Stadsnieuws. Wenscht U Tricotonder- B. ZANTMAN, Bolsward. Vraagt dan s.v.p. eens monsters met prijsopgave bij goederen aan te schaffend tijdelijk iets was, men den de ge geestelijke ter plaatse hulp meer waar op deze Ir De"][ heer bezwaren om nu geschorst. kening te behandelen ’t andere blijft dus in petto. De gemeente-rekening wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd en vastgesteld de beide Wethouders hielden zich buiten stemming. Danslessen. Het winterseizoen staat voor de deur en daarmee ook weer de gewone cursussen en oefeningen van het koude jaargetij. Hier onder behoort ook het dansonderricht, en wij verwijzen daarom de belangstellenden naar achterstaande advertentie, waarin de heer C. Hoogen Stoevenbeld aankondigt, dat eerstdaags zijne lessn weer zullen aan vangen. De vorige winters hebben bewezen, dat deze heer alleszins er den slag van heeft om iet nieuwste op het gebied van dansen aan zijne leerlingen eigen te maken. De Voorzitter antwoordt dat hij dit met den architect zal bespreken. De openbare zitting wordt wijze in 1400 gezinnen gas werd gebracht voor verwarming, en slechts 280 kochten hun toestellen bij de fabriek, ruim 1000 namen ze van particulieren. De grondtoon van dezen maatregel is het gas meer algemeen te maken. De heer Eisma vroeg of in die gemeente de Raad toestemming had gegeven voor den maatregel, waarop de heer Vis antwoordde, dat hij alleen sprak over de interpellatie v. d. Klei en zich daarbij wenscht te houden. De heer v. d. Meer had niet verwacht dat hierover zooveel stof zou opdwarrelen. Hij wil alleen zeggen, dat er aan de gasfabriek geen nieuwe branche als handelszaak bij is genomen, het is alleen reclame voor gasver bruik, en op een wijze, als geen particulier dit kan doen, die kunnen hun toestellen niet op huur geven. De maatregel heeft elders reeds schitterende resultaten opgeleverc voor de fabriek en ook voor de particulieren, die de gastoestellen verkochten. Het stelse van levering van gasornamenten is altoos bij deze fabriek geweest, en de verkoop bestaat er nog. Deze nieuwe proeve van reclame Onafhankelijkheidsfeest. De Oranje-Commissie heeft in hare ge houden vergadering besloten, om een alge- meene en openbare vergadering uit te schrij ven, teneinde voor een goede voorbereiding voor de eeuwfeesten onzer onafhankelijkheid, een' meer talrijke commissie saam te stellen. Die vergadering zal worden gehouden op Donderdag 3 October a. s. Voor een goede organisatie is het wenschelijk, dat velen ge hoor geven aan de roepstem tot samen werking voor deze schoone nationale her denking. weergegeven. De tweede vraag was van den heer Vis over schoolgeld. De Voorzitter antwoordt daarop, dat B. en W. geheel handelen in overeenstemming met de verordening, en dat zij de zaak liefst zoo vrijgevig als ’t maar kan, toepassen. Er zou dan ook eerder sprake kunnen zijn dat B. en W. wel eens te ver zijn gegaan, inplaats van gelijk de heer Vis bedoelt, nog vrijgeviger te moeten zijn. De heer Vis antwoordt, dat de Voorzitter de gestelde vraag niet goed begrepen schijnt te hebben. Er wordt gevraagd welken maatstaf B. en W. hiervoor aanleggen. Het epistel dat aanleiding gaf tot de vraag was onduidelijk. De Voorzitter stemt toe, dat het gegeven antwoord wel wat onbegrijpelijk was gesteld, maar de heer Kramer zal deze zaak wel toelichten. De heer Kramer. B. en W. gaan hierbij te werk naar de verordening voorschrijft en in twijfelachtige gevallen wordt bij voorkeur toegevend beslist. In het geval, waarop de heer Vis zinspeelde, heeft men bedoeld, eerst te zien of het leeren bij dezen jongen wer kelijk ernst was. Er zijn soms die aanvragen kosteloos geplaatst te worden en dan later toch spoedig verdwijnen. Het is eigenlijk meer te doen om de jongens, die ernstig vooruit willen, te helpen, daarom werd ge zegd zie eerst een jaar te betalen en gaat het goed met den leerling, dan willen wij zien of het gratis kan geschieden. De heer Vis vindt nu wel dat het ant woord de zaak veel verduidelijkt, en hij wil nog even opmerken dat er behalve schoolgeld ook nog leerboeken noodig zijn. Zoo lang zamerhand dient daarin ook te worden voorzien. Er ontstond hierover nog dispuut tusschen den Secretaris en den laatsten Spreker. Nadat men hierover was uitgesproken althans de Voorzitter sneed verdere discussie af maakte de heer Oosterbaan aanmerking op een uitdrukking, die volgens ’t verslag door den heer v. d. Klei is gebezigd, n.l. ,/dat hij ’t treurig vindt dat er een accoun tant moet komen om er wijs uit te worden". Dat ziet op de administratie der Gasfabriek. Spreker was de vorige vergadering afwezig, maar hij wenscht daartegen te protesteeren. De Voorzitter meent niet dat daarmee zoo zeer een afkeuring bedoeld is, maar dat de heer v. d. Klei te kennen gaf, dat de commer- cieele boekhouding moeielijk was na te gaan. De heer v. d. Klei. Ik heb bedoeld dat wij als raadsleden geen conclusie konden trekken of de rekening al of niet in orde was, en verder is ook door B. en W. wel degelijk besproken, dat een accountant we noodig was. Den heer v. d. Meer kost het spreken moeite Z.Ed. is heesch maar zwijgen kan hij ook niet geheel. Hij ervaart dat men geen waardeering moet vragen voor gedaan werk. Wat met de beste bedoelingen is gedaan en met de beste resultaten is bekroond, wat van alle kanten bezien mag worden, daar moest verdachtmaking voldoende geweerd worden. De Voorzitter herhaalt nog dat deze uit drukking niet gedacht moet worden en ook niet bedoeld is, gelijk ze nu wordt opgevat. Het is door den heer v. d. Klei op een wat eigenaardige wijze uitgedrukt. Ook dit was hiermee uit, waarna de heer Vis npg even onder de aandacht van B. enW. wil brengen een verzoek van misschien we alle bewoners buiten de Blauwpoort om ingeva daar eens weer een opgraving moet plaats hebben, dit niet op Donderdag te doen. Het is toen, daar de weg geheel ondergraven was en juist op Donderdag een wonder dat er geen ongelukken zijn gebeurd, het ging er haast met levensgevaar gepaard. Praamsma heeft wel eenige nog dit najaar tot demping overjte"gaan. Vooreerst is er nog een naast- leger, die niet genoemd wordt,’en toch recht heeft op die haven. De stand van 't water is reeds hoog, en er is bij het gebouw der werkverschaffing geen watervoorziening, dus dan zal men dezen winter geheel zonder zijn, want nu werd het uit dat haventje geschept. Hij wil het volgend jaar dempen, maar dan ook een regenbak bij ’t gebouw hebben, kosten f 120 zoodat een en ander dan f 400 zal kosten. De Voorzitter acht wenschelijk, dat er een regenbak komt, dat werd vroeger al reeds besproken, want dat is ook noodig als het voor ziekenbarak moet "dienen. B. en W. nemen het amendement Praamsma over wat den bak betreft?|Uitstel van demping moet hij ontraden. De zaak heeft veel moeite gekost van voorbereiding, wordt ze uit gesteld, dan rijzen soms later weer moeielijk- beden. Wijl de haven niet meer bevaarbaar is, zal de erfdienstbaarheid van dit vaarwater niet meer kunnen gelden. De heer v.d. IVal meent dat grond wel gratis kan krijgen van meentereiniging en ’t zou wel kunnen, dat men geleidelijk daar heen bracht, wat in de stad soms opgehaald wordt. De Voorzitter en de heer Kramer hebben daar tegen bezwaar. De haven moet met grond worden aangevuld en niet met allerlei rommel. Het is maar de vraag wat het voordeeligst zal zijn, als ’t bij de Hartwer- dervaart, of van ’t terrein der gemeente- reiniging wordt gehaald. Met algemeene stemmen wordt besloten nog dit jaar tot demping over te gaan en daarbij is begrepen dat er nu ook een regen bak wordt gemaakt. 4. Nadere behandeling van de gemeente- rekening over 1911, met nader rapport van de raadscommissie. De commissie heeft ten kantore der gas fabriek inzage gehad van de administratie. De boekhouding na te gaan ging moeielijk, maar alles is zeer correct afgewerkt. Er wordt daarna geadviseerd de rekening over ’t afgeloopen jaar goed te keuren, maar tevens geeft de commissie in overwegingom een verantwoording te krijgen op meer een voudige wijze en ook omtrent de afschrijving op de exploitatierekening worden vaste regels gewenscht en beter specificatie van de posten. De Voorzitter merkt naar aanleiding van dit nader rapport op, dat de Commissie eigenlijk verder is gegaan, dan redelijkerwijze van haar kon worden verlangd. Er werd alleen rapport omtrent de rekening verwacht. Voorstellen omtrent wijziging behoort men alleen als raadslid te doen. Hij stelt voor, alleen te behandelen de vaststelling der rekening, de verdere voorstellen kunnen later ter tafel komen. Na eenige bespreking over het verband dier voorstellen en de rekening zelf, wordt goedgevonden alleen de vaststelling der re- voor gasverbruik, vraagt hij, moet men daar ook al voor bij den Raad komen Er mag -dan ook wel gevraagd worden, mag er wel een advertentie voor reclame geplaatst worden? Er wordt volstrekt niet op koopen aange drongen, maar als de fabriek het op proef geleverde geheel niet wilde verkoopen, zouden de menschen denken dat die toestellen iets extra’s waren, waarmee ze bijzonder voordeelig ronden branden, en die gedachte moet ook weggenomen kunnen worden. De heer Eerdmans meent dat de fabriek wel reclame voor gas mag maken, maar niet de toestellen gaan verkoopen, daarvoor had, meent hij, de toestemming van den Raad gevraagd moeten worden. De Voorzitler wil naar aanleiding der dis cussie wel zeggen, dat B. en W. niet hun toestemming zouden hebben gegeven, wanneer ze niet overtuigd waren, dat het uitsluitend om de reclame voor meer gasverbruik te doen was geweest. Hij vindt, dat men deze- zaak veel te groot opvat. Het is geen nieuwe branche, geen nieuw systeem. Het is een volgen van den weg gelijk die ook vroeger werd bewandeld, ’t Is hier meer een kwestie van opvatting. De heer Kramer wil heel kort zijn, want er zou een ellenbreede discussie over gevoerd kunnen worden. Het schijnt dat de inter- pellant ’t antwoord niet goed heeft begrepen. De gasfabriek geeft de gelegenheid het gas voor koken en verwarming te beproeven, zonder te influenceeren op den verkoop der toestellen. De heer v.d. Klei antwoordt, dat hij het wel goed begrepen heeft. Het doel is reclame te maken voor gas, en dat vindt hij goed, maar verder mocht men niet gaan, men moet van de zaak der belastingbetalende nering doenden af blij ven. Smakelijk eten. Hoe voorzichtig men moet zijn bij het ioopen van vleesch en worst, niet afkomstig van een betrouwbaar leverancier, is deze week weer geblekén. Door de gemeentepolitie werd Woensdag Hiermee is_ in hoofdzaak het besprokene ju een bootje, liggende in een opvaart achter de Oosterkade, te Sneek, aangetroffen 50 K.G. stinkend krengenvleesch. Het zoodje werd natuurlijk in beslag genomen en vernietigd. Ofschoon niet met zekerheid bekend is aan wie ’t vleesch behoorde, heeft de politie wel vermoedens.* Een en zocht. Doodgestoken. Donderdagavond, omstreeks half tien, kreeg te Heerlen een jongeling, circa 20 jaar oud, eene kleine woordenwisseling met eenige zwervers, die aldaar in woonwagens hun verblijf houden. Waarschijnlijk het onderzoek der politie zal zulks nog aan het licht moeten brengen is men voor de deur van een herberg handgemeen geworden en kreeg Fr. Kortis een messteek midden door het hart. De politie spoedig ter plaatse, arresteerde 4 zwervers, onder wie de dader zich ver moedelijk bevindt, en zorgde aanstonds voor en geneeskundige hulp, die weldra was. De dokter kon echter geen bieden. L. K. Een "deskundige” gearresteerd. Men meldt uit ’s-Gravenhage Gisteravond omstreeks half acht zag men den substituut-officier van justitie, mr. Del Campo genaamd Camp, den rechtercommis saris mr. Beudeker met zijn griffier benevens den inspecteur en eenige rechercheurs van de zedenpolitie de woning binnentreden van eene zich noemende mevrouw Bergman, ver loskundige aan den Zwarteweg. Deze vrouw moet reeds vroeger door de Amsterdamsche rechtbank tot langdurige ge vangenisstraf wegens abortus zijn veroordeeld en reeds lang onder verdenking hebben gestaan, in haar tegenwoordige woning zich aan de bekende praktijken der ^deskundigen” schuldig te maken. Het verblijf van justitie en politie in haar woning duurde tot kwartier over elven. Gedurende dien tijd schelden nog eenige vrouwen aan de woning aan zij vielen daar natuurlijk in de handen der heeren van de justitie, die haar omtrent het doel van haar bezoek ondervroegen. Bij de huiszoeking werd een wagenlading vol van allerlei voorwerpen in beslag ge nomen. De vrouw werd gearresteerd en overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven. Alg. Hndbl. De Voorzitter zal, nu de punten zijn af gehandeld, beantwoorden uit naam van B. en W. de vragen of interpellaties, in de vorige vergadering gedaan. Eerst de vraag van den heer v. d. Klei over de verhuring van kookstellen enz. door de gasfabriek. In nog al breede bewoor dingen wordt gezegd, dat deze verhuring geschiedt met goedkeuring van B. en W. dat deze overtuigd zijn dat het is in ’t be lang van het bedrijf (de gasfabricatie) ook in ’t belang van de gemeente, en ten slotte eigenlijk ook in ’t belang van de nering doenden. Het heeft niet het karakter van concurrentie met neringdoenden, maar er zullen veel meer particulieren komen, die deze kachels en kookstellen noodig hebben, zij kunnen deze van de neringdoenden be- ander wordt echter nog onder- N. Sn. Ct. Voor wielrijders Lantaarns deze week aansteken 6.33 u. Het natte weer en de aardappelen. Uit West-Dongeradeel, waar de aardappel oogst in vollen gang is, wordt geschreven, dat het natte weer groote schade heeft berokkend, vooral bij de „munstersche". So’mmige knollen zijn zoo erg aangetast, dat men aan omploegen van den akker de voor keur geeft boven de gewonen tijdroovende wijze van rooien, die te kostbaar zou worden. Voor de ,/borgers” wordt 85 cents per 35 K.G. netto betaald. In de overige soorten is weinig bandel. Ongeluk bij de manoeuvres. Gisternamiddag is bij oefeningen van het 4de regiment in de duinen bij Katwijk de millicien Van Gelderen, uit Rotterdam, in garnizoen te Delft, ernstig aan den hals verwond door een losse patroon, afgeschoten door een achter hem liggenden soldaat. Me dische hulp was zeer spoedig ter plaatse. Per brancard werd de milicien naar het sana torium te Katwijk vervoerdhij' is daar verbonden en daarna naar het hospitaal te Leiden gebracht. Een tweede milicien, te Gouda in garnizoen, werd licht gewond aan het linkeroor. N. R. Ct. trekken, echter ook van de fabriek bekomen, doch op den verkoop wordt niet geïnfluen- I ceerd. Op den duur zullen de neringdoen den veel meer afnemers krijgen van die artikelen. De heer v. d. Klei is over dit antwoord niet gesticht. Hij ziet er uit dat deze ver huring niet een tijdelijk maar een voort durend karakter heeft, en hij kan er zijn goedkeuring niet aan hechten, ja wil er tegen protesteeren, want hij meent dat alvorens tot dezen maatregel werd overgegaan, de toestemming van den raad noodig was voor dezen nieuwen tak van dienst, waarover hij het oordeel van oudere raadsleden gaarne wil vernemen. De Voorzitter meent dat B. en W. wel de bevoegdheid hebben, hun toestemming te geven, omdat zij het toezicht hebben op het dagelijksch beheer dezer fabriek. De heer Eisma is ’t met den Voorzitter niet eens, en de Gascommissie noch B. en W. hebben het recht een nieuw middel aan te halen. Zij hebben zich aan de voorschriften te houden. In het begin der gasfabrikage was niemand daar mee op te hoogte, en was de gasfabriek aangewezen om den aanleg uit te voeren. Langzamerhand zijn particulieren er zich op toe gaan leggen, ook op het ver koopen van de gasbenoodigdheden. Het verhuren van gaskachels enz. behoort niet door de gasfabriek te geschieden. De gas commissie is niet oppermachtig en de Direc teur behoort niet langs de huizen te gaan om reclame te maken en er op te wijzen dat het koken met gas een paar centen goedkooper uitkomt. Spreker ontzegt der Gascommissie het recht om iets nieuws er bij te halen, waar de raad geen machtiging toe heeft gegeven. De heer Praamsma verklaart, dat ook hij door het antwoord van B. en W. is teleur gesteld. Hij had het beschouwd dat dit verhuren een tijdelijk iets was, om de par ticulieren aan te moedigen het gas voor ver warming te nemen, maar men moest die benoodigheden dan niet kunnen koopen van de fabriek. Er zal dan ook een monsterzaal dienen te zijn en een magazijn. Ook zou men dan wel gasmotoren op huur kunnen geven, daardoor vermeerdert ook zeer het gasverbruik. De heer Lunter begrijpt dat de gascom missie poogt om meer gas te leveren, maar toch verwondert hem de vraag die nu ge daan werd ook niet. Met de muntmeters worden ook al ornamenten enz. in bruikleen afgestaan. Wat den heer Oosterbaan doet uitroepen Dan moeten die ook maar weg De heer Vis vindt dat de uitersten hier elkaar raken, wijl het slechts te doen is om meer gasverbruikers te krijgen door toestel len op proef af te staan, en de heer Praamsma nu al gasmotoren wil uitleenen. Door deze huurproef wordt niets nieuws ge daan, er zijn fabrieken waar het systeem wel 20 jaar gevolgd wordt. Ons is bekend een gemeente

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2