HO'OÏ’IÏBVEB Vrij naar het Russisch. GEMENGD NIEUWS. -55.— - 52.— f 50.50 - 55.— - 55.— den heer Het die wet zal zich verwarmen, Delft Leiden Zwolle Kampen zich gedul- en opslui- nauwelijks, Als we plots berouw Wees als Pavlovitsch, meLaat zijn laatste ronde naar ons huis snel zijn oude gebrekkige beenen, en verkondigt met zijn en danken God, dat toch eens geholpen nou ben je d’r ingevlogen, Pjoto het ffi-jarig zoontje Het mocht den geneesheer ge- levensgeesten wederom op te Te pletter gevallen. behanger te^Berlijn, Bittner een valscherm uitgevonden, van het hoogste platvorm der springen. Hij kwam op den en viel te Door een genaamd, was waarmede hij Siegessaule zou onderbouw van de zuil’ terecht pletter. Ren Duitsch oordeel over het Fransche leger. Kolonel Gadke, de bekende militaire mede werker van het Berl. Tag., heeft in de Matin een artikel geschreven over de ma noeuvres van het Fransche en Duitsche leger. Hij zegt daarin o. a., dat in Berlijn iedereen weet dat het Fransche leger groote waarde heeft en dat de Duitschers het Fransche leger beschouwen als een zeer gevaarlijken tegenstander in geval van oorlog. In Duitsch- land weet men, dat de Fransche officieren goed onderlegd zijn, dat zij hard werken en dat zij zeer bekwaam zijn, zoodat zij ten volle berekend zijn voor de taak die in oorlogstijd van hen verwacht mag worden. Daarom denkt ook niemand in Duitschland er aan een oorlog met Frankrijk te beginnen: daar door zou veel te veel op het spel gezet worden. De vleeschnood in Duitschland. Te beginnen met morgen zal tweemaal per week in Duisburg versch rundvleesch uit Denemarken worden verkocht. Dieven in ’t bosch Oom Iwan, de nachtwacht, komt vroeg tijdig al van geloopen zoo hem dragen kunnen, gewone overdrijving, dat ’t bosch vol met houtdieven is. Er heerscht een hardnekkige en nooit onderbroken strijd tusschen den bezitter van het riddergoed, Pavel Pavlovitsch en deze onwelkome, maar steeds terugkeerende gasten. Het bosch bij het goed is niet groothet beslaat maar een kleine oppervlakte, maar de boschgrond van de boeren is nóg kleiner, en nu is het hen maar nooit aan ’t verstand te brengen, dat zij niet recht in hun schoenen staan, wanneer ze als het ’s winters koud is en hun materiaal is op, de boomen van hun heer voor de hunne houden, en er eenige kappen om er een knus vuurtje van te stoken. Als ze betrapt worden, laten ze dig en zonder verzet medenemen ten. Waarom, ja, dat weten ze maar met Russische lijdzaamheid gelooven ze, dat het nu eenmaal zoo moet zijn, dat God gewild heeft, dat ’t slecht moest afloo- pen. Maar na korten tijd komen ze weer en trekken opnieuw ’t woud in, om het noode onderbroken werk voort te zetten. In de woning van Pavel Pavlovitsch wordt het levendig. Paarden worden ingespannen en vooruit gaat het, met z’n vijven, om de misdadigers op te sporen. In vollen galop voorwaarts, over heide en beemden we heb ben de paarden van hun schellen ontlast, opdat ze de dieven niet voor het noodig is op onze aanwezigheid opmerkzaam maken. Zonder geluid vliegen we over de sneeuw. Maar ’t is al laat. Als we tegen een kleinen heuvel opgegaan zijn, boeren tiental zien we al dat de ons te vlug zijn afgeweesteen sleden verwijderen zich zoo snel mogelijk. Ze zijn al te ver weg, om de koetsen nog te kunnen herkennen. De dieven her kennen wel de slede van hun heer en waarlijk groeten ze nog vergenoegd met hun mutsen. Ze geven de paarden een Hinken tik met de zweep, en niet onwaarschijnlijk maken ze een kruis Hij hen ditmaal nu heeft. Overal in het bosch zijn schots en scheef door elkaar sporen van de slede te vinden. Alle voeren echter naar dezelfde plaats de boeren hebben niet eens getracht, hun voorwaarts dringen te verbergen of zoo te hooi en te gras een boom te nemen. Zij hebben elkander heel vriendschappelijk op dezelfde plaats geholpen, en daar waar gisteren nog een prachtig stuk woud stond, vindt men thans kalen grond, waaruit mis troostig de stompen der afgehouwen boomen naar boven steken. Wat afgehouwen takken voltooien de ruïue. Het is de oude geschiedenis er wordt in Rusland geen half werk gedaan, wanneer het stelen geldtmen doet hier alles in grootschen stijl Maar ziedaarEen slede staat er nog, met prachtig, zwaar hout beladen. Alleen de koetsier schijnt spoorloos te zijn verdwenen. Hij is overrompeld, de arme kerel, en ligt zeker hier of daar achter een boomstam te kijken, wa^ er verder zal geschieden. Deftig In een onzer Noordhollandsche steden is iemand belast met het ontsteken der straat lantaarns, die recht meent te hebben op een erfenis en daardoorlijdtaan hoogmoedswaanzin. In de afgeloopen week ging hij zijn werk verrichten in gekleede jas, met hoogen zijden hoed op en voorzien van een wandelstok. De stumper had natuurlijk nogal bekijk. Korte vreugde. Een van de twee miliciens, die verleden week te Rotterdam zijn uniform achterliet, is teruggekomen. De man was naar Ant werpen om daar werk te zoekentoen dat niet lukte is hij naar Hooge Zwaluwe terug- geloopen. Daar kon hij niet verder en wendde zich om hulp tot den marechaussee. Zaterdag is het hoofd der bijzondere school te Wierum met de »auto” uit school gehaald, om naar H Dennenoord” vervoerd te worden. Daarmede is evenwel de rust in dit dorp niet teruggekeerd. Tot laat in den nacht waren een 15-tal politieagenten in de weer, om de orde te bewaren. Zoo nu en dan moest van de sabels gebruik gemaakt worden. Een kras jager. De heer Stuivenga te Niebert (Marum), die reeds zijn 46ste jachtacte heeft, schoot den eersten dag 3 hazen, 4 patrijzen en 1 konijn en den daarop volgenden jachtdag 3 hazen voorstellingen ten nuwenjK werden gevraagd. Om deze //huwelijks-epidemie” nu tegen te gaan, hebben’de schouwburg-bestuurders een nieuwe paragraaf in hun contracten doen opnemen, die de bepaling bevat, dat het sluiten van een huwelijk voortaan niet meer als wettige reden voor het eindigen van de verplichtingen tegenover de directie gelden zal. Vad. ue oeaienaen aan een siuk van s morgens 8 tot 's namiddags 6 uur, welke arbeidstijd slechts wordt onderbroken door 10 a 15 minuten, in welke den bedienden gelegenheid gegeven wordt in een pakkamer hun brood op te eten. Vrije’avonden bestaan er bij den Franschen Bazaar niet. Week in week uit wordt er tot ’s avonds 10 uur gewerkt, uit gezonderd de weken voor St. Nicolaas, dan begint de arbeidsdag ’s ochtends om 8 uur en eindigt op het uur dat de directeur aan geeft. De mannelijke bedienden komen dan wel om één uur of half twee thuis, het vrouwelijk personeel blijft tot ’s avonds 111/2 a 12 uur. In dien tijd wordt een schafttijd van 2 maal 1 uur gegeven. De bedienden hebben geen gelegenheid om te gaan zitten om wat te rusten. Volwassen personen worden betaald met loonen van 96t/2cent a f 1.15 per dag, terwijl jonge meisjes ’s weeks slechts f 3 verdienen. In een nieuw contract, dat de oorzaak werd van deze staking, werden de arbeidsvoorwaarden nog minder gunstig. De pogingen om daarin verbetering te bren gen zijn alle mislukt. Den stakers is hulp toegezegd door den Gron. Bestuurdersbond. Een aanhouding. Gisteren is te ’s Gravenhage op aanwij zing van een Duitschen kastelein aange houden een 43-jarige kantoorlooper van een bank uit Düsseldorf, Heinrich Geb, die in Mei ten nadeele dier bank met 200,000 Mark verdween, later in Konstantinopel werd aangehouden, naar Duitschland werd uitgele verd, in bewaring werd gesteld in de gevange nis te Düsseldorf, waaruit hij eergisteren ontsnapte. De aangehoudene was in gezel schap van een te Essen woonachtigen neef, een reiziger. Beiden bezochten gistermiddag een Duitsch bierhuis in het centrum van Den Haag. De kastelein, van de ontvluch ting uit Duitsche couranten op de hoogte, herkende Geb toevalligerwijze. Er bestond tusschen beiden nog een oude veete. De kastelein wees Geb op diens verzoek naar een reisbureau, doch waarschuwde tevens een politieagent. De agent hield daarop de auto aan, waarmede de beide vreemdelingen zich naar het reisbureau hadden begeven. Geb probeerde nog tevergeefs te ontvluchten. Op het hoofdcommissariaat bekende Geb de ontvluchte bankierlooper te zijn. In af wachting van nadere maatregelen is hij in het huis van bewaring opgesloten. Zijn neef is op vrije voeten gesteld. Een redding met levensgevaar. Toen Zondagmorgen een jongmensch, D. Mast genaamd, de Kerkhofbrug te Meppel passeerde, verbeeldde hij zich een kinder voetje in het kanaal te zien. Hij sprong fluks te water, greep het voetje en met groote inspanning en gevaar voor eigen leven bracht hij het kindje op den wal. Het was het 5-jarig zoontje van den heer H. Keur. lukken, de wekken. Veevergiftiging door menie. Bij een landbouwer te Zwartewegsend onder Rijperkerk stierven twee koeien kort na elkaar onder verschijnselen die aan ver giftiging deden denken. De geroepen vee arts vreesde dat het te wijten was aan de roode menie, waarmee de drinkbakken waren geverfd. De Bakkerswet- Aalberse. Het Bakkerscomité heeft zijn bemerkingen tegen het ontwerp-Bakkerswet van Aalberse neergelegd in een brochure, resultaat van de aanneming van wezen, wordt daarin gezegd stelselmatige bevordering door de wet van de oprichting van zeer kleine buurtbakke- rijtjes; verdwijning van de middenstandsbakke- rijen, althans terugdringing van deze bakke rijen tot het zeer kleine kleinbedrijf bemoeilijking om het meest zachte woord te kiezen van het grootbedrijf als gevolg van het feit, dat de alleenwerkende patroon ih staat zal zijn mede doordat de naleving der wet niet is te controleeren des morgens vroeger versch brood af te leveren dan de groote bakkerijen; het on mogelijke om op eene voor allen rechtvaardige wijze het uur waarop met den verkoop van brood mag worden begonnen, vast te stellen. Kermispret. De kermispret te Meppel is, naar de Tel. meldt, op bloedige wijze verstoord. Aan de grens van de gemeente kregen eenige jonge lieden uit Ruinerwold twist, waarbij een ijverig gebruik gemaakt werd van het mes. Een van de vechtenden heeft daarbij een ge weldige snede over het gezicht gekregen, waardoor hij zwaar bloedverlies heeft geleden. De dader is bekend. Jachtongeluk. De negentienjarige boerenknecht, Jan van der Veen, te Neerland, onder Midwolde, kwam met geladen geweer te vallen. Het schot ging af en trof hem in den hals. De ongelukkige was terstond dood. Mooie actrices. De Londensche theaterdirecteuren, d. w. z. Kamerverkiezing- Ommen. Men schrijft aan Hel Vad. Zaterdag is in een voorloopige vergadering .van besturen van enkele kiesvereenigingen en uitgenoodigden besloten tot het stellen van een candidaat van vrijzinnige richting in de vacature-Kuyper. Zaterdag a.s. zal de candidaat gekozen worden. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen, belooft deze verkiezing wel een spannende te worden. Zeer waarschijnlijk zal ook een Christ.-historische candidaat gesteld worden. Als men nu bedenkt, dat bij de laatste drie verkiezingen de verhouding tusschende coalitie en de vrijzinnigen steeds 4 3 was en dr. Kuyper in 1908 en 1909 minder stemmen kreeg dan de helft van het aantal kiezers, dan begrijpt ieder, dat onze strijd niet hope loos is. Maar dan zal veel laksheid overwonnen en veel onverschilligheid afgeschud moeten worden. Het is bekend genoeg, aan welke zijde de thuisblijvers moeten worden gezocht. Een staking. Te Groningen is de rust verstoord door opgewekte vraag en daarmede was de stem ming over het algemeen goed in overeen stemming. Het is goed dat de prijzen niet veel verhoogd zijn, anders zou dit weder belemmerend op de vraag werken. f 58.— a f 63.— u - 60. u - 56— 53— 55.50 Ook de Buitenlandsche handel was wederom opgewekt. De inkrimpende productie droeg vooral hier en daar het hare er toe bij om de markt een vaste houding te geven, zoodat overal hoogere prijzen gevraagd en bewilligd werden. Duitschland trad het meest als kooper op den voorgrond en daarnaar regelden zich vrijwel de Nederlandsche exportmarkten. Verhoogingen van beteekenis hadden niet plaats, wat ook goed is omdat anders allicht onmiddellijk de rem weer wordt aangelegd. Deensche en Engelsche noteeringen bleven onveranderd. In Belgie en Frankrijk is nog niet veel belangstelling voor onze Nederlandsche export - boter, zoodat ook de Brabantsche markten kalm en onveranderd waren. In Friesland waren de prijzen Sneek, boerenboter u fabrieksboter Leeuwarden Machineschrijfsters kunnen geplaatst worden bij de Hollandsche Spoor. Ze beginnen met f 7.70 per week, krijgen elk jaar f 0.70 verhooging van week loon en kunnen ’t brengen tot f 14.70. Brengen ze ’t echter tot chef-machineschrijfster, dan tot f 16:10. Een komeet? Uit Rosmalen wordt aan de ’s-H. Ct. ge meld Zondagavond omstreeks kwart over tien zagen we aan den oostelijken hemel op een hoogte wan ongeveer 40 gr. een prachtige, helderlichtende komeet verschijnen,, met een langen naar het Z.O. gerichten staart. Wat ons ’t meest opviel was het intens heldere licht, zoowel van de ster zelf als van den staart. Oogenschijnlijk slechts langzaam nam zij haar richting naar het Noorden, waar zij op gelijke hoogte plotseling verdween, na eerst nog bijzonder helder op te lichten. Het prach tige natuurverschijnsel duurde ongeveer een minuut. Pavlovitsch Zoo, Petruschka. Wel, wel, wat ben jij er vroeg uit. Waafnm dat zoo? Ik, Pavel Pavlovitsch Mijn hout was op, en daarom ging ik nieuw halen. Maar begrijp je dan niet, dat je diefstal pleegt, als je op den grond van een ander brandhout haalt Diefstal Ach, hoe kan dat nu diefstal zijn. Als ik ’s nachts gekomen was, ja, dan was het wat anders geweest maar nu, op klaarlichten dagSedert mijn geboorte heb ik nooit gestolen, nooit in mijn droomen er zelfs aan gedacht, en nu komt u me ver tellen, dat ik steel Bedenk u eens Pavel Pavlovitsch. Is het den boeren wel mogelijk, in den winter zónder brandhout te leven En met z’n groote oogen kijkt de over treder ons heel trouwhartig aan. Alles goed en wel, maar je wilt zeker wel zoo goed zijn en op mijn slee gaan zitten. Dan kunnen we kalmpjes aan terug- keeren, hé God beware me. Waarom dat Houd je maar niet van den domme. We gaan den starost (overheidspersoon) halen en dan krijg je arrest 1 Wat, ik arrest God behoede je verstand, Pavel PavlovitschAls ik iets misdreven had, zou ik me graag in arrest laten nemen maar nu Laat me los, Batinschka. Ik beb geen tijd, ik moet nog naar de stad. Petruschka’s naïviteit in ’t midden gelaten of ze echt dan wel gehuicheld is helpt hem echter niets. Hij wordt in onze slede gezet, een ander gaat in de zijne, en dan gaat ’t vooruit, in optocht naar huis. de stad naderen, krijgt Petruschka en begint te smeeken. een vader voor me, Pavel wees als een goed vader voor me losGroote God, ’t is de eerste maal pasMaak me niet ongelukkig Batinschka, voor die paar ellendige kleine stukjes houtEn hij wijst op de slede die ons volgt en die zoo zwaar beladen is, dat het paard alle mogelijke moeite moet doen haar vooruit te krijgen. Maar zijn rechters blijven onverbiddelijk en Petruschka schikt zich in het on vermijdelijke. De sleden glijden de dorpsstraat in. De andere houtdieven zijn langs omwegen naar huis gekomen. Onze aankomst wordt met spanning verbeid, overal waar we langs gaan kijken nieuwsgierige gezichten van achter de vensterglazen. Voor zijn woning staat wachtend, waardig en met een streng ambtsgezicht de hoogste handhaver der gerechtigheid in het plaatsje, de starost zelf reeds. Hij schudt het hoofd en kijkt een oogenblik ernstig naar den misdadiger, en als we bij hem aankomen, klinkt donderend zijn stem Dat jij je niet schaamt, Pjoto Nicolajevitsch, dat jij je niet schaamt, je aan het eigendom van een ander te ver grijpen Een schande is het voor ons dorp, zoo iemand als jij in ons midden te hebben. Ja, ik kom dadelijk, Pavel Pavlovitsch, ga alvast maar doorIk zal alleen den deschatnik (gendarme) even roepen en dan kom ik binnen een paar minuten. Wij zullen proces-verbaal opmaken. Verder gaat het. Als wij de kerk naderen neemt Petruschka vroom zijn muts af en terwijl wij er voorbij rijden slaat hij kruisen en buigt voor zoover de beperkte ruimte van de slee het toelaat. Als wij thuiskomen wordt hij naar de keuken gezonden. Terwijl wij weg waren, is Grischka, de knecht, kalm naar de stad gegaan en heeft daar brandewijn gekocht nu ligt hij op den oven en snurkt. Door het geklets wakker geworden strekt hij zijn hoofd over den rand, kijkt Petruschka lang aan en zegt slaperig met ’n diepzinnig gezicht Ja. Ja> - Nikolavitsch Ja, dat ben ik, antwoord Petruschka zwaarmoedig. Grischka draait zich om en slaapt verder. Petruschka kruipt, zich klein makend, naar het vuur om zich na zijn mislukte expeditie te verwarmen, en verzinkt in droomerijen. Maar, de starost laat op zich wachten. Al een paar uur zit de delinquent onrustig, maar stom op dezelfde plaats, waar hij neer gevallen is. De middag komt. Petruschka eet met de anderen mee en door de bereid willigheid van Grischka mag hij diens slaap plaats op den oven deelen. Nog geen starost... nog geen deschatnik. Pavel Pavlovitsch sleet snel weer naar het stadje, om ze te halen. Ze zijn er niet en niemand weet, waar ze zich bevinden. De paarden zijn nu eenmaal ingespannen en om den toestand nog eens kalm te overzien, wordt de richting van ’t bosch ingeslagen. Vlug gaat ’t voorwaarts. Bij ’t bosch gekomen, klinken bijlslagen door de stilte. Wij gaan voorzichtig en langzaam voor waarts. De arbeid is in vollen gang. Twee gestalten, hun rug naar ons toegekeerd hakken en houwen, dat de spaanders rond vliegen. Wij komen nader verschrikt wenden zij zich omTableau De hoogstedelgestrenge heer starost in deschatnik. Stoomdruk Firma B. Cuperus Aï., Bolavard, stukken met groot koor opvoeren, hebben er zeer onder te lijden, dat de mooiste ver- ginnende ’s ochtends 8 uur en eindigende ’s avonds te 10 uur, met uitzondering van den Zaterdag, wanneer de arbeidsdag met een uur wordt verlengd. Op Dinsdag staan uitspannen en aanstalten maakt naar huis terug te keeren en paard en slede als buit mede te voeren, kraakt ’t even in ’t om- MARKTBERICHT VAN BOTER. De handel en daarmede de prijzen zijn in de afgeloopen week voor de Binnenland- sche markten verbeterd. Er heerscht een ringend struikgewas en een jonge boer komt kalm naar voren. Hij trekt het meest zorgelooze gezicht van de wereld en zegt dan als verwonderd eerders weggekaapt worden. Zoo is bijv, de vertooning van Z/The Quaker Girl” stopgezet moeten worden, omdat niet minder dan acht tien dames van het ensemble tijdens de den Franschen Bazaar. In de N. Gron. Crt. vinden we daarover het volgende meegedeeld: De bedienden hebben een arbeidsdag be- actrices en zangeressen hun door rijke

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4