SUNMSNT __geep Lofodinsche LEVERTRAAN in ronde en vierk. flae. Uiterst billijk. Valkenburg’s LEVERTRAAN flacon 40 cents. Bil S KIPPENHOÜDERS. Filiaal J. R. GLASZ. 5» Antitussine, Melianthe, Wyberttablets, Ponceletpastilles, Emserpastilles etc. Burgerlijke Stand. Zuivere Medicinale Van af heden steeds versch ver krijgbaar MIJN BEKEND Speculaas en Taai. Aanbevelend, PREDIKBEURTEN. Advertentiën. 26 tot Ws. e Coöp. Vereeniging voor Electrische Centrale Verlichting Witmarsum-Pingjum-Arum. Algemeene vergadering van Leden, op Vrijdagavond 27 Sept, bij Tolsma, te Arutn. en de orde het Be- 10 7 WAAROM WILT Xf f GE NIET GEBRUIKEN N wat goed en zuiver is Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra k Sunlight slechts eens V geprobeerd is. Gebruikt steeds eerste kwaliteit AMANDELEN en NATUURBOTER. Koningin dragen 1904, 1906 en ten hoogste drie van ten hoogste over Het bootje is en heeft een Benoemd. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jongens- m. u. 1. o. een van 26 dezer ter hoogte van het lichtschip Haaks te water was geraakt, toen hij van een Duitsch stoomschip, op weg van Duitsch- land naar Znid-Afrika, overboord sloeg. De man, die drie kwartier te water had gelegen, zeer hoog. we 7 stoombooten, twee motorbooten op, J. Crt. aan en Verantwoording van Wonseradeel, 26 Sept. Op initiatief onzer afd. der Fr. Mij. van Landbouw is alhier opgericht eene vereeniging, die zich ten doel stelt nog dezen herfst meerdere en meer ge zonde braakhokken te laten bouwen in dorpen, 45 ets. 8^2 v 7-8 n BOLS WARD, van September 1912. Geboren: Jetske d. v. en Klaaske Jorritsma. Jan Groes en Wijtske van braken zijn. Voorloopig hebben onderschei dene belangstellenden f 25 voor dit doel afgestaan, terwijl men het volgend jaar van regeeringswege toelage desbetreffende hoopt te krijgen. Verbouwde tarwe, meestal een gewicht per mud hebbende van 75 a 80 pond, het vorige jaar zelfs 85 pond wegen de, haalt thans niet meer dan 55, 60 a 65 pond. Het volle gewicht is bepaald op 75 pond, voor lichter soort wordt den boeren op ieder pond minder gekort. De aard appelen zijn in deze omgeving slecht te rooien, als een gevolg van de vele regens. Vele boeren betalen daarom per pondemaat een hooger bedrag aan hun arbeiders, som migen f 25. Enkele boeren, gaardeniers en kleine landgebruikers alhier, hebben altijd hoog opgegeven van den verbouw van Munstersche aardappelen voor de consumptie. Hoe langer hoe meer blijkt echter, dat 'deze soort aard appel niet meer de gewenschte kan genoemd worden. Schier ieder jaar is de opbrengst klein, en dit jaar de ziekte weder groot, ’t Schijnt dat deze soort, evenals meerdere soorten, hier uitgebouwd is op onzen klei grond. Sommigen probeerden er winterpro visie van op te slaan, doch na een ganschen dag rooien, had men nog geen drie korf gezonde aardappelen, ’t Is treurig al die opgedolven zieke knollen daar te zien liggen, van een soort aardappelen, die vroeger verre de beste was. Ook besproeien baat in dezen niets. en met 28 aan school alhier is voor de afdeeling benoemd de heer G. J. de Vries, thans te Leeuwarden. van 21 tot en met Zondag 29 September. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Afscheid van Ds. J. POTTINGA. Medewerking van het zangkoor. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9i/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 91/2 uur De Heer TICHELAAR, Cand., Nijland. *’s Avonds 5r/2 uur: Ds. GEERLING, Burgwerd. RIEM VIS’ OCHTENDVOEDER (het beste wat er is) zakje 5 pd. ZWARE NIEUWE TARWE, p. L. GARST Gezuiverd HENNEPZAAD KLEINE MAÏS PADDIE VOERRIJST, In Rotterdam komt men met iets nieuws. Ds. J. C. H. Scholten maakt be kend, dat daar ter stede een knapenkoor zal worden gevormd. De burgemeester heeft toestemming verleend om met een koortje hier en daar de hofjes en straatjes te bezoeken. Jongens van 9 12 jaar kun nen zich, met toestemming hunner ouders, daartoe aanmelden. De heer Lips, organist der Noorderkerk, zal het koor leiden. «We wilden zoo gaarne op straat eens iets anders laten hooren dan de .bekende straatdeunen”, zegt ds. Scholten. «Dit koor zal een onder- afdeeling uitmaken van ons zangkoor”. Indien dit slaagt, dan kan men niet anders dan dankbaar zijn; want ’t lied dat thans over onze straten klinkt is meestal allesbehalve stichtelijk. Vreemd waar zoo tal van mooje liederen zijn, dat altijd iets onzinnigs bij voorkeur uitgeschreeuwd wordt. Bl. B. Valsch geld. Op Terschelling zijn valsche guldens in omloop. De stukken, die de beeldenaar der en de jaartallen 1901, 1908, zijn vrij goed nage maakt. Onder het wapen ontbreekt echter 100 c. Ben autotocht met hindernissen. Twee heeren 8. uit Groningen maakten samen een automobieltochtje. Ze kozen de richting van Nieuwe Schans. In Bellingwolde aangekomen, bekroop den heeren de lust om eens even over de grenzen te kijken. Zoo gedaan. Aan de grens gekomen ontkwamen ze zoo waar aan ’t scherpe oog van de Duitsche tolbeambten én reden onge stoord naar het Duitsche plaatsje Bunde. Mindergoed verging het hun echter op de terugreis. De Hollandsche beambten keken wat scherper dan hun Duitsche collega’s en onzen toeristen werd eensklaps de weg afge sneden. Zij moesten hun reispas toonen. Die beza ten zij echter niet. Daaraan hadden zij niet gedacht. Zelfs konden zij niet aantoonen, dat zij eigenaar auto werd alleen weer d.i. 5 pCt. Een flinke verbetering. De nieuwe buurten buiten de Blauwpoort, meer bekend als Julianabuurt en Hollandia- buurt, waar men veel nette huizen vindt, zullen nu door den drang van ’t Gemeente bestuur ook flinke straten krijgen. Bij de Hollandiabuurt wordt een sloot gedempt om de straat op een flinke breedte te brengen, de rioleering wordt degelijk verbeterd, de straten alle opnieuw nagezien en vervloerd, en wat niet geplaveid was, zal nu ook steen worden, Door de eigenaren moet dit bekostigd worden, en de gemeente, die er reeds een brandput heeft doen maken, zal er dan ook nog dezen herfst straatverlichting aanbrengen. Als dan na een jaar blijkt dat de straten nog in goede orde zijn, wordt het onderhoud door de «stad” overgenomen. Uitgeven van valsch geld. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, waarin wij er op wezen, dat men een onecht geldstuk dat men ontvangen heeft, dient te vernietigen, werd ons de opmerking gemaakt, dat men onwetend ont vangen verkeerd geld ook maar weer onge merkt van de hand moet doen, want «onwetend zondigt niet” voegde men er bij. Alvorens hierop te antwoorden willen wij even aanhalen art. 213 van het Wetboek van Strafrecht. «Hij die opzettelijk valsche, vervalschte of geschonden muntspeciën of valsch of vervalscht muntpapier weder uitgeeft, nadat de valschheid, vervalsching of schennis hem is bekend geworden, wordt gestraft met gevangenisstraf van maanden of geldboete driehonderd gulden”. Men ziet hieruit, de wet is duidelijk en gestreng. Als men bemerkt dat men in ’t bezit is van zoo’n waardeloos geldstuk, kan men trachten het bij dengene van wien men het beurde in te ruilen tegen echte munt, doch weet men niet van wien men ’t kreeg, dan dient men ’t als een bankroetje te be schouwen, want het dan nog uitgeven is strafbaar, ’t Moge waar zijn, dat ontwetend- heid van schuld vrijpleit, wien ’t bewezen wordt, dat hij er bekend mee was, dat het door hem uitgegeven geld niet goed was, heeft te rekenen met art. 213. van l1/2 voet. Drie kwartier te water. Door schipper Kos van de schuit HD. 180 werd gistermiddag te Helder aangebracht Duitsch zeeman, welke in den morgen waren van de auto. De nu in beslag genomen, en kon afgegeven worden wanneer f 200, van de getaxeerde waarde f4000, werd gestort. Zooveel geld hadden zij op dat oogenblik niet bij zich. De auto moest dus aan ’t tolstation blijven. Daar stonden nu onze automobilisten, zonder automobiel. Be sluiteloos en in alles behalve opgewekte stem ming gingen ze door Nieuwe Schans. Daar vonden ze hulp. Iemand wist de douane beambten te overtuigen dat de waarde van de auto niet meer dan f 2000 was, zoodat f 100 waarborgfonds genoeg was. Zooveel geld hadden de heeren wèl en ze kwamen dus weer in’t bezit van de auto. De op deze onaangename wijze onderbroken reis kon weer worden voortgezet. Pr. Gr. Ct. Eerlijk duurt het langst Eene eenvoudige boerenvrouw, die in Venlo inkoopen was gaan doen, verzocht aan het Duitsche grensstation te Kaldenkirchen ge komen, den kommies hare waren te verzollen. Na opgave van ’t een en ander bepaalt de ambtenaar het te betalen bedrag, waarop de vrouw in haar eenvoud antwoordt, dat dit wel niet juist kan zijn, want dat men haar in den winkel verteld had, dat ze veel meer schuldig zou zijn. De ambtenaar onderzoekt nu nauwkeurig den inhoud van de mand en vindt zes stel nieuwe speelkaarten. Daar voor elk ingevoerd spel 60 Mark boete verschuldigd zijn, moest de sukkel nu 360 Mark betalen en werd zij, omdat ze zooveel geld niet bij zich had, ge- arrresteerd(’sR.-Ct.) Friend- en vijandschap bij dieren. In een boerenschuur te Filipsland speelt zich dagelijks een alleraardigst tooneeltje af, vertelt de N. Z. Daarin zijn onderdak ge bracht een paard en een bok, terwijl de huis hond er ook gewoonlijk zijn verblijf houdt. Deze leeft op gespannen voet met den bok, die 3 maal per dag met brood gevoerd wordt. Nauwelijks heeft de hond in de gaten, dat de bok zijn rantsoen ontvangt of hij haalt ’t bij stukken en brokken bij hem weg en legt ’t bij ’t paard neer, dat ’t natuurlijk in dank verorbert. Zelf gebruikt hij er niets van. Konijnen en katten. Een juffrouw, woonachtig in de buurt van de Raampoort, te Amsterdam, wilde dezer dagen een konijn eten en kocht zoo’n diertje, gestroopt en wel van haar «buiten boer”, zooals de Amsterdammers de groente handelaren noemen, die van buiten komen. ’t Was een mooi, vet beestje, dat aangekocht werd voor den prijs van af 1.50. Maar ’s middags, toen de juffrouw het dier zou gaan bereiden voor het middagmaal, vond ze den kop toch wel een beetje vreemd van vorm. Zoo plat en zoo rond. Ernstige twijfel rees bij haar omtrent de ras-echtheid van dit konijn, en ten slotte pakte ze ’t beest in een krant en stapte er mee naar ’t politie bureau, waar de dienders haar al gauw duidelijk maakten, dat ’t beestjeoorspronkelijk een snoeperig poesje geweest was. De juffrouw was overstuur door de gedachte, en de agenten gingen den boer achterna, die werkelijk gevonden werd. De boer gaf zichzelf terstond gewonnen en zei, dat hij de poes voor ’n kwartje ergens gekocht had. Dat vond hij alles doodgewoon, maar wat bij ongewoon vond, was de drukte, die de juffrouw over ’t geval maakte. Kat smaakt even bestig als konijn, was zijn oordeel. Tel. Hoewel lang niet alle leden waren opge komen, was de belangstelling voldoende te noemen. Uit alle drie dorpen waren deelge- nooten aan de centrale ter vergadering aan wezig. Na de opening door den Voorzitter het lezen der notulen kwam «Rekening stuur”. De «millen-speech” van den secretaris penningmeester vermeldde in cijfers vrijwel Jen gang van zaken vanaf de oprichting tot op 31 Aug. j.l. Bij het eenmaal aanhooren van al die ge tallen en posten kan men zich direct geen duidelijk beeld vormen van den stand van ons bedrijf. Daarvoor is de opzet te groot. Daarom werden de h.h. Kruseman en Schaap te Arum, Engelhardt en Flameling te Wit marsum door de vergadering aangewezen om de boeken na te zien en bij accoordbevin- ding het Bestuur te dechargeeren. Alsdan zullen de leden een gedrukte staat van waardeberekeningen, exploitatiekosten, uitga ven en inkomsten enz. ontvangen. s Volgens Art. 22, al. 6. moesten dit jaar' werd door bedoelden schipper opgepikt, alle bestuursleden aftreden. (Naderhand treden jaarlijks 3 leden volgens op te maken roos ter af.) ’t Resultaat der stemmingen was dat werden herkozen de h.h. L. F. Reitsma, R. A. Feenstra te Witmarsum, L. S. Hila- rides, J. A. Rauwerda te Pingjum, F. Abma, S. Pars, L. Boersma te Arum. Volgens de statuten moest het 10-tal Bestuurleden worden gebracht op 9. De h.h. R. Ypey, R. H. Tacoma en S. Schot man bedankten, waarna het Bestuur werd volledig gemaakt door de benoeming van de h.h. G. Werkhoven te Witmarsum en D. Yntema te Pingjum. Bij «Rondvraag” werden verschillende zaken ter tafel gebracht, alle meer of minder de belangen der exploitatie betreffende. Onder den indruk dat onze zaak goed marcheert, aan billijke eischen voldoet en door het wakkere Bestuur zeer naar te vredenheid wordt beheerd, keerden we vrij laat huiswaarts. Ate Nieuwenhuis z. v. Jacobus de der Zee. per pond 5 Alles bij partij veel lager. EXTRA GEMENGD VOER, per HL. of mud f 5,60. WIT KANARIEZAAD, per L. 12 ets. Beleefd aanbevelend Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Lemmer. Eindelijk is de ontzettende onzekerheid in een droef weten veranderd. Na 10 dagen vermist te zijn en na de kleine in alle richtingen gezocht te hebben, is Woensdagmiddag in de oude haven, dus dicht bij huis, het lijkje gevonden, ’t Kwam naast een visschersschuit bovendrijven. De arme ouders hebben hun lieveling dus terug om ze echter direct weder af te staan. Men heeft algemeen deernis met de bedroef den. Gelukkig toch echter, dat die pijnlijke onzekerheid weggenomen is. Joure. Het prachtige najaarsweer lokte heel wat publiek naar de veemarkt op heden Donderdag en de aan voer was vrij wat grooter dan verleden jaar, toen het na den langen drogen zomer net met Jouster Kermis weer nattig werd. Ter markt werden gebracht 730 paarden, 105 koeien, 36 schapen, 69 varkens en 11 geiten. Verleden jaar waren deze cijfers 667, 80, 70, 43, 9. Enkel het artikel schapen was dus het vorige jaar talrijker. De veeprijzen waren Aan de kade merkten vijf veepramen en waarmee ’t vee aangevoerd werd. Muizenplaag. Te Ruinerwold (Dr.) heerscht een gewel dige muizenplaag. In groote massa’s worden de kleine knagers in het veld aangetroffen. Van daar verhuizen ze naar de woningen. Gedurende den zomer hebben ze groote schade aangebracht in de roggeakkers en de grasvelden. Thans doen ze veel kwaad in de aardappellanden. Men is niet bij machte dit volkje te verdrijven of uit te roeien. Ben flink roeier. Te Vlissingen is aangekomen de heer W. Westlake uit Londen, die geheel alleen op 28 Augustus in zijn roeibootje uit Dover vertrokken is, en eerst naar Galais, vervol gens naar Gravelingen en verder langs Duin kerken en de Belgische kustplaatsen naar Vlissingen is geroeid. Hij zal nu naar Ant werpen en Brussel gaan en vervolgens open water naar Stockholm, lang 1-8 voet, breed 3 voet diepgang WONSERADEEL, 27 September 1912. Geboren: Pieter z. v. Tjalling Westra en Neelkjen Buwalda te Tjerkwerd. Bauke z. v. Jan Brouwer en Anna Miedema te Arum. Klaas z. v. Hijlke Kuipers en Trijntje Wolthuizen te Parrega. H tBlomke”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2