Uieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 3 October. 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 80. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke Bilt, dit dan de tegenwoordige rijkssubsidie had gelezen k te Enter aanwezig om te ’s avonds verscheen hij te Socialistisch schrikbewind. Naar aanleiding van de motie van de afdeeling Cnlemborg van de S. D. A. P., om ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een gouden j een kist op ’t hoofd getroffen. Bewusteloos werd hij opgenomen en per brancard naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is vrij ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is tele fonisch aangesloten onder No. 4. den heer van der Vegte den collegialen raat te geven wat beter studie te maken van de verschillende vragen van den dag. En mr. Jannink legde toen den heer van der Vegte uit, dat er geen tegenspraak was tusschen het gesprokene te Enter en te Almelo. De rechtsche claque zweeg. Mr. van der Vegte keek sip en bracht het tot een #Ja, van de politiek maak ik geen studie!” be- een groote afmetingen vast zat op 't Vrouwenzand terwijl een sleepboot, zonder verbinding daarmede, in de nabijheid zich ophield. De visschers gingen erop af en toen bleek dat genoemd vaartuig een soort lichter was voor een heimachine, op weg van Kampen naar Hamburg. De gezagvoerder, ten name ’t Mannetje, aanvaardde de hulp der Laaxu- mer visschers, die hierin bestond, dat zij een tros brachten van de sleepboot genaamd z/De Stad Zwolle,”, naar den lichter, zoodat de verbroken verbinding daardoor hersteld werd. ’t Gelukte nu den lichter los te krijgen en gezamenlijk ging het nu naar de haven alhier. Een poging om tot een vergelijk te komen met de betrokken assurantie te Zwolle, in zake hulploon, mislukte. In het anders zoo vreedzame Veen- woudsterwal is het tegenwoordig verre van rustig. Er heerscht zoo wat een binnen- landsche oorlog. Wel worden er geen wapens gebruikt, maar het is in één woord een onhoudbare toestand aldaar. Wat toch is het geval De jongelingen hebben eenparig besloten, geen vreemde indringers op hunne erve toe te laten, met andere woorden geen jongeling van buiten mag dslkr in de buurt op Zondagavond zijn meisje een bezoek brengen. Dit beschouwen ze onverbiddelijk als maagdenroof, en hij, die het wagen durft op Zondagavond daar over de grenzen te komen, wordt brutaal terug gejaagd. De meisjes, dit spreekt van zelf, zijn hier over slecht te spreken. Op den Wal is hunne keus er niet bij, zeggen ze, en zij meenen op hunne beurt recht te hebben eene keuze te doen, ook al woont hij niet op den Wal. Om tot eene minnelijke schikking te komen, daar is geen sprake van, maar zoo blijven als het nu is, kan het niet. Menig meisje die elk woning, ijke waarde hebben, moest de een wat toe geven. Die toegift bestond uitdrie tippen 1 Een en ander werd behoorlijk in een contract omschreven, Een vraagteeken. Een ingezonden stukje van den heer H. Scholten Jzn. te Wildervanck in het a.-r. hoofdorgaan de Standaard //Gedurende deze en de vorige maand worden vele miliciens, die hun eersten oefeningstijd vroeger of later hebben vol bracht, gedurende vier weken, voor her- halings-oefeningen onder de wapenen ge roepen. Voor bijna iedereen, doch spe ciaal voor hen, die aan het hoofd van een zaak staan of bij anderen in dienst betrekking zijn, levert dit natuurlijk ver bazend veel moeilijkheden op. Billijk heidshalve zou men mogen .verwachten, dat de betrokken autoriteiten hieraan zoo veel mogelijk zouden tegemoet komen. Niets daarvan echter. Verzoekschriften aan den compagnie’s-commandant om eenige uren verlof, anders dan bij ziekte of sterf geval, worden niet toegestaan, terwijl van hoogerhand een bepaling is uitgevaardigd, dat geen verlof wordt verstrekt dan tot des Zondagsavonds twaalf uur. Doch welke jonge man van Chr, huize zal, uitgezon derd bij dringende noodzakelijkheid hier van gebruik maken Op den dag des Heeren reizen we immers niet Waarom geen verlof verstrekt, ééns per week of desnoods om de 14 dagen, tot des Maandagsmorgens, zooals dat vroeger toegestaan werd, b.v. onder den liberalen Minister van Oorlog Staal Ik meen M. de R., dat deze bepaling, die duizenden militairen noodzaakt den Zondag te misbruiken, zoo spoedig moge lijk behoort te worden ingetrokken. We leven immers onder een Chr. Ministerie?” Dit vraagteeken spreekt, zooals men noemt #boekdeelen”. Doch zeker niet veel minder merkwaardig is de erkentenis in de Standaardzonder dat de redactie van dit blad daartegen protesteert dat de liberale minister Staal christelijker was dan de tegenwoordige be windsman... Wij leven in Kaatsen. Een 40-tal der beste Friesche kaatsers leeft in het afgeloopen seizoen samen f 2500 en 60 medailles verdiend. Bovenaan staat Cath. Werkhoven te Witmarsum met ruim '210, een zilveren lauwerkrans, i lorloge en 3 medailles. Ook een overeenkomst Twee dorpsgenooten te Zwaagwesteinde, een eigen huis hebben, ruilden van Daar de huizen echter geen ge- Wel was been, maar het publiek hield zich rustig. De politie had trouwens uitgebreide maat regelen genomen. Mr. v. d. Laar werd door twee agenten gevolgd, terwijl op den weg naar zijn landgoed zich nog verschillende politie mannen verdekt hadden opgesteld, om zoo- noodig assistentie te verleenen. In de Tielerwaard, aan de Waal, is geschoten de Groote Jager of Skoea (Lestris catarractes), een der grootste roofvogels onder de zeevogels. Het dier is in het bezit van den heer Bellaart, amanuensis aan de hoogere burgerschool te Zalt-Bommel, die het heeft geprepareerd en opgezet. Slechts zelden wordt deze roofvogel in 't binnenland aangetroffen. (N. R. Ct.) Ook een krantenlezer. Een arbeider te Broek o.d. Akkerwoude, die wegens z’n ouderdom hiervoor wel in aanmerking zou komen, vertelde aan eenige personen in allen ernst, dat hij in de krant had gelezen en wel onder de rubriek van den... Burgerlijken Stand, dat het staats pensioen er reeds door was. Ongeluk. Bij ’t aflaten van kisten, aan de fabriek der firma ter Kuile en Zonen te Enschede, is de gemeentewerkman Deen gisteren door een vreemden tijd 1 De coalitie als karaktervormer. De Vaderlander schrijftOp Donderdag 19 September 1.1. stelde de Centrale Sectie, dat zijn de voorzitters van de 5 afdeelingen, eenparig voor aan de voorloopige, door den voorzitter opgemaakte lijst van wetsontwerpen, die in de afdeelingen onderzocht zouden moeten worden, toe te voegen De Wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank, de nadere Wijziging van de Woningwet en het voorstel Aalberse c.s., houdende beperking van Zondags- arbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. De heer Nolens, blijkbaar vreezende, dat deze toevoeging het „werkplan” van de Re- geering in de war zou sturen, deed het voorstel om genoemde ontwerpen van de lijst af te voeren het komt tot stemming, en vóór dit voorstel stemmen... de heeren van Vlijmen en Brummelkamp, die geen half uur geleden in de Centrale Secte van juist tegenovergestelde meening hadden blijk ge geven. Maar dat was nog het ergste niet. Aan het voorstel-Nolens gaf ook zijne stem... mr. Aalberse. Dat wil zeggen, dat de man, die van zijn particulier initiatief gebruik maakte, om een tweede editie Bakkerswet in te dienen, medewerkte om alle kans, dat die wet nog vóór 1913 in behandeling zou komen, af te snijden. De bakkersgezellen kunnen nu wel voor henzelveir narekenen, wat zij te denken hebben van de zoogenaamde hulp, hun door Almelo’s afgevaardigde ge boden, zij en anderen kunnen tevens hun gedachten laten gaan over de beteekenis van de- Coalitie als karaktervormer. De Neder lander heeft zich indertijd bijzonder vrooiijk gemaakt ovér den heer Oosterbaan, die bij de motie-ArtsTer Laan in de Kamer alles terugnam van hetgeen hij weinige dagen geleden op de salarismeeting had gezegd waar blijft haar woord over mr. Aalberse, die zijn eigen kind moedwillig den dood steek gaf? geen vergunning meer te vragen voor het houden van een optocht op Rooden Dinsdag, maar eenvoudig in massa op het Binnenhof te gaan betoogen, schrijft de Gelderlander z/Dus geen Burgemeester, zelfs geen eerste Minister zal voortaan in Den Haag meer iets te zeggen hebben. Zij kunnen verbieden en afwijzen wat zij willen de socialisten doen toch wat zij verkiezen. De heeren moeten het maar zeggen zij kunnen zich overtuigd houden, dat alle Nederlandsche autoriteiten zich gewillig naar hun bevelen zullen schikken en het heele Nederlandsche volk daar gedwee genoegen mee zal nemen. Maar dan gelooven wij toch, dat ze zich deerlijk zullen vergissen. Van een socialistisch schrikbewind is het orde lievende Nederlandsche volk nog niet gediend, en wij twijfelen niet, of de over heid zal hun dit te gelegener tijd wel aan het verstand weten te brengen. Als de socialisten het algemeen mannen en vrouwenkiesrecht wenschen ingevoerd te zien, hebben zij daartoe den weg te volgen, die voor alle Nederlanders tot het verkrijgen van hun staatkundige deside rata is voorgeschreven. Zij hebben een voudig te zorgen, zich bij de stembus te doen gelden en de vertegenwoordigers van hun denkbeelden in de Volksvertegen woordiging te brengen. Maar zoolang die vertegenwoordigers daar nog een kleine minderheid van 7 op de 100 uitmaken, moeten zij zich niet verbeelden, hun denk beelden met geweld, door straatrumoer te kunnen doordrijven. Als ’t noodig is, kan niet alleen het Binnenhof, maar heel Den Haag voor hun hinderlijke straatbetoogingen afgesloten worden. De ordelievende rustige burgerij heeft er recht op, tegen zulk een troep lastige opdringers beschermd te worden. In een ordelijk land als Nederland is ieder, ook de socialist, verplicht zich te onderwerpen aan de wet”. De candidatuur in Ommen. Het F ad. zegt, dat nu dr. Kuyper zijn zegen heeft gegeven aan de candidatuur van mr. H. van de Vegte voor den kamerzetel in Ommen, deze ook zeker wel de candidaat der rechtsche partijen zal worden. En het blad vervolgt dan z/Wie mr. van der Vegte kent, zal zich over diens candidatuur wel verbazen. Men zou gedacht hebben, dat men in antirev. kringen gezocht zou hebben naar een man, die op het politieke tooneel inderdaad wat presteerde, om den slag, door dr. Kuyper’s aftreden veroorzaakt, althans eenigszins te verzachten. Kwalijk kan men dan ook de wel eens vaker gehoorde klacht onderdrukken, dat men in de antirev. partij over werkelijk bekwame mannen niet in voldoende mate kan beschikken. Want mr. van der Vegte is volgens eigen getuigenis op politiek gebied een onbeduidende persoonlijkheid. Zeker, hij behoort tot de antirev. partij, maar men moet toch, om als candidaat voor de Tweede Kamer te kunnen optreden, de noodige studie hebben gemaakt van wat er op het Binnenhof alzoo te koop was en is. ’t Was in 1907 bij de verkiezingen voor de Prov. Staten in ’t district Almelo. Mr. G. Jannink zou zijn candidatuur verdedigen, zooals dienzelfden middag door een liberaal propagandist geschied was te Enter. Mr. van der Vegte was debatteeren en Almelo om met mr. Jannink in’t strijdperk te treden. Van heinde en kiezers overgekomen ernstig. Internationale gastenloonstelling In verband met het drukke bezoek, dat de internationale gastentoonstelling te Amster dam nog steeds ondervindt, is besloten den duur der tentoonstelling met een week te verlengen en deze geopend te houden tot 13 October. Wolvega, 1 Oct. Zondag kwamen alhier eenige brievengaarders samen om de door den minister voorgestelde tractements-ver- betering der brievengaarders te bespreken. Al spoedig bleek uit de gehouden besprekingen dat vele brievengaarders en vooral zij, die met het beheer van een niet groot hulp- postkantoor belast zijn, financieel achteruit zouden gaan, als de voorgestelde regeling wordt ingevoerd. Besloten werd met alle gepaste middelen er voor te waken, dat de nieuwe regeling ongewijzigd wordt ingevoerd. Het zou voor vele brievengaarders eene schade beteekenen van f 10 tot f 40 in het jaar. De Bilt, 1 Oct. Het Metereologisch Instituut deelt medeDe maand September is wat de temperatuur betreft de ongunstigste geweest die sinds 1847 is voorgekomen. Gemiddeld was de temperatuur 11.6 gr. C., dat is 3.1 gr. beneden het normale, en nog 0.8 graad lager dan de laagste vroeger voorgekomen September-temperatuur. Witmarsum, 30 Sept. Betaalde men voor aardappelrooien voorheen alhier f 13 a f 14 per pondemaat, daarna f 17 a f 18, thans moet een boer alhier reeds f 30 betalen. Over ’t algemeen is bieten- en aardappel rooien dezen herfst een zware arbeid, omdat ten gevolge van de vele regens de grond zoo moeilijk is te bewerken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Baarderadeel. Als een der gemeenten, die door de uitgaven tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven, onbillijk zouden worden bezwaard, is aan deze gemeente een rijkssubsidie van f 9600 verleend. Stavoren, 30 Sept. Hedenmorgen merkten Laaxumer visschers, dat er vaartuig van zit Zondagsavonds te schreien, omdat haar vrijer weg blijft, en hoogstwaarschijnlijk teruggejaagd is. Er zullen van hoogerhand maatregelen genomen moeten worden, want men spreekt al van verhuizing, aangezien de huwbare dochters hunne ouders hiertoe aan zetten, en dit zou eene ontvolking in die plaats tengevolge hebben van een aanzienlijk deel inwoners dezer buurt. Het is te hopen, dat strenge politiemaat regelen worden genomen, teneinde daar Zon dagsavonds orde en rust terugkeeren, en de meisjes weer in hunne rechten hersteld worden. Adv.-Bl. v. Kalium. Geen slachtoffer van het militarisme. Bij de ambtelijke enquête naar het dood rijden van een landweersoldaat door een auto bij de fqrtmanoeuvres hebben alle vijf landweercommandanten verklaard van eenig ongeval van dien aard niets te weten. Het bericht wordt te meer als verzonnen beschouwd, daar gebleken is, dat te Leymuiden, waar het doodelijk ongeval op Dinsdag j.l. zou zijn gebeurd, in het geheel geen landweer op dien dag geweest is. 1913 te Tiel. De Oranjevereeniging te Tiel heeft besloten in 1913 een driedaagsch feest te houden, ter herdenking van onze 100-jarige onafhankelijk heid. Den eersten dag vindt een historische optocht, den tweeden een concours hippique, den derden verlichting van de stad en vuur werk plaats. Uit Gendringen. De gemoederen in Gendringen schijnen weer tot rust te komen, althans Zondag morgen kon mr. dr. A. R. v. d. Laar on gehinderd uit de kerk huiswaarts keeren. een groote menigte volk op de het publiek hield zich rustig. ver waren de rechtsche aan de claque man keerde niets. En toen mr. Jannink had uitgesproken en de heer van der Vegte zijn licht zou laten schijnen, kon hij dadelijk èn den heer Jannink èn den propagandist van Enter in ’t ootje nemen. Mr. Jannink had iets verteld over de Militiewet en ’s middags aldus mr. v. d. Vegte is het in Enter anders gezegd. En men moet mr. van der Vegte kennen om te weten, dat hij dit geval op de meest demagogische wijze uitbuitte. En de claque Ooren en zien verging ons. Met de hem eigen kalmte stond later mr. Jannink op, om de claque den raad te geven niet te spoedig te applaudisseeren en Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1