Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 13 October. Van Houten’s Cacao 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 83. II I 3 UIT DE PERS. Moeders geeft uw kinderen dagelijks BINNENLAND. o- Politiek Overzicht. VOOR - Afzonderlijke te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vrijzinnige Samenwerking. De hoofdbesturen van de vrijzinnige drie partijen (den Bond van Vrij-liberalen, de Libe rale Unie en den Vrijzinnig-Democratischen Bond) zijn tot overeenstemming gekomen omtrent den grondslag, waarop samenwerking zal kunnen plaats hebben bij de Kamerver kiezingen van 1913. Het daartoe strekkend voorstel zal in den loop der maand November aan de eindbe- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Een kind zonder naam. Het Hrl. Dagblad ontving een schrijven van een ingezetene van Haarlem, waaruit blijkt, dat op 14 Juli 1912 in het St. Eli- met de Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring te beginnen, dan roep ik de Regeering een halt toe, want zonder gul ouderdoms pensioen komen wij er niet. En nu heeft Dr. Kuyper wel zijn zin, maar toch zóó te laat, dat er zenuwachtige haast is bij de Rechterzijde, waarlijk geene stemming, die zoo’n gewichtig en ingewikkeld wetsontwerp, dat bijna 400 artikelen telt, ten goede kan komen. Als dit Kabinet eene betere verdee- ling van arbeid had gehad en dat ze die niet heeft gehad is door de Standaard uit voerig uiteengezet en als Talma geen twee jaar totaal vermorst had, behoefde er van zenuwachtige haast geen sprake te wezen. Dan had de Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering behandeld kunnen worden in het afgeloopen voorjaar, waarin de Kamer haren tijd moest verknoeien aan eene Vogelenwet, die door niemand hard werd begeerd en door de Eerste Kamer bijna verworpen is; dan had men nu in het najaar de Ziekte verzekering kunnen behandelen en in het a.s. voorjaar de Tariefwet. Wij spreken nu, ons plaatsende op het standpunt van de Regeeringhet zal overbodig zijn nog eens er op te wijzen, dat wij alle drie genoemde ontwerpen tot de nationale rampen rekenen. blad aan de ouders mededeeling doen, dat hun kind sedert 1 October 1912 niet meer naamloos is, doch in de registers van den Burgerlijken Stand staat ingeschreven als Imke Wilhelmina. Dat de vader van dit vonnis gisteren nog geen kennis droeg, ligt wellicht in het feit, dat de wet nog een termijn toestaat voor het gaan in hooger beroep. Onver eenigbaarheid. Naar aan de Leeuw. Crt. wordt meege deeld, zullen leden van gemeenteraden niet tevens lid kunnen zijn van besturen van coöperatieve electrische centrales, die aan de gemeenten stroom leveren. Het leveren van stroom wordt geacht te zijn een leverantie in den zin van art. 24 der Gemeentewet. Ongeluk voorkomen. Gisteravond ging een der chauffeurs van de firma de Rijk te Arnhem met een reiziger naar Emmerik. In de nabijheid van Duiven had een kind de grove onvoorzichtigheid, plotseling vlak voor de auto dwars den weg over te steken. Een aanrijding zou het on vermijdelijke gevolg geweest zijn, indien de chauffeur er niet ingeslaagd was, door zijn flink optreden zijn wagen terstond tot stil stand te brengen. Door het krachtige rem men werd de wagen zeer beschadigd. Een woord van lof komt zeker den flinken chauf feur toe. De wagen is tegen schade ver zekerd, door den assuradeur A. L. van Elten, te Arnhem. Arnh. Ct. De relletjes te Groningen. Aan het slot van een beschrijving van de relletjes merkt de N. Gr. Ct. op Een ding was opmerkelijk. Zoo lang een groote gewapende macht zich tegenover de spottende en sarrende menigte bevond, bleef het woelig. Met het achtervolgen en af en toe uiteenjagen, bereikte men wel, dat de lawaaimakers zich verplaatsten, maar de rust keerde niet wee'r. Eerst toen de grootste politiemacht was ingerukt, werd het kalmer. Zooals wij reeds opmerkten, het schijnt wel of de joelende menschen niet anders be doelen dan de politie te treiteren. Al wat gebeurt, keert zich thans tegen de politie van ernstige andere baldadigheden hoort men niet. Over de staking aan den Franschen bazaar is geen nieuws van belang. Voor Wielrijders Lantaarns deze week aansteken 5.42 u. zabeths-gasthuis aldaar een dochtertje van hem werd geboren, dat tot op heden geen naam heeft, omdat de directie van het Gast huis verzuimde het kind binnen den daar voor bestemden tijd ten bureele van den Burgerlijken Stand aan te geven. Het blad heeft aan het Gasthuis een onderzoek ingesteld daarbij bleek, dat inder daad door drukke bezigheden of anderzins in het St. Elizabeths Gasthuis verzuimd werd het kind tijdig bij den Burg. Stand aan te geven. De dokter, die bij de geboorte tegen woordig was, gaf als naar gewoonte een ■briefje af aan de verpleegsterhaar taak was, dat aan den portier ter hand te stellen en de laatste gaat dan aangifte doen bij den Burgerlijken Stand. Maar de verpleegster gaf het briefje te laat aan den portier en toen deze daardoor aangifte deed na verstrij- king van den daarvoor aangegeven tijd, weigerde de ambtenaar van den Burgerlijken Stand de inschrijving, vóórdat de Rechtbank daartoe een vonnis had gewezen. De Haarlemsche Rechtbank heeft op 1 October j.l. vonnis gewezen en zoo kon het PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend Er was eens een timmerman-aannemer, die heel rijk geworden was; niet door noeste vlijt en kennis van het vak, maar door ge lukkige, zij het dan ook zeer gewaagde, spe culaties in bouwgrond. Natuurlijk was nu vaders carrière in eens veel te burgerlijk en te min voor zoontjeliefdie moest studee- ren, en hij werd, als leerling van het gym nasium, door vader en moeder om het hardst ontzien en bedorven. Nu geviel het eens op een heel warmen avond, dat vader lekker voor het open raam zat, en de wellust van zijn dolce far niente wilde verhoogen door het opsteken van een sigaar. Met groot welbehagen werd de nico- tinestang natuurlijk door een verguld en kleurrijk bandje als extra-fijn gemerkt voor den dag gehaald, maar, o wee, de luci fers bleken te ontbreken, en de lust om op te staan om ze te gaan halen was bitter klein. En toen verstoutte de vader zich tot iets, waartoe hij in gewone tijden zeker niet zou zijn overgegaan, en zei tot zijn gymna- sialen lieveling, die aan de tafel zijn huis werk zat te maken: Och, Karei wil je even een doosje lucifers voor mij halen Karei kwam dadelijk vrij van antwoord, want moe der sprong voor hem in de bres met een berispend Wel man, dat kan Karei toch niet doen, hij studeert immers voor dokter. Toen werd het den vader toch te gortig en met stentorstem klonk het door het vertrek Karei, haal mij de lucifers en word twee minuten later dokter. slissing der algemeene vergaderingen van genoemde vereenigingen worden onderworpen. In aansluiting op bovenstaande kan het Alg. Handelsbl. nog het volgende mededeelen Bij de onderbandelingen, tusschen de hoofdbesturen gevoerd, waren hoofdpunten grondwetsherziening om te komen tot alge meen kiesrecht, zonder zoogenaamde correc tieven, en staatspensioen voor allen beneden een zeker inkomen, onder het beding dat de kosten dier pensionneering niet mochten gevonden worden uit verhooging van het tarief van invoerrechten. Blijkbaar is op deze hoofdpunten dus over eenstemming verkregen. Zijn wij goed ingelicht dan hebben de hoofdbesturen zich onderling verbonden om, na goedkeuring van de samenwerking door de betrokken vereenigingen, de hoofdpunten van de overeenkomst bij een overwinning der linkerzijde als regeeringsprogram aan te nemen. Dit verhaal kwam ons in het geheugen bij het besluit, dat de Tweede Kamer, wel te veystaan hare coalitiemeerderheid, nam, om niet in te gaan op het verzoek van de min derheid om ééne week later met de open bare behandeling van de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering te beginnen dat door de voorzitter was vastgesteld; met 15 Octo ber als aanvangsdatum kan naar het schijnt de Nederlandsche natie nog met Talma’s zegening begiftigd worden, met 22 October schijnt dat niet mogelijk. Waarlijk, de angst, die de coalitie bekruipt als ze denkt aan de bespreking, die over 8 dagen zal plaats hebben, moet wel heel groot zijn, dat ze zich tot zoo onverdedigbare besluiten laat ver leiden. Het besluit is onedelmoedig, want het is eene bespotting van de rechten der minderheidhet besluit is onverstandig, want het stelt een precedent, dat onmogelijk de goede samenwerking van links met die van Rechts kan bevorderen, om tot afwer king van zaken te komen, en waar Talma, zooals Dr. Kuyper het eens zoo terecht schreef, twee jaar te laat is, heeft zij die samenwerking meer dan ooit noodighet besluit is eigenlijk een miskenning van de wijze waarop men met wetsontwerpen het spoedigst gereed komt, die toch niet bestaat in op te dienen, wat nog niet geheel gaar is, maar wel hierin, dat wat op schotel komt, voor de consumptie geschikt is. Hier komt bij de Rechterzijde boontje om zijn loontje, ze had Talma twee jaar vroeger de duimschroeven moeten aanzetten en hem dwingen de Invaliditeits-verzekering voorop te zetten, maar dat dorst men toen niet. Op alle aanmaningen van Dr. Nolens, Dr. de Visser en Snoeck-Henkemans om toch af te zien van zijn noodlottige halsstarrig heid, die hem in alle wijzen en tonen deed volhouden, dat de Ziekteverzekering de „on misbare grondslag’” was, kregen de heeren nul op het rekest, en ze lieten zich dat welgevallen, totdat ze zelve begrepen, dat Talma te laten gaan aller politieke leven bedreigde. En toen moest Dr. Kuyper er aan te pas komen, en die had natuurlijk in een oogenblik Talma zoo murw als een geklutst ei. De van God gegeven Leider, die bij voorkeur twee vliegen in één klap slaat, als hij daartoe kans ziet, bracht de Waal Malefijt op de knieën bij het „afschuwelijk misver stand” en stelde tegelijk zijn ultimatum, en dat liefst zoo kras als het maar kon. Al zitten wij midden in de Ziekteverzekering, alzoo klonk het uit des Meesters mond, en ik vind, dat de datum is aangebroken om Bolswardsclie Courant RONA I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1