Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. VAN HOUTEN b RONA Cacao 1912. 51ste Jaargang. No. 75. Verschijnt Donderdags en Zondags. DE VOLKSDRANK DE BESTE WOB DEN PRIJS Zondag 15 September. RECLAME. UIT DE PERS. BINNENLAND. few IKg Hf gefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar f 1.50 - 0.80 - 0.42M - 0.18 UftN HOUTENS ZUIVER OPLOSBAAR VIERKANTE k BUSSEN VOOR Afzonderlijke 1° 1 •T -ht- op te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. -"T7 sht, xu iinairrerjsten te water raakten, en waarvan er zes ver dronken, kan men bijna alle dagen in de couranten de vraag zien stellen, //waarom wordt het zwemmen in het leger niet onder wezen”, en gaat men daarbij haast Zijn Exc. den Minister v. Oorlog er een verwijt van maken, dat deze geen gevolg heeft gegeven aan vroegere adressen van zwemve.reenigingen, die de zwemkunst onder dienst wenschten onderwezen te zien. Alsof men niet zelf de schuld draagt van het treurige gevolg. Laten toch de burgers zelf beseffen, dat wij hier in het waterland leven, waar onop houdelijk menschen te water vallen en verdrinken doordat zij zich niet in het water kunnen redden. Deze week nog zagen wij twee dergelijke ongelukken in de Leeuw. Crt. onder elkaar vermeld. Niet alleen uit een oogpunt van gezondheid en zindelijkheid is een bad- en zweminrichting wenschelijk. Ook met het oog om zich zelf en anderen bij ongelukken te kunnen redden, is het zoozeer noodig, dat vooral de jeugd het zwemmen leert. De Commissie, die nog steeds bezig is, het kapitaal bijeen te brengen voor de stichting eener bad- en zwemgelegenheid te Bolsward, meent de ingezetenen het wenschelijke daarvan nog eens in herinnering te moeten brengen. Zij is wel gevorderd met hare plannen, maar toch is het benoodigd bedrag nog niet volteekend. Wie helpt haar nog? De Commissie voornoemd H. BEEKHUIS, Voorzitter. J. M. KING MA, Secretaris. Tijdens het afdraaien van een der films in het theater Union" op den Heiligenweg te Amsterdam, geraakte een gedeelte der film, dat juist voor de lens was, in brand, ver moedelijk ten gevolge van een defect. Hoe wel de film van de eene trommel op een andere rolt en deze trommels feitelijk brand vrij zijn, sloeg de vlam van het kleine ge deelte film, dat zich op dat oogenblik voor de projectie-lens bevond, ook in beide trom mels. In eenige oogenblikken stond daarop de geheele film in branddoch ook nam de projecteur in de //cabine” in enkele oogen blikken de noodige veiligheidsmaatregelen. Hij sloot den stroom af, ontstak het licht in de zaal, verliet de brandvrije cabine, welke automatisch door een deur gesloten wordt, en stelde de sproei-inrichting in werking. In een oogwenk waren de vlammen gebluscht, dank zij deze, door de brandweer voorge schreven inrichting. De explicateur, die aan het plotseling op houden van de film bemerkte, dat er iets aan de hand was, deed de nooddeuren open en het publiek, dat op het late avond-uur niet zeer talrijk was, verliet het theater. De meeste bezoekers hadden niet eens bemerkt, dat er brand was geweest, daar zich alles afgespeeld had in de cabine, welke van brand vrij materieel is opgetrokken en welke geheel afgescheiden is van de eigenlijke toeschou- wersruimte. De brandschel in het theater werd afge trokken, doch toen de brandweer, onder leiding van den hoofdbrandmeester, den heer Nieuwen huis, ter plaatse kwam, was de brand door de sproei-inrichting reeds gebluscht. De film en het toestel waren vernield. Dank zij de voorschriften van onze brand weer bleef het brandje dus tot de eigenlijke cabine beperkt. Dit geval vestigt opnieuw de aandacht op het nut van het gebruik van niet-brandbare films, welke reeds vervaardigd worden, zij het ook, dat hieraan volgens de meening der bioscoop-eigenaars, technische gebreken verbonden z(jn. HlectriciteitsvoorzieningGedeputeerde Sta ten van friesland hebben het rapport ont- V ergiftiging door Leverworst. Steenwijk, 12 Sept. De heer Inspecteur der volksgezondheid te Zwolle bracht gisteren een bezoek aan onze woonplaats teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de vele alhier voorkomende ziektegevallen. Thans is gebleken, dat niet minder dan 43 personen na ’t gebruik van de leverworst ziek zijn geworden. Sommigen na ’t eten van slechts een klein stukje. Sterfgevallen kwamen tot heden niet voor, wat waarschijn lijk is toe te schrijven aan het spoedige inroepen van medische hulp. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 11 Sept. De aanhoudende regens noodzaken vele landbouwers in onzen omtrek hun vee te stallen, daar het land doorweekt is en vele buitenlanden onder water staan. Er is anders nog gras in overvloed, hetgeen nu voor stalvoedering kan dienen. Te hopen is het, dat nog een lange droge periode moge aanbreken. Tjerkwerd, 10 Sept. Staande onder de leiding van het hoofd der O. L. School, den heer K. v. Rosendal, werd alhier opge richt eene zangvereeniging met aanvankelijk drie eq twintig leden. Brand in een bioscope-theater. Voor het eerst werd gisteravond, omstreeks half twaalf de brandweer gealarmeerd voor een brand in een bioscope-theater. door Rechts in 1909 gewonnen, met eene bijzonder kleine meerderheid zijn gewonnen. Enkhuizen met 220, Amsterdam II met 201, Amsterdam VII met 139, Amsterdam VIII met 181, Enschedé met 248, Gorkum met 303, Haarlem met 56, Rotterdam IV met 559, Rotterdam V met 458, (sindsdien Jeru0-or>W4\Jin.?D^vu‘‘T'vv,TlXrechtTlmet 653 van dit Blad. I\ ‘nt- Jal- er, hts lan ten lan vangen van prof. Feldman betreffende het vraagstuk der electriciteitsvoorziening in die provincie. Aan het slot van zijn rapport concludeert hij Z/Terwijl ik in de provincie Groningen tot de conclusie kon geraken, dat bij bereid- stelling van 3 ton voor de dekking der aan vankelijk te lijden verliezen een provinciale centrale om technische en financiëele redenen wel mogelijk was, zie ik mij tot mijn leed wezen genoodzaakt hier de vrees uit te spre ken, dat voor uwe provincie een dergelijke onderneming in eigen beheer en exploitatie veel minder kansen op een definitief wel slagen aanbiedt. Komt de bemaling te Tacozijl niet tot stand, of wenscht men haar niet afhankelijk te stellen van een centraal station op 50 K.M. afstand, en moet worden ver moed, dat ook de grootere centrales Kol- lum, Leeuwarden, Grouw en Witmarsum hun medewerking onthouden, dan moet de onderneming worden ontraden. Zelfs in het gunstigste geval echter moet ongeveer f 425.000 over zesjaar renteloos beschikbaar worden gesteld, om de aanvankelijk te ver wachten verhezen te vereffenen en welke som pas na afloop van het 18e jaar bij kwijtschelding van rente voor dit voorschot uit de werkelijke bedrijfswinsten kan terugbetaald zijn.” De bestaande gasfabrieken en de in de laatste jaren opgerichte electrische centrales zijn oorzaak dat een provinciale, voorloopig althans, geen kans van slagen heeft. Doch zelfs wanneer deze niet bestonden, twijfelt de rapporteur aan de rentabiliteit. Te Harlingen is een 25-jarige wissel- wachter onder een rangeerende locomotief geraakt. Beide beenen werden hem afgereden; de ongelukkige is spoedig na het ongeval overleden. Te Zevenbergen heeft een arbeider bij een stoeipartij, die in vechten overging, een medewerkman met een scherp voorwerp zoo danig bij het hart gestoken, dat de dood bijna terstond intrad. Tel. Te Hoogeveen is de 36jarige J. WB. met zijn flets te water geraakt. Hij werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaakt De (r.-k.) Gelderlander noemt het bericht van dr. Kuyper’s heengaan uit de Kamer een //politieke verrassing van den eersten rang”. Verder zegt het blad: //Met dr. Kuyper verdwijnt van bet politieke tooneel een man, zooals er sinds Thorbecke gCp tweede is aan te wijzen. De antirevolutie naire partij verliest in hem niet alleen In leider, die haar leden wist te organiseer®- t maar tevens haar bezieling, het cement, ’T’PXll frS de individueele krachten tot een macht'™** phalanx bijeenhield. Voor deze partij KG a.S. VERSCHIJNT het heengaan van dr. Kuyper de inluid^- -p. y-y a kt -r—- Tp~F* 77 van een moeilijk te stuiten achteruitgaLO -1- LtXNI I J I I - beteekenen. erdediging, uitgegeven door het Ook de rechtsche coalitie zal het wellii s gevoelen, dat zij de hand van den krachtig IE F W E T-C O MI TE. politicus, die, zij het dan niet officieel c 1,90. toch bijna altijd practised, zich als h van de piRMA MOUTON Co. t leider heeft voorgedaan, zal moeten miss toezending van postwissel, en voort De katholieke partij kan dankbaar ter zien op wat dr. Kuyper voor haar is gewees_ I Onverantwoordelijk. Onder dezen titel schrijft Het Folk een en ander naar aanleiding van ontvangen brieven van landweermannen, die zich ernstig ongerust maken over het lot dat hun gezond heid wacht bij de landweeroefeningen, waar voor zij van 2329 September zijn opge roepen. Het blad zégt, dat twee bataljons gehuisvest zullen worden in forten, drie andere in tenten. Men hoort van overstroomde weilanden en ondergeloopen boerderijen. De boeren halen het vee uit de door-natte weiden en brengen het in de stallen, bevreesd als zij zijn dat in het drassige land de koeien ziek zullen worden. z/Zal men onder die omstandigheden”, vraagt Het Volk, »de landweermannen wagen aan een kampement in de doorweekte velden, met alle schadelijke gevolgen voor de ge zondheid, die daarvan met zekerheid te wachten zijn. Dat ware onverantwoordelijk. Toch ver neemt men nog niets van een afgelasten der oefeningen. Tal van landweermannen zien met angst die week tegemoet en hopen er nog op, dat beter inzicht bij de militaire autoriteiten hen er van zal weerhouden, hen aan dit gevaar bloot te stellen. Maar eenig bericht daaromtrent blijft uit, hoewel het ons bekend is, dat ook in de Jandweerbureau’s bezorgdheid heerscht. Zou men inderdaad de militairistische grap zoo ver drijven, dat het leelijk ernst, zoo dan al niet bloedige ernst, zou dreigen te worden Het zou toch een schandaal zijn”. Oostergo schrijft 1913. Tegen één ding kan zeker, nu de winter- campagne voor 1913 gaat beginnen, niet nadrukkelijk genoeg gewaarschuwd worden tegen het denkbeeld n.l., dat het niet moge lijk zou zijn in 1913 de overwinning te be halen. Een denkbeeld, dat nogal eens ge propageerd wordt door hen, die buiten den strijd plegen te blijven, dat soort belang stellende toeschouwers, die critisch over de leuning van de brug staan te staren, om te zien of de schuit door de brug zal komen, maar er niet aan denken zelf eene hand uit te steken. Zeker, makkelijk zal de over winning niet zijn daarvoor moeten toch 10 districten worden omgezet. Maar juist omdat de strijd niet makkelijk zal wezen, dient ieder van nu af aan reeds op zijn post te zijn, om de noodige voorbereidende maat regelen te treffen nog slechts 9 maanden scheiden ons van de stembus. En dan dient geen gehoor gegeven te worden aan hen, die verklaren, dat alle moeite toch niet tot het beoogde doel kan leidendat wekt ver- -lammend, terwijl niemand daarvan iets met zekerheid kan zeggen. We herinneren ons, hoe hetzelfde soort betweters ook in 1904 verklaarde, dat Dr. Kuyper te doen vallen puur onmogelijk was; en hoe was de uitkomst Daarenboven moet ééne zaak nooit vergeten worden de meer derheid van Rechts schijnt wel heel groot, maar is in zekeren zin heel klein en wel in dien zin, dat 10 van de 11 districten, 1 I Bolswardsche Courant I RpN A Cacao /- i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1