Sate en Landen (GREIDPLAATS) o.d. Hart werd nabij Bolsward, w.i. voor afgraving zeer gelegen TERP a.d. Hartwerdervaart. HYPOTHEEKBANK, gevestigd te GRONINGEN. SATE en LANDEN, zeer gunstig gelegen, in één kavel, onder Hartwerd nabij Bolsward, aan en nabij den weg van Bolsward naar Sneek, en bestaande in de welonderhouden BOEREN HUIZING met SCHUUR, groot en klein BU1THUIS, w.i. stalling voor 52 hoornbeesten en 4 paarden, verdere getimmerten c.a. en ver schillende perc. WEILAND, 4 pCt. Pandbrieven a 96 pCt. PREDIKBEURTEN. Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Financiëel overzicht. Friesch-Groningsche Bekendmaking. Officiëele Advertentie. Advertentiën. is van gunstig geven geven schatting dertig met 25 d. dagen den van 50 80 13 32 21 95 van De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER, nam hij aan. van de geboorte UILKE. Bolsward, 23 Sept. 1912. G. 0. db GROOT T. de GROOTJenema, kennis van de geboorte van hun Zoon LOLKE. Bolsward, 24 Sept. 1912. O. A. HIDDEMA A. HIDDEMABanga, kennis van de geboorte van hun Zoon Geiten vee. 37 a 43 Kilo 285 A 32 26 a 27 meer hier waar ’s jonkmans heftige en expressieve wijze BURGEMEESTER der gemeente ‘A Valsch geld. Leest men tegenwoordig dat er in de groote plaatsen, en vooral in Amsterdam, onecht gemunt geld in omloop is, ook te dezer stede is de vorige week een nagemaakte gulden ontvangen. Het geldstuk was fraai nagemaakt, droeg den nieuwen beeldenaar van de Koningin met het jaartal 1911. De afwerking was zuiver gelijkend op de nieuwste echte geld stukken, zelfs het randschrift was er onbe rispelijk op aangebracht. De kleur was echter iets donkerder dan van ’t echte zilver en ook de klank was dof. Men zij dus op zijn hoede bij ’t ontvangen van nieuwe guldens, want heeft men er zoo’n onecht geldstuk, dan mag men het niet weer uitgeven, want de wet verbiedt zeer gestreng het willens en wetens uitgeven van valsch geld. De gulden, door onzen stadgenoot ontvangen, is dan ook vernietigd geworden. Notaris S. POSTHUMUS te Franeker, zal op DONDERDAG 3 OCTOBER 1912, ’s nam. 1 uur, in zzde Doele” te Bolsward, veilen: Een uitmuntende alle in besten staat van cultuur, w.o. TERP aan en nabij de Hartwerdervaart, totaal groot 30-67-60 H.A. (835/10 p.), in huur tot 5 Maart en 12 Mei 1913 bij den heer S. Rijpma. Behoudens samenvoeging in 11 perceelen. Verkoopboekjes met schetskaartjes verkrijg baar ten kantore van den Notaris en bij den oproeper HOEKSTRA te Bolsward. BOLSWARD, van September 1912. Geboren: Uilke en Antje Banga. Lolke Groot en Tjaltje Jenema. Overleden: Akke Sijbrandi 5 dagen v. Jan Sijbrandi en Sjoerdtje Scheepsma. WONSERADEEL, niet ontvangen. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9*/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 9x/2 uur De Heer TICHELAAR, Cand., Nijland. ’s Avonds 51/2 uur: Ds. GEERUNG, Burgwerd. 22 tot en SNEEK, 24 Sept. Boterprijs le keur f 52,00 Aanvoer 9/4, 0/8. VEREENIGINGle keur f 52,00 a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboter: f53,50 a f Aanvoer 7/3, 23/6. Noteerings-Com missie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 55.00. Nagelkaas f Aanvoer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 24 Sept. 1912. Aan voer Prijzen 224 Melke- en kalve Koeien f 160 tot ƒ310 30 Vette Koeien -175 zz -310 18 Vette kalveren - 25 zz - 586 Graskalveren - 50 zz - 90 Nuchteren Kalveren - 321 Schapen - 486 Lammeren 445 Varkens en vette Biggen - 78 Kleine Biggen - 3 Stieren 2 Paarden 10 Bokken en Totaal 2293 stuks Vette koeien per 1/2 Kilo 34 a 38 ct. zz 37a 43 zz u u Geplaatst Maatsch. kapitaal f 2,500,000. Reserves f 632.219.72s. Hoofdagentschap voor Friesland de Firma GEBRs. MISPELBLOM BEIJER te Leeu warden, Heeren veen. Bolsward, Joure, Sneek en Harlingen. De Bank verstrekt GELDEN op eerste hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit: Gratis inlichtingen verstrekken H. H. Hoofdagenten en Agenten, bjj wie tevens de Coupons der Pandbrieven betaalbaar zjjn. zz kalveren zz zz Varkens per Biggen Londen zz Zondag 29 September. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voprmiddags 93/4 uur Afscheid van Ds. J. POTTINGA. Medewerking van het zangkoor. z. v. Oege Hiddema z. v. Gerben de 50 10 zz - 18 zz - 16 zz - 30 zz - 10 zz - 16 - - - - - Auto-ongeluk. Gisteravond kwam te Hilversum bij de kruising Palestrinalaan-Bussemmergrintweg een fietsrijdende metselaar in botsing met een auto. De fiets geraakte onder de auto, de metselaar kwam er óp terecht, doch door de voorruit, met het gevolg, dat hij vrij ernstig aan het hoofd verwond werd. Naar het politiebureau vervoerd, werd hij daar door dr. Hoogenhuyze verbonden. De vergiftiging te Assen. Omtrent de poging tot vergiftiging te Assen, meldt de Asser Ct. nader, dat de vrouw, Antje Ph., in de soep van haar man kwik had gedaan, dat zij van de achterzijde van een spiegel had gekrabd. Haar man heeft twee dagen van die soep gegetenden eersten dag vond hij haar niet lekker en was ook na het gebruik niet volkomen in orde, en toen de soep den tweeden dag weer zoo smaakte, besloot hij, die eerst te laten onder zoeken. De vrouw beweerde, dat er zeker stof op zijn bord lag en trachtte{ toen hij het voornemen te kennen gaf met de soep naar een dokter te gaan, die haar man afhandig te maken. Dat gelukte haar even wel niet en het onderzoek had het bekende gevolg. De man is er goed afgekomen. Rijwieldiefsta llen In Leeuwarden worden in den laatsten tijd nogal eens fietsen gestolen. Vrijdagna middag verdween er weer een van een stoep in de St. Jakobstraat. Volgens later bericht kwam bedoelde fiets weer terecht. Lotings-merkwaardigheid. In de gemeente Schoterland trok dezer dagen een jongen, zekere Mous, no. 37. Ook zijn vader en zijn grootvader haalden dit nummer uit het glas. Zondagavond toen de heer van D. te Murmerwoude op reis per fiets was naar elders, werd hij op den weg ter hoogte van het tolhuis tusschen Veen wouden en Quatre- bras aangehouden door een als veedrijver uitziend persoon. Deze wenschte van hem geld te ontvangen, om het volgens zijn eigen zeggen, onmiddellijk weer in sterken drank om te zetten. Toen hieraan niet spoedig werd voldaan, nam hij een dreigende houding tegen van D. aan. Deze zoo da delijk maar niet tot offeren bereid, gaf hem oorveeg, dat hij zijwaarts stoof. welgemikte schop tegen niet verstrekt, waarop Ditmaal Eene benoeming. Mej. T. v. d. Meulen, assistente in de apotheek van den heer K. van Ringh alhier, is heden benoemd tot leerling Analyste aan ’s-Rijks Landbouw Proefstation te Groningen, met ingang van 1 October a.s. - Bioscoop. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Uges van Sneek met zijn bioscoop in zzde Doele” alhier, een 3-tal avonden voor stellingen geven, en wel op 5, 6 en 7 Octo ber a.s. Gelijk men weet, is ’t plan gevormd om elke maand eenige avonden voorstellingen te geven, indien namelijk blijkt, dat er in Bolsward voldoende animo voor lichtbeelden bestaat, waaraan dunkt ons, niet behoeft te worden getwijfeld. volle gemotiveerd. Volgens de laatste balans mag men de liquidatiewaarde thans, het ver lies in aanmerking nemende, op pl. m. 110 pCt. stellen. Nederlandsche Staatsfondsen worden wat vaster gestemd, nu ook het geld ter Amsterdamsche beurse iets ruimer wordt, dit laatste in tegenstelling met de buitenlandsche beursen waar het geld zeer gevraagd is, en waar volgens de berichten alle dagen disconto- verhooging mag verwacht worden. Ook in Amerika is het geld duur, tengevolge van de groote bedrijvigheid die daar thans heerscht. De ontvangsten van de Spoorwegen laten voortdurend verbeteringen zien, zoo vallen o.a. de Augustus-ontvangsten van de Kansas City Southern geducht mee, waardoor de koers der preferente aandeelen pl.m. 4 procent kon opkomen. Ook de gewone aandeelen deelden in die stemming. Verder waren de industriëele waarden, als Steels, Amalgamateds en Hide en Leather zeer gevraagd. De laatsten op de publiceering van het jaarverslag en gunstige uitlegging daar van in financieele bladen. Voor de Steel- corporation worden de netto ontvangsten over 1912 te New-York op 108 millioen dollars geschat. Op de lokale markt trok de voortdurende vaste stemming voor Scheepvaartaandeelen de aandacht. De aandeelen der Kon. Holl. Lloyd rezen plotseling tot pl.m. 110 pCt. op geruchten van fusie met de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Dit bericht werd tegen gesproken, waarna de koers iets terugliep. Toch blijft de noteering van beide waarden vast, wat waarschijnlijk geheel aan de drukke vrachtvaart moet worden toegeschreven. Cultuurwaarden flauwer, niettegenstaande prachtprijzen voor den komenden oogst reeds thans bedongen worden, doch nu het weer in de laatste dagen veel verbeterd is, ver wacht men een grooten beetworteloogst. In rubberwaarden blijft de stemming sta- tionnair, terwijl van tabakken bepaald van een teruggaande noteering kan worden ge sproken, niettegenstaande de algemeene publiceering dat oogst 1912 zeer moet zijn. Perlak petroleum werd hooger verhandeld op de verwachting van gunstige productie. Ook Koninklijke en Geconsolideerde waren eveneens zeer willig gestemd, doch zijn weer evenveel procenten teruggevallen. Het heet dat de Koninklijke dit jaar wel 100°/o verdient, doch uit de noteering blijkt het dat men nog steeds bevreesd is voor de Standard-Oil groep. Schibaieff en Bibi-Eybat teruggaand, de waardelooze Russians zullen dus nu einde lijk uit de officieele noteering verdwijnen. Prolongatie heden 4°/0. Betaalbaarstelling van dividenden en Cou pons N. V. Wm. H. Müller Go’s. Algem. Scheepvaart Mij. interim div. no. 14 betaalb. met f 30. N. V. Wm. H. Muller Go’s Algem. Mijnbouw Mij.interim, div. no. 4 der cum. pref. aand. met f30, De Bolsward Gelet op artikel 25 tweede lid van het Militiebesluit II brengt bij deze ter openbare kennis 1 de lotelingen die bestemd zijn om voor lichting van het volgend jaar bij de Militie te worden ingelijfd dat het onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie aanvangt op den tweeden Dinsdag in November a.s. en wordt, zoonoodig de twee volgende dagen voortgezet, dat voor dit onderzoek dit jaar zijn aangewezen de gemeentenj Leeuwarden, Grouingen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amers foort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, ’s Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, ’s Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom en Maastricht. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 October a.S. aanmelden ter Secretarie alhier op de gewone kantoor uren, en dienen daarbij op te geven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Bolsward, den 11 September 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. weken aanhoudt, veel van den schat boven te brengen. Bij vorige pogingen is er in het geheel voor ruim 100.000 bovengebracht. (N. R. Ct.) Waarom hij huilde. Vooravond. Onder de viaduct aan den Jansweg te Haarlem staat ’n jochie, kleutertje van 5, 6 jaar, hevig te huilen, zoo erbarmelijk en onafgebroken als wilde hij in die bezigheid een of ander record behalen. Nu kan ’t zijn, dat ’n juffrouw haast heeft, omdat haar zzheer gemaal” wacht, bf dat ze zzmet spoor” moet, dan wel omdat ze de politie of de brandweer moet halen... maar als ergens ’n kleine jongen schreit, zal ze blijven staan en naar de oorzaken van ’t verdriet informeeren. Hoeveel te meer hier smart op zoo werd geuit. Edoch de informatie ging met moeilijk heden gepaard. ’n Geheele schaar juffers was doende den knaap het geheim zijner tranen te ontfutselen. Is je moe weg, vent Tranen en ontkennend hoofdschudden. Ben je verdwaald Ook dat niet. Wat dan De juffers beraadslaagden. Als ’n kleine jongen z’n moeder niet weg en hij is niet verdwaald -waarom huilt hij dan Misschien had hij ’n boodschap moeten doen en z’n geld verloren. Heb je je centjes verloren Neen, ook hierin ligt niet de oorzaak ’t hartverscheurende schreien. Hebbe ze je geslagen Neen. Gegooid vraagt ’n moeder-met-onder- vinding. Neen, ook niet gegooid. Wat hebben ze dan gedaan Niks. De deelnemende juffers zijn ten einde raad. De knaap huilt onverdroten voort. Maar, vertel me dan eens zegt er een en hurkt neer en neemt hem moederlijk op haar schoot vertel me dan ’ns, waarom je toch zoo huilt Even neemt hij een van z’n oogwrijvende handen weg. Ik... heb... op me... tong gebeten... (O. H. Ct.) Brand infanteriekazerne Haarlem.. Gisteravond half acht brak door onbekende oorzaak brand uit in de zoogenaamde rust en deponeerkamer van de Infanteriekazerne aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, welke kamer altijd na vijf uur gesloten is. Het vuur verspreidde zich van daar zoo snel, dat weldra de geheele zuidelijke vleugel was aangetast. De brandweer was weldra aanwe zig en liet, wat in jaren niet gebeurd is, de brandklok van de Groote Kerk luiden, om al het beschikbare materiaal met toedie ning, die anders niet gerequireerd wordt, op te roepen. Welhaast werd uit naar slangen water gegeven. Hoewel het oude gebouw zeer fel brandde was er dan ook weldra geen gevaar meer voor overslaan der vlammen naar de andere gebouwen. Maar de zuidelijke vleugel brandde geheel uit. Het was een merk waardig moment toen 2000 patronen, waar onder wacht- en revolverpatronen achter elkaar knallend ontploften als tirailleurvuur. Omstreeks 9 uur was de brandweer het vuur meester. Was er wind geweest, dan zou allicht de gansche kazerne verloren zijn geraakt. Ook is de schade groot. Voor de bewoners der kazerne, thans slechts circa 400 in aantal, is geen oogenblik gevaar geweest. Het aantal patronen dat ontbrandde, wordt van andere zijde als achtduizend opgegeven. Ook de muziekinstrumenten verbrandden. De oplichting door den heer Hiddink, de leider van het syndicaat Mexico, gepleegd, heeft eenig opzien teweeg gebracht en is, volgens de laatste berichten zelfs tot in Friesland doorgedrongen, doordat ook A. Bloembergen Zonen’s Bank bij die op lichting tot een bedrag van 90.000 dollar is betrokken. Daartoe aangezocht heeft zich onder leiding van de Rotterdamsche Bankvereeniging een combinatie gevormd, die bereid is f500.000 nieuw kapitaal aan A. Bloembergen Zonen’s Bank te fourneeren, zoodat het bedrijf van deze instelling niet behoeft te worden inge krompen en ongestoord zijn voortgang kan hebben. De andere instelling die door deze op lichting werd getroffen is de Ontvang- en Betaalkas, een oude finantiëele instelling, die het volgend jaar haar 100-jarig bestaan kan vieren. Deze instelling werkt met een kapi taal van vijf millioen en beschikt over een reserve van een half millioen gulden. Zij zal het verlies van pl. m. f 200.000 ge makkelijk uit de winst van het loopende jaar kunnen voldoen, waarna nog wel eenige winst zal overblijven om mogelijk een klein dividend uit te keeren. De aandeelen van de Ontvang- en Betaal kas zijn ter beurze genoteerd. Tegen een hoogste koers van 116 pCt. in dit jaar, is de noteering tengevolge van bovengenoemde gebeurtenis tot pl.m. 100 pCt. gedaaldeen metéén een Nog werd hem een zijn achterste om deze sujet het hazenpad koos, raakte hij in zijn voornemen teleurgesteld, namelijk zzhet ‘lesschen van zijn dorst aan het brandend vocht.” De opbrengst der aardappels is enorm. Jammer dat er zooveel zieke zijn op som mige velden gaat het om de helft. Vooral in de Anjumer en Lioessenserpolder moet het erg zijn. Op het Bergumer meer zwommen Woensdag meer dan 1000 wilde eenden. Men zag daar nog nooit zooveel bij elkaar. In een breede rij zwommen ze tegen wind in. Men wil dat dit een teeken een zachten winter is. De schat van de Lutine. Het Engelsche stoomschip Lyons is van den zomer op de kust van Terschelling weer bezig geweest met pogingen om de schatten van de Lutine, in 1799 daar gezonken met 1.217.000 aan goud, zilver en munten aan boord, boven te brengen. Het stormweer van de vorige en deze maand heeft het werk onmogelijk gemaakt, zoodat de Lyons zich in de haven van Terschelling moest bergen. Maar met het betere weer is bet hervat. koersval wel zeer verklaarbaar, doch niet ten weer nog eenige I H H de EN EN - M -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2