lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 17 October. 1912. 51ste Jaargang. No. 84. Bloembollencultuur in Friesland. Verschijnt Donderdags en Zondags. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke De bloemvelden van Arum c.a. volgenden dag den 11-jarigen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De grondtoon van alles was: Moge deze nieuwe zaak groeien, moge zij bevorderlijk zijn voor de belangen van ons gewest, moge door den tulpen bouw welvaart worden gebracht, allen tot heil. Ws. van Justitie is naar het Stads om gerechtelijk te geraakt werd. De dader ging natuurlijk direct op de vlucht. Den meende de heer G. in Hendrik S. den dader te herkennen, hoewel deze, naar men ons mededeelde, geheel onschuldig was. Hij moet toen het kind vrij hardhandig in den nek aangevat en heen en weer geschud hebben. Even daarna werd de jongen ongesteld en Zaterdagnacht is hij overleden. De vader heeft een klacht ingediend tegen den heer G., omdat vermoed wordt dat de dood van den knaap in ver band staat met de ondergane mishandeling Op last van den Officier gisterenmorgen het lijk i ziekenhuis overgebracht worden geschouwd. Heerenveen, 15 Oct. Raakt in Duitschland het vet wat van den ketel ’t Schijnt haast zooin ieder geval wordt Engeland een ernstige concurrent voor betreft de vraag naar onze Heden morgen zagen we een uit onze provincie gepakt en naar Engeland ondernemen, Duitschland, wat arbeidskrachten. 50-tal mannen gezakt de reis waar zij met bietenrooien een weekloon van f 16 zouden verdienen boven kost en vrij reizen. Er was hun vast werk toegezegd voor minstens zes weken. Zuidveen, 14 Oct. De schilder B. van Putten alhier, die in zijn vrijen tijd het visschersbedrijf uitoefent, had gistermorgen een zeldzaam buitenkansje. Aan één van zijn zethaken zaten twee snoeken, een van bijna vijf en een van bijna drie pond. Beide dieren hadden hetzelfde aas aan denzelfden haak tot prooi gekozen. Hepk. Nieuwsbl. Onvoorzichtigheid. 14 Oct. ’12. Tusschen twee ontstond alhier hevige ruzie, dat een van een Koudum, dertienjarige buurknapen gisteravond zulk een hunner ten slotte gebruik maakte mes, hetwelk hij kort tevoren uit het ouder lijke huis had gehaald, voor het maken van een pijl en boog. Hiermede bracht hij echter thans zijn tegenstander zulk een wonde aan den hals toe, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Noodlottiger gevolgen had deze ruzie kunnen hebben, indien de wonde driekwart centimeter hooger was toegebracht, daar dan de slagader was getroffen. Maandagmorgen, tien uur. Aan de boerderij van den heer J. H. Ypma te Arum, wordt iets bijzonders opgemerkt. Waar anders, in deze drukke dagen, nu alle hens aan dek is om den oogst binnen te halen of de greide te bewerken, alles in volle beweging is, gelijkt het nu wel Zondag. Meerdere heeren staan in groepjes te praten en blijkbaar is het onderwerp hunner gesprekken van belang. ’t Gezelschap wordt binnen genoodigd. Als allen aan de invitatie hebben voldaan, blijkt het dat daar compareeren de hh. B. de Jong, R. Yetsinga, P. Siemstra, J. H. Ypma, allen van Arum, D. Visser, P. Bangma, K. T. Westra van Witmarsum, P. Bierma van O. Bildtzijl, W. Nauta Jz., H. F. v. d. Werf van Bolsward, J. H. v. d. Werf en Alkemade van Noordwijk, benevens onder- geteekende, als vertegenwoordiger der Bols- wardsche Courant. De heer W. Nauta Jz., fungeerde als voorzitter. Onderwijl men aan een gezellige koffietafel genoot van de bekende gastvrijheid der familie Ypma, vertelde de scriba, de heer v. d. Werf, nog enkele bijzonderheden, de nieuwe beweging betreffende. Hij deed o.a. lecture van een ingekomen schrijven van den heer Burgemeester Piccardt, die voor de vriendelijke uitnoodiging hier tegenwoordig te zijn, wegens afwezigheid moest bedanken, maar zijn bijzondere sympathie betuigde met deze onderneming onzer Wonseradeelsche landbouwers, alle succes toewenschte en zijne medewerking, zoo noodig, gaarne toezegde. Het bleek dat tienduizend vierkante meters zuilen worden bepoot met ongeveer 350.000 bollen, van de meest gewilde soorten, o.a. Vermillion Brilliant, schitterend rood; Le Matalos, roseCouleur de Cardinal, oranje roodPrins van Oostenrijk, rood Jenny, prachtig donker rose; Witte Valk, schoon wit; Rose Luisante, rose; en dan nog als dubbele tulpen: Couronne d’Or,prachtig geelen Murillo, rose. Al deze tulpen, een inkoopswaarde vertegenwoordigende van veertien duizend gulden, zullen worden verbouwd door negen deelnemers, zijn betrok ken van de firma Alkemade Co. te Noord wijk, die, staande deze bijeenkomst nog de stellige verklaring gaf, te hebben geleverd eerste kwaliteit bollen, en zich steeds beschik baar te stellen, waar het zou gelden, de belangen der bouwers te bevorderen. En nu zou het plechtig oogenblik aan breken, de zetting van den eersten bol. Gewandeld naar het terrein, waar de plan ting zou plaats hebben, werd de eerste regel bollen in den grond gezet door Mevr. Ypma- v. d. Werf, te Arum. Vervolgens werd elk der aanwezigen de gelegenheid aangeboden ook eene rij bollen te planten. ’t Was daar gezellig op het land, de driekleur waaide uit en vreugdeschoten weer klonken. De heer Alkemade liet nu zien, hoe de bol wordt gezet en toegedekt, hoe het land liggen moet en op welke manier het behandeld wordt. Een photograaf vereeuwigde het oogenblik door een kiekje te nemen, de heer Nauta sprak een kort, maar hartelijk woordje, hopende dat de verwachting niet beschaamd mocht worden. En nu was het weer dezelfde gezellige kamer van straks, die ons wachtte. Men weet het, de familie J. H. Ypma staat er voor bekend, wij zaten er prettig en genoten ten zeerste van de goede gaven, ons aan geboden door gastvrouw en gastheer. Menig woord werd hier gesproken, menige wensch geuit, en een telegram met feest groet verzonden aan den heer Alkemade, die den Frieschen grond had onderzocht en ge schikt bevonden voor deze cultuur. v. Fr. was hij in het na eerst zijn prooi te De de jacht, doch spoedig en ver- N. Sn. Crt. Auto-ongeluk. Balk, 14 October. Een vrij ernstig auto- ongeluk had hier gisteravond plaats. Een auto uit Sneek, met 2 inzittenden, kwam tengevolge van verkeerd uitwijken in bot sing met een melkwagen. Het gevolg was dat de paarden op hol sloegen en een as van de wagen brak. De auto werd tegen een boom geslingerd en ernstig beschadigd. Wonder boven wonder had dit ongeluk voor de inzittenden geen ernstige gevolgen. N. Sn. Crt. Jonge snoek in Friesland. Er worden in Friesland tegenwoordig, vooral in aalfuiken, opmerkelijk veel jonge snoekjes gevangen ter lengte van 10 tot 15 cM. ’t Verschijnsel trekt te meer de aandacht, omdat de visschers in Friesland over het algemeen klagen over een te late sluiting van de visscherij in het voorjaar. Gereformeerden en Christen-Demokraten. De Synode der Christelijk-Gereformeerde Kerk heeft besloten, dat leden van de Christelijk-Demokratische Ver. geen lid van de Kerk kunnen zijndat zij óf hun lid maatschap moeten opzeggen óf anders ker kelijk behandeld zullen worden. 'n Bof. Nabij Delft is een auto in voilé vaart in het kanaal gereden. De bestuurder sprong er bijtijds af, de beide inzittende dames zijn er later uitgehaaldgeen van drieën had Het was begin 1912. Een paar heeren van Bolsward H. F. v. d. Werf en W. Nauta Jz. waren voor zaken op reis. In de tram ont moetten ze eenige heeren uit Holland (Noord wijk). Het gesprek was al spoedig gaande. De Friesche veeteelt, de akkerbouw, de zuivelindustrie, alles passeerde de revue. Van praat komt praat. Begonnen met te spreken over onze landbouwaangelegenheden, kwam men al spoedig op ’t onderwerp de bloembollencultuur. Op dit terrein waren onze Bols warder heeren onbekend. Ja, ze hadden de bloem velden bewonderd van Haarlem, tulpen en hyacinten zelfs gekweekt in eigen bloemperkje, maar tulpenbouw en tulpen handel waren hen vreemd. Zou de Friesche grond zich leenen voor deze cultuur Is de kweek van bloembollen rendeerend Dat deze vragen werden gesteld,* na eene uitlegging der bollenteelt en eene uiteenzetting van de groote belangrijkheid dezer zaak voor Noord- en Zuid-Holland, spreekt haast van zelf. Daarvoor had men met zakenmenschen te doen. Ook de Hollandsche heeren, zelf bollen kweekers, zagen meer in dit tramgesprek dan een gewoon tijdpasseeringspraatje. Gevolg van deze reisontmoeting was eene correspondentie tusschen de heeren H. F. van der Werf te Bolsward en de firma Alke made en Co. te Noordwijk. De beide Bols- warder heeren hadden namelijk eens gesproken over de zaak bloembollenkweek met enkele h.h. landbouwers uit den omtrek. Vooral de heer J. H. Ypma te Arum interesseerde zich bijzonder voor de beweging, aldra gévolgd door collega’s landbouwers uit Witmarsum en Pingjum. Ook de heer P. Bierma te Oude Bildtzijl sloot zich aan. Voornamelijk door een onderzoek van den grond ter plaatse, door den heer W. N. Alkemade te Noordwijk, vader van den vertegenwoordiger der firma Alkemade, welk onderzoek tot gunstige, op sommige landen zelfs tot zeer gunstige resul taten leidde, werd de ambitie opgewekt aan de zaak annex te worden. Nu had de scriba, de heer H. F. v. d. Werf te Bolsward, veel te doen. Wat een corres pondentie, welk een aantal conferenties, hier en in Holland. Bij het zakenwerk stond de heer W. Nauta Jz. hem trouw en wakker ter zijde. ’t Is natuurlijk dat deze beweging opzien baarde. Tulpenbouw in Friesland, dat was iets nieuws. Vooral »de man op de straat”, ja, maar ook de man in de tram, in ’t spoor, niet te vergeten de man op de sociëteit, ja zelfs de man, die niets vertrouwt, bemoeide zich met de zaak. Enkelen waren der affaire sympathiek, velen volgden haar verloop met belangstelling, anderen schudden het hoofd. Er waren ook, die zich waagden op het terrein der verdachtmaking, o zoo’n gevaar lijk operatieveld. De laatsten bezorgden den verbondenen soms veel hinder, ja zelfs werd beproefd aan iemands goeden naam te tornen. Aangenaam is het te kunnen mogen ver klaren, dat deze menschen afdropen als natte katten, wat vast stond en naam had, bleek vaststaand en naamhoudend. Hoe zit eigenlijk de vork in den steel Zoo werd er gevraagd. Van de quintessens der zaak werd niet veel naar buiten gebracht. De heeren werkten zonder veel ruchtbaarheid. Af en toe vergastten de groote bladen hunne lezers op ’n klein berichtje dienaangaande, waaruit men kon opmaken, dat het spreek woord, dat vertelt van ’n klok en ’n klepel, nog wel toegepast kan worden. Ons blad, de Bolswardsche, alleen had het genoegen onlangs enkele wetenswaardigheden te kunnen vermelden, afkomstig uit de meest betrouwbare bron. En thans is al dat werken bekroond met den gewenschten uitslag. De bloembollen- zij ontdekte niets. Den volgenden morgen, passeerde de tuinman het keldergat, dat naast de deur gelegen is, en ontdekte een slapende bunzing in het keldergat. Het beest was, vermoedelijk na een gat in het raster werk te hebben gemaakt, in den tuin ge komen, heeft daar het ondereind van de deurpost geheel weggeknaagd, (het lawaai hierdoor veroorzaakt, had de bewoonster aan dieven doen denken), daarna gat verdwenen, en hebben verslonden, in slaap gevallen, tuinman begon nu sprong het dier door een glasruit dween in den kelder; daar werd met behulp van een paar andere tuinlieden de jacht voortgezet, en na eenigen tijd mocht het gelukken het beest een strop om den hals te gooien. Het dier had aan den kop een verwonding gekregen, zoodat het weinig of geen waarde meer had. De gereformeerden en het openbaar onderwijs. Men schrijft aan De N. Ct. uit Utrecht Bij een predikant der Ned. Herv. gemeente alhier vervoegde zich onlangs een onder wijzeres van gereformeerden huize, met verzoek om, na ontvangen catechetisch onderricht, als lidmate der Ned. Herv. gemeente te wor den aangenomen. De predikant informeerde bij deze nieuwe leerlinge, waar zij tot dusver op catechisatie was geweest en om welke reden zij niet langer het gereformeerde gods dienstonderwijs wenschte te volgen. Zij deelde mede, dat zij leerlinge was geweest van een der gereformeerde predikanten te Utrecht, die echter bezwaar had gemaakt haar als lidmate der Gereformeerde Kerk aan te nemen, op grond van feit, dat zij als onderwijzeres werk zaam was bij het openbaar onderwijs. De predikant der Ned. Herv. kerk weigerde aanvankelijk dit verhaal te gelooven en deed onderzoek bij den opgegeven predikant der Gereformeerde kerk. Deze gaf eerst op een tot hem gericht verzoek om een en ander te willen mededeelen, geen antwoord, doch op herhaald aandringen werd ten slotte door hem geantwoord, dat dit een zaak was van den Kerkeraad en dat hij de (de Ned. Herv. predikant) zelf maar moest informeeren naar de onderwijzeres in quaestie. Toen de Her vormde predikant hierop terugschreef aan zijn gereformeerden ambtgenoot, dat dit toch niet erg broederlijk gehandeld was, kwam er eindelijk van dezen nog een nader bericht, de mededeeling behelzende, dat er op de belijdenis van het meisje in quaestie niets viel aan te merken, noch op haar gedrag, maar dat iemand, die het openbaar onderwijs verkoos, bij een gereformeerd predikant niet tot het Heilig Avondmaal kon worden toegelaten. De Hervormde predikant deed nog een poging om ten deze het oordeel in te winnen van een zeer bekend gereformeerd ouderling, die een en ander bevestigde en blijkbaar ook volkomen in den haak vond. Een gerefor meerde onderwijzeres, die aan een openbare school werkzaam is, kan niet waardig gekeurd worden lid hater kerk te worden. De bedoelde onderwijzeres is thans op catechisatie bij den Hervormden predikant, toont zich daar een sympathieke, vlijtige en ernstige leerlinge en zal dus ook lid der Hervormde Kerk worden. Optreden tegen de bedelarij. Blijkbaar ligt het in de bedoeling der politie, om op te treden tegen de vele bede laars in Amsterdam en de muzikanten, die op allerlei instrumenten muziek maken, zonder vergunning. Om eens een staaltje te noemen Sinds eenigen tijd wordt een lamme man, wonende op Kattenburg, die er altijd op uittrekt, om met zijn harmonica zijn brood te verdienen al heeft hij geen vergunning op zijn tocht door de stad van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat, steeds gevolgd door een paar agenten in politiek, ’s Ochtends wachten zij hem aan zijn huis op en ’s avonds brengen zij hem weer thuis. Het spelletje herhaalt zich eiken dag en geregeld worden tegen hem ’t Spreekt van zelf, dat dit z/aanvangen” niet maar zoo onopgemerkt kon geschieden. Waar men de eerste schrede had gezet op een gebied, dat van zoo ver strekkenden invloed op onze landbouwtoestanden kan zijn, zou en moest dat met eenigen luister plaats hebben. Een treurige zaak. Leeuwarden, 14 Oct. Een week geleden werd door ’n jongen een pijl uit een boog afgeschoten op den heer J. G., die daardoor Verder is, naar ons ter oore kwam, aan eenige rechercheurs van het hoofdbureau op gedragen, stelselmatig mannen met lichaams gebreken, zooals houten beenen, die op bruggen of pleinen den liefdadigheidszin van het pu bliek' trachten op te wekken, te verjagen. Alg. Hdbld, Een bunzing. In een villa, gelegen aan den Velperweg te Arnhem, werd Vrijdagnacht omstreeks 12 uur een vreeselijk lawaai waargenomen de bewoonster, denkende, dat er dieven waren stond op, en schoof de gordijnen open, doch Bolswardsclie Courant 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1