LEVEND BEGRAVEN. GEMENGD NIEUWS. de gewoon glimmen” raad einde te maken De plicht om te leven. Onder de vele Wat lag - 56.— - 53.— het den elf uur was het den f 54.— - 57.— - 57.— weer ter sprake ge- en uit Europa is van 33 jaar, die sterk aan verslaafd, bezweek aan de ge- loodvergiftiging, veroorzaakt door 'o_' i van de snuif, ■in de snuif, die zij gewoon was verpakt, had een 89 pCt.de snuif zelf be- Bij het afstoffen van den schoorsteen mantel stoot de meid een antieke vaas om, die aan scherven valt. Zij verontschuldigt zich en tracht het goed te maken door de opmerking, dat het zoo’n oud ding was. De antiquiteiten-liefhebber antwoordt ge laten Dat is waar’t Ware me ook liever geweest, indien je de vaas tweeduizend jaar geleden hadt gebroken. zeer goed vandaar zijn poging om met zijn raad den knuppel te werpen in het hoender hok van den tegenstander; vandaar het zoet gefluit dezes listigen vogëlaars, om den grooten strijd uit te stellen tot het kwaad onherstelbaar is. Wij danken den //minister achter de schermen” voor zijn raad. Een gewaarschuwd mensch rekent voor twee. I hiervan te voorkomen, dat de nood nog grooter wordt dan hij nu reeds is. Een eerlijke automaat. Gistermorgen nam een heer in de vesti bule van het Centraal-Station te Amsterdam een perronkaartje. Twee 2x/2 centstukken moeten in de daarvoor bestemde automaat worden geworpen. Doch wie schetst de ver bazing van den betrokkene, toen hij niet het perronkaartje in het vakje zag verschijnen doch... een gouden tientje. Wat was het geval De automaat was zoo eerlijk geweest het gouden tientje, dat de heer bij vergis- ging met een ander 2x/2 centstuk in sleuf had geworpen, te restitueeren. Loodvergiftiging door snuif. Een vrouw van 33 jaar, die sterk snuiven was volgen van het aanzienlijke loodgehalte Het metaal, waarin was te gebruiken, loodgehalte van vatte 1.751.9 pCt. lood. Quderdomsverzekering De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw heeft zich met een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend, daarbij met klem verzoekende het wets ontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom niet aan te nemen. Adressante oppert in haar adres verschillende principieele bezwaren, welke zij ten slotte als volgt resumeert a. Nog niet de helft der noodlijdenden voor wie de wet in ’t leven geroepen wordt, zal worden bereikt b. de wet wordt door de vrouw levens lang als een druk gevoeld en ondermijnt de financieele draagkracht der gezinnen c. zij stempelt nog meer dan tot dusver de positie als huisvrouw tot een minder waardige, wat een demoraliseerenden invloed op het gezin uitoefent d. de vrouwen zijn verplicht een gedeelte van het loon af te staan om daardoor in slechtere conditie te komen, dan zij zonder die wet zouden zijn. Om al deze redenen is adressante van oordeel, dat invoering van dit wetsontwerp een ramp zou zijn vooral voor de vrouwen, zoodat zij ernstig verzoekt, door verwerping Hij had dien morgen niet ontbeten, als men een kop koffie niet een ontbijt wil noemen. Hij had tot nu toe in het geheel geen honger bespeurd, nu echter kreeg hij een geweldigen honger, hij stelde evenwel zijn maaltijd zoo lang mogelijk uit. Volgens zijn berekening moest het ongeveer midder nacht zijn toen hij besloot den eersten van zijn vier eigenaardige maaltijden te gebruiken, het witte was had geen smaak, maar be antwoordde aan zijn doel. Hij gevoelde, hoe de duisternis, stilte en koude langzamerhand hun invloed lieten gelden. Op de koortsachtige werking der hersens was een reactie gevolgd, hij werd slaperig, en niets meer denkend, zonk hij weer op de steenen trappen neer. Toen hij ontwaakte, werd bij zich huiverend van zijn toestand bewust. Er was hem nog slechts één stukje der waskaars gebleven hij had de drie andere porties opgegeten, niet om den honger te stillen, maar zooals men een medicament gebruikt, waarvan onze redding afhangt. Snel naderde het oogenblik, waarop zelfs dit armzalige voedingsmiddel verteerd zou zijn. Hij stelde dit oogenblik zoo lang mo gelijk uit het stukje kaars in zijn hand was voor hem een heilige zaak, het was zijn laatste verweer tegen den dood. Eindelijk, toen alle wilskracht geweken was, bracht hij het naar den mond, maar wierp het even haastig van zich, toen eens klaps de eiken deur geopend werd en Philip de gestalte van den heer Dorine zich scherp tegen den blauwen hemel zag afteekenen. Toen men hem half blind in de buiten lucht had gebracht, zag de heer Dorine, dat Philips vroeger pikzwart haar op eenige plaatsen grijs geworden was. Ook zijn oogen stonden dof de duisternis had er allen glans aan ontnomen. En hoe lang was hij eigenlijk in ’t graf opgesloten vroeg ik, toen vriend H.' zijn verhaal geëindigd had. Een uur en twintig minuten, antwoordde hij glimlachend. Stoomdruk Firmi B. Cupertu Aï., Bolaward. Kindervoeding. In de grensplaats Bocholt zullen de arme kinderen der volksscholen in de pauze der ochtendschooluren warme melk ontvangen. Deze maatregel wordt bekostigd door de Vereenigingen tot bestrijding van het gebruik van sterken drank en bestrijding der tuber culose. De //Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Het recht om te sterven. Dit onderwerp is niet nieuw. Het is dikwijls te berde ge bracht. Herhaaldelijk heeft het gedachten wisselingen uitgelokt, van voorstanders en van tegenstanders. In verschillende landen heeft zelfs de wetgever een laatste woord gesproken en verboden dat een individu over zijn eigen leven zal beschikken, nl. door pogingen tot zelfmoord strafbaar te stellen. De katholieke kerk veroordeelt zelfs na zijn dood den katholiek, die de hand aan zich zelf sloeg. Ditmaal is de kwestie bracht in de Ver. Staten, er op geantwoord. In een aantal brieven van inzenders, in een reeks interviews, hebben de New-York- sche bladen dit onderwerp eenigen tijd ge leden weer eens aan de orde gebracht. Het ging hier voornamelijk niet over het ge oorloofde van zelfmoord doch over de vraag, of men al dan niet aan een geneesheer het recht moet geven om bij een hopeloos ziekte geval den patient langs wetenschappelijken weg te doen sterven. Er waren hartroerende protesten bijZoo van een dame, die sedert drie jaren aaneen ongeneeslijke, hevig pijnlijke kwaal lijdt, en haar naam aan het hoofd heeft geplaatst van een verzoekschrift aan den New-Yorkschen Wetgever, om de wet in dien zin te wijzigen, dat elk individu het recht heeft, van zijn geneesheer te vragen uit zijn lijden verlost te worden. Dieren, die lijden, mogen wel pijnloos worden afgemaakt, zegt zijwaarom wij menschen dan niet? Er zijn een aantal geneesheeren in New- York, die rond voor hun meening zijn uit gekomen, dat dit verzoekschrift volgens hen op een volkomen juisten grondslag berust; ieder mensch, die aan een ongeneeslijke ziekte lijdt, moet het recht hebben over het kunstmatig verlengen of afbreken van zijn eigen leven te beschikken, meenen zij. En derhalve dringen zij er op aan, dat de wet niet meer belemmerend zal werken. Men zou van overheidswege een technischen raad kunnen instellen, om uit te maken of een ziektegeval waarlijk ongeneeslijk is,en wanneer daarna een individu uit vrijen wil begeert te sterven, zou de wetenschap daarbij behulp zaam moeten zijn door op pijnlooze, zachte wijze een einde te maken aan het lange lijden. buitenzijde bevestigd. Nadat Philip dit geconstateerd had, zette hij de kaars op den grond en leunde na denkend tegen den wand, starend in het blauwachtig schijnsel der vlam, die heen en weer ging, alsof zij zich van de pit wilde losmaken. In elk geval is hier ventilatie, dacht hij. Eensklaps greep hij haastig naar de kaars en blies haar uit. Zijn leven hing van deze kaars afHij had in de eene of andere beschrijving van een schipbreuk ge lezen, hoe de overlevenden zich eenige dagen lang gevoed hadden met de weinige kaarsen, die men in de verwarring in de reddingsboot geworpen bad. En nu ver brandde hij met de kaars zijn eigen leven Bij het flikkerend oplichten van een zijner lucifers keek hij op zijn horloge, het op elf uur blijven staan maar was elf uur van denzelfden dag of van vorigen avond De lijkstoet had, dat wist hij, om tien uur de kerk verlaten. Hoeveel uren waren er sedert verloopen Hoelang had zijne bezwijming geduurd Hij nam de kaars op en ging op de stee nen trappen zitten. Hij was een sanguinisch mensch, maar toen hij over de mogelijkheid zijner redding nadacht, zonk hem de moed in de schoenen. Hij zou in elk geval ver mist worden, zijn verdwijnen onder die omstandigheden moest stellig zijne vrienden verontrusten, men zou zijn verblijf trachten op te sporen, doch wie zou er aan denken, een levend mensch in een graf op Mont martre te zoeken De politie zou al het mogelijke doen, om hem te vinden men zou de Seine afdreggen, de dooden in de Morgue bezichtigen, een nauwkeurige be schrijving van zijn peroon zou elke politie agent in den zak hebben, terwijl hij in den familie-grafkelder van den heer Dorine opgesloten was Met zijn zakmes sneed Wendworth de halfverbrande kaars in vier gelijke deelen. Vandaag zal ik, zoo overlegde hij bij zich zelf, het eerste van deze stukjes eten, mor gen het tweede, morgenavond het derde, den volgenden dag het laatste, en dan dan wil ik wachten. Slot. De maatschappelijke positie der jonge dame, haar schoonheid, haar plotselinge dood en de roman, die in zeker opzicht om de liefde voor den jongen Amerikaan geweven was, lokte groote massa’s nieuwsgierigen naar de begrafenis-ceremonies, die in de kerk in de Rue d’Agnesseau plaats hadden lijk werd in den familiegrafkelder van heer Dorine op Montmartre bijgezet. Deze grafkelder vereischt een korte be schrijving. Hij was omgeven door een ijzeren hek, door hetwelk men in een hal zag, aan het einde waarvan een massieve eiken houten deur naar eenige steenen trappen in het grafgewelf voerde. Het gewelf was 15 bij 20 voet groot en donker. Het bevatte twee Sarcophagen, waarvan de een het stof felijke overblijfsel van Dorine’s moeder, voor jaren reeds gestorven, bevattede andere was nog nieuw en droeg op den zijwand het met leliën doorslingerde monogram J. D. De lijkstoet maakte halt bij den tuin, die de kleine begraafplaats omringde, en alleen de naaste bloedverwanten volgden de dra gers in den grafkelder. Een dunne kaars brandde aan het benedeneinde van den Sarcophaag, een somber schijnsel werpend in de ruimte, waar de in de hoeken gevormde schaduwen nog donkerder schenen. Bij het schijnsel van deze flikkerende kaars werd de kist in haar omhulsel van grapiet geplaatst, het zware deksel eerbiedig daarover gelegd en de eiken deur draaide in haar roestige scharnieren, den trillenden zonnestraal afwe rend, die het gewaagd had, deze diepe duis ternis binnen te dringen. In zijn mantel gehuld, wierp de heer Dorine zich in de kussens van zijn wagen, te zeer aangegrepen door zijne smart om te bemer ken, dat hij alleen was. Het was doodstil om hem heen, toen Phi lip, verward als uit een zwaren droom ont wakend, zijn oogen opende. Hij stond op en staarde in de hem omringende duisternis. Waar was hij In het volgende oogenblik f 59.— a f 64.— u - 62.— - 57.- 54.— - 57.— Zooals boven reeds is aangehaald heeft de hooge prijs belemmerend op de Buitenland- sche vraag gewerkt en luiden de berichten over het algemeen minder gunstig. Vooral einde der week was de handel flauwer, en het laat zich aanzien, dat ook de loopende week ongunstige berichten zal geven over den Buitenlandschen handel. De hooge prijzen moeten ten slotte wel eenmaal remmend werken. Tot heden bleven de noteeringen nog ge handhaafd, maar het is te voorzien, dat deze zullen moeten worden verlaagd, tenzij men handhaving prefereert en er beneden verkoopt wat in het nadeel van den handel is. Sneek, boarenboter n fabrieksboter Leeuwarden u (Ph. Wbl). Buitengewoon slim. De Vaderlander bespreekt den /buiten van dr. Kuyper aan de vrijzinnigen, om in 1913 wèl Verzamelen te blazen, maar van elke poging om het tegenwoordige bewind te doen vallen, af te zien tot 1917. En waarom is die raad nu zoo buiten gewoon slim Hierom, omdat er ook onder de vrijzinnigen enkelen zijn, gelukkig zijn het maar enkelen, die meenen, dat het goede tactiek zou wezen^ de coalitie nog vier jaar aan het roer te laten, opdat deze zich zoo zal uitleven, dat ze voor goed in ons staatsleven onmogelijk zal worden. En dan krijgt men alle schoone theoretische beschouwingen over den politieken hemel, die dan open zal gaan, met de samenwerking van de democraten van Links en Rechts. Wij hebben den tijd gehad, dat wij ook in die democraten van Rechts geloofden, maar dat is voorbij. Want waar zijn die toch Is daarmede soms Van Vliet bedoeld, nog wel Patrimonium’s voorzitter, die uit coalitie- liefde nooit heeft durven opkomen voor de zoo deerlijk om den tuin geleide anti- revolutionnaire arbeiders, of heeft men daarbij op het oog mr. Aalberse, die terwille van de coalitie èn eigen motie over den 10-urigen arbeidsdag, èn eigen ingediende Bakkerswet ten vure doemde? Waarlijk, wie van die Rechtsche //democraten” nog eenige kans op winste voor de democratie zal willen hebben, dient ze zoo spoedig mogelijk los te maken uit het coalitieverband. Maar er is veel gewichtiger reden, om de coalitie reeds in 1913 de nederlaag toe te brengen. Haar aanblijven als Regeerings- meerderheid tot 1917, beteekent toch le. dat we een Grondwetsherziening zullen krijgen in reactionnairen zin 2e. dat de Tariefs- verhooging stellig en zeker haar beslag krijgt. Wie nu weet, hoe uiterst moeilijk het is, om het kwaad, door een Grondwetsherziening gesticht, weer te verhelpenhoe groote bezwaren het met zich brengt pas aange brachte wijzigingen in het Tarief weer te niet te doen, zal begrijpen, dat het eerste eisch is, aan deze ons bedreigende gevaren te ontkomen. En dat weet dr. Kuiper ook MARKTBERICHT VAN BOTER. Ook de afgeloopen week kenmerkte zich voor den Binnenlandschen handel door een vasten ondertoon, waardoor de handel goed bleef en de prijzen hier en daar nog verder iets opliepen. De vermindering in productie laat zich op de Binnenlandsche markt wel gevoelen, want tengevolge van het mooie herfstweder zijn de nachtvorsten voor den tijd van het jaar streng en het gras verliest daardoor veel van zijn waarde. Wij verwachten echter vooral ook in verband met de kalmere stemming in den Buitenlandschen handel dat de prijzen voorloopig hun toppunt zullen hebben bereikt en de vraag wel eenigszins zullen belemme ren, waardoor een kalmere handel wordt verwacht. De noteeringen zijn Delft Leiden Zwolle Kampen hij vermoedelijk en zijn afwezig- onopgemerkt gebleven. Zijn eerste was een natuurlijke rilling, het verdween even snel als ’t geko- Het leven had opgehouden, be- voor hem te zijn, en als het zijn was aan Julia’s zijde te sterven, dan zou dit tie verwezenlijking zijn van den wensch, die hij des morgens wel honderd maal tegen zich zelf geuit had, hem er aan gelegen, eenige jaren eerder of later te sterven, de levenslast moest ten slotte toch neergelegd worden waarom nu niet dadelijk Op deze gedachte volgde een pijnlijke zelfbeschuldiging kon hij zoo licht de liefde vergeten, die zijne wieg be waakt had De heilige moedernaam gleed onwillekeurig over zijn lippen. Was het niet zijn plicht zoowel tegenover de levende als tegenover de doode, de gevaren van zijn toestand in het oog te zien en ze, als het in zijn menschelijke macht was, te over winnen. Hij vermande zich, stond op en strekte in de duisternis de handen voor zich uit. Daar Philip een rooker was, had hij lucifers bij zichhet gelukte hem na eenige ver- geefsche pogingen, aan het vochtige doosje een lucifer te doen ontbranden, en bij haar vluchtig schijnsel bemerkte hij, dat de kaars in den grafkelder achtergebleven was. Deze kon hem dienen bij het onderzoek van de wijze, waarop het gewelf gesloten was. Als hij op de eene of de andere wijze de binnen deur forceeren en het hek daarbuiten, dat hij zich onduidelijk herinnerde, bereiken kon, mocht hij hopen, dat hij van zijne aan wezigheid aan anderen kon doen blijken. Doch de eiken deur bleef onbewegelijk, even vast als het metselwerk zelf, waarin zij lucht dicht aangebracht was. Zelfs indien hij de noodige werktuigen had gehad, zouden deze hem niet gebaat hebben; er viel geen grendel te verwijderen, de scharnieren waren aan de werd hij zich bewust van de verschrikkelijke zekerheid hij was in het grafgewelf achtergebleven Terwijl hij bij de plechtige handeling aan de andere zijde van de stee nen kist geknield was, was bewusteloos neergezegen, heid was gewaarwording maar men was. geer] ijk noodlot antwoorden heeft ons het meest getroffen, dat van een Franschen geneesheer, professor Marache. Hij antwoordde op de vraag als volgt Neen, volstrekt neen de geneesheer heeft nooit het recht een aanslag te doen op het leven van den zieke, die hem is toevertrouwd. Er bestaat geen enkele uitzondering, die rechtvaardigt of toelaat zulk een ontduiking van het grondbeginsel van de medische weten schap dat altijd en overal de geneesheer moet zijn de verdediger van het mensche lijke leven. Trouwens, het zou ook niet anders kunnen. Indien de geneesheer^ volgens dit beginsel, niet de verdediger van het leven is, met welk recht neemt hij dan zijn plaats in aan het ziekbed van don zieke Om hem raad gevingen te doen, met het oog op zijn»ge- nezing, voor zijn opbeuring tenminste. Doch wanneer, na ernstig beraad, hij meent dat alles is gedaan, dat de stervende geen enkele kans meer heeft, er het leven af te brengen, dat het uiteinde noodlottig moet zijn, dat het leven voor hem slechts een strijd kan zijn, gekenmerkt door de vreeslijkste kwel lingen, dan zou dus de geneesheer, die oor spronkelijk was geroepen, om den zieke bij te staan,... hem, uit menschlievendheid, het leven benemen Het is de moderne stelling. Laten wij het godsdienstige standpunt ter zijde stellen, dat volslagen in tegenstelling is met dit antwoord op de vraag: wij zouden daarmee slechts tot hetzelfde negatieve resultaat komen. Doch hoevele argumenten ontmoeten wij niet, wanneer wij de kwestie beschouwen van uit sluitend menschelijk standpunt In de eerste plaats is er de dwaling, die nu eenmaal der menschheid eigen is. Waar is de geneesheer, die zou durven verzekeren, zich nooit te zullen vergissen, zich nooit vergist te hebben bij het beoordeelen van een ziektegeval Deze twijfel bevindt zich op den bodem van het geweten van elk van ons. Neen: de geneesheer, die bij een zieke wordt geroepen, heeft zonder twijfel verschil lende plichten te vervullen, in de voornaamste plaats om zoo lang mogelijk dit leven te bewaren, dat hem is toevertrouwd, en dat verdwijnende is; dan om indienhet hem mogelijk is, de pijnen te doen verminderen en tijd te winnen, een beetje tijd, soms slechts enkele minuten, want wie weet wat er in dien tusschentijd kan geschieden Soms kan de geneesheer de toekomst voorzienwelke zijn kennis echter ook zij, nooit zal hij de toekomst stellig kunnen voorspellen. Neen, de geneesheer moet volgens zijn allereerste beginsel, altijd en overal de ver dediger zijn van het menschelijke leven. Het is een grootsche taak om deze te vervullen laten wij niet trachten ons er aan te ont trekken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4