altijd even goed. MEYs BROKER'S \CACAO/ I s morgens. Smaakt, middags,’s avonds, LO f -f DAALDERS I Q mama is en Slot volgt. Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolaward, OHB lai canditaten maken.” een be- van het graf aan en van een Onder de Streep” schrijver van Vertel toch eens, vader, Troost het kind. i eens. Hij had zijn begon geweldig te we zijn juist van- Congres gehouden een congres, dat geen enkele paling in de gevangen. Men schrijft de groote helderheid van het op het oogenblik geen een jongen man circa 20 ver- er een Levensverzekering, in ’t buitenland zeer de op een drankjeflesch. Alle om de 3 uur een lepel in- de bruidsdagen moeten uit en vergeet-mij-nietjes samen en de wittebroodsweken nog vast gemaakt konden worden, zit nog in ’t een uur de r Gelezen uren gorgelen, slikken.” I I OH Gevaarlijk werk. Van 1 Januari tot ultimo December 1911 heeft het schoonlappen der vensterruiten in het geheele Duitsche rijk bij de vijfduizend om precies te zijn: Verdwaald jongetje. Waarom huil je zoo, kereltje Ik ben verdwaald, meneer. Waar woon je dan Dat... weet ik niet; daag verhuisd. Hoe heet je dan Dat... weet ik ook niet; pas hertrouwd. Een dorpskrantje tracht zijn lezers duidelijk te maken hoe gestemd moet worden //Op een stembiljet mag niets worden bijgeschreven, en slechts één van de twee mag het vierkante blokje zwart lijke Opvoeding. Thans wordt voor eveneens hier en aandacht trekt. Ook op dit congres is onze Regeering niet officieel vertegenwoordigd. Wel heeft minister Heemskerk het congres met een bezoek ver eerd en er ook eene rede uitgesproken, maar uitdrukkelijk heeft Z.Exc. daarin verklaard, dat het uitspreken van die rede niet te be schouwen was als eene officieele deelneming der Regeering aan het congres. Van deze onthouding gaf de minister zelfs eene verklaring:... Het Congres werd niet in Den Haag gehouden; daarom nam de Regeering er niet aan deel Wanneer men nu nog weet, dat verleden jaar op het congres te Weenen, onze Re geering wel vertegenwoordigd was en dat aldaar namens Nederland verzocht werd het Congres dit jaar te Amsterdam te houden, dan zal men moeten toestemmen, dat de houding onzer Regeering toch niet heelemaal vrij is van eenige grilligheid”. Een noodkreet. Het landverhuizersbureau op Ellis Island ontving kort geleden het volgende schrijven: z/Ondergeteekende heeft de eer u mede te deelen, dat op het stoomschip.een weduwe zal aankomen, die de onaangenaamste schoon moeder is, welke ooit geboren werd. Zij komt Uit den prospectus van een levens- verzekerings-maatschappij z/Na den dood van een lijfrentenier(ster), geniet deze bovendien van de bijzondere voordeelen, bepaald bij art. 12 der bijzondere voorwaarden.” Een gedenksteen. Naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de Onderlinge Assurantie Maatschappij yAchlum” is gistermorgen te Achlum door den Voorzitter, den heer T. H. Kingma, een gedenkplaat onthuld, welke is gewijd aan de nagedachtenis van Elbe Piers Draisma, den oprichter dezer maatschappij. De ge denksteen is aangebracht in den buitenmuur de Ned. Herv. Kerk aldaar, tegenover van den stichter, als blijk van hulde waardeering voor de werkzaamheid eenvoudig man, iemand van weinig opleiding, doch met een helder oordeel, open oog voor algemeene belangen en zield met lust»om nuttig werkzaam te zijn, die als kerkvoogd en als gedeputeerde der Vijf Deelen Zeedijken Buitendijks en op velerlei ander gebied veel goeds heeft helpen tot stand brengen. Tegenwoordig waren o.m. het bestuur der maatschappij, ds. W. Magendans en kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente aldaar, aan de zorgen van wie de gedenkplaat is toevertrouwd. De heer Draisma werd 22 Februari 1785 geboren en is 18 Juli 1830 overleden. Ook pleizierig Woensdagavond hield de D-trein, die te 9 uur uit Amsterdam vertrekt, waarschijnlijk tengevolge van een klein defect, te Wierden stil. De conducteur waarschuwde//reizigers voor Almelo, Hengelo en Enschede uitstap- Omdat 1 bedacht één van gasten,, door een de regen-verveling te verdrij zuurste gezicht trok, worden aangewezen. gezelschap zijn zuurste gezicht getrokken heeft, wordt één met algemeene stemmen als winnaar uitgeroepen. Maar die antwoordt //Ik hou niet van zulke spelletjes. Ik heb niet eens meegedaan.” onzin, waagt het aan geld te denken, terwijl mijn trouwjapon boven reeds klaar ligt, en neen, tegenwoordig zijn er geen idealen en er is geen onbaatzuchtige liefde meer 1 Vroeger ja maar houd toch, als ’t u blieft, eens op met dat eeuwigdurende breien, grootma, dat maakt mij verschrikkelijk zenuwachtig. Vroeger was dat toch geheel anders I Toen was er nog idealisme 1 Als er toen twee trouwden, dan was hun elk uur voor de bruiloft heilig, toen dacht geen van beiden aan huwelijksgift of hypotheken ;in dien goeden ouden tijd was het geld bijzaak. Ach, grootma, ik benijd u, dat u in dien goeden ouden tijd geleefd hebt 1 Margot zat thans op het voetbankje, dat voor den leunstoel stond. Ze zat daar met hoog opgetrokken knieën, precies als in haar kinderjaren, als ze haar poppen meegebracht had naar grootmoeder. Maar wat hadden die beide oudjes toch Heel ongewoon stijf en zwijgend zaten ze daar, gaven geen enkel antwoord op de lange en hartstochtelijke rede van hun ondertrouwde kleindochter en alleen grootvader schraapte zich na een poosje de keel, alsof hij wat had ingeslikt, dat hem bij ongeluk in de keel was gekomen En nu hief grootmoeder eindelijk haar hand op en legde die zwijgend op het hoofd van haar kleindochter. Wees maar tevreden met hetgeen je hebt, kleine meidwant zoo zooals het zijn moest, krijgt iemand het toch maar heel zelden. Gemeen genoeg, antwoordde Margot tamelijk ruw. Waarom lacht u toch voort durend, grootma Het is toch volstrekt niet om te lachen, als ik woedend ben I Grootpa was vroeger zeker anders I Die zal zeker niet de hemel weet wat voor acht dagen voor de bruiloft over geld Toen Margot bij haar grootouders binnen trad, was het reeds schemerdonker in het hooge, gezellige woonvertrek. De storm gierde zoo hevig om het huis, dat de nog geopende, groen geverfde jalouzieën telkens rinkelend tegen de ijzeren haken sloegen, waarmee ze Huzei Margot, u donker Mama heeft reeds lamp op. Grootmoeder zei in ’t geheel niets grootvader, die op zijn gewone plaats bij ’t venster zat, merkte droogjes op Je kon eerst wel goeden dag zeggen, als je in de kamer komt Nu lachte de twintigjarige. Lieve hemel, we hebben elkaar vandaag al tweemaal gezien en wonen in hetzelfde huis. En dag is het in den winter om zes uur ook al lang niet meer. Maar als mijn gestrenge grootpapa het volstrekt wil goeden avond, oudje Ze had zich zonder complimenten op de groote, roode, ouderwetsche canapé laten vallen, hel hoofd achterover gebogen, de handen gevouwen erover gelegd en gluurde nu over de witte hoofden van haar groot ouders heen naar den tuin van het koopmans huis. Ze kon nog juist den kastanjeboom zien, aan welks dorre takken de storm rukte. Op de donkere takken gleed van de eene of andere plaats een geel lichtschijnsel, dat een helderen lichtschijn in de kamer wierp. Bob is beneden in het kantoor bij papa, zei ze na een poosje luid en driftig. Grootmoeder hief het hoofd op. En jij bent er niet bij Maar dat is toch slachtoffers gemaakt, 4751. Op slag werden 952 vrouwen gedood. Doodelijk gewond werden er 1012; zwaar gewond werden er 1285; licht gewond werden er 1502. Het congres van reinigingsinstellingen in het Duitsche rijk, dat onlangs te Berlijn werd gehouden, heeft nu tot de bevoegde autoriteiten een circulaire gericht, waarin het de bestuurslichamen verzoekt aan de vrouwen te verbieden om op de vensterbank te gaan staan bij het schoonmaken van de venster ruiten. het Algem. llandelsblad schrijft Huwelijksannonce: Z/Een Oom zoekt voor zijn nicht, flink voorkomend Meisje, 33 jaar oud en in het bezit van f 1200 en vrij uitzet, een netten Burgerjongen, teneinde het een of ander te beginnen.” pen”. Toen 4ezen bemerkten dat ze niet te Almelo waren en weer wilden instappen, reed de trein verder. Met den goederentrein kwamen de reizigers kwart over twaalf te Almelo aan en moesten daar overnachten. Goed afgeloopen. Omstreeks elf uur gisteravond bemerkte de bestuurder van een uit Arnhem komende tram dat er in de bocht bij Daalhuizen bij Velp een man op de rails lag. Door krachtig remmen werd de man slechts aangereden, waardoor hij een verwonding aan het hoofd kreeg. In bewusteloozen toestand werd hij in een naburige villa binnengedragen, waar dr. Teenstra eenige uren met hem bezig was aleer hij weer bij kennis kwam. Het bleek te zijn de 72 jarige H. die van de stad komende op weg naar Velp onwel was geworden en juist op de rails in elkaar zakte. Een schadepost. Te Wageningen passeerde Donderdag de knecht van den heer A. Looyen, graanhande laar, het Lexcesveer, met een vracht meel van ongeveer 3000 pond. Toen de gierpont reeds een flink eind van den wal was, schrikte het paard, zette aan en stortte van de pont in den Rijn, waar het verdronk. Eenige uren later werden paard en kar opge- vischt, een paar honderd meter lager dan de plek waar het ongeluk plaats had. Ook eenige zakken meel werden nog gevonden. De schade wordt geschat op pl.m. f 750. Niets is ver zekerd. hierheen, om onheil te stichten. Met het oog op dit betreurenswaardige feit verzoekt onder- geteekende, u beleefd, haar de allerslechtste ontvangst te bereiden, die ooit een booze schoonmoeder in dit land is ten deel ge vallen. Zij is tusschen de 50 en 60 jaar oud”. Dat het hier niet een grap geldt, doch dat de brief de noodkreet is van een uiterst beangstigd hart, schijnt de omstandigheid te bewijzen, dat de afzender zijn naam met nauwkeurig adres opgaf. De beambten op hetlandverhuizerseiland, die bijna allen gehuwd zijn, sympathiseeren zeer met den in vrees levenden schoonzoon, maar zij zullen hem bezwaarlijk kunnen helpen. Wanneer de dame aan de eiscben, die aan landverhuizers gesteld worden, voldoet, kan zij wegens minder aangename schoon- moeder-eigenschappen niet teruggewezen worden. ’t ïs komisch, zei hij, de eene vrouw is precies als de andere, wat trouwen betreft. De liefde en louter rozen gesteld zijn, veel meer. En als de man niet voortdurend van kussen en beminnen spreekt, maar ook aan iets verstandigs denkt, wee hem dan Dat is ook erg genoeg zei Margot stijfkoppig. Lees toch de oude boeken, de gedichten van vroeger I Ja, dat was toch nog poëzie, dat was nog Grootmoeder liet haar niet uitpraten. Vroeger was het precies zooals tegen woordig, zei ze schalks. Stel je tevreden, kind. Een mensch blijft een mensch en de liefde zag er vroeger ook niet anders uit dan tegenwoordig. hoe het bij ons was. 1 De oude man slikte lange pijp genomen en dampen. Dat is ook een mooie wensch, dat ik mijn oude zonden moet opbiechten maar wij zijn samen toch heel gelukkig geworden, nietwaar grootmoeder Grootmoeder antwoordde niet. Er werd in het oude vrouwenhart iets wakker, dat vroeger pijn had gedaan en na de genezing een litteeken had achtergelaten. Vertel maar, zei ze bedaard, terwijl ze haar breikous weer ophief. GEMENGD NIEUWS. uit één stuk vervaardigd, is practisch, elegant, van echt linnen niet te onderscheiden en goedkooper dan het wasch- loon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Bolsward bij HERMAN OOSTERBAAN. Een drama In de nabijheid der pieren van IJmuiden zijn gisteren twee lijken aangespoeld, één van een vrouw en één van een man. Eerstgenoemde was ongeveer 50 jaar, had zwart zijden gestreepte kousen met het initiaal V. en was karig gekleed. De man was net gekleed, zeer corpulent, met kaal hoofd, grijzen knevel en puntbaard, en ongeveer 60 jaar oud. Om één der vingers zat een gouden ring gemerkt C H 13-10-90. Ook een examinator. Dezer dagen werd in een der provincie plaatsen een examen afgenomen voor toela ting tot een school, waar o.m. ook de zui velbereiding geleerd wordt. Hoe een exa minator soms vragen kan stellen, kan blijken uit het volgende Den candidaat, jaren, werd o.m. gevraagd, of hij het schil kon zeggen tusschen een koe en een keisteen Nadat hij hierop geantwoord heeft dat een koe een levend wezen is, en een keisteen niet, werd de vraag gesteld om het verschil te zeggen tusschen een doode koe en een keisteen. De candidaat stond perplex over zooveel scherpzinnigheid van den eximinator, en bleef het antwoord schuldig, waarop de vraag volgde, of hij n. b. een jonge man van 20 jaren, wel eens een //dood dier” gezien had. Een diep stilzwijgen werd be waard, waarop ten slotte een ,/U kunt wel gaan”, den candidaat op vrije voeten stelde. Naar men zegt, loopt die thans rond en peinst om punten van overeenstemming te kunnen vinden tusschen een examinator en een normaal mensch. (Asser Ct.) Geen visch. Niettegenstaande het hooge water in de Waal wordt er raampalingfuiken dat toe aan water. Ook is er enkele vischsoort te bemachtigen. Stemmen uit de pers. Grilletjes? Het N. v. N. schrijft: z/Het heeft sterk de aandacht getrokken, dat onze Regeering zich niet heeft laten ver tegenwoordigen op het Congres voor Zede- het zoo heel hard regende, i het gezelschap der pension- i gemeenschappelijk spelletje 'jven. Wie het zou als prijswinnaar Nadat ieder van het gesproken hebben, toen hij u kreeg. En nu grootmoeder lachte al weer. En grootvader schraapte'zijn keel nog luider dan straks en schoof met een ruk den hoop couranten, die naast hem in de vensterbank lag, op zij. vreemdHeb je ruzie gehad met je bruidegom Margot schudde driftig het hoofd. Neen, daarvoor is Bob te verstandig. Maar woedend ben ik woedend Nu lachten de oude lui en grootvader nam op zijn gemak den bril van zijn neus en zag in den gelen weerschijn het gelaat van zijn kleindochter. Acht dagen voor de bruiloft mag een bruid niet woedend zijn, nietwaar moeder? Grootmoeder knikte. Ze breide in weerwil van de duisternis maar verder aan haar kous. Het tikken van de breinaalden vermengde zich met het tik-tak van deoude Schwarzwalder klok boven de sofa. Wat is er nu weer te doen, kind vroeg ze op liefderijken toon. Wie heeft je nu weer boos gemaakt Bob, klonk het alles behalve liefderijk terug. Bob is hebzuchtig. Tegenwoordig zijn alle mannen hebzuchtig. Al mijn vriendinnen zeggen het. Uit liefde alleen trouwt geen man meer. Ieder wil geld hebben. Als iemand een meisje leert kennen, is de eerste vraag heeft ze wat Zoo was Lore’s man, zoo is broer Kurt, zoo is ook... Het woord Bob kwam er echter niet uit, en dat was toch wel de bedoeling geweest. Alleen een langgerekte zucht, daarna een korte lach en het jonge meisje sprong op, liep naar den eenen leunstoel bij ’t venster en viel haar grootmoeder om den hals. Ik ben van hem weggeloopen en hij kan nu twee uur naar mij loopen zoeken. Stel u voor, grootma, zoo pas nog kust hij mij en zegt mij ik weet niet wat lieve dingen en nauwelijks twee minuten later zit hij bij papa op kantoor en becijfert met hem mijn huwelijksgift, spreekt van interesten, hypotheken en f i AS Si Stoffwasche 9 s sssiWiS; - De ,/C SSStss

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4