Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 6 October. 1913. Van Houten’s Cacao B. J. ZANTMAN. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1912. 51ste Jaargang. No. 81. 1813- RECLAME. INLASCH. BI I WAAROM is ’t een aanbevelingen gaat men er gemakkelijk toe over, om NATUURWOLLEN TRICOT-ONDERGOE DEREN te dragen. VOOR Afzonderlijke geworden, wordt zonder voorbehoud GRATIS door een ander vervangen. Bovenstaand relaas is slechts een zeer slap Talrijk zijn de openlijke en bedekte aanvallen, waaraan dit goede fabrikaat, waarvan men de concurrentie vreest, blootstaat. In weerwil daar van worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goede eigenschappen er van op prijs stellen. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heer lijke krachtige cacaosmaak licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor de bereiding. rammelt de piano paartjes over den mannen op hunne ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. oranjeteeken dit demonstreeren werd bij prefectueel rond schrijven aangemoedigd. was vrij I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dan ook bedenken, dat we om vrij te blijven, en dwang, vrij van trotsch Allen één en toch vrij. Als de nood op 't hoogst is Er kwamen geruchten van Napoleons ver liezen. Ze bleken waar te zijn. Moskou... de terugtocht van het Keizer lijke leger. En ziet, daar komt de tijding van den volkerenslag bij Leipzig* (16, 17, 18 Oct.’13), Napoleons vlucht. Toen klopten de harten van blijde hoop. De Retraite. Ter completeering der zoo deerlijk gedunde Fransche legers werden uit alle ,/s Heeren landen” krijgers opontboden. Die aftapping maakte de positie der Fran- schen juist niet veiliger, vooral niet hier in het Noorden. En de employé’s niet meer beschermd door soldaten, retireerden succes sievelijk. Hoogere en lagere ambtenaren namen de wijk en zeiden Dieu. Intusschen gingen de zaken zooals de geschiedenis ons leert. De Franschman had zich vrijwel geheel teruggetrokken, het Bestuur was in andere, eigen handen. Zou de verdrukking een einde hebben genomen Deze ONDERGOEDEREN, alsook de goedkoopere kwaliteiten in Tricot en Gebreiden zijn in ruime keuze verkrijgbaar bij BELEEFD AANBEVELEND. P.S. Op verlangen ontvangt men gratis verstellapjes. verlichten lampen aan den zolder, omkranst door aureool van lichtstralen rook afstooten. Daar krast de viool, en weldra zwieren de dansvloer, stijfdraaiend de pantoffels, de vrijsters hun volbloedige bloote armen, geklemd op de schouders of onder de armen, op den rug van de jongemannen. Aan de kanten van het zaaltje, tegen den muur, rijen ook kermisvrienden en schilder achtig belichten de lampen al die bonte jakjes en witte kapjes der vrouwen. Oud en jong is daar vereenigd, onvermoeid weren zich hunne gorgels, af en toe in hunne droog-makende werkzaamheid bevochtigd door bierteugen of slokjes brandewijn met suiker, de drank op een Volendammer ker mis. En typisch is wel de gewoonte van dat volkje, eenvoudig en goedhartig, wars van haatdragendheid, dat ze liever de naar #de Doele”. a.s. wordt men verwacht. Eendracht maakt macht I Ws. Langzamerhand kwam er orde in alle afdeelingen van Regeering. (Raad van Pre fectuur in het departement Friesland). Opmerkelijk was de veranderde geest bij de bevolking. De stadsbesturen hielden zich eerst nog ’n beetje op een afstand de vijand mocht eens terugkomen maar de burgerij gaf uiterlijk blijk van ingenomenheid met de verandering. Velen droegen een uittrekseltje van alles wat er voorviel in dat gedenkwaardige jaar 1813. Misschien kan het aanleiding geven dat bevoegder hand zich hierdoor genoopt ziet uitvoeriger uit te werken wat de aanleiding is om feest te vieren. Want die aanleiding bestaat. En ook voor Bolsward, dat ruim schoots haar deel heeft gehad van alle last en lijden. Moge daarom de commissie, die opriep ter voorbereiding van een herdenkings feest, succes hebben op haren arbeid. Dan zullen we in het jubeljaar 1913 blij her denken hoe Holland vrij werd. En laat ons ons best moeten doen vrij van dwaling op die vrijheid. De Kozakken. Ja, de Kozakken. Deze heeren waren nu niet zoo bijzonder //salon- fahig”; daarvan worden staaltjes verteld. Hun hoofdman was de Majoor von Rosen, die te Leeuwarden ging vertoeven. Veel hebben deze Russen gedaan, veel goeds, ook veel dat niet door den beugel kon. Intusschen waren de onderhandelingen met den Prins van Oranje, die in Engeland resi deerde, tot een goed resultaat gekomen. Bekend is de proclamatie, dat hij, op den algemeenen wensch der Natie de souvereini- teit van het vereenigd Nederland had aan vaard. Holland z/op de meest favorable voorwaarden den militairen loopbaan in te treden, zulks in een der gedistingeerdste corpsen van Z. K. M. legers, met vooruitzicht eener bevordering”. De zoodanigen die «van dit onschatbaar voorrecht verkozen te jouisseeren”, moesten minstens 18 jaar oud zijn. De lijst dezer gijzelaars, pardon, dezer vrij willige Keizerverdedigers zal ten Stadhuize nog wel aanwezig zijn. Dit alles wekte bitterheid. De tijdsomstan digheden waren reeds zoo slecht, en nu werden, terwijl in kleine en groote zaken alle krachten zoo bitter noodig waren om ’t hoofd boven water te houden, alweer zoóvelen aan hun metier onttrokken. OMRA T er thans een buitengewoon mooi en soiled, KRIMPT RIJ artikel „EXCELSIOR” verkrijgbaar is, tegen zéér concur reerenden prijs, bovendien met de volgende garantie, n.l.: „Elk stuk „EXCELSIOR”dat in de wasch gekrompen is of hard Volendam in feestroes. 't Is Zondag in het dorp, doch een bij zondere. Nauwelijks is de middagkerk geëindigd of de feestvreugde neemt een aan vang. Hoe kon het ook anders 1 De Eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid. Belangstellenden worden opgeroepen ter vergadering in //De Doele” op Donderdag 10 October a.s. Natuurlijk, deze advertentie, voorkomende in ons Blad van Woensdag, moest mijne aandacht trekken. De burgerij van Bolsward zal bijeenkomen, om plannen te beramen voor eene herdenking van het honderdjarig bestaan onzer volks vrijheid. In gedachten zal ik aanwezig zijn op die vergadering. Ik ben te lang ingezetene der stad geweest, heb te veel deel uitgemaakt van Commissies en besturen om niet af en toe belangstellend kennis te nemen van wat daar omgaat in het oude landstadje. Me dunkt dat een algemeen oprijzende vraag zal zijn uHebben we reden om naar aanleiding van dat honderdjarig feit feest te vieren En dan zullen er zijn, die wijzen op allerlei maatschappelijke misstanden, óp .zooveel- vrijheid, die eigenlijk geen vrijheid is. Anderen zullen bang zijn dat het feest aanleiding zal kunnen geven tot vergoding van enkele personen vreezen dat het kan worden een reclame voor een bepaald instituut. Zeker, dat kan er van komen, als de opzet der herdenking te veel in de een of andere lijn wordt opgetrokken. En het zal toch moeten (en kunnen) worden een feest, waaraan allen zullen kunnen deel nemen. Daargelaten dat er misschien bezwaren zouden worden gevonden, ’t is niet weg te cijferen, dat er evenzeer ook alle reden be staat niet zonder eenig uiterlijk betoon voorbij te gaan, wat daar geboekstaafd staat van de zoo moeilijke dagen, doorleefd in de jaren 1811, 1812 en 1813. Vooral valt dan het licht op het laatste jaar, waarvan met recht gezegd kan worden het jaar der beproeving. Alles wat vreemde overheersching in de voorgaande jaren had ingesteld, drukte in 1813 op alles en op allen. Ook Friesland kan daarover meepraten. De nabijheid van Texel en de oorlogshaven Nieuwediep, (zetels van maritiem beheer,) de zeedouane, die paste op in- en uitklaren, waren factoren, waarmee bijvoorbeeld Harlingen ter dege rekening moest houden. Daar waren zooveel bepalingen gemaakt, soms zóó beperkend, dat de zeeman liever elders binnenviel. Douane en recherche ’.waren twee dingen, waarmee' niet viel te spotten. Handel en nijverheid kwijnden, het ver keer dreigde stil te staan. En toen kwam daar nog in Januari 1813 bij den munici- palen raad eene missive in van den Rijks- baron, prefect van het Departement Friesland, behelzende een aantal schikkingen en bepa lingen, inzake het feit, dat aan Z. M. den Keizer, ter completeering van Hoogstdeszelfs legers, manschappen en paarden zouden (moe ten) worden aangeboden. Een register zou ten Stadhuize ter teeke- ning liggen, waarop particulieren en corpo raties bij inteekening blijken z/van derzelver edelmoedigheid zouden kunnen geven”, het geen, volgens den Prefect een bewijs zou zijn van vaderlandsliefde en verknochtheid aan den persoon en de belangen des Keizers. Dat ook dit feit de gemoederen der burgerij niet bijzonder sympathiek stemde, behoeft geen betoog. Groot misnoegen werd echter gewekt door de bekendmaking van twee Keizerlijke decre ten. (April 1813). Het eerste gelastte de formatie van eene Nationale Garde, bestaande uit compagnieën grenadiers en jagers. Ook Bolsward moest daartoe een contingent leveren. Allerlei om standigheden werden uitgevonden om van dat gehaat instituut vrij te zijn en te blijven. Enkelen verlieten de stad, anderen hadden of simuleerden lichaamsgebreken, derden zochten zich te laten remplaceren. Maar het tweede decreet was in ’t bijzonder een maatregel van dwang. Dit besluit bepaalde, dat er zouden worden opgericht vier regi menten Gardes d’Honneurs. //Personen van aanzienlijken rang, konden zich doen inschrijven, op daartoe aangelegde registers en verkregen daardoor de kans om beste, de laatste dag der kermisThans vindt men ze niet neergehurkt in hunne typische Zondagdos tegen de muren der huizen aan de haven, dat eigenaardige vis- schersvolkje, slenteren de vrouwen niet, kalm op hunne verlakte muiltjes, langs den weg. Nu schalt de vreugde hoog op, ze slierten langs den Havendijk arm in arm, de jonge stoere visschers, de zware wollen geuzen-mutsen scheef op de breede, zon verbrande hoofden, hossen ze met glunder- lachende, gil-giegelende deerns. De meis- kens, ook zij hebben het er vandaag op ge zet, pret gemaakt moet er worden. Daar gaan ze heen. Scherp teekenen de herder-witte hullen, de flatteerende hoofdbe dekking der Volendammer vrouw, af tegen de door dans en hospartij verhitte hoofden. Met breed heupgewieg klepperen de coquette muiltjes over de straatsteenen. Kermisdeunen laaien op uit de bonte rijen, onafgebroken, de een na den andere, slaat tegen de knusse huisjes de laatst uitgekomen café-chantant- mop van Marie, die zich zoenen liet. Ze worden niet moe en tot heeschwordens toe schreeuw-zingen de jongkerels en in hunne wijde broeken en nauwsluitende wambuizen slaan ze menige kuitenflikker. Soms poozen ze voor een snoeperij-kraam of smeren de schrijn-gloeiende kelen bij een palingstalletje waar in minder dan geen tijd menige vette aal naar binnen is gewerkt. Dan gaat het naar de herberg, waar ge danst moet worden. Aan lange tafels op lage banken strijken ze neer. Een benau wende hitte heerscht er in het zaaltje, een hitte, bezwangerd door dikke rook van tabak en geuren van drank en verhitte menschen. Petroleumlampen verlichten het geheel, een die op de tabaks- Bolswardsclie Courant RONA I o 3 Daarom allen op, allen Donderdagavond Allen welkom.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1