Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. WAARS( J No. 76. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912. 3 Donderdag 19 September. GELUK. BINNENLAND. TROONREDE. Er J 1 VOOR Afzonderlijke ik eer van van voering de benaming De verE gelukkig zijn, ’t is de menschelijk mechanisme, bestaat de departemen- Marine te vervangen door ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. geleid langs andere en daar met eenige hooger onderwijs Rijkssubsidie van „cacao De verr; dit „afval” tot die verschenen boek1 van de bekende “Engèiscfiè schrijfster Marie Corelli, geheeten »Het Eeuwige leven”. Daarin typeert de begaafde autrice een millionnairsfamilie, een geld- koning met zijn aanhang, zich badende in weelde en rijkdom, doch missende den grooten levensfactor ’t geluk. Ze zijn blasé. Een vreeselijk woord, waarvoor we hopen gespaard te mogen blijven. Én vele kunnen de aanleidingen zijn, dat we ons gelukkig kunnen noemen. ’t Doet zich voor bij den jongeling, die, toegerust met kennis, bekleedende een goede positie, blij in de toekomst ziet, zijn doel, carrière te maken daar voor zich ziet schitteren en waarop hij afgaat in de volle kracht der jeugd. Hij voelt dat hij slagen zal, dat hij veroveren zal de plaats in de wereld, waarnaar hij streeft, waarvoor hij ijvert en dat trachten reeds doet hem zich gelukkig voelen. ’t Geluk openbaart zich aan de menschen, die reeds het grootste gedeelte van hun levensbaan daar achter zich zien liggen, aan hen, van wien ’t niet meer zoo lang duren zal, of ’t uur van verscheiden is aangebro- ken, opgeroepen wanneer de bazuin van het jongste oordeel schalt. Zij zien terug op hun weg, beschouwen nog eens wat zij in hun gang door het leven daarstelden, zij hebben zich veroverd de plaats, die zij trachtten in te nemen; met voldpening beschouwen zij’t gebouw van hun volhardend werken en onwillekeurig overkomt hun ’t gevoel van voldaanheid, van zich gelukkig voelen. Voor iedereen is er een aanleiding om, ’t zij kort of lang, gelukkig te zijn, ieder in zijn eigen kring, te bemerken dat gevoel, zich uitende in vele en verschillende vormen. Bij den één kan die uiting zijn spontaan als een opwelling, heftig oplaaiend doch snel verdoovend, doch bij den ander brengt de uitwerking kalmte, rustige vrede met zich zelf, een zelf-voldaanheid, wars van matheid en oververzadigdheid van eigen persoon. Wij willen deze causerie besluiten met ’t releveeren van een gewoonte, (helaas zoo vaak komt het voor, dat het meer een gewoonte is dan wel een behoefte) die onder ons men schen bestaat. We bedoelen ’t gelukwenschen. wordt tegenw! „cacao een product v- 9 los bij het gewicht, het het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De troonrede vermeldt dat de betrekkingen tot andere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard bleven. De tpestand van den landbouw in al zijne vertakkingen is guostig, ondanks ern stige tegenspoeden, die een tijdelijk karakter hebben. Handel en nijverheid bleven zich op be vredigende wijze ontwikkelen, terwijl het scheepvaartverkeer in niet onbelangrijke mate is toegenomen. De resultaten van het reederijbedrijf waren gunstig, terwijl de uitkomsten der visscherij over het algemeen minder onbevredigend waren dan het vorig jaar. Met dankbaarheid werd vermeld, dat de algemeene toestand in Indië in velerlei op zichten redenen tot tevredenheid gaf. De West-Indische koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte, waardoor inzonderheid de bevolking der benedenwind- sche eilanden van Curasao in zorgvolle om standigheden verkeert. De burgerlijke en militaire landsdienaren zoowel in Nederland als in de Koloniën blijven bun taak lofwaardig vervullen. Tengevolge der sterke toeneming der rijks- middelen en inkomsten is de finautiëele toestand des lands voorshands niet ongunstig. Echter wordt de totstandkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame verster king der middelen dringend noodzakelijk geacht, wegens de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor uit voering van sociale wetten en met het oog ook op de omstandigheid, dat niet onafge broken op zoo sterke toeneming der inkom sten mag worden gerekend. Het rapport der Staatscommissie voor grondwetsherziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De regeeringsvoorstellen zullen, naar de Koningin zich vleit, nog in den loop van dit kalenderjaar de Kamer kunnen bereiken. Deze zitting zal de toewijding en krachts inspanning der Kamer op zwaren proef stellen, omdat het onafgedaan gebleven ontwerp Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring en het voorstel tot dekking der kosten daarvan, alsmede de Ziektewet allereerst de aandacht blijven vragen. Aangekondigd worden voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens en woonschepen, tot beperking van habitueele dronkenschap en tot beteugeling der land- looperij en bedelarij. Spoedig is tegemoet te zien een pension- neerings-ontwerp voor gemeentelijke ambte naren en hun weduwen en weezen. Een drietal ontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineenschakelingscom- missie is gereed. Het voornemen ten van Oorlog en een departement van defensie. Ten slotte worden nog aangekondigd een ontwerp tot voorloopige regeling inzake de electriciteitsvoorziening, tot kanaliseering der Maas, mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijnen-producten in Limburg en eindelijk tot opheffing der in Indië op loog gezag ingevoerde koffiecultuur, Lemmer. De winkelier Gerrit Zijlstra had Zondag bezoek van een familielid. Deze vertrok des namiddag om half 3. Een 3-jarig meisje van Z. bracht hem een eindje weg. Ze kreeg dorst, waarop hij haar zei dat ze maar weer naar huis moest gaan. Om 3 uur was het kind nog niet weer thuis, waardoor de moeder ongerust were en de buurt opliep om te vragen of men de kleine ook gezien had. Niemand hac iets van het kind bemerkt. Het meisje was en bleef weg. Men is toen, en ook den volgenden dag in den Scharster Rijn gaan dreggen. Zonder resultaat evenwel. Naar bericht wordt, zal men trachten het kind met een politiehond op te sporen. Hoe de toestand der beproefde ouders moet zijn, laat zich denken. N. Sn. Cl. Sneek, 17 Sept. Uit ’t verslag van den toestand onzer gemeente over 1911 memo- reeren wij het volgende Door den Oppenhuizerweg voeren gedurende 1911 19180 schepen met een tonneninhoud van 76355. Elf stoombootdiensten waren er gevestigd. De tram vervoerde over ’t baanvak HarlingenSneek 231987 personen, over dat van SneekHeerenveen 172996. Aangeboden werden in dat jaar 34517 telegrammen met een opbrengst van f10882. ’t Getal uitgaande gesprekken bij den Telefoondienst bedroeg 12840, inkomende 16771, transito’s 28718, totaal 58329. De ontvangsten van de Gasfabriek bedroegen f116179, de uitgaven f 75682, winst alzoo f 40497. Niettegenstaande herhaalde verzoeken om verlaging van den gasprijs bleef de prijs 7 ct. voor metergas en 8 ct. voor muntgas gehandhaafd. De Gemeentereiniging sloot in voornoemd jaar met een nadeelig saldo van f10658. Lager-, middelbaar-, en genoten gezamenlijk een bijna f 45000. ’t O.B. Weeshuis had bijna f 20000 meer ontvangsten dan uitgaven. Aan de Veemarkt werden een kleine 10000 stuks vee minder aangevoerd dan in 1910. De Roode Dinsdag. ’s-GRAVENHAGE, 17 Sept. Ter deel neming aan de betooging op den Rooden Dinsdag waren een zeer groot aantal betoogers reeds vroeg in den Haag. Op het meetingterrein Houtrust liep het gerucht, dat een jeugdig mijnwerker uit Heerlen, in wiens kosthuis een onderzoek naar dynamiet was gedaan, en die voor den rechter commissaris was gedagvaard, op weg naar de betooging in den Haag was gegaan, doch te Rotterdam aangehouden. Op het terrein vernam men dat het plan der betoogers was, om na de betooging naar het Binnenhof te trekken in groepen, wat evenwel, naar men meende, door de politie zou belet worden. De heer Vliegen opende de betooging met te constateeren, dat deze tweede Roode Dinsdag den eersten verré overtreft, ondanks of misschien juist wegens het verbod tot iet houden van een optocht. Voorts deelde lij mede, het groot aantal sympathie betuigingen, dat was ingekomen van hen, die geen verlof kregen de betooging bij te wonen. Daar waren telegrammen van de Rijks- werklieden van de Hembrug, van de militairen in het kamp van Zeist enz. Wat iet verbod van een optocht betreftde tien duizenden hier aanwezig, zouden zich niet aten verbieden op straat van hun eisch te doen blijkenmen zou op rustige, ordelijke wijze naar het Binnenhof trekken. Gebeurt er iets wat op wanorde gelijkt, dan zou dit tomen op rekening van hen, die de betoogers verhinderen. Bij honderden en honderden is men Dinsdag naar de Residentie opgetrokken. Ie S. D. A. P. had eenige extra-treinen aten loopen, stampvol, extra lang en extra laat. Banieren en vaandels waren meegevoerd en trok men op naar het terrein van Houtrust, waar de meeting gehouden zou worden. Daar werd aan eiken bezoeker een programma uitgereikt met instructies voor wat geschieden zou na afloop der betooging. Hoe meer de ochtend verliep, hoe grooter de menigte betoogers werd, mannen en Is er wel een woord, dat er ons zoeter in de ooren klinkt, is er wel iets hier op dit aardsche tranendal met al zijne wisselvallig heden, dat ons aangenamer stemt, meer kracht en moed gevende de toekomst in te gaan, daarvoor strakker het harnas van dit leven aan te gorden en met veerkrachtigen tred onzen weg verder te gaan, dan ’t woorc geluk, en we zeggen kunnen nu voel ik mij gelukkig Dat gevoel van aanjager op ons ’t rakelt ’t vuur op, blaast er de levenskracht weer eens flink doorheen, ’t vuur, dat te verdooven scheen, dat voor ons gevoelen zich tot smeulen wilde zetten. Ieder mensch kent dat gevoel wel van gelukkig-zijn. Weliswaar duurt het bij den één langeren tijd dan bij den ander, is de één. er zelfs gevoeliger voor dan de andere, is ook zelfs de reactie, welke ’t oefent op ons menschen, bij iedereen niet dezelfde, doch zeker is ’t, dat we allen die zalige ge waarwording kennen, die gewaarwording, met zich brengende vrede en prettige voldaanheid. Niemand is volmaakt gelukkig, niemand bezit ’t volkomen geluk, ongerept en dat is nn elk6 Dat aanbieden van onze beste wenschen, bekrachtigd door een stevigen handdruk, het moet welgemeend zijn. Het moet een bewijs zijn, dat we meeleven in, dat we ons gevoelen deelgenoot van het geluk, dat een onzer medemenschen, familielid of vriend, mag smaken. //Van harte gelukgewenscht” of korter z/p. f.” inderdaad is dit helaas vaak meer een sleur geworden dan een werkelijk bewuste betuiging. Men zegt het of schrijft ’t neer, in veel gevallen omdat dit nu eenmaal ge woonte is, omdat ’t zoo behoort. Trachten wij, zooveel het in ons vermogen ligt, met die sleur te breken, worden wij ons bewust, wat wij zeggen, wat wij neerschrijven, in gloeienden toast of fijngestelden brief. Gelukkig te zijn, ’t is heerlijk, kan ’t ook zijn, behalve voor ons zelven, voor anderen. Laten wij tevens, wanneer enkelen dit genot smaken en wij er buiten staan, doch ons geroepen gevoelen sympathie te betuigen, zorgdragen, dat die betuiging waar en wel gemeend zij. 't Kan het geluk van den direct gelukkige verhoogen. R. vrouwen, getooid met het embleem voor den »Rooden Dinsdag”, het opschrift dragend //Wij eischen algemeen kiesrecht”. Ook op Houtrust groeide de menschen- massa aan, doch zij gingen in de groote uitgestrektheid van het terrein verloren, waardoor hun aantal moeilijk te schatten was. Van 12 spreekgestoelten zou het woord gevoerd worden door verschillende socialisti sche sprekers. Verreweg de meeste hoorders had de heer Troelstra. Na uiteen gezet te hebben, waarom juist de derde Dinsdag in September Roode Dinsdag is geworden en er aan herinnerd te hebben, hoe verleden jaar de christelijke meerderheid weigerde het kiesrechtvraagstuk te behandelen, besprak de. heer T. en criti- seerde hij scherp de werkzaamheid dezer Regeering. Nadat verschillende sprekers geëindigd hadden verdeelden de betoogers zich in de vastgestelde groepen (tien, welke opmarcheeren zouden naar het Binnenhof), terwijl de muziek zich deed hooren, opgewacht op den weg, dien de Koningin bij het vertrek naar het station zou gaan en wegen, hetgeen hier botsing ging gepaard. Op het Buitenhof werden de betoogers toegelaten en trokken zij daar rustig verder. Minder rustig ging het elders toe. Bij de Kapelbrug waar het Kamerlid Schaper met eenige betoogers trachtte op het Bin nenhof te komen, werden eenige gevoelige klappen door de politie uitgedeeld. Het brandpunt was echter het Plein, waar het zwart was van de menschen. Tegen 3r/4 uur begon dat vol te loopen, dichte drommen kwamen opzetten, in wier midden Mr. Troelstra, die bleek van aandoening een blik werpt naar het Binnenhof. Door het tactvol optreden van politie en marechaussee bleek met een goed geregelde circulatie van men- schenstroomen, opeenhooping te kunnen wor den vermeden. Hier sprak de heer Troelstra nog kort, doch onder deze rede zongen op het trottoir en den rijweg met oranje en driekleurige vlaggetjes voorziene jongens en meisjes oranjeliederen. De menigte trok daarna naar het Buitenhof. Om 5 uur verflauwde de drukte op het plein, doch in de binnenstad bleef het nog lang zeer druk. Een vermakelijk incident deed zich nog voor. Toen de Heer Duys, getooid met het embleem der Kiesrecht-betooging zich over het Buitenhof naar de Tweede Kamer wilde begeven, werd hij daarin belet door een inspecteur van politie, die in hem ziende slechts een betooger, die de agentenfile ver broken heeft, hem wilde tegenhouden. Gelukkig werd dit misverstand dra opgelost. Een geval, dat op dit veel gelijkt, deed zich daarop voor. Het Kamerlid Hugenholta werd door de politie niet doorgelaten, toen hij uit de gelederen naar de Tweede Kamer wilde gaan. Het Kamerlid de Jong (Hoorn) lief dit misverstand op, door den heer Hugenholtz bij zijn naam te noemen en lem de hand te drukken. Zoo nu en dan klonken op den Langen Vijverberg Oranjeliederen van tegenbetoogers en tegen halfvijf kwam een heele drom (ongens en meisjes over het Buitenhof, toe gejuicht door de velen die voor en in een zich daar bevindend café een plaats gevon den hadden. Dan komen de Roode Dinsdag- gers weer aangekabbeld. In een rustig loekje volgden de Kamerleden Troelstra en lugenholtz de betooging. Op het afgezette deel van het Buitenhof werden nog verschillende Kamerleden op- remerkt o.a. de heer de Savornin Lohman. Na afloop der meeting trokken de betoogers zonder banieren onder gedempt zingen naar iet Buitenhof, doch zij werden tot het Binnenhof niet toegelaten. Op den Langen Vijverberg sprak de heer Troelstra een groot deel der betoogers toe en zeide, dat de mislukking der manifestatie de lafheid der bourgeoisie bewees. Op de Lange Poten bij het Spui kwam iet tot een kleine botsing. De marechaussee zag zich daar genoodzaakt een charge te maken, echter gelukkig zonder iemand te verwonden. Bolswardsche Courant a - - - - I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1