WW altijd even goed. SALADE EN GROENTEN, zwakke soepen, sausen en alle vleeschgerechten verkrijgen oogenblikkelijk een aangenamen smaak door eenige druppels MAGGI’S AROMA, zeer geconcentreerd en daarom het gebruik. Proeffleschjes 10 □maakt s morqens BlOOKERS DAALDERS 1 CACAO 0 PANDBRIEVEN, in stukken van f 1.000,f 500,— en f 100, 4‘|2" GEMENGD NIEUWS. Dit is schot te oogenblik als door den Q G dit las, verhel- man 'G spaar- en De Directie A. DIKS Rz. G. J. ELLERMAN. man er was afge- gemeente van meer dan 6000 neerkwam op den gemeente-secre- plaatse, Groote bericht. De Hoofdcommissaris van Politie. Het daarbij ingesloten briefje droeg geen entête en luidde aldus zaam in 25 cent. aan de zijde voor eiken uw handen zijn met DE BANK GEEFT UIT: Max Herbert was wel een der jongste, maar ook een der ijverigste ambtenaren van onze politie-afdeeling. Hij was reeds in ver schillende bureaux werkzaam geweest en had overal de grootste bekwaamheden aan den dag gelegd. Toch niet in geslaagd, Verkrijgbaar bij Gebrs. KINGMA. Verzekering tegen regen. Een Engelsche maatschappij deelde dezer dagen mede, dat zij, geïnspireerd door deze hopelooze regenperiode, een verzekeringsvorm heeft uitgewerkt, waarbij men zich verzekeren kan tegen de kansen van regendagen. De minimum-premie is slechts f 4.50 voor één week, terwijl zij tot slechts 9 gulden stijgt voor vier wekendaarvoor ontvangt de verzekerde een bedrag van f 2.50 per Een verstoorde kermis. Terwijl men te Gendringen zich alom amuseerde met de kermis, ging de electrische verlichting, sedert kort in werking, uit. Alle moeite om de verlichting weer te doen werken, mocht niet baten vetkaarsen en olielampen moesten weer voor den dag gehaald worden. Ongelukken. Terwijl de tram der G. W. S. M. welke 's morgens 6.18 van Lievelde vertrekt, gistermorgen het station Lichtenvoorde naderde, keek de machinist even op zij uit, met het gevolg dat hij zich tegen een tele foonpaal stootte en van de machine werd geslagen. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch het bleek dat de slechts met een lichte verwonding komen. Plaatsgebrek in hotels. Het plaatsgebrek in Amsterdamsche hotels schijnt zoodanig te zijn, dat herhaaldelijk zeer ernstig ongerief aan reizigers bezorgd wordt. Reeds moesten vaak vreemdelingen die in Amsterdam hadden willen logeeren, tegen hun zin een toevlucht nemen in Zand- voort of Scheveningen. Wij vernamen thans dat vele personen, gisteren overgekomen om het Diepenbrockfeest in het Concertgebouw bij te wonen, in geen enkel Amsterdamsch hotel plaats konden vinden en gedeeltelijk bij particulieren een onderkomen moesten zoeken, gedeeltelijk naar Haarlem zijn ver trokken. Alg. Hndbl. Entree voor Marken De gemeenteraad van Marken heeft een eigenaardig, eigenlijk wel een oolijk besluit genomenvan eiken vreemdeling, die het eiland bezoekt, zal voortaan een zekere hef fing gevergd worden, „voor het gebruik der wegen.” Zou navolging niet te vreezen zijn, en is het besluit wel wettelijk gedekt? vraagt De Ned. Hoe in plait elands gemeenteraden over onder wijzers gesproken wordt. Te Stratum (N.-B.) hebben de onderwijzers niet voldaan aan het tot hen gerichte ver zoek, de kinderen uit school huiswaarts te geleiden. In de jongste Raadszitting was een verzoek aan de orde, door de onderwijzers gedaan, hun salaris te verhoogen. B. en W. hadden het salaris onderwijzer per uur berekend. De heer Caron merkte op, dat als hij zijn positie stroohulzenfabrikant vergelijkt met het hoofd der school, dan blijkt, dat het hoofd 927 uur werkt, tegen hij 2400 uur. Als hij hetzelfde uurloon had, zou hij spoedig rijk zijn. Den heer Rump spijt het niet, dat de onderwijzers vertrekken, omdat ze te weinig salaris hebben. Nieuwe kunnen niet beroerder zijn, dan die wij thans hebben. Er heerscht volgens den heer Caron een heeft men dan het bevredigende gevoel, dat men zijn vacantieuitgaven niet in het water heeft gesmeten, want elke regendag in het huis, achter de natte ruiten gesleten, brengt zijn geld op. In dezen regenmoesson zou men er een geldbelegging van kunnen maken. Soldatenmishandeling. Volgens den 7bz»^«-correspondent te Ber lijn heeft daar Zaterdag een artillerie-onder- officier voor den krijgsraad terecht gestaan wegens gruwelijke mishandeling van onder geschikten. Hij had twee soldaten voor zich laten ontkleeden en hen toen met ruwe paarde- borstels laten bewerken, tot het bloed hun over ’t lichaam stroomde. Daarna had hij de andere soldaten van zijn sectie langs de beide ongelukkigen laten marcheeren, waar bij zij dezen op de voeten moesten spuwen. De onderofficier werd tot slechts 4 weken arrest veroordeeld. Zooeven werd mij het ingesloten, toe vallig gevonden en zeer bedenkelijk briefje overhandigd. Begeef u onmiddellijk ter om de noodige maatregelen te treffen, omzichtigheid en per omgaande Fraai beheer. De correspondent van het Rbld. deelt het volgende staaltje van de inderdaad fraaie wijze waarop de gemeente Veenendaal be stuurd wordt „Toen we op het Gemeentehuis kwamen om daar ons licht op te steken, vonden we daar den gemeentesecretaris en zijne echtge- noote, de laatste bezig met het invullen van militiestaten. ’t Bleek ons dat de eenige ambtenaar ter secretarie drie weken met verlof is, zoodat al het werk van deze be langrijke inwoners taris.” Het lid Raup Ik zie Mackay, hoofd der school, eer aan voor een anarchist en huiche laar, dan voor een christen. Het verzoek om salarisverhooging is af gewezen. Heb alles geprobeerd, maar te ver geefs. Het besluit moet ten uitvoer ge bracht, en C. uit den weg geruimd worden. Vergif bevalt mij niet, veel beter een kogel door den kop. De gelegen heid is vandaag prachtig; de oude is tot middernacht buitenshuis. Ik verwacht u zonder mankeeren bij het tuindeurtje in de Wiesensteeg no. 6. Klokslag 10 uur. Eén man, één woord F. Terwijl de jonge derde zijn gelaat. Ha haeindelijk toch eens een interes sant gevaleen moord, of minstens, een poging tot moord De hoofdcommissaris zal dan eindelijk toch eens zien, dat hij zich i in mij niet vergist heeft. i Zonder zelfs een seconde te dralen, ver liet hij met een agent het theater, waar hij dien avond zijn dienst te verrichten had gehad en snelde naar een huurrijtuig. Reeds besteld, mijnheer de commissaris i Doet er niet toe de dienst eischt het rijd in den kortst mogelijken tijd naar den hoek van de Wiesensteeg. Maar... zoo hard de paarden maar kunnen draven! je zult er niet slecht bij varen Op uw verantwoording, mijnheer de com missaris De koetsier legde de zweep op de beide bruintjes en het rijtuig vloog over de straat, zoodat de vonkenuit de steenen spatten. Herbert stak een lucifer aan, om op zijn horloge te kijken. Kwart over negenKunnen wij binnen een kwartier de Wiesensteeg bereikt hebben? Ik vrees er voor, ofschoon de koetsier zijn beestje flink laat draven, hernam de agent. De Wiesensteeg ligt in het nieuwe gedeelte der stad en men rekent er gewoon lijk een goed half uur rijden voor. Maar wij zullen wij moeten op tijd aankomen 1 Hoe jammer zou het zijn, als door een paar minuten te laat aankomen alles bedorven werd. Herbert was te moede, alsof hij op een pijnbank lag uitgestrektde rit scheen hem een eeuwigheid te duren. Toen het rijtuig eindelijk stil hield en hij er uit stapte, wierp hij nogmaals een blik op zijn horloge. Het is reeds over tienen gauw, voor het te laat is Er verliep nogmaals een tijdruimte van ongeveer 10 minuten, tot zij het tuindeurtje no. 6 in de Wiesensteeg, die bijna uitslui tend uit tuinmuren en ijzeren hekken bestond, bereikt hadden. Het deurtje was dicht en in den omtrek zag men niemand. Commissaris, zei nu de andere, ik heb mij ondanks de duisternis kunnen oriënteeren. Dit deurtje voert naar den tuin van het woonhuis van den heer R., de hoofdingang er van ligt daar ginder op den hoek van was hij er tot dusverre i een of ander interessant of gewichtig geval op het spoor te komen, i waardoor hij, beter dan op eenige andere 1 wijze, zijn reputatie van behendig en slim politie-ambtenaar of detective had kunnen vestigen, waarnaar hij zoozeer verlangde. Men kan zich dus gemakkelijk de opge wondenheid voorstellen, welke den jongen i man beving, toen hij, kort voor het einde 1 van een theatervoorstelling, een schriftelijke opdracht van den hoofdcommissaris ontving, 1 welke op staanden voet ten uitvoer gebracht moest worden. De inhoud er van was als volgt t De commissaris snelde in de richting welke de agent hem aangewezen had, en vond het ijzeren hek van den voortuin en de deur van het huis openstaan. Den jongen man scheen dit, in zijn opge wondenheid, niet te verwonderen. Binnen weinige oogenblikken stond hij in de helder verlichte vestibule van het huis, en wilde juist de trap naar de eerste verdieping op snellen, toen plotseling een in 't licht ge- kleede vrouwengestalte, schijnbaar ten prooi aan hevige gemoedsbewegingen op de bovenste treden verscheen. O, God, is u daar eindelijk Als het nu maar niet te laat is riep zij hem toe en snelde de weinige treden af. Te laatdeze woorden troffen Herbert als een bliksemstraal. Wat is er dan gebeurd, mejuffrouw Houd mij voor het oogenblik alle inlich tingen ten goede, zoo juist hebben zij hem weggesleept om hem te dooden. Wij moeten dit voorkomen. U moet hem redden Zij sprak deze woorden met snikkende stem uit, greep den jongen man bij de hand en trok hem met zich mede naar den tuin. Ik zal hem redden bevestigde Herbert, die inmiddels de grootste moeite had om den snellen gang van het meisje over de donkere paden van den tuin te volgen. Daar dreunde plotseling een midden van de nachtelijke stilte. Onder een angstigen gil strekte het meisje vol vertwijfeling haar armen ten hemel uit. Te laatZij hebben hem gedood Herbert stond een donder getroffen. De moord was dus voltrokken, en dat wel in zijn onmiddellijke nabijheid, zonder dat hij het had kunnen verhinderen. Daar, waar het schot een oogenblik eenig licht verspreid had, had hij duidelijk eenige gestalten ontdekt. Hij wilde er heen snellen, toen plotseling een man naar het meisje toeliep, roepende Elsa, om Godswil, wat doet u hier Het meisje duwde echter den man van zich af: Raak mij niet aan, bloed bevlekt Met een sprong was Herbert van den man en greep zijn arm vast. Moordenaar, gij zijt mijn gevangene, in naam der wet De man begon opeens te proesten van lachen. Wie is u dan, mijnheer. Commissaris van politie. Al kom ik ook te laat om een misdaad te verhinderen de dader zal mij toch niet ontsnappen. Maar dat is nu toch al te gek Ik ben de student Fritsz R..zoon van advocaat R. Dat zal wel terechtkomenwien hebt gij gedood Gedood? ik? nog geen vlieg in mijn leven En het schot dan, dat daar zooeven ge vallen is Dat schot...? De jonge man keek met zichtbare ver legenheid het meisje aan. Beken het nu maar, ik weet toch alles snikte zij, jelui onmenschen hebt onzen Cesar doodgeschoten Cesar Nu ja, onze oude hond! Hij was de lieve ling van mijn zuster, en ik hield ook veeF van het beest, zóó zelfs, dat ik mijn vriend Otto, luitenant bij de dragonders, moest ver zoeken hem het genadeschot te geven. Niet waar, Otto zeide hij, zich tot een jongen officier wendend, die nu ook naderbij was gekomen. Jawel. En ik geloof, dat ik deze taak zoo goed mogelijk volbracht heb, door den armen Gesar bet einde gemakkelijk en zacht te maken. Hij was onmiddellijk dood en werd zoo even door den tuinman weggehaald. De teleurstelling van den jongen commis saris, wiens schoonste verwachtingen zoo plotseling den bodem waren ingeslagen, laat zich niet beschrijven. Het grappige echter van het voorval en een goed glas wijn, waarop de heer des huizes hem uitnoodigde, verdreef weldra zijn minder aangename stemming. De zaak was niet moeilijk op te helderen. Het toeval had hier weer een zijner zonder linge rollen gespeeld. Cesar, de hoogbedaagde huishond, moest wegens ouderdomsgebreken gedood worden. Daar niemand in huis hiertoe wilde overgaan, had Fritz bovengenoemd briefje aan zijn vriend Otto gezonden. Deze had haastig het in korte bewoordingen gesteld biljetje hetzij achteloos weggeworpen of misschien verloren en de raadselachtige in houd was oorzaak, dat het aanstonds door den vinder naar den hoofd commissaris van politie gebracht werd. De zuster echter van Fritz, die niet van haar lieveling kon scheiden, had in allerijl om den veearts van de dichtst nabij gelegen kazerne der dragonders gezonden. In haar opgewondenheid had zij den jongen commis saris in zijn uniformmantel voor den militairen veearts aangezien Als Herbert later goed gehumeurd was, vertelde hij nog wel dezen allerzonderlingsten samenloop van omstandigheden. De politie- carrière had echter, na deze ontgoocheling, Stoomdruk Firma B. Cuperus As., Bolsward, Voor lieden, die September voor hun vacantie uitkozen, is hier een gelegenheid, die zij zich niet zullen mogen laten ontgaan. Men brengt zijn vacantiedagen door aan zee, op het land, in de bergen. En het blijft maar regenen, regenen, regenen... Tenminste Mijnheer R... oh! dus moet hij het zijn, tegen wiens leven dat plan is gesmeedHoud u hier de wacht, en maak u onmiddellijk meester van ieder verdacht persoon, die naar het deurtje toekomt, ik zal zelf aan de voor zijde het huis binnengaan. geen aantrekkelijkheid meer voor den held van deze moordgeschiedenis; hij betrad kort daarna de politieke loopbaan, welk hem niet noodzaakte des middernachts het dooden van honden te gaan constateeren. school niet door zijn godsdienstgevoel ge temperd werd, was hij waarschijnlijk een socialist. De heer Wintermans zegt, dat het hoofd der school een braaf man van christelijke beginselen is. F Sticbtsche Hypotheekbank, Boothstraat 15, UTRECHT. Tel. 1915. f.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 6