Stadsnieuws. i Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentiën. Bekendmaking. Financiëel overzicht. coupons. - 24.36. Op artikel 25 tweede lid Slot volgt 7850 10960 66000 15600 9002 16469 9000 21300 16820 van het om de kuur BOLS WARD, van 8 tot en met 11 Sep tember 1912. Geboren: Rika d. v. Israël de Jongh en Marianne Polak. Petronella d. v. Pieter Postma en Jakobje Visser. Bankje d.v. Sietze Hofstra en Tjitske van der Vliet. WONSERADEEL, van 7 tot en met 10 September 1912. Gehuwd: Tjalling Huizinga te Arum en Dirkje Raukema te Cubaard. Geboren: Evert z. v. Gatze van Kalsbeek en Evertje Penning te Gaast. Schelte z. v. Dirk Bruinsma en Antje Harden- berg te Pingjum. Jentje z, v. Anne Tolsma en Hotske Andela te Wons. Overleden: Douwe Poortstra 77 jr. echtgen. van Janke Molenaar te Pingjum. Tjitske Tijmersma 13 jr. en 7 mnd. teJoure (woonplaats Lollum). een feestelijk van de com- en de vroeger ook niet anders uit Vertel toch eens, vader, ons was. Troost het kind. slikte eens. Hij had zijn en begon geweldig te BURGEMEESTER der gemeente Gisteren was er een heele herrie op het Ned. ss. Bestevaer, dat te Harlingen een lading kolen had gelost. Van de equipage waren eenige matrozen afgemonsterd en was ook een andere gezagvoerder aan boord gekomen. Toen het schip gisterenavond zou vertrekken, bleek de equipage in zeer opge wonden staat te verkeeren, waarvan naar hun zeggen de slechte voeding de oorzaak was. De kapitein vroeg de hulp der politie aan om de orde te handhaven. Aangezien het niet raadzaam was naar zee te gaan, werd het vertrek uitgesteld, totdat de mannen ont nuchterd waren. Hedenmorgen is de boot daarop vertrok ken. Een der opvarenden is gedeserteerd en Betaalbaarstelling van divid. en Ned. Tramw. M. Cert, van Obl. coupon no. 16 is betaalbaar met C. v. g. aand. Amalgamated Copper coupon no. 20 is betaalbaar met Zij moeten het Protestantsch karakter van Nederland handhaven tegenover ultra- montaansche aanmatiging en invloed. Zij moeten zich verzetten tegen het algemeen kiesrecht, dat der vrouwen daaronder begrepen. Zij moeten niet optreden in verbond met de sociaal-democraten. Als de liberalen aan deze voorwaarden voldoen, dan zulten wij zegt ds. Bronsveld „hen steunen en bidden dat God hen zegenen moge”. Welnu, indien ds. Bronsveld, zegt het (r.-k.) Huisgezin, vóór het zoo ver is, niet een en ander, of liever veel, van zijn eischen laat vallen, dan zulten de liberalen, die Bronsveldiaansche stemmen krijgen, met een Diogenes-lantaarn te zoeken zijn. Maar ’t is best mogelijk, dat ds. Bronsveld in de hitte van overboord gooit tegen Rome En dan is komt voor aanmerking. De Bolsward Gelet op Militie besluit II brengt bij deze ter openbare kennis van de lotelingen die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de Militie te worden ingelijfd dat het onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie aanvangt op den tweeden Dinsdag in November a.s. en wordt, zoonpodig de twee volgende dagen voortgezet, dat voor dit onderzoek dit jaar zijn aangewezen de gemeenten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amers foort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, ’s Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, ’s Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastricht. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen moeten zich vóór 10 October a.s. aanmelden ter Secretarie alhier op de gewone kantoor-uren, en dienen daarbij op te geven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Bolsward, den 11 September 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. find. Een mensch blijft een mensch liefde zag er dan tegenwoordig. hoe het bij De oude man lange pijp genomen dampen. Dat is ook een mooie wensch, dat ik mijn oude zonden moet opbiechten maar wij zijn samen toch heel gelukkig geworden, gunstiger productie- r*waa[ gro°tmoeder Grootmoeder antwoordde niet. Er werd n het oude vrouwenhart iets wakker, dat vroeger pijn had gedaan en na de genezing jen litteeken had achtergelaten. Vertel maar, zei ze bedaard, terwijl ze laar breikous weer opbief. Anti-Tariefwet. Tegen 14 September is door den heer P. Meijer-Nolet te Breda en andere belang hebbenden eene vergadering uitgeschreven, te houden in Tilburg. In die vergadering zal getracht worden tot oprichting te komen van een comité, uitsluitend bestaande uit industrieelen en handeldrijvenden uit de provincies Noord-Brabant en Limburg dus uit zuiver rechtsche kiesdistricten welk comité in- samenwerking met andere, zich ten doel zal stelten te voorkomen dat de Tariefwet door de Tweede Kamer zal worden aangenomen. Wèl secuur Op de Pluim veetentoonstelling te Bergen- op-Zoom had de heer Geers uit Halsteren Zaterdag, ter opluistering, een broedmachine ingezonden met 100 eieren, die volgens zijn berekening alle den volgenden dag moesten uitkomen. En ziet, Zondag waren werkelijk 98 kuikens uit den dop gekropen Overbodig. Te Sloten (Er.) en te Stavoren zulten geen lotingen voor de militie plaats hebben, daar erinelkdiergemeentenslechts.. éénlotelingis. V oetbaldief. Sinds eenige jaren dwaalt er in de buurt van Amsterdam een jongmensch rond, dat er zijn werk van maakt in te breken op voetbalterreinen, als er wedsirijden gespeeld worden en dan uit de boxes allerlei voor werpen, en ook geld steelt. Herhaalde pogingen om hem te arresteeren, mislukten, maar Zondag toen er weer voor werpen ontvreemd waren, is het der Water- graafmeersche politie met behulp der Amster- damsche gelukt den dader te arresteeren en tot een volledige bekentenis te brengen. Goed afgeloopen. •Zondagavond even voor den aanvang der godsdienstoefening is in de gereformeerde kerk te Bodegraven een der groote zware gaskronen naar beneden gevallen en in het ruim der kerk terecht gekomen. Het liep af met een schrik voor de enkele aanwezigen. Vijf minuten later en ’t had menschen- levens gekost. N. Crt. Door den bliksem gedood. een avond op het einde der vorige week dreef een onweer boven een gedeelte der gemeente Mheer (L.) Zekere N. S. was met zijn vrouw op het veld aan het werk, de vrouw ging melken, doch pas was ze eenige passen van haar man af, of ze zag een feiten bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door den donderslagomkijkende zag ze het lijk van haar man liggen. Ze blijft achter met 6 kleine kinderen. L. K. De natte zomer. Men schrijft uit Lisse Treurig is de indruk dien men krijgt als men in den Haarlemmermeerpolder komt. De oogst staat bijna nog geheel op het veld afgemaaid en wordt met den dag minder waard. Langs de wegen kan men zich daar van best overtuigen, doordat op 100 meter afstand reeds de groene pluimen boven op de korenschoven te zien zijn, dat zijn de jonge planten die uit den spruitenden zaad korrel komen. Enkele boeren beginnen reeds hun oogst op te ruimen op allerlei buiten gewone manieren. Zoo is er één die zijn erwtenoogst reeds op den mesthoop gereden heeft, daar al de erwten dermate gesproten waren, dat ze voor verkoop ongeschikt zijn. Een ander, die nog een stuk haver had dat nog niet was afgemaaid, en dat door regen zoodanig had geleden dat het plat tegen den grond lag te spruiten, is bezig het om te ploegen als mest. Dat onder dergelijke omstan- heden de beurs er slecht bij vaart, behoeft geen betoog. Waarvan de pachten en lasten dit jaar betaald moeten worden, is voor veten een open vraag. Een verkiezing sadvies. Ds. Bronsveld geeft in het jongste nummer zijner Stemmen een verkiezingsadvies. Voorop stelt hij, dat hij vurig verlangt naar het einde van het christelijk bewind en dat de liberalen van heden niet zijn de liberalen van vóór 40 jaar. Dan geeft hij aan, waaraan de liberalen moeten voldoen om den steun van ds. Bronsveld’s geestverwanten te verdienen. Zij moeten op het terrein der sociale wetgeving de staatsbemoeienis tot het on vermijdelijke beperken. Zij moeten de openbare school handhaven met erkenning van het recht eener relatieve neutraliteit. Zij moeten de Ned. Hervormde Kerk als historisch bolwerk van het Protestantisme eerbiedigen. Zij moeten zijn tegen beschermende rechten. Zij mogen in moederland en koloniën niet Benoemd. Onze stadgenoot, de heer G. J. van Santen, die onlangs benoemd is tot hoofd der R. K. School te Wolvega, is nu ook door den gemeenteraad van West-Stelling- werf benoemd tot onderwijzer aan den cursus voor m.u.l.o. aldaar. Commissie Kinderfeest. J.l. Zondagavond vergaderde in „den Hof van Holland” de commissie voor de kinder feesten bij de Blauwpoort, waar door den Secretaris-Penningmeester rekening en ver antwoording werd gedaan. Deze vergadering droeg karakter, waarbij ook de dames missieleden tegenwoordig waren. Na accoordbevinding der rekening werd besloten deze commissie permanent te ver klaren, zoodat we dus ook volgende jaren op besten Maandag in de kermis op een kinderfeest kunnen rekenen. Voor inteekenaren ligt de rekening van af heden tot en met Zondag a.s. in „den Hóf van Holland” ter inzage. Kinematograaf. De heer Uges van Sneek gaf Maandag en Dinsdag kinomatische voorstellingen in „de Doele”. Den eersten avond was het bezoek gering, den tweeden avond iets beter, maar toch niet, gelijk men dit verwachten mocht voor een zoo schoon programma. De verschillende in hoofdzaak comische tafereelen waren boeiend, de beelden scherp en duidelijk. Elk nummer brengt eigenlijk een geschiedenis of verhaal in beeld, en alle van behoorlijk langen inhoud en in eenige afdeelingen. Te omschrijven wat elk nummer zooal te zien gaf, gaat ons bestek te buiten. De titels der verschillende stukken willen we hier melden„Het portret”, comisch. „Wat de puinhoopen aan ’t licht brachten”, waarin frappant was het ontstaan van brand, en het vernieten en instorten van een huis door het vuur. „De inbrekers” comische scène. „Jacq. de Venter en zijn Zusje” zeer interessant. „Gedaanteveranderingen”, in rijke kleurenpracht. Die schoone toovenares in haar phantastische omgeving wist wonderen te verrichten. „David en Absalon”, het Bijbelverhaal, waarin de rijkdom en kleuren pracht der Oostersche gewaden, en de kost baarheid van hofhouding, de talrijkheid der legers, de schoonheid van de natuur in Palestina heerlijk uitkwamen. De helder blauwe hemel was in onze regenperiode om er jaloersch op te worden. Verder nog „Het kostbare document” dat uit een spoorwegwaggon geroofd zou worden en toch behouden bleef. „Max als Koetsier”, wonderlijke avonturen en belangwekkend. „Oorlogstooneelen uit Amerika”, waarin de heldenmoed van een broeder en diens moeder werden vertolkt. Dat alles was frappant, en een bezoek over waard. Heden Woensdagavond wordt nog eens in hoofdzaak ’t zelfde programma ge geven. Wij zouden het voor de bezoekers wel wenschelijk achten, dat sommige taferee- len door een korte explicatie tijdens het Vertoonen worden opgehelderd, wijl wij vree- zen dat niet alten de voorstellingen der ver schillende tafereelen in hun geheel begrijpen, en ook diende, dunkt ons, het rooken in de zaal verboden te worden. Daardoor zou men het genot verhoogen. N aj aarskeuring. Heden Woensdag wordt op de veemarkt alhier de najaarskeuring van rund- en wol- vee gehouden, vanwege de afdeeling „Bols ward” der Friesche Maatschappij van Land bouw. Er is een uitgezóchte collectie vee aanwezig. Onze omstreken zijn bekend om het goede vee dat hier gefokt wordt. Voor de kenners van vee is het dan ook een genot, de goede hoedanigheden en den fraaien vorm van die dieren te aanschouwen en na te gaan. De stadslui echter hebben er minder aan te zien. Als de koeien en kalveren maar goed in ’t vleesch zitten, en van haar fraai geteekend zijn, vindt men ze mooi de kenners echter zien er meer aan. De jury was heden al bezig om te onderzoeken welke dieren in hun oog het meest uitmunten, want er zijn in elke rubriek prijzen te behalen, bestaande in zilveren en bronzen medailles. De uitslag der bekronin gen was ons bij ’t afdrukken nog niet bekend, en zal trouwens de meerderheid onzer lezers ook minder interesseeren. f 8.75. den strijd alle eischen en als eenig criterium stelt en tegen dr. Kuyper. er niet één vrijzinnige, of hij Bronsveldiaanschen steun in Vacantiekolonies. Onder geleide van twee dames van het bestuur zijn Donderdagavond 11 kinderen van de afdeeling Sneek van het Centraal Genootschap voor kinderherstelling en va- cantie-kolonies teruggekeerd. Eén is nog achter gebleven voort te zetten. Hoewel het weer tijdens hun verblijf te Egmond aan Zee allerminst heeft meege werkt, waren zoowel ouders als bestuur, zeer over de resultaten tevreden, en werd weer voor de zooveelste maal duidelijk, welk een weldadige invloed zulk een verblijf aan het zeestrand op zwakke kinderen heeft. N. Sn. Ct. van een lid der directie, dat deze Mij., die in faillissement verkeert, wegens de grootere olieproductie en de hooge olieprijzen, weer met winst werkt. In deze beweging werden de oude Russian shares, waarop de storting niet heeft plaats gehad, en dus waardeloos kunnen worden beschouwd, meegesleept en opgekocht tot 2 pCt. Tabakken waren wat vaster, op de gunstige taxaties van j.l. Maandag voor Deli Mij., Senembah en Medan. De gisteren uitgebrachte taxaties o.a. voor Amsterdam-Deli vielen niet mee en reageerden daarop de koersen voor de betrokken Maatschappijen. Het Fin. Weekblad v.d. Fondsenhandel geeft de volgende opgave van de te ver wachten oogsten van een 10-tal der belang rijkste Sumatra-tabak-maatschappijen met het aantal beplante velden. Oogst 1911 velden Amst.-Deli 2099 Langk. 1013 Arendsburg 1515 Deli Mij. 8366 Batavia 1490 Cultuur 1117 Medan 2372 Rotterd.-Deli 1325 Senembah 2492 Unit. Langk. 1853 Rubberwaarden verkeerden enkele dagen geleden, stemming, nu voor de productie en worden aangevallen. Van stoomvaartaandeelen dient de vaste stemming van aand. Holland-Amerikalijn vermeld te worden, op de aankondiging van de verhooging van den passagiersprijs 3de klasse. Geld op prolongatie 37/8. Reeds eenige weken geleden, hebben wij als onze meening te dezer plaatse te kennen gegeven, dat de voortdurende hooge prolon gatie-rente niet veel goeds voor den a.s. herfst voorspelde en ofschoon het geld in de laatste dagen te Amsterdam niet duurder genoemd mag worden, gaat het toch op de buitenlandsche beurzen spannen. De Engelsche bank, die meestal in den herfst tot bescherming van haren goudvoorraad, tot discontoverhooging moet overgaan, heeft dezen maatregel dit jaar reeds in Augustus doorgevoerd, een maand waarin gewoonlijk geen al te groote eischen aan de geldmarkt worden gesteld. Voor de financeering van den oogst in Egypte is reeds vroeg een beroep op Londen gedaan, en de opleving van de industrie in de Vereenigde Staten, waar men zich meer en meer van de poli tiek schijnt los te maken, vraagt ook kapi taal van het oude werelddeel en gaat men voort met plaatsen van z.g. finanz-wissels te Londen, welke trekkingen men eerstdaags door de nieuwe oogstwissels hoopt te kunnen vervangen. De oogst in de Vereenigde Staten is, in tegenstelling met die in ver schillende streken van Europa, schitterend geslaagd, en wordt daarvoor een belangrijk bedrag vereischt. Waar nu te New-York in de eerste zeven maanden van dit jaar ongeveer 40 °/0, of een millard dollars, meer dan in het correspondeerend tijdvak van verleden jaar, aan nieuwe effecten is uitge geven, valt het gemakkelijk te begrijpen, dat ook de New-Yorksche geldmarkt niet ruim van middelen meer is voorzien en door bovengenoemde wisseltrekkingen de hulp van Londen inroept. Zooals wij reeds opmerkten, is de oogst in Amerika goed geslaagd, en volgens de ge publiceerde staten heerscht er daar in de staal- en koperindustrie een groote drukte, wat niet nalaat op de ontvangsten van de sporen een gunstigen invloed uit te oefenen. Bijna zonder uitzondering wijzen de ontvangsten tegenover verleden jaar, hoogere bedragen aan, intusschen moet daarmee niet vergeten worden, dat een jaar geleden de ontvangsten maar steeds vermindering toonden. Bij de opgaven trof ons de groote ontvangstvermin- dering bij de Nat. Railroad of Mexico. De troebelen in dat land schijnen dan nu daar ook hun invloed te laten gelden. Ook uit de lederindustrie van de vereenigde staten komen goede berichten, in een inter- vieuw liet een der bestuursleden van de American Hide Leather zich zeer gunstig uit, hij verklaarde dat de zaak er nimmer zoo goed voorstond en dat de dure leder- prijzen geheel het gevolg waren van reëele vraag. De ervaring teert, dat men in der gelijke uitlatingen niet altijd het meeste vertrouwen mag stelten. Laten de vooruitzichten voor de Amerikaan- sche markt zich dus gunstig aanzien, de toestand van de geldmarkt mag o.i. daarbij niet vergeten worden. De Amsterdamsche beurs heeft, nu de vacantiedagen voorbij zijn, wat levendiger aanzien gekregen, zelfs de Nederlandsche Staatsfondsen zijn 1 a 2 procent gestegen, nu blijkbaar enkelen, en o.i. terecht, van gevoelen zijn, dat deze stukken, op deze koersen, naast een veilige belegging de kansen bieden mettertijd wat hooger te noteeren. Balkanwaarden blijven flauw, op de bekende kwestie. Wanneer zou het daar eens finaal rustig worden? Van de locale fondsen dient melding gemaakt te worden van de vaste stemming van aandeelen Hollandsche Mij. t/h maken van werken in gewapend beton wegens de aanneming van belangrijke havenwerken in Ned. Indië. Aand. Portland Cement gingen wat in koers achteruit waarschijnlijk op winstnemingen. Cultuurwaarden rezen op berichten van hoog picolrendement der suikerplantages en op het vermoeden van tegenvallen van den beetworteloogst. Later reageerde de markt weer, toch blijven Ngredjos den verhoogden koers behouden. Oost-Borneo aandeelen blijven zeer vast op de publiceering van cijfers. Russische óliewaarden, met Schibaieff’s aan het hoofd, verkeerden in zeer bewogen stemming. De gewone aandeelen bereikten zelfs een oogenblik een koers van boven de 60 procent. Voor dezelfde stukken kon men een jaar geleden ternauwernood één procent Oogst 1912 2100 1080 1588 8406 1595 1011 2182 1300 2470 1800 na weer bedingen. Het heet nu, volgens een uitlating toomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward» vergeten, dat wij een Christen natie zijn. wordt door de politie gezocht. A. u. Ct. r» aantal pakken 13662 aantal pakken 13500 8000 12700 71000 12800 9200 15300 8800 22300 17200 deopleving in weifelende de gepubliceerde statistieken consumptie voortdurend velden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2