PER TELEGRAAF. I I lil I i I Financiëel overzicht. Marktberichten. Van het Oorlogsterrein. Burgerlijke Stand. den kant om hem tot van Fr. 14 II 147 149 145 144 een Deli 55 80 14 29 20 51, G. I. kalveren Varkens per ongelukken en een zuurstofapparaat zijn bij de drie werklieden de levensgeesten opgewekt. Voor hen is alle gevaar geweken. De Vries is echter in den middag overleden. N. R. Cl. Volstrekte meerderheid 101 Gekozen de heer W. van BORSSUM WAALK.ES met 146 stemmen. Verder verkreeg de heerJ. S. de Boer 50 stemmen. Uitslag stemming van 6 Leden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Bolsward, 9 October 1912. 205 stemmen. u u Maandag op Dinsdag i gewoon burger reeds gegaan, liepen eenige de frissche nachtlucht te Biggen Londen 40 a 45 Kilo 27 a 31 26 27 Uitgebracht Van onwaarde 4 Volstrekte meerderheid 101 Herkozen de heeren T. van de BIJ Sj. MOLLEMA E. STATEMA F. TERPSTRA R. J. VOS De Albaneezen zijn tot Besana door gedrongen en bevinden zich thans op Montenegrijnsch grondgebied. Te Berlijn is een telegram binnen gekomen uit Belgrado, waarin wordt medegedeeld, dat de Servische troepen zich met spoed naar de grenzen begeven. Een oorlogsverklaring is ieder oogenblik te wachten. zaal verlaten. De heer Bakker, de Debater, spreekt daarover zijn afkeuring uit, wijl hij van oordeel is, dat men zich aan de leiding der vergadering moet onderwerpen. Na een woord van dank aan Spreker en Debaters werd de vergadering met gebed gesloten. Een Jubilé. Vrijdag 4 October was het 40 jaren geleden, dat de heer J. Sijbr. Faber alhier als Brandmeester in functie trad bij onze Brandweer. In de Maandagavond gehouden vergadering het Brandweer College werd dit jubilé ontving de jubilaris van zijn aandenken ter herinnering aan Zij die thans groote belangen hebben bij de effectenbeurs, en vooral zij, die daarin groote speculatieve engagementen hebben, dienen nu meer naar de nieuwste politieke berichten te zien, dan financieele overzichten te lezen, want op dit moment staat de beurs geheel onder den indruk van het Balkan- nieuws. Men kan te dezen opzichte vandaag optimistisch en morgen weer pessimistisch gestemd zijn, men wordt bij het lezen van de vele telegrammen met de gedachten als ’t ware heen en weer geslingerd. Op dit oogenblik, terwijl wij dit schrijven, wordt hier in Amsterdam het bericht verspreid, dat het kleine Montenegro aan Turkije den Oorlog heeft verklaard. Is dit inderdaad het geval, dan zullen de andere Balkanstaten het voorbeeld vrij zeker volgen. Wij voor ons hadden verwacht, dat de groote mogendheden dezen dreigenden oorlog zouden keeren. Dat ze dezen krijg kunnen keeren, wordt niet betwijfeld. Het geldelijk belang bij den Balkan in westelijk Europa is n.l. zeer groot. De Staatsleeningen van die volken zijn te Parijs en Berlijn geplaatst. Vooral Parijs is zeer bij deze fondsen geïn- tresseerd en nu meenen wij uit de telegrammen ook opgemerkt te hebben, dat de krachtigste actie voor het behoud van den vrede van Parijs is uitgegaan. Engeland is minder bij die waarden betrokken en van die zijde wordt blijkbaar ook minder gedaan om het conflict te voorkomen. correspondent op alle Amerikaanschen geld- koning tracht te intervieuwen, en na vele levensgevaarlijke avonturen toch nog zijn doel bereikt. 10. De opening der Staten-Generaal. Dit slotnummer was zeer actueel, ’t Gaf een welgeslaagde opname van den bekenden Sep- tember-Dinsdag in den Haag. Men kwam hier meer van den optocht te zien, dan menigeen die zich de reis naar den Haag heeft getroost. De opstelling der troepen, voor Koningspaleis en Binnenhof, de file van rijtuigen met ministers en anderen, de gouden koets met een achtspan, de bestijging van de trappen van ’s Landsvergaderzaal door H. M. de Koningin, en daarna ook een kijkje op de betooging voor Algemeen Kiesrecht. en met 9 vee. Vette koeien per 1/2 Kilo 32 a 36 ct. SNEEK, 8 Oct. Boter prijs le keur f 54,00. Aanvoer 9/4, 0/8. VEREENIGINGle keur f 54,00 a f 2e keur f a f 3e keur f a f 4e keur f a f laagste keur f Fabrieksboterf55,50 a f Aanvoer 1/3, 11/6. Noteerings-Com missie van de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland: Prijs le soort fabrieksboter f 57.00. Nagel kaas f Aan voer Kilo. VEEMARKT SNEEK, 8 Oct. 1912. Aanvoer Prijzen 562 Melke- en kalve Koeien f 150 tot ƒ325 55 Vette Koeien - 170 zz - 310 17 Vette kalveren - 20 - 585 Graskalveren - 40 - 65 Nuchteren Kalveren 497 Schapen - 570 Lammeren - 408 Varkens en vette Biggen - 48 Kleine Biggen Totaal 2821 stuks BOLSWARD, October 1912. Geboren: Gertrude Clara Maria d.v. Antonins Johannes Hettema en Sara Gesina Elisabeth Brouwer. Johan Nicplaas Wil helm z.v. Pieter Willem Sijlvester Brouer en Geertruida Weber. Overleden: Sijbren Leijenaar 79 j. weduwnaar van Janke van der Meulen. WONSERADEEL, van 5 tot en met 8 October 1912. Geboren: Ymkje d.v. Bastiaan de Haan en Hijkjen de Boer te Makkum. Baukez.v. Gerardus Jacobus Haitsmaen Uikjen Tacoma te Ferwoude. Christina d.v. Ynze Rinia en Catharina Faber te Makkum. Jan z.v.SjirkRolsmaen Akke Dijkstra te Makkum. O v e r 1 e ff n Maatje Hoekstra oud 74 jaar echtgenoote van Albertus Huizinga te Witmarsum. Gerlantje Smits oud 44 jaar echtgenoote van Hendrikus Feenstra te Tjerkwerd. Betaalbaarstelling van dividenden en coupons. Norfolk Western S. M gew. aand. div. 31 der eert. v. gew. aand. m. f 36,60 Holland La Plata Hypotheek-Bank: div. no. 11 der aand. met f 90, zz u 5 zz oprichterbew. zz - 16,67 40 8 - 18 z/ - 16 zz - 30 z/ - 100 8 zz - Waarlijk, de heer Uges geeft iets goeds te aanschouwen, allen die opkwamen zullen dit getuigen. Een geheelen avond wordt men onthaald op prachtige natuurschildering, op comische en actueele zaken, zoodat het den lagen entréeprijs dubbel waard is. Brooddronkenheid of humor In den nacht van op een uur, dat een lang ter ruste was j jongelui nog van profiteeren. Op den Dijlakker werd een groote kist gevuld met hooi op den wal aangetroffen en die stond te dicht aan niet een bad te geven. De nachtwachts stonden op korten afstand, zagen de baldadigheid en een drietal van ’t gezelschap mocht even meegaan naar ’t bureau om daar nadere verklaringen te geven. Diefstal. Sneek. De firma Kraak alhier, in goud en zilverwaren, is dezer dagen de dupe van een oplichter geworden. In haar winkel ver voegde zich een als heer gekleed persoon die eenige gouden horlogekettingen bezag en ten slotte een gouden ring kocht. Daar hij met een biljet van f 10 betaalde moest de winkeljuffrouw even naar boven om te wisselen. In den tijd, at hij alleen in den winkel was, schijnt de bezoeker nu zijn slag geslagen te hebben, want later bleek er een gouden ketting ter waarde van ongeveer f 40 verdwenen te zijn. De politie onderzoekt de zaak. N. Sn. Ct. Gaasterland. De lijstervangst is deze week uitstekend geweest, dank zij het weer en de heerschende oostelijke en noordelijke windrichting. Vooral te Oudemirdum en aan den zeekant was de vangst bijzonder goed. De strikker B. ving er op één dag ruim 400. De prijzen zijn thans 12 cent per stuk. Langweer, 7 Oct. Verleden week schoten twee jagers onder behoor van ons dorp in één dag ruim 30 hazen. Dienzelfden dag brachten eenige jagers in Gaasterland slechts een 14 stuks thuis. Sneek, 7 Oct. Bij de heden gehouden stemming van 9 gemach igden in ’t Kies college der Ned. Herv. Kerk werden uitge bracht 658 geldige stemmen. Daarvan verkre gen de aftredende leden J. H. Bont, B. A. Kleinstra, H. Koopmans, K. Nauta Kz. en 8. G. Ruiter 331, 332, 331, 332 en 332, zoodat ze herkozen zijn. Herstemming moet plaats hebben tusschen de h.h. C. Karstkarel vrijz. 329, K. Ruardi vrijz. 328, R. Brouwer orth. 326 en A. Brouwer orth. 325. Verder voor een zitting in ’t college gedurende 2 jaren herstemming tusschen de h.h. R. Jong bloed vrijz. met 318 en B. Hofstee, orth. met 313 st. Voor een 1-jarige zitting her stemming tusschen J. Bokma vrijz. met 327 en L. Metz orth. met 311 stemmen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fan een steiger gevallen. Te Wormerveer is gistermorgen een ge huwd betonwerker uit Breda van een steiger van de in aanbouw zijnde graansilo van de gortpellerij zzDe Mercurius” gevallen. De ongelukkige deed een val van 25 M. en is eenige uren later in het ziekenhuis overleden. Ongeluk in een graansilo. De 19-jarige kantoorbediende, A. de Vries, daalde gistervoormiddag omstreeks half elf in een van de silo’s bij het gebouw van de Graansilo-Maatschappij aan de Maashaven Zz. te Rotterdam, om voor het graanfactors- kantoor, waarop hij werkzaam is, het in de silo aanwezige graan te onderzoeken. Hij ging ongeveer vier meter naar beneden, zonder gebruik te maken van een der gordels die voor het dalen steeds beschikbaar zijn. Toen de werklieden, die er bij waren, hem niét zagen terugkomen en ook niets hoorden, werd er besloten in de silo te dalen, omdat men vreesde, dat De Vries, door de dampen die uit het graan steeds opstijgen, bewusteloos was geworden. Achtereenvolgens daalden daarop aan een gordel, meenemende een tweeden gordel, om dien den vermoedelijk bewusteloozen kantoorbediende om het lichaam te binden de werklieden L. Schepens en J. de Bout. Beiden werden bewusteloos opge haald. Een derde werkman, F. K. Herman, daalde daarop in de silo en slaagde er in, den meegenomen gordel om het lichaam van den kantoorbediende te bevestigen. Ook Herman werd bewusteloos opgehaald, en evenzoo kort daarna de vermiste De Vries. Met de hulp van dr. D. J. A. Wolfson en dr. Willemse, leden van Eerste Hulp bij nam men eenige bladen duur een juiste bedrag van opgegeven worden. De vroege koude. De strenge nachtvorsten, welke reeds zoo vroeg dit jaar voorkomen, hebben in den Gelderschen Achterhoek aan de herfstgewassen veel schade gedaan. Knolvruchten hebben veel geleden en de groei daarvan wordt ten zeerste belemmerd. Ook in de weide groeit niet veel meer, zoodat het spoedig tijd wordt het vee op stal te houden. De oorlog verklaard 1 KONSTANTINOPEL, 8 Oct. In de nota, door den Montenegrijnschen zaakgelastigde aan de Porte ter hand gesteld, wordt gezegd zzDaar Turkije niet heeft willen voldoen aan de wenschen van Montenegro tot rege ling van hangende quaesties, ziet Montenegro zich genoodzaakt zich zelf recht te verschaf fen door de wapens.” De zaakgelastigde is reeds vertrokken. De behartiging van de Montenegrijnsche belan gen is toevertrouwd aan Rusland. Benoemd. Daar de heer G. J. de Vries van Leeu warden bedankte voor de benoeming van onderwijzer aan de R.-K. school alhier is thans benoemd de heer A. H. van de Ven van Hillegom. van I herdacht en collega’s een zijn 40 jarige dienstvervulling. De Kinematograaf. In onze stad heeft de bioscoop zich nog niet ingeburgerd, blijkens het weinige bezoek, dat de drie gegeven voorstellingen in zzDe Doele” alhier hebben getrokken. Zondagavond ging het nog, maar Zaterdag en Maandag was 't een schijntje. En toch de gegeven voorstellingen waren goed, het programma gaf voldoende variatie, de beelden waren scherp en duidelijk, en de inhoud was voor ieder geschikt te noemen. Wij willen even ’t programma in ’t kort doorloopen, in de volgorde van den laatsten avond. De beide vorige avonden zijn ook dezelfde nummers gegeven, maar in gewijzigde opvolging. 1. De strooper met een kunstbeen. Dit was een comisch tooneeltje en de avonturen bij de vervolging van den wildstrooper wekten wel hilariteit. 2. De automobielwedslrijd te Dieppe. Dit no. gaf een getrouw beeld van de onbesuisde vaart waarmee gereden werd, en ook hoe daardoor een ongeluk ontstond. Prachtige gezichten op Frankrijks bodem. 3. Een scene aan 't hof van Lodewijk XVI. Een typisch kijkje op de kieeding gebruiken der hofhouding en de pracht der tuinen van de Tuillerieën. 4. Heerenveen. Een eigen opname van den heer Uges, die wel geslaagd mocht heeten, en liet zien de mooiste en drukste punten van ’t Friesche Haagje. 5. Een juweelendiefslal op ’t tooneel. Een uitvoerig nummer, dat fraaie kijkjes gaf op ’t prachtige tooneel in Parijs, en ook achter de schermen, waarbij de geslepenheid der dieven maar eveneens die der recherche uitkwam, en boeide. Na de pauze had men nog 6. De droom van een Russischen boer. Een kluchtige verzameling van wederwaar digheden van dezen eierenkoopman. 7. Napoleon terug van Elba. Dit gaf een beeld van de gehechtheid van de oude garde aan zijn vroegeren gebieder, en tegelijk hoe een aanslag tegen ’t leven van Napoleon werd verijdeld. 8. De betooverde parapluie. Een klucht, waarin op frappante wijze werd vertoond hoe alles vliegensvlieg bewoog wanneer ’s profes sor’s parapluie werd opgestoken. Allercomiek- ste tooneeltjes vielen hierbij te zien. 9. De dagbladcorrespondent. Op over dreven maar toch bezienswaardige wijze werd hier getoond, hoe een mogelijke wijzen een met 147 stemmen. u n u n Verder verkregen de 'heeren A. G. Kroeger H. Faber 49, Joh. Kramer Mzn. 51, v. d. Ploeg 51 en H. J. de Visser 50 stemmen. Voor de buitengewone vacature werden Uitgebracht 204 stemmen. Van onwaarde 3 zz n Treinbotsing Gisteravond te 6.11 is de personentrein van Groningen op het stations-emplacement Zwolle op den locaaltrein voor Deventer gereden. Van den personentrein werden de bagagewagen en het postrijtuig uit de rails geworpenvan den locaaltrein ontspoorde een rijtuig derde klasse. Persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De vorst. In de jongste drie nachten heeft het in Friesland erg gevroren Zondagnacht nog bet meest. Maandagmorgen om 8 uur lag het ijs nog in slooten en wijken. Het gras vermindert snel. Bij het rooien der aard appelen is ’s morgens de grond zoo hard als een bikkel en heeft men moeite er met de griep door te komen. Onder een auto. Gistermorgen werd op de Koemarkt te Schiedam een 71-jarige man, die voor een rijtuig wilde uitwijken, aangereden door een in volle vaart aankomende automobiel, welke werkwillige glasblazers vervoerde. Een der voorwielen ging den man over de borst. In zorgwekkenden toestand is hij naar het zieken huis vervoerd. Moord en zware mishandeling. Te Belgisch Clinge, vlak bij de Zeeuwsche grens, heeft Zondagavond een vreeselijke mis daad plaats gehad. Iemand drong de woning van een drietal meisjes binnen en sloeg met een groot mes een der jeugdige vrouwen dood, terwijl hij een barer zusters een arm afsloeg en de andere een ernstige wonde in de zijde toebracht. Hierop vluchtte de moorde naar. Verondersteld wordt dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Vroeger had de woesteling ongenoegen met de drie zusters gehad. Verduistering. Vijf sigarenmakers, werkzaam op de fabriek van de heeren Gebrs, Koetse’r, Gieterstraat 5 7, te Amsterdam, zijn gisterochtend gearresteerd wegens verduistering van tabak. Reeds geruimen tijd vermiste men hoeveel heden tabak, die ter bewerking aan de werklieden waren toevertrouwd. Bij een huiszoeking in de woningen van de aangehoudenen bleek, dat zij langzamer hand een aanzienlijke partij tabak hadden verduisterd. De tabak werd, wanneer er weer eene hoeveelheid vergaard was, bij een op- kooper gebracht en voor een klein prijsje van de hand gezet. De opkooper maakte op zijn beurt van de verduisterde tabak weer sigaren. Deze verduisteringen zijn gedurende ver scheidene maanden gepleegd. lederen dag mee, wat op den groote hoeveelheid vormde. Het ’t verduisterde kan niet Tel. Wat den algemeenen toestand betreft, daarvoor komt de Balkanoorlog al zeer ongelegen overal bloeit de handel en nijver heid. Het verkeer is grooter dan ooit te voren, niet alleen op de spoorwegen maar ook de groote en kleine vrachtvaart heeft volop zzvracht”. De oorlog, dit zal wel aan geen twijfel onderhevig zijn, maakt vele menschen terughoudend in hunne onder nemingen want men weet niet wat hiervan het gevolg zal kunnen zijn. Van de betrokken Staatsfondsen hebben Bulgaren en Serven het meest geleden. Beide fondsen noteeren 7 a 8 procent lager. Mocht werkelijk de oorlog zijn uitgebroken, dan kan men voor deze stukken nog. wel lagere koersen verwachten. Ook Russen, Oostenrijkers en Hongaren waren flauw gestemd, doch bedraagt dit koers verlies pl. m. 1 pCt. Van Banken hebben de aandeelen Ont vang- en Betaalkas zich een viertal procenten kunnen herstellen, na den val waarop wij in ons vorig overzicht wezen. De uitgifte van aandeelen Philips Gloei lampen a 1321/2 was een groot succes. Het is weer een bewijs te meer, dat men voor goede Nederlandsche Industrieele onderne mingen hier wel geld kan vinden. De noteering viel gisteren terug tot den emissiekoers. Koninklijke Olie waren j.l. Woensdag zeer flauw, als gevolg van de flauwe stemming te Parijs en Londen; later heeft zich de koers weer hersteld. Van Russische oliewaarden zijn de beide soorten Schibaieffs verder in koers afge brokkeld. Aandeelen Kon. Nederl. Stoomboot ook gevoelig flauwerhet bedrijf van deze Stoom- vaart-Mij. kan van den oorlog wel eens nadeelige gevolgen ondervinden. Tabakken waren algemeen flauwer, uitzondering maakten de aandeelen Cultuur, op geruchten van overname door eene groote Maatschappij. Van Rubbers valt een heel flauwe stem ming te vermelden voor aandeelen Amster- dam-Ba!ata. Bij een vorige noteering van 38 viel de koers in een beursdag tot 17 pCt. De val ging vergezeld van ongunstige be richten over de toekomst der onderneming. De Amerikaansche maikt was speciaal voor de industrieele waarden, vast gestemdde berichten uit de Unie spreken van groote bedrijvigheid op schier elk gebied. Ook de spoorwegontvangsten maken tegenwoordig een goed figuur. Vermelding verdient nog de willige stem ming voor aandeelen Paleis voor Volksvlijt. De noteering ging van 11 op 19 pCt. De rijzing ging vergezeld van geruchten, dat het Paleis als Bioscooptheater zal worden ingericht. Prolongatie heden 4<lls pCt. i I 6 u ft n H I III H u u u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2