Kennisgeving. KIPPEN HOUDERS. HTZEEP Nederl. Onafhankelijkheid Dames-, Heeren- en Kinder- P. A. GERRITSMA, E 56. LETTERZETTER Eeuwfeest Firma B. CUPERUS Az. Zie de Etalage! Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Burgerlijke Stand. Wij ontvingen deze week een groote collectie der nieuwste soorten GROOTE Kalvermarkt 1913. DONDERDAG 10 October 1912, des avonds 8 uur, in de Sociëteit „DE DOELE” te Bolsward, in welke vergade ring zoo mogelijk een bestuur zal worden benoemd. te BOLSWARD, op Woensdag 23 October 1912. Advertentiën. DE ORANJE COMMISSIE. king Betaalbaarstelling van dividenden en coupons. 28 September tot VAN EEN AANKOMEND kan geplaatst worden bij te BOLSWARD. Belangstellenden die wen- schen mede te werken tot feestelijke herdenking van bovenstaand feit, worden opgeroepen ter bijwoning van eene vergadering, welke gehouden zal worden op Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. IS ZOO ZUIVER ALS GOUD. 1289] Modern en Orthodox. Van de 219 gemeenten der Nèd. Herv. Kerk in Friesland zijn 111 orthodox en 108 vrijzinnig. Beide stroomingen zijn dus vrijwel even sterk. 45 ets. 8^2 7-8 10 7 29 September tot en Paarden. Door Duitsche kooplieden worden tegen woordig in Friesland weer vele jonge paarden opgekocht, vooral zwaargebouwde enters en twenters. Ze besteden f200 f375 per stuk. aan de Door den storm. Door den hevigen storm stortte te Kaats heuvel gistermorgen aan de in aanbouw zijnde R. K. Kerk de hoofdstelling in elkander. Een hijschmachine is totaal verbrijzeld. Daar het ongeval gedurende schafttijd plaats had, vielen er geen persoonlijke ongelukken voor. De verkeerde. Aan de Pruis, grenzen bij Dinxperlo, werd deze week een wagen met vier kachels gesmokkeld. Een spoorbeambte, welke de smokkelarij bemerkte, bleef er met aandacht naar staan kijken. De commiezen hielden hem voor den smokkelaar en brachten hem daarop naar Bocholt. Na twee dagen verblijf in de gevangenis, bleek het, dat de beambte onschuldig was en kon hij weer naar Dinx- fabriek en bezorgen U goed. Met American Smelting en Refining Co. div. 19 der cert, van gew. aand. met f 24.40. Deli Batavia Mij. div. no. 43 der aand. van f 1000.met f 300.36 250.— 75.— Noord Nederlandsche Beetwortelsuikerfabr. te Vierverlaten div. no. 15 betaalb. m. f 150. American Smelters Securities Co. Serie B. div. 28 betaalbaar met f 30.73. onbestelbare brieven en brief- hier verzonden, gedurende de WIT KANAR1EZAAD, per L. Beleefd aanbevelend Eene heldere zuivere zeep brandschoon Sunlight Zeep is er geen gevaar. u n per pond 5 Alles bij partij veel lager. EXTRA GEMENGD VOER, per HL. of mud f 5,60. 12 ets. RIEM VIS’ OCHTENDVOEDER (het beste wat er is) zakje 5 pd. ZWARE NIEUWE TARWE, p. L. h GARST Gezuiverd HENNEPZAAD KLEINE MAÏS PAD DIE VOERRIJST, Ter geruststelling. aanleiding van de door ons ge- berichtjes over valsch geld werden BOLSWARD, van met 2 October 1912. Geboren: Johanna Antonia d.v. Douwe Steensma en Trijntje van der Pan. Reinder z. v. Jouke van der Schaaf en Autje Lemstra. Overleden: Knierke Anema 35 jr. (ongehuwd.) Aaltje Dijkstra 73 jr. echtgen. van Jan Bakels. WONSERADEEL, van en met 1 October 1912. Geboren: Eelkje d. v. Jochum Smink en Eelkje Zondervan te Gaast. Aukje d.v. Hilbrand Postma en Jeltje Roosma te Kims- werd. Sjoerd z. v. Klaas Reinsma en Antje Kooistra te Schettens. Sjouke z. v. Sjoerd van der Boom en JeltjeNieuweland te Pingjum Overleden: Klaas Feenstra oud 77 jaar weduwnaar van Afke Zijlstra te Makkum. Het voorloopig bestuur van het waterschap Gaast- Ferwoude maakt bekend dat door Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland zijn goed gekeurd de algemeens ligger van dat water schap, bedoeld in art. 45, al. 1, van het Algemeen reglement voor de boezemwater- schappen in Friesland en de bijzondere ligger, bedoeld in art. 7, al. 2. van het Bijzonder reglement voor gemeld waterschap; en dat die liggers gedurende 30 dagen, van den 5 October 1912 af, voor belang hebbenden ter inzage zijn nedergelegd ten huize van den Heer J. VAN DER LE1J, dijksopzichter te Gaast. GAAST/FERWOUDE, 3 October 1912. Het voorloopig bestuur voornoemd, S. D. TERPSTRA, S. T. DE WITTE, Postkantoor Bolsward. Lijst van kaarten van 2e helft der maand September 1912. A. de JONG, Steenwijkerwold. NOTA. Naar plaatste wij er mee in kennis gesteld, dat er te dezer stede bij sommigen nu een overdreven vrees voor valsche guldens ontstond. Men deelde ons voorbeelden mee, dat echte wettige munt nu bij enkelen met wantrouwen wordt na gezien. Vooral de nieuwe guldens van 1911 zijn zeer verdacht, hoorden we, omdat onder het wapenschild ontbreekt de opgaaf 100 c. In het bericht uit Terschelling stond, dat het ontbreken van die kleine initialen een kenmerk zou zijn, dat ze niet echt zijn. Wij meenen daartegen te moeten op merken, dat dit geen kenmerk kan zijn, want de guldens 1911 hebben dat onder schrift niet. Ook voor oudere guldens is dat geen afdoend kenmerk, o.a. die van 1906 missen het ook. De valschheid van zilvergeld is het best te onderkennen, als men het gewicht verge lijkt met het onverdachte. De heldere glans van zilver is mede nog al teekenend, want bijna altoos heeft het onechte geld een blauwachtige tint. Op den klank wordt ook dikwerf afgegaan, doch dit is niet altoos af doend. Ook echt geld klinkt soms dof, maar er is dan bijna altijd een microscopisch scheurtje in den kant. Het zuiver vlak zijn van den kant, waarop ’t randschrift staat, en ook de afwerking van dat randschrift zelf zijn kenmerken van echtheid. En dan ten slotte mogen wij voor hen, die wat heel argwanend zijn geworden door de geruchten der laatste dagen over onechte muntspecie, nog wel zeggen, dat wel in de hoofdstad des rijks men last heeft van de znamaak” doch wij in ons klein stadje daar gelukkig ons niet erg over behoeven te bekommeren. Onze waarschuwing was niet zoo erg bedoeld, dat men er het lieve Kamerverkiezing in Qmmen Men zendt het volgende bericht Red. Door het Centraal Comité der Christ.- Hist. Unie in het district Ommen is de volgende motie aangenomen Het Centraal Comité der Christ.-Hist. Unie in het district Ommen, voltallig vergaderd te Almelo, op Maandag 30 Sept., overwegende dat het Centraal bestuur van aangesloten kiesvereenigingen geheel buiten alle besprekingen is gelaten betreffende de candidaatstelling in het district Ommen, besluit met een eigen candidaat uit te komen bij de a.s. verkiezingen, voor welke verkiezing met algemeene stemmen candidaat werd ge steld mr. Jï. baron Mackay T.Pz., te ’s-Hage. Inbraak. Ten huize van den heer H. B., in de Avenue Concordia te Rotterdam, is inge broken, vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel en op een oogenblik dat er niemand thuis was. Alle kasten in het huis zijn doorzocht en de schrijfbureaux van den heer en mevr. B. opengebroken. Er is een bedrag van f 350 gestolen, waarvan mevr. B. ruim f 320 onder hare berusting had. Dit geld behoort aan de Vereeniging van Wijkverpleging en de Vereeniging Zieken zorg, van welke vereenigingen mevrouw penningmeesteres is. Verschillende voor werpen van waarde hebben de inbrekers onaangeroerd gelaten. N. R. C. Scheepsdieven. In den vorige nacht, omstreeks half een, ontdekte de politie, op de Waal onder Zalt- Bommel, aldus de T. Ct., dat aan een met graan geladen schip, van Rotterdam op weg naar Mannheim, een ventersboot was vast gemaakt. Dit kwam haar verdacht voor; zij stelde zich daarom verdekt op en zag even later, toen de boot aan wal was gekomen, dat deze gevulde zakken bevatte, welke in een griend gebracht werden. Op twee zakken na Tras dit werk verricht, toen de politie te voorschijn kwam en de nachtwerkers, de venters W. v. T. en B. S. uit Zuilichem, aanhield. De zakken bleken gerst te bevatten, welke, zooals een onderzoek uitwees, van de lading in het schip was gestolen. De aange houdenen werden op het gemeentehuis te Zuilichem in verhoor genomen, met den aan boord van het schip verblijvenden knecht C. N. geconfronteerd en daarna alle drie (de schippersknecht verdacht van medeplichtig heid) naar Tiel overgebracht om ter beschik- van de justitie te worden gesteld. Een oplichter. Een gepensioneerd le luitenant, die lange jaren boekhouder was van de Beiersche vrou wen vereeniging van het Roode Kruis heeft, naar het B. T. meldt, die vereeniging voor 75,000 mark opgelicht. De verduisteringen loopen over vele jaren. Hij inde postwissels voor de vereeniging en stak bet geld in zijn zak en pleegde andere onregelmatigheden. Daarop begon hij in de loterij te spelen, in de hoop het ontvreemde aan te vullen met hetgeen hij won, maar werkte er zich zoo doende nog dieper in, en het eind droeg den last. Prat voor da jongens en voor wie er naar kijken. Er is ’n amusement minder in de wereld, sedert de schutterij isopgedoekt. Dieschutters- oefeningen waren voor jong en oud en ook voor de schutters zelf middagen van ont spanning. Zulk marcheeren door de straten, de muziek voorop, de officieren en verdere gegradueerden in ’t volle besef van hun waardigheid die kranige manschappen allen flink in de pas en in 't gelid be halve wanneer ’t haperde //die helden stoet” omringd door een troep kinderen, kinderwagens, kindermeisjes en verdere be langstellenden, och ’t was amusant. Jammer dat het in die dagen nog zoo geen gebruik was kinematische opnamen te maken, prachtige films waren dan voor ’t nageslacht bewaard gebleven. Het afdanken van dat corps landsver dedigers mag men betreuren, de tegenwoordige jeugd echter is te jong om ’t verlies te beseffen en treurt er daarom ook niet over, doch verheugt zich dat er nog brandspuit- oefeningen bestaan. Zoo’n oefening is immers ook een buitenkansje, een buitenkansje in den vorm van een half-, driekwart- of heel- nat pak. Gisteren werd bij de Blauwpoort weer zoo’n voorstelling gegeven. De reeds enkele jaren in de Harlingerstraat bestaande brand- put_heeft nu een broertje gekregen bij den Ververstuin en die zijn eens op proef gesteld. Er liep een gerucht dat de monding der leiding in de Makkumervaart door het door schepen en stoombooten opgewerkte slijk wel nagenoeg of misschien geheel verstopt zou zitten. Welnu dat gerucht is valsch gebleken, (dat mSg dus ook niet meer worden uit gegeven). Twee spuiten deden hun best de jongens af te spoelen, maar 't water bleef in de putten volkomen op dezelfde hoogte. Zij hebben dus als ’t noodig is voldoenden toevoer moge ’t niet anders noodig zijn dan voor verfrissching der jongens, die gisteren ondanks de kille temperatuur, toch moeder wilden verrassen bij hun thuiskomst. Zou ’t niet wenschelijk zijn, zoo dachten wij, zoolang wij geen bad- en zweminrichting hebben, Zaterdags op deze wijze gelegenheid te geven voor douches. Zaterdag lijkt ons den meest geschikten dag met het oog op de waschkuip. Doopsgezinde Gemeente. Zondagmorgen hieldt ds. J. Pottinga voor een talrijk gehoor zijne afscheidsrede. Tot text dier rede was gekozen Gal. 5 vers 1 Z/Staat dan in de vrijheid met welke ons Christus vrijgemaakt heeft, en wordt niet wederom met het juk der dienst baarheid bevangen”. Dezelfde text had voor 19 jaar gediend bij de intrede en spreker meende, steeds zooveel mogelijk bet Evangelie te hebben verkondigd in den geest van dien text. Het overzicht van wat hem hier in Bols ward als predikant te beurt was gevallen moest uit den aard der zaak kort zijn, hoe wel zooveel herinneringen hem bij waren gebleven, waaronder veel aangename, echter ook veel droevige. Het woord van afscheid tot zijnen kerkeraad met den voorzitter was mede een wensch, dat bij gelukkig mocht zijn in de zware taak, welke hem wachtte met het zoeken naar een nieuwen leeraar. Het afscheidswoord tot zijne catechisanten was dat als van een ouderen vriend tot zijne jongere vrienden. Aldus had Z.Eerw. steeds met hen omgegaan hij hoopte ook dat zijn opvolger eveneens zou doen. Achtereenvolgens werd het woord gericht tot ds. Zuithoff (in de kerk aanwezig), de organiste, den orgeltrapper en de kosteres. Ook een woord van bijzondere waardeering tot het zangkoor. Het afscheid van deze gemeente viel hem zoo bijzonder zwaar, omdat dit tevens een afscheid nemen was van zijn predikambt dat hem zoo lief geworden was, doch gelijk het koor zong Z/Daar is een tijd van komen, daar is een tijd van gaan” zoo meende Z.Eerw. dat thans de tijd van gaan was gekomen. Na het eindigen der rede nam de consulent der Doopsgezinde Gemeente Bolsward, ds. Hulshof! te Makkum, het woord en gaf te kennen met bewondering ds. Pottinga van morgen gehoord te hebben en het te moeten betreuren, dat zulk een uitnemend redenaar nu. zou ophouden het Evangelie te verkondigen. In herinnering werd gebracht welk een succes ds. Pottinga vooral in de kracht zijns levens als predikant had. De vriendelijke omgang met de catechisanten hoopte spreker ook te hebben, de methode van onderwijs zou echter wel eenigszins anders zijn. Z.Eerw. wenschte ds. Pottinga nog een geruimen tijd toe van heerlijke rust na een welbesteed leven van arbeid. Het zangkoor onder leiding van Mej. Veen zong keurig eenige toepasselijke liederen.- Benoemd. Tot hoofd van den alhier te houden Land- bouw-wintercursus is door het bestuur der afd. Bolsward van de Friesche Maatschappij van Landbouw benoemd de heer H. de Bruin, landbouw-onderwijzer te Tzum. Kinematograaf. Zaterdag, Zondag en Maandag, zullen in De Doele” weer voorstellingen met een kinematograaf gegeven worden. De heer Uges van Sneek laat niets onbeproefd, om zijn bezoekers iets nieuws en iets goeds te pre- senteeren. Zoo zal o.a. worden gegeven de opening der Kamers door H. M. de Koningin. Verder een spoorwegdrama en bovendien vele stukken van comischen inhoud. Een druk bezoek mag dan ook verwacht worden. ’n Zeldzaamheid. Uit een meer dan 70 jaren bestaand huis te Haulerwijk, waarin in dat tijdsver loop vele gezinnen hebben gewoond, werd j.l. Woensdag de eerste doods uitgedragen, een 76-jarige vrouw. Vliegongelukken. Bij een vliegdemonstratie te Aussig moest de vlieger Illner een noodlanding maken. Hij kwam daarbij tusschen bet publiek terecht en doodde een vrouw. Haar man werd levens gevaarlijk gewond; de vlieger kreeg geen letsel. Parapluie’s t r/ H H !f PARAPLUIE’S.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2