Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. J Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. 1912 No. 78. Bloembollen m Friesland. I Donderdag 26 September. RAADSO VERZICHT. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke en de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. treedt dus daarin de fabriek niet als Ongetwijfeld zullen door de van dan ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. deelen geeft. Het ligt dus geheel in de lijn van onzen Gasdirecteur om zijn uiterste best te doen om nieuwe afnemers te zoeken. Dat is ook het belang der gemeente. De gasfabrieken zijn in vele steden tegenwoor dig de weldoeners der gemeentekas en hoe meer nu het gasgebruik toeneemt, des te voordeeliger zal de exploitatie werken. De interpellatie ging uit als een eindje kaars. Van beide zijden werd de zaak bekeken, maar tot een resultaat kwam men niet. Ware er een motie gesteld, dan had de Raad zich kunnen uitspreken en wist de Gascommissie het gevoelen der meerderheid. Een onduidelijk gesteld antwoord over een gevraagde vrijstelling van schoolgeld, bleek aanleiding te zijn geweest tot de interpellatie over dat onderwerp. De besprekingen hier over liepen vlugger van stapel. Een lid der Gascommissie (de vorige maal afwezig) vond aanstoot in een uitdrukking in de vorige vergadering gedaan, dat er een accountant zou moeten komen om wijs te worden uit de administratie der gasfabriek, waartegen hij protesteerde. De Voorzitter der Gascommissie beklaagde zich na al het gesprokene over de weinige waardeering, welke die Commissie ondervindt. Op dat gebied kunnen meerderen mee spreken. Hoevelen gaven niet in het belang der gemeente hun tijd en werkkracht en waar bleef de waardeering Wie dat verwacht, heeft misgerekend. Aan het slot werd nog gewezen op de opgraving der bestrating buiten de Blauw poort tijdens de weekmarkt, een tijd daarvoor totaal ongeschikt. Eenige jaren geleden zou op een Donderdag morgen even voor den aanvang der week markt een gedeelte der Dijkstraat onder handen worden genomen, wat, dank zij de telefonische verbinding met den toenmaligen Burgemeester, op het nippertje werd belet. Bij voorkomen weet men dus den weg om op Donderdag het verkeer in drukke straten vrij te houden. En nu maar weer tot later. De laatste raadsvergadering kenmerkte zich door een levendig debat. Er was ditmaal animo, maar wanneer het een enkele keer te warm liep, slaagde de Voorzitter er in den stroom van welsprekendheid te breidelen. De Afdeeling /zBolsward”van de S. D. A. P. gesteund door //Patrimonium”, wijziging vra gende der verordening voor den hoofdelijken omslag, kreeg nul op haar rekest. B. en W. wenschten de bestaande regeling te behouden, dus geen hoogeren aftrek voor levensonder houd te stellen dan f 400, terwijl eveneens de progressie voldoende geacht werd. Over het laatste waren de leden het blijkbaar eens, tenminste daarover werd niet gesproken, maar voor hoogeren aftrek was blijkbaar wel eene strooming. Een voorstel om den aftrek te brengen op f 500 zal worden ingediend en ongetwijfeld zijn daar wel voorstanders voor te vinden in den Raad. Het haventje der Looiersgracht, al jaren lang een steen des aanstoots, zal nu toch eindelijk verdwijnen en de omwonenden zullen des zomers van onaangename geuren bevrijd worden. Het idee van een der leden om het op een koopje te doen en het haventje geleidelijk te dempen met opgehaald straatvuil der ge meente, vond geen steun, wat ook maar goed is, want om een vuile sloot met vuil te dempen, is naar onze meening niet practisch en het middel zou erger dan de kwaal kunnen worden. Toch blijft deze demping maar half werk en het ware van groot belang om de gracht, beginnende bij de Bagijnestraat, langs de Kampen en Broerestraat in haar geheel te dempen. Als vaarwater heeft zij weinig beteekenis meer, ’s zomers is zij meestal onbe vaarbaar en voor het verkeer gesloten, terwijl in de warme dagen bij laag water, alle om wonenden grooten hinder hebben van den stank, welke dan uit dien modderpoel opstijgt. Maar dempen kost veel geld en we begrijpen heel goed, dat de autoriteiten, ofschoon bekend met dien oahoudbaren toestand, wor den afgeschrikt door de hooge kosten. Toch zou, dunkt ons, een weg te vinden zijn om hiertoe te geraken, wanneer de direct belanghebbenden in de kosten bijdroegen. Wij hebben hierbij het oog op de Ned. Herv. Gemeente, het Weeshuis en het Armenhuis, alle drie instellingen wier bezittingen grenzen aan deze gracht en die dus groot belang hebben bij deze demping, terwijl zij vol doende kapitaalkrachtig zijn om een deel der kosten te dragen. Vele handen maken licht werk, we hopen, dat ons idee eens ernstig mag overwogen, en ten slotte verwezenlijkt worden. De raadscommissie heeft ten kantore der Gasfabriek inzage gehad der administratie en adviseerde tot goedkeuring der rekening, waartoe met algemeene stemmen besloten werd. De verdere voorstellen der commissie om de rekening eenvoudiger in te richten en een vaste afschrijving te bepalen, benevens de posten beter te specificeeren, komen later in behandeling. Toch was de gasfabriek hiermede niet van de baan en werd de interpellatie beantwoord omtrent de verhuring van kooktoestellen. De Gascommissie en B. en W. zagen hierin geen concurrentie met neringdoenden, waarmede de interpellant en enkele leden het niet eens waren. De waarheid ligt, dunkt ons, in het midden. In principe achten wij het ook beter om de levering van gasbenoodigdheden aan particu lieren over te laten, maar de achtergrond van de kwestie is, dat de fabriek thans toe stellen in huur wenscht te geven om daar door de gebruikers van het nut en ’t gemak te overtuigen. Het is ons niet bekend, dat particulieren dergelijke toestellen verhuren en concurrent op. proefneming velen vaste gebruikers kookgas worden, waaruit volgt, men zeker voordeeliger een gaskachel kan koopen, dan deze te blijven huren, waardoor dunkt ons op den duur de neringdoenden aangewezen zijn om die toestellen te leveren. De Raad heeft eenmaal het salaris van den Gasdirecteur zoo geregeld, dat een toe nemend gasgebruik voor hem meerdere voor- Een hoofd en een hulp van school no. 2 kwamen met de vraag om subsidie voor het houden van schoolreisjes met hun leerlingen. De vereeniging //Konijnenfokkerij” vroeg deelname in het garantiefonds voor een te houden tentoonstelling van pluimvee in November a.s. Een leelijken bril op den neus kreeg een zekere D. Gaastra, die, in strijd met een paar bepalingen der Bouwverordening, een door hem gekochte woning aan de Geeuwkade met gesloten blinden was gaan restaureeren. De heer de Wolf wees er op hoe onbe rekenbaar treurig de gevolgen zouden zijn, als de Raad conform het voorstel van B. en W. besloot om adressant ontheffing te verleenen van art. 9 en 14 der Bouwverordening. Met 8 stemmen tegen werd bewust voorstel verworpen. 24 Sept. 1912. De 72-jarige B. Jel- gersma, rentenier alhier, zakte hedenmorgen onverwachts in elkaar en was terstond een lijk. Piaam, 23 Sept. De vorige week is alhier een brutaal stukje uitgehaald door iemand, die zeker voor geen klein geruchtje vervaard is. Een arbeider was wegens militieplicht voor enkele weken van huis, waarom de vrouw besloot, zoolang bij haar ouders in Gaaat te logeeren. De woning stond dus zoolang ledig. Iemand die het scheen te weten of gehoord te hebben, heeft door het uitsnijden van een ruit zich toegang tot de woning verschaft. Het schijnt hem daar zeer goed bevallen te zijn, en hij heeft zich goed vertrouwd, althans hij heeft zich te bed neer gelegd te slapen, hetgeen was af te leiden uit het beddegoed. De uitgetrokken oude plunje heeft hij achtergelaten en zich in een nieuw pak gestoken, zoowel boven- als onderkleeren en daarbij een nieuwe fantasie- hoed. De achtergelaten goederen waren rijk voorzien van familie, waar niemand begeerig naar is. Verder is het geheele huis nagezien en omver gehaald. Overal wordt naar dezen brutalen inbreker gezocht en het is te hopen dat de politie dezen gast spoedig mag te pakken krijgen. De Banier. IJ 1st. Als verdacht van diefstal te Piaam, wordt door den burgemeester van Wonseradeel opsporing verzocht van Sijbe Koopmans, vroeger alhier woonachtig en van bedrijf verversknecht. Bedoelde persoon is ongeveer 35 jaar, draagt geen baard of knevel, is gekleed in duffelsche jas, met slappen vilten hoed en nieuwe zwarte klompen. Donderdagmorgen 19 September is hij aan getroffen tusschen Huisterheide en Langweer. Dat kinderen met sommig speelgoed roekeloos te werk kunnen gaan, bleek j.l, Vrijdag bij een jongetje van den heer B. te Kollumerzwaag, toen het een kleine boon in een der neusgaten stopte. Waar deze boon reeds een eindje in den neus opge drongen was, was het voor de ouders moei lijk, genoemd voorwerp te verwijderen. Toen de dokter geroepen ook deze was niet in staat, den kleinen jongen te helpen, waarom, besloten werd, in Leeuwarden hulp te vra gen. En ook daar bleek, dat de geneesheer zonder operatie geen kans zag, de boon naar buiten te krijgen. Blijkt binnenkort geen verbetering in te treden, zoo zal nood wendig een operatie moeten gebeuren. De staking in de glasindustrie. Naar de Schied. Ct. verneemt, zijn thans voor Schiedamsche firma’s reeds 12 wagons flesschen uit Duitschland aangevoerd. Aan de Duitsche fabrieken wordt met kracht ge werkt om de groote bestellingen uit Holland geregeld te leveren. De zendingen zullen daar door elkander blijven opvolgen, waardoor de distelateurs in de gelegenheid zullen zijn al thans de hun gedane bestellingen uit te voeren. Boekendiefstallen Uit de Koninklijke Bibliotheek te ’s-Gra- venhage werden in den laatsten tijd herhaal delijk boeken jermist. Gisteren is de ver moedelijke dader van deze diefstallen aange houden, een Amsterdamsche onderwijzer zonder betrekking, die tijdelijk in Den Haag vertoefde. De aangehoudene moet bekend hebben meer malen boeken na lezing in de leeszaal tQ hebben meegenomen. Lemmer, 23 Sept. Nog steeds verkeert men hier in onzekerheid aangaande het sedert Zondag 15 dezer alhier vermiste 4-jarig dochtertje van den arbeider Zeilstra. Een politiehond van den heer Dijkstra, van Heerenveen, volgde Zaterdag de zelfde route en wees de zelfde plaats aan, waar het kind vermoedelijk in zee verdronken is, als de hond van den heer Aukema, van Sneek, Donderdag had aangewezen, maar hoe men daar in den omtrek ook heeft gevischt, er is geen spoor gevonden. Allerlei verhalen aangaande de verdwijning van het kind doen hier de ronde, doch als onze politie op deze verhalen ingaat en een onderzoek instelt, blijkt haar telkens de onjuistheid daarvan. Voor de beklagenswaardige ouders is het echter te hopen, dat er spoedig zekerheid komt. Men schrijft ons Naar aanleiding van het minder juiste berichtje, voorkomende in de Nieuwsbladen, hebben wij ons gewend tot een paar gezag hebbende firma’s in de bloembollenstreek tusschen Haarlem en Leiden. Wat wij mochten ontvangen, is verwerkt in onder staand. Ons artikeltje kan dus bogen op deskundigheid. In de omstreken van Arum zullen dit najaar tulpenbollen worden ge plant, en niet zoo weinig ook een getal van tusschen de 3 en 4 maal honderdduizend stuks. In het voorjaar kwam de firma, van welke men de bollen, door bemiddeling van een paar Friesche zakenmannen heeft be-1 trokken, naar de Friesche beemden, om de vertegenwoordiger der firma was vergezeld van iemand, vergrijsd in het vak de gronden te onderzoeken. Een nauwgezet en langdurig onderzoek, waarbij gebruik werd gemaakt van de jongste wetenschappelijke vindingen, bracht aan het licht, dat de Friesche kleigronden zeer geschikt moeten zijn voor Tulpencultuur. Lang is er nog onderhandeld, want de genoemde Friesche zakenmannen gingen niet over ijs van één nacht. Wanneer doet een Fries dat, als het zaken betreft Bij het schaatsenrijden waagt men dat wel, maar bij het zaken doen allerminst. Ook de in lichtingen, die wij van onpartijdige zijde uit de bollenstreek ontvingen, wijzen er op, dat men zaken heeft gedaan met een degelijke, en alleszins betrouwbare firma (Alkemade Co, te Noordwijk). Van deze firma heeft men betrokken eersteklasse-soorten tulpen van prima kwaliteit. De prijs was wel wat hooger, dan voor andere soorten, doch aan duurdere soorten is uit den aard der zaak meer te verdienen, dan aan goedkoope. Voor een paar weken zijn de bollen in groote kisten te Bolsward aangekomen, en in October worden zij onder persoonlijk toezicht van de firma Alkemade Co. geplant, op de daarvoor .bestemde gronden. In den winter vorderen de bollen een bedekking. In de bollenstreek, op lichtere gronden dekt men met riet, doch op zware gronden Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 24 Sept, ’t Terrein op ons Visch- marktplein ondergaat spoedig een belangrijke verbetering. De stad namelijk is gisterenavond eigen aarster geworden van ’t z.g. pothuis op ’t Vischmarktplein en de Prins Hendrikkade voor de som van f 8300 ongeveer, met inbegrip van de kosten. De N. T. M. draagt de helft tot den koop bij. Zoo men weet gaat de tram bij het ver laten van ’t Vischmarktplein door den be rechten nauwen doorgang, die komt te ver vallen, zoodra ’t gekochte perceel wordt ge- amoveerd. Kan de stad er nu nog toe besluiten de lijnbaan van den heer Zandstra te koopen, dan is ’t te voorzien, dat de reizigers van Sneek naar Joure zich in ’t vervolg niet meer hebben te beklagen over 't treurig eindje weg van af ’t Tramstation naar de Oppenhuizer brug. 24 Sept. 1912. In de raadszitting van gisterenavond kwam onze vereeniging Oranje met ’t verzoek om f 500 voor het houden van een kinderfeest in 1913. gebruikt men turfstrooisel. Vroeg in het voorjaar komen de bollen voor den dag, omstreeks half April, dat hangt van soorten af, kan men de prachtig bloeiende velden bewonderen. Als de lezers dit vast in gedachten houden, we zullen tegen dien tijd nog wel waarschuwen, dan kunnen ze in de omstreken van Arum en Witmarsum van de rijke kleurenpracht gaan genieten. In Holland kent men /bloemendagen”, dat duizenden optrekken naar de bollenstreek, om van de bloemenweelde te genieten. Om die bloemen is het echter in Nederland niet te doen. Ook onze Friesche tulpenkweekers hoe mooi ze de bloemen zullen vinden vlassen op de bolletjes, want die moeten verkocht wordendie moeten de onkosten goedmaken niet alleen, maar ook winst te boeken geven. Zeer deskundige inlichtingen zijn de grond voor ons oordeel, dat met de soorten, die men te Arum en omstreken gekocht heeft en gaat planten, winst te behalen valt, omdat het gewilde handels- soorten zijn, waarvoor men in het buitenland goede prijzen kan maken. Als de bloemen er eenige dagen opgestaan hebben, worden ze afgesneden om alle sappen van den rijken bodem aan den groei der bollen ten goede te doen komen. In Juni en Juli sterft het kruid af; dan zijn de bollen rijp en worden deze gerooid, om gedroogd, gepeld en gesorteerd te worden. Dat is in het kort de geschiedenis van tulpenteelt, zooals die een tak van bestaan is in een groot deel der beide Hollanden, zooals die een nieuwe tak van bestaan kan worden voor Friesland. We geven toe, dat, toen we voor het eerst van de nieuwe cultuur hoorden, we wel wat huiverig waren doch we verklaren, dat we na de verkregen informatie’s volkomen gerustgesteld zijn. We zullen nu de tulpenbolletjes maar stilletjes in de aarde laten groeien, en dan gaan we van ’t voorjaar naar de //Friesche bollen velden”, en van den zomer gaan we eens stikum bij onze Friesche tulpenkweekers op kondschalt, om hun gezicht eens te be- studeeren. We hopen en vertrouwen, dat hun gezicht vroolijk zal staan. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1