avond. Aan ’t muziekkorps en zijn wakkeren direc teur, den heer de Rook in de eerste plaats hartelijk dank, ook namens het publiek, voor de schoone muzieknummers, aan den heer v.d. Spoel en Mej. Timmer voor hun boeiende voordrachten. Nadat nog het volkslied was gezongen, ging de vergadering uiteen onder de krachtige en vroolijke tonen van een Marsch. Uitslag bekroningen. Eerste klasse. Gijsbert Zijlstra bloempot. S. S. Piso boekentafeltje. Siebren Bangma theeblad. Hessel Bouma flesschenbakje. Douwe Dijkstra drinkstel. Jobs, van der Meer theekleedje. Anne van der Meulen koekbus. Tjerk Johs. de Boer limonadekaraf. Gerlof Schaper bloempot. Pier Feenstra theeblad. Tweede klasse. Andries van Kouteren bloempot. Wed. J. van der Veen schenkblad. Gerritje Ferwerda botervlootje. Simon Kingma koekschaal. Wed. A. van der Meulen lampje. Sipke de Boer schilderijtje. Hermanns Postma koekbus. P. Visser schenkblad. Sijbrandus Pietersnia bloempot. Folkert Mol koekschaal. Ate Draaisma klontjespot. Siebe Brouwer idem. Yme Wiarda rookstel. Rein Postma schenkblad. Jan Noordbruis Japansche doos. Jelle Adema bloemenhanger. Derde klasse. Siebren Adema bloemenhanger. Gerrit Piso bloemvaas. Pieter Engelsma theepot. Gerrit Tuinstra schaaltje. Tjalling de Jong klontjesschaal. Het Floraliafeest. ’t Is altoos een opwekkend en prettig gezicht, aan weerszijden der Doelezaal die lange rijen bloemen te zien tentoongesteld, die talrijke plantjes daar in gelid te zien prijken. Wetende hoeveel zorg en moeite die bloemen vereischen, om ze van kleine stekjes op te kweeken tot wat men in Septembermaand dan bijeen ziet gebracht, dan gevoelt men, dat hier een schat bijeen is, waar men respect voor moet hebben. On danks het ongunstige weer dat deze zomer ons gaf, getuigden toch de bloemen van de uitmuntende zorg der kweekers en kweeksters. Het 4 tal stekjes; geranium, fuchsia, aster en begonia was bij velen wel geslaagd en compleet, natuurlijk bij den een beter dan bij een ander, en ook waren er waar een of twee in minder goede conditie waren. Over ’t geheel maakten de planten een goeden indruk. Heerlijk te aanschouwen was ook de prachtcollectie die des namiddags ter op luistering was ingezonden. Waarlijk ’t was de moeite waard een kijkje te gaan nemen, en toch zeer weinigen zijn des middags een bezoek gaan brengen. Dit zal voor een deel zijn toe te schrijven aan het ongunstige weder, voor een deel misschien ook hieraan, dat menigeen geen groote verwachting had van deze nieuwe rubriek. Het getal en de qualiteit der planten overtrof de ver wachting, en het is te wenschen, dat de belangstellenden in schoone bloemen en de begunstigers der zoo nuttige vereeniging z/Floralia” het volgend jaar meer hun aandacht schenken aan deze tentoonstelling. Voor 't bestuur der vereeniging, dat zich zooveel moeite getroost voor de regeling van dit jaarlijksch bloemenfeest, zal ’t ook een ge noegen zijn, dat men eens kennis gaat nemen van ’t geen er zooal bijeengebracht werd. Ook de collectie prijzen en prijsjes mocht gezien worden. En dan bovendien vergete men niet, dat deze vereeniging zoo nuttig werktdoordat men bloemen brengt in ’t gezin van velen, wordt liefde gekweekt voor schoonheid, orde en regel. ’t Is ons plan, in een volgend nummer dezer courant eens te wijzen op de geschiedenis en het doel der Floralia-vereenigingen, en waarom deze in vele plaatsen zich verheugen in een steeds stijgende belangstelling. Ook in onze goed stad Bolsward worden telken jare de aanvragen om stekken tal rijker, en de feestavond van Vrijdag getuigt door ’t zeer talrijk bezoek, dat men dezen avond op prijs stelt. De groote zaal kon zelfs de opgekomen personen niet bevatten, en ook de biljartzaal werd er door in beslag genomen. Het Stedelijk Muziekkorps had weder be reidwillig op zich genomen, eenige nummers ten beste te geven, en kweet zich succes van die taak. De aandacht voor muziek bewees, dat men genoot. Ook de heer F. v. d. Spoel en mej. G. Timmer gaven ter afwisseling eenige comische voordrachten ten beste, meest in de Friesche taal en menig gulle lach klonk door de zaal, ten bewijze, dat men zeer voldaan was over ’t geen werd voorgedragen. ’t Is misschien iets onbeleefd om nu achteraf pas melding te maken van de opening van den feestavond door den Voor zitter en van de woorden der bestuursleden bij ’t uitreiken der bekroningen maar men vergeve het. Het weer is tegenwoordig in de war en geeft ons in den zomertijd herfst weder. Bij ’t schrijven van een verslagje van het Floraliafeest scheen mijn pen ook in de war en heeft de zaak als ’t ware omgekeerd. ’k Zal nu trachten voet bij stuk te houden Dr. Niemeijer opende de bijeenkomst met een kort, doch welgekozen woord. Het deed hem genoegen dat zoovelen waren opgekomen ondanks het ruwe weder. aanval van waanzin. Zonder aanleiding schoot hij met ’n flobert-revolver, wondde met een schampschot een hotel Schwemmer, van het leven te herhaaldelijk voor de kolf van een buks. Gisteren werd de ongelukkige naar een gesticht vervoerd. Een ontvluchte deserteur. een niet alledaagsch karweitje werd Donderdag de hulp van een der smeden te Velzen ingeroepen. Bij hem vervoegde zich nl. een man, met het verzoek, een zich aan een zijner handen bevindende boei door te vijlen. Later bleek, dat deze man, een deserteur der marine, tusschen Beverwijk en Uitgeest uit den trein was gesprongen, terwijl zijn geleiders hun aandacht op den afgebranden toren te Beverwijk hadden gevestigd. Tot nog toe is de man niet weder- gevonden. (O. H. Ct.J Het ongeluk bij fort Vossegat. Aan het Utrechtsch Dagblad ontleenen we nog het volgende over dit ontzettend onge luk Niet meer dan twee konden zwemmen. Zij redden zich. Maar 14 zonken hopeloos in de diepte. Er waren echter officieren en kameraden, die op den fortoever ’t feit had den zien gebeuren. Geen oogenblik aarzelden ze, hun plicht te doen. Officieren, zoowel als manschappen, begaven zich gekleed te water. Tal van malen achtereen doken ze in de diepte, en smaakten ’t geluk 8 dren kelingen op ’t droge te brengen. Deze waren het bewustzijn kwijt, maar konden gelukkig door den inmiddels aangedragen zuurstof- koffer worden bijgebracht. Hulde aan de dapperen, die hun leven waagden, om hun manschappen of makkers te redden Toen ’t duiken naar de 6 laatste mannen vruch teloos bleef, begon men te dreggen. De haken werden in ’t water geworpen, lot op den bodem liet men ze zakken en zoo sleep te men ze voort over den grond, tot er tegenstand gevoeld werd, om ze dan op te halen, soms met vuile, half-vergane blaren en roms ookmet een mensch. Dan ging ’t voorzichtig, heel voorzichtig naar boven. En als ’t een makker was, wiens levensgeesten waren geweken, werd hij voor zichtig neergelegd in de schuit, om dan door 4 soldaten bij ’t hoofd en de beenen lang zaam te worden weggedragen. Eerst werden de dooden neergelegd in brancards, die in allerijl werden aangereden. Om half één werd ’t laatste lijk na moeizamen arbeid op gehaald. De overige militairen waren toen reeds weer aan ’t werk gegaan, alsof er niets ge beurd was. Op de bruggen aan beide zijden van den inham, waar de dreggers hun droe vige taak verrichtten, waren ze bezig. Maar ze hielden op en keken vol spanning toe, toen ’t laatste,, lijk naar boven werd ge bracht. Het publiek aan den overkant was tot honderden aangegroeid, en een rilling ging door menigeen, toen daar ’t zware lijk van een jonge man over den schuitrand werd getild. Op ’t fort werd ’t lijk in lin nen gewikkeld en in den raderbrancard ge legd. De menigte ging uiteen, vol van ’t gebeurde. De verdronken soldaten. Het U. D. verneemt dat de teraardebe stelling van de lijken deromgekomen militairen zal plaats hebben op a.s. Maandag, ’s morgens te half 11. De familie van den milicien Lauwerse uit Domburg heeft den wensch te kennen gegeven, dat het lijk te Domburg zou worden ter aarde besteld, aan welk ver zoek natuurlijk zal worden gevolg gegeven. De familieleden van de vijf overige militairen hebben nog geen beslissing omtrent de be grafenis genomen. Aangenomen wordt even wel, dat deze vijf te Utrecht begraven zullen worden, behoudens natuurlijk onvoorziene veranderingen in deze regeling. Van deze vijf behooren er 4 tot de R.-K. kerk; zij zullen dus op de Roomsche begraafplaats ter aarde worden besteld. De vijfde, die Prote stant is, zal denkelijk op de Nieuwe Alge meene Begraafplaats te rusten worden gelegd. De begrafenis zal plaats hebben met mili taire eer en muziek. Steeds grooter oorlogsschepen. Naar beweerd wordt in Britsche marine- kringen, zal de admiraliteit in November laten beginnen aan een linieschip van 30.000 ton, dat met dat al 29 mijl ’zal moeten loopen. Het zal ongeveer 210 M. lang zijn. Het zware geschut zullen vuurmonden van 35 c.M. zijn. De Dreadnought meet nagenoeg 18.000 ton. De grootste linieschepen, die nu in aanbouw zijn, zijn de Iron Duke en de Marlborough, van 25.000 ton. De liniekruiser Lion, die al in dienst is, meet ruim 26.000 ton, het zusterschip Princess Royal eveneens. 1 H n u H n H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2