De Tjummarumer Ooft- en Groentetuin verzendt na ontvangst van ’t bedrag per postwissel of op bestelling van bekenden, eerste kwaliteit fijne handappels of peren of van heiden, OOFT- en GROENTETUIN, TJUMMARUM. Stadsnieuws. Offlciëele Advertentiën. Bekendmaking. Financiëel overzicht. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Marktberichten. Leeuw. Cl. Harlingen. het Jan Thies van Nienwehorne 14 tot en met z/ 55 80 13 Trijntje d. v. Arnoldus van Dirk Afke Spoor te 40 a 45 Kilo 285 A 31 26 a 27 Getrouwd J. THIES, Directeur Zuivelfabriek, M. E. VOS, die mede namens de Familie hartelijk dank zeggen voor de ondervonden belangstelling. Bontebok, 16 Sept. 1912. ze vindt. kalveren u u Varkens per Biggen Londen Betaalbaarstelling van dividenden en coupons. United States Steel Corp., pref. aand. div. no. 45 der cert, betaalb. met f 42,63. Pennsylvania Spoorweg-Mij., div. 79 der cert, van 10 aand. met f 18,30. Petroleum-Maatsch. Steaua Romana, div. no. 9, boekjaar 1911/12, met 9 pCt. Atchison Topeca Santa Fé St M., div. 69 der cert, van gew. aand. met f 36,60. oude hond Hij was de lieve- Advertentiën. Mac-adamweg. Aan de gemeentebesturen van Wijm- britseradeel, Wonseradeel, Sneek en Bols ward is door Ged. Staten van Friesland machtiging verleend tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling, strekkende om te geraken tot intrekking van de verordening op het gebruik van den mac-adamweg van Sneek naar Bolsward. Commissaris e laat om een le dader zal mij toch niet ontsnappen. Maar dat is nu toch al te gek Ik ben e student Fritsz R.zoon van advocaat R. Dat zal wel terechtkomen wien hebt srii edood Gedood ik nog geen vlieg in mijn iven 1 En het schot dan, dat daar zooeven ge- allen is Dat schot...? De jonge man keek met zichtbare ver sgenheid het meisje aan. Beken het nu maar, ik weet toch alles! nikte zij, jelui onmenschen hebt onzen esar doodgeschoten Cesar Nu ja, onze van 15 tot en met 18 Zondag 22 September. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. O. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5T/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur De Heer van der PLOEG. ’s Avonds 5^/2 uur: Ds. LEENMANS van franco per post, spoor of één andere vracht- gelegenheid, in kistjes van f 1,en hooger tot 2,—. Prijzen van grootere hoeveelheden, ook van appels en peren voor de keuken, per corres pondentie. Prijscouranten vanwintervoorraad kunnen eerst later worden verzonden. Bestel-adres: BOLSWARD, Sept. 1912. Gehuwd: met Margaretha Elisabeth Vos. Geboren: Sjoerd Nicolaas z. v. Hessel Pietersma en Elisabeth Bijlsma. Bernardus Meindert Vellinga en Akke Kroontje. Maria Stockmann 64 z. v. Overleden: jr. (ongehuwd.) WONSERADEEL, van 17 Sept. 1912. Geboren: Popta en Grietje Rinia te Pingjum. z. v. Gerrit Tigchelaar en Kimswerd. Overleden: Pieter de Vries 77 jr. ongehuwd te Kimswerd. SNEEK, 17 Sept. Boterprijs le keur f 48, Aanvoer 9/4, 0/8. VEREENIGING: le keur f 50,50 a f "2e keur f A f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur i Fabrieksboterf52,50 a f Aanvoer 2/3, 23/6. Noteerings-Commissie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 54.00. Nagelkaas f Aanvoer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 17 Sept. 1912. Aanvoer Prijzen 192 Melke- en kalve Koeien f 50 tot f 280 33 Vette Koeien - 70 zz -310 42 Vette kalveren - 25 zz - 392 Graskalveren - 40 n - 70 Nuchteren Kalveren - 9 zz - 428 Schapen - 18 zz - 30 479 Lammeren - 16 zz - 20 457 Varkens en vette Biggen - 40 zz - 90 72 Kleine Biggen - 10 zz - 16 3 Stieren - 100 zz - 200 3 Paarden - zz - 14 Bokken en Geiten - zz - Totaal 2185 stuks vee. Vette koeien per 1/2 Kilo 35 a 38 ct. nog heel wat vleescheters hun leven bekort, liefhebbers van een fijne sigaar en een goede flesch totaal ten onder zijn gegaan. R. Een oordeel o zer ’t leven in Friesland. Een schoolknaapje uit Holland, uit de Residentie nog wel, die hier ter stede eenige dagen bij familieleden doorbracht, zond het volgend rijmpje over zijne ervaringen hier. Ter wille van de curiositeit geven wij het een plaatsje, slechts van een paar kleine taalfoutjes gezuiverd. In Frieslands dreven, Is ’t zoo’n heerlijk leven, Je kunt er visschen naar hartelust, En als een buitje je verontrust Ga je maar even binnen Om straks weer te beginnen. Kaatsen is het spel der Friezen, Schaatsen moet je ook niet uit ’t oog verliezen, In ’t zeilen, zwemmen, roeien, Zijn ze ook wel van de goeien. Haast ied’re jongen zit te zzkouwen” Op een stuk pek, waar ze veel van houwen. De koeken zijn er ook heel fijn Zoo als ze in Holland haast niet zijn, Zoo denkt ten minste een kind; Ik weet niet, hoe een groot mensch En hiermee heb ik je verteld, Wat voor ’t Friesche leven geldt. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de eerste helft van de maand September 1912. J. Booij, Woudsend. Friederik Schrader, Paramaribo. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Wonseradeel, 16 Sept. Kwam het hier ver leden jaar wel voor, dat verbouwers van granen, peulvruchten, aardappelen, enz. over de f300 per pondemaat maakten, thans is de uitkomst over ’t geheel minder gunstig. De kwaliteit is bij lange niet zoo goed als verleden jaar. De aardappeloogst valt zeer ongelijk uit. De een rooit 40 a 50 korf per pondemaat, anderen weer krijgen er meer dan 300. De grond ligt dan als ’t ware bezaaid. Het meeste vee is reeds gestald en wordt met gras gevoederd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Geen openbare leeszaal. Harlingen krijgt geen leeszaal, voorloopig ten minste niet. Het stichtingscomité heeft gemeend na het besluit van den gemeente raad inzake de aangevraagde subsidie van verdere pogingen te moeten afzien. Drentsche en Friesche paling. Naast de Friesche paling wordt in den laatsten tijd op de Londensche markt veel Drentsche aangevoerd. De friezen zelf schijnen, behalve in hun eigen wateren ook elders de paling te gaan betrekken, want thans is een Friesche pa- lingaak naar Denemarken vertrokken om daar een lading in te nemen. Auto-ongeval. Gistermorgen te kwart voor tien veronge lukte aan de Lichtmis, bij Dedemsvaart, een auto. Het voertuig kantelde en was in een oogenblik een ruïne. Met zeer veel moeite wer den de inzittenden, een heer en een dame, onder de machine vandaan gehaald, gelukkig zóó goed, dat ze per tram naar Zwolle konden reizen. De auto hoort thuis te Arnhem en was op weg naar Groningen. Folder ondergeloopen. In ’t Meer bij Heerenveen hebben varkens zoolang in den polderdijk gewroet, dat deze bezweek en in weinig tijds de geheele polder ondergeloopen is. Goed afgeloopen. Te Wageningen kwam Maandag op de Hoogstraat een jongen uit Bennekom, gezeten op een fiets, door verkeerd uit te wijken, in botsing met een automobiel. De knaap kwam met lichte verwondingen en den hevigen schrik vrij, doch de fiets is totaal verbrijzeld. De automobilist had geen schuld. Uit het jachtveld. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek De jacht, voor zooverre geopend, baart onze Nimrods slechts teleurstelling. Kor hoenders zijn uit deze buurt verdwenen, patrijzen komen weinig voor, daar, naar vermoed wordt, de eieren tijdens den broed tijd vernield zijn. De hoop is thans gevestigd op de opening van de jacht op hazen, waar van men veel verwachting heeft. Tengevolge van den drogen voorzomer is het jonge goed uitstekend tot zijn recht gekomen. In de school doodgebleven. In de openbare school te Loghuizen (gem. Neede) werd eene 12-jarige scholier in de klas plotseling onwel. Toen men eenige oogenblikken later kwam kijken, was de Minister van Landbouw tegen de vervalsching van hand heeft genomen en dat in bewerking is. Onderhandsche koopakte. Ten plattelande wordt vaak bij de over dracht van onroerende goederen, in plaats van een notarieele-, een onderhandsche akte opgemaakt. Wanneer nu deze akten worden opgemaakt door personen, die niet voldoende deskundigen zijn, is de rechtsgeldigheid dezer papieren vaak te betwisten. Zoo moet het vaak voorkomen, dat koopakten door partijen slechts met een kruisje zijn onderteekend. De steller weet dan kennelijk niet, dat deze wijze van onderteekening voor de wet ongeldig is. De broederschap van candidaat-notarissen in Nederland zond daarom een schrijven aan de boerenleenbanken met het verzoek deze onderhandsche koopakten te willen tegen werken, daarbij er op wijzend, dat een der voornaamste hypotheekbanken weigert hypo theek te verleenen wanneer de eigendomstitels onderhandsche akten zijn. Ook de hypotheek bewaarders zouden veel tot bestrijding der zaakwaarnemerij in dit opzicht kunnen bij dragen. Een wedstrijd. In Bervoets’ winkel zijn thans geëtaleerd de ingekomen oplossingen op den wedstrijd in den voorjaarscatalogus dier firma. Deze etalage trekt veel kijkers, en het werk der besten is ook werkelijk een kijkje waard, ’t Is een aardige verscheidenheid de talrijke deelneming pleit wel voor ’t doeltreffende dezer reclame. Omtrent den uitslag, wat onze plaats betreft, zie men de hierop betrekking hebbende advertentie. Een onpleizierige ontdekking. Schipper Dooper en diens vrouw van hier, waren de vorige week naar de venen om een vracht turf. Zij hadden hun turf reeds ge laden en betaald, en zouden des Woensdags- morgens de terugreis aanvaarden, toen de vrouw haar portemonnaie vermiste. Zij zocht in ’t kleine kastje, waar zij deze gelegd had, maar haar zak met den overigen inhoud was verdwenen. Zij keek daarop in het oorijzer- doosje of zij hem daar soms gelegd had, doch tot haren schrik bleken de knoppen van ’t oorijzer gebroken, die lagen er los in bij ’t gehavende oorijzer. Zij begrepen nu, dat er een dieL aan boord was geweest, want ook waren er nog eenige guldens uit het kastje verdwenen. Zij hadden een nieuwen knecht, die voor ’t eerst de reis meemaakte, en tegen dezen rees nu vermoeden, doch deze wierp met verontwaardiging alle schuld van zich. Zij lagen op de ruimte te Kalenburg nabij Ossenzijl, maar de schipper was met den toestand niet tevreden, voer naar Oldemarkt en deed daar aangifte van de vermissing. Een rijksveldwachter en een gemeente-politie- agent namen nu de zaak in onderzoek, fouil leerden den knecht, maar er werd niets gevonden. Eindelijk vond een der agenten de portemonnaie op een schuilplaatsje nabij het roer, en al het vermiste geld, ook dat afzonderlijk was opgeborgen, zat nu in de beurs. De vrouwenzak met den verderen inhoud bleef nog absent, daar is op de plaats waar het schip dien nacht gelegen had nog naar gezocht, zoowel in de vaart als op den wal. Het resultaat is ons niet bekend, maar van den diefstal is procesverbaal opgemaakt. De knecht blijft ontkennen, en zoo is men omtrent den dader nog in ’t onzekere. De teruggang tot den oermensch. Dezer dagen liep hij door onze straten, schreed hij, de voeten in sandalen gebonden, over onze hobbelige straatkeien. Gehuld in een zwarte pij ging hij daar heen, omstuwd door een menigte nieuwsgierigen, statig, zich welbewust, de natuurmensch. Keert tot de natuur terug, weinig woorden, doch bevattende een zeker niet zoo dadelijk op te lossen probleem. Daarvoor ijvert hij, om dat te verkondigen trekt hij in zijn woonschip van stad tot stad, van dorp tot dorp, barrevoets, ’t hoofd steeds on gedekt, de zwarte haarlokken, nimmer door een schaar in hunnen krullenden groei belemmerd, ruig over zijn breede schouders afkringelend. We zagen hem voorbij gaan, langzaam, een zijner handen waardig tegen de breede borst gedrukt colporteerende kleine boekskens, brochures, en waarin hij zijn denkbeelden heeft afgedrukt, vermanende de tegen woordige menschheid terug te keeren op den volgens hem slechten weg door walgelijk vormenleven. Geen vleesch, geen alkohol, niet rooken, natuurlijke voeding moet ’t zijnniet zich geperst en gedrongen in de kleeding, welke wij gewend zijn te dragen, de kleeding met de zzin het oog loopende ongelijkheid of ongelijkmatige verdeeling”. Afschudden moeten we al die aanwendsels, uitjagen die inkruipsels, welke alleen antwoorden op vragen van genot, weelde en modegrillen. ’t Boekske bevat een beknopte uiteen zetting van zzdes Strebers” ideeën, ideeën en vraagstukken tot welker oplossing hij zelf ter woestijne inging, hier meer naar waarheid onze goede veste, ’t Multatuliaansch kemelvel gemetamorphoseerd in een zwart man- chesteren pij. Statig trok hij door onze straten, gevolgd en aangegaapt door vele nieuwsgierigen, de mensch-, de wereldhervormer. Wanneer zal de tijd komen, dat we hem’ niet meer op zijn weg naloopen, hem lachend beschouwen Vóór we zoover zijn, zullen zich De BURGEMEESTER der gemeente Bolsward Gelet op artikel 25 tweede lid van Militiebesluit II brengt bij deze ter openbare kennis van de lotelingen die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de Militie te worden ingelijfd dat het onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie aan vangt op den tweeden Dinsdag in November a.s. en wordt, zoonoodig de twee volgende dagen voortgezet, dat voor dit onderzoek dit jaar zijn aangewezen de gemeenten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amers foort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, ’s Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, ’s Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastricht. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich VÓÓr 10 October a.s. aanmelden ter Secretarie alhier op de gewone kantoor-uren, en dienen daarbij op te geven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Bolsward, den 11 September 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. van politie. Al kom ik ook misdaad te verhinderen knaap reeds overleden. Men kan zich de consternatie in de klas voorstellen. Toen de vrouw van den landbouwer J. W. G. te Breedevoort een pan met kokende melk op den vloer van de kouken zette, kwam juist haar 4-jarig zoontje van de deel in het vertrek. Het knaapje viel daardoor in de gloeiend heete vloeistof en bekwam zoovele brandwonden, dat het, naar het St. Bernardus-gesticht overgebracht, daar aan de gevolgen overleed. Te ’s-Gravenhage is Zaterdag een 6-jarig jongetje, dat van een kolenwagen sprong, onder een in volle vaart zijnde tram geraakt. Toen de wagen was opgevijzeld, is het kind in deerniswekkenden toestand naar het Ziekenhuis gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Tegen vervalsching van levensmiddelen. De Nederlander meent te weten, dat de een wetsontwerp levensmiddelen ter een wetsvoorstel J. G. DAMAVE, Blauwpoort, BOLSWARD. V u n EN T1ZT TTOYl mii'n H u H Postkantoor Bolsward. Ontvangen Modelhoeden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2