Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Van Houten’s Cacao B. J. ZANTMAN. i I I I 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 79. B. J. ZANTMAN, Bolsward. Een BEST ADRES voor Zondag 29 September. Bijzonder vestigen we uwe aandacht op het artikel „EXCELSIOR''(Gegaran deerd krimpvrij.) UIT DE PERS. Voor het Kantongerecht. prima TRICOT-ONDERGOEDEREN in verschillende kwaliteiten voor Dames, Heeren, Meisjes en Jongens is bij VOOR Afzonderlijke zij allen Zuiver en oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). Volkomen ontwikkelde, pittige cacaosmaak. De anti-revolutionnaire Kamerclub. De Standaard heeft het noodig geoordeeld de Kamerclub te verdedigen tegen het oordeel, - ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van twee zaken de administratie, maar staatslieden van er varing in den eigenlijken zin des woords vindt ge er niet. Maar zoo men hierover 'valt, stellen we er twee vragen tegenover. Achter ons ligt de periode, waarin men dat daarover na het uittreden van dr. Kuyper in enkele linksche bladen is verschenen. Het blad zegt, dat de club haar kopstukken heeft kwijtgeraakt doordat deze minister werden, naar Batavia gingen, commissaris der Koningin (Gelderland) werden. Dan zegt het a.-r. blad Voor onze eigen Pers is het allereerst zaak, in onze club, ook na haar smaldeeling, het oud vertrouwen te blijven stellen. Onze kiezers in het land zullen dit toejuichen. En het eind zal zijn, dat nog vóór de stem bus van 1913 het oordeel over onze Club eer klimt dan daalt. Mits, en hierop alleen moet met nadruk gewezen, mits ze er in slaagt de splijtzwam, die de laatste maanden soms inkroop, met kracht uit te drijven. Dat bijna stelselmatig anders stemmen van enkele jongeren tegen de meerderheid der club in, heeft zeer stellig het vertrouwen in die enkelen geschokt. Doch dit hangt met dr. Kuypers uittreden in het minst niet saam. Immers dit euvel sloop in, ook toen dr. Kuyper nog president was. Slechts een ding geven we toe, de ge- smaldeelde Club is niet samengesteld uit be proefde staatslieden. Er moge een enkele onder zijn, die later achter de ministerstafel plaats zal nemen, maar van dat allooi is de meerderheid van onze Club niet. Er zijn ge wezen predikanten onder, gewezen onder wijzers, mannen uit den arbeiderskring, en naast dezen ontmoet ge ervaren mannen uit ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. metterdaad waande, dat men alleen een j urist van politieken zin, met ambtelijke carrière achter zich, en hooge ambitiën in zijn pre tentie, als bruikbaar Kamerlid candideeren kon. Juist van dit stelsel heeft men in- tusschen te zeer de ellende beleefd om er bij te volharden, en sinds zag men de samen stelling van onze Tweede Kamer beheerschen door geheel andere eischen. Nu zeggen we niet, dat de nieuwe smaak onfeilbaar goed heeft gewerkt. Veeleer is de kracht vol komen gerechtvaardigd, dat het genre van het debat zonk en het hooge karakter der vergadering schade leed. Niet dat men daar om naar het oude stelsel terug zou moeten, maar althans eischt het nieuwe stelsel ern stige revisie. Doch hoe dit ook zij, in geen geval gaat het aan, om nu ook onze club ten deele met het nieuwe stelsel meeging, juist tot haar hierover zoo scherp verwijt te richten. Ook bij de andere clubs is het waarlijk niet al goud wat er blinkt. Het wonderland. Onder dezen titel schrijft de N. R. Cl. een artikel naar aan leiding van de schriftelijke voorbereiding van het ontwerp voor de nieuwe Tariefwet. Er is daarbij niet veel nieuws voor den dag ge komen, maar toch mogen de tegenstanders zeer tevreden zijn. Zij vinden in de stukken met klem van argumenten hun denkbeelden bepleit en zien dat de minister reeds op ver schillende punten tot hun meening be keerd is. BELEEFD AANBEVELEND, er bij Z/Ik ver- den nogal brutalen toon vraagtof de heeren ’t een beetje schikken willen en voegt ben wel eens leelijk op zoo’n stuit”, taald„Ik ben wel eens boos in zulke oogen- blikken”. De overige zaken werden alle bij verstek behandeld. Uitspraak Vrijdag a.s. Zitting van Vrijdag 27 September 1912. I j l 1 Daarentegen moeten de beschermingsge- zinden wel min of meer in hun wiek zijn geschoten. Neem b.v. het debat over de algemeene strekking van het ontwerp. Men zou verwacht hebben, dat de minister van financiën zou gebrand hebben van ver langen, om de algemeene strekking, de be ginselen van zijn wetsvoorstel klaar en duide lijk nader uiteen te zetten en te verdedigen. Veel meer dan de techniek van het ontwerp, en al wat samenhangt met technische kennis van nijverheid en bedrijf, moest dat het terrein zijn, waar de minister bij voorkeur verkeerde. Het ontwerp was niet slechts in zijne onderdeelen, maar vooral ook in zijne strekking van tallooze zijden, mede door politieke geestverwanten des ministers, be streden op eene streng wetenschappelijke wijze, die niet had nagelaten, in het land indruk te maken. Moest de minister niet met graagte de gelegenheid te baat nemen, om de kracht van zijne argumenten daar tegenover te stellen, en de allengs sterker wordende beweging tegen zijn ontwerp te stuiten Men zou het zoo denken. In stee daarvan laat de minister juist dit gedeelte van de, in de afdeelingen der Kamer gehouden discussie onbeantwoord. Hij wil liever de openbare behandeling afwachten. Wat de minister tegenover de oppositie op het hart heeft, was al zoo mooi door de voorstanders van het ontwerp verteld zoo deelde de minister aan de commissie van voorbereiding mede dat daaraan voors hands niet meer toe te voegen viel. Het maakt wel een wat armoedigen indruk En nu wordt die beantwoording meer over gelaten aan goede geloovigheid dan aan argumenten. Als stevige economische uiteenzettingen en krachtige redenen der Tarieftegenstanders al niet zonder meer worden ter zijde gesteld met een enkel zinnetje, waarin met drie woorden gezegd wordt, dat men het geloof of het vertrouwen in die redenen mist, dan maakt men zich er toch menigmaal met zeer aan de oppervlakte blijvende redeneeringen van af. Men hoopt, men vertrouwt, men denkt, verwacht desnoods, dat het wel zoo’n vaart niet zal loopen. Daarop komen de be schouwingen van wie aan ’s ministers zijde staan menigmaal neer, en daarmee moeten de tegenstanders het dan maar doen. Toch acht het blad dit verstandig, want zoodra zij aan het argumenteeren gaan wordt de zaak er niet beter op. Merkwaardige stalen haalt de schrijver van het artikel aan uit de argumenten van de voorstanders, om daarmee tot de conclusie te komen, dat het protectionistische land een waar wonderland is. Daarin gaat alles geduldig samen hooge loonen lage prijzenlage prijzen hooge kapitaalrente j veel concurrentie veel afzet voor allen. Voor verbruiker en producent de welvaart. Of is misschien het protectionisme gelijk de doos van Pandora, waaruit, toen zij open gezet werd, alle mogelijke kwalen en ziekten te voorschijn kwamen, die zich over het land verspreidden. Al wat er in bleef was de Hoop. Daar bleef Epimetheus mee zitten. Epimetheus Kolkman I Toen wij gisterenmorgen op ons gewone uur het gerechtsgebouw betraden, trok het in de kleine vestibule voor de trap al direct onze aandacht, dat er geen enkel paar klompen gedeponeerd was. Dit was voor ons al een teeken dat het belangstellende „klompenpubliek” ditmaal niet present was. De geschoeide en gelaarsde afdeeling et van kon dan nog wel in getalsterkte voldoende aanwezig zijn maar neen toen wij boven kwamen, waren de eniree-ruimte en de wachtkamer heel dunnetjes bezet, ja eigenlijk ledig te noemen, en ook in de gerechtszaal was om ’t zoo maar eens te noemen de publieke tribune zoo ruim, dat wij ’t niet eens noodig oordeelden, de voor de pers zoo goedwillig toegestane ruimte binnen ’t hek te betrekken, en vergenoegden ons met een bescheiden hoekje van de voor de toehoorders bestemde plaatsruimte. Een paar getuigen en slechts één beklaagde waren tegenwoordig. Ook het getal politie agenten was ditmaal kleiner dan gewoonlijk. Waren er dan geen zaken te behandelen? Dat, gaat nog al, luister maar even. Op de beklaagdenrol kwamen voor 18 wiel rijders zonder licht, 6 die te veel spraakwater hadden gedronken, waarbij wij ook nog als verwant mogen rangschikken 4 die te veel drukte op de straat maakten dan waren er voor overtreding leerplichtwet, jacht en visscherij, Prov. reglement, ongevallenwet enz. nog samen 15 beklaagden gedagvaard dus samen 43 een wel niet groot getal bij sommige zittingen vergeleken, maar toch nog al een respectabel cijfer. Wij voor ons denken, dat de beklaagden het te druk met hunne werkzaamheden hadden om er voor uit hun werk te loopen, en te meer wijl schuldbesef hen wel zal doen ge voelen, dat zij zich toch niet kunnen vrij praten. Die zullen dus wel berusten in ’t geen de rechter over hen beschikt, en ’t gewone belangstellend publiek was afwezig naar wij veronderstellen, gedeeltelijk ook om dat ze wat beters te doen hadden, gedeeltelijk omdat het zonnetje buiten te lekker scheen, om zich in een gebouw te gaan verschuilen. Als ’t koude seizoen komt, en de kachel in de gerechtszaal lekker warm staat, wordt de belangstelling in de rechtszittingen wel weer grooter. Heden hebben wij slechts melding te maken. Het eerst werd in onze tegenwoordigheid behandeld een proces tegen S. R. te Makkum, wien ten laste was gelegd, dat hij met zijn woonschip een andere plaats had ingenomen, dan hem door den beambte van den Prov. Waterstaat was aangewezen. Bekl. was afwezig, maar als getuige wordt gehoord de heer 8. Bakker, opzichter van den Prov. Waterstaat te Harlingen. Deze getuige heeft evenwel aan bekl. geen ligplaats aangewezen, weet dus van dit geval niet af en er kan alzoo geen inlichtingen over geven. Welk requisitoir in deze zaak werd ge nomen, hebben wij niet kunnen verstaan. De eénige beklaagde die present was, E. B. van Bolsward, had zich te verantwoorden over ’t maken van straatrumoer in den laatsten kermisnacht, van 3 op 4 Sept. Hij werd dien nacht te twee uur door twee nacht- wachts aangemaand om zich rustiger te ge dragen. Hieraan werd geen gevolg gegeven, integendeel trad hij nog al brutaal op tegen deze ordebewaarders, die, wijl hij nog al opgewonden was, hem ter kalmeering een tijdje hebben opgeborgen. Bekl. heeft tegen dit procesverbaal in te brengenlo. dat hij de orde niet verstoord heeft, en 2o. dat het allemaal drukte was op straat en dan die anderen ook hadden moeten worden opgeborgen, en proces hadden moeten hebben. De heer Kantonrechter vindt dit laatste geen afdoend argument, wat de anderen betreft, dat gaat buiten deze zaak om, er ligt in opgesloten dat de agenten tegenover dezen beklaagde dus toch wel goed hebben gehandeld. Om te weten of er van het door hem gemaakte straatrumoer ook iets aan is, wordt de verbalisant even gehaald en de behande ling zoolang geschorst. Na de heropening der behandeling ver klaart de politie, dat bekl. nogal brutaal was, wel degelijk geroepen en geschreeuwd heeft, en zich uitdrukkingen veroorloofde, die tegen een beambte in dienst niet betame lijk zijn, ja niet geduld mogen worden. Wij zullen de gebezigde woorden hier maar niet herhalen publiceering van dergelijke opge schroefde en ondoordachte betitelingen achten wij niet gewenscht. Bekl. kan niet ontkennen, dat hij de be doelde woorden bezigde, maar komt er nu weer tegen op, dat die niet door ’t publiek konden gehoord worden, omdat hij en zijn kameraad alleen bij de agenten stonden. De heer Kantonrechter merkt hiertegen op, dat dit weer niet klopt met zijn eerste verweer, dat er allemaal menschen waren, en geeft dus ’t woord aan den heer Ambtenaar. Deze eischt f 3 of 2 dagen. Bekl. laat nu varen en Bolswardsche Courant RONA I f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1