MIMH0 VUL- en 8TOOKKACHEL8, GAS- en PETROLEUMKACHELS. Tegelplaten, Turf- en Kolenbakken, Vulemmers. Amerik. Petroleum. Wed. J. LEMSTRA BESSENSAP. Filiaal J. R. GLA8Z. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Handel in uitsluitend eerste kwaliteit Ruime sorteering* in: f PREDIKBEURTEN. Dijkstraat BOLSWARD. Financiëel overzicht. Stadsnieuws. met 16 FRIESCH BESSENSAP ’t Liep Turkije thans officieus ge- 1 IS ZOO ZUIVER ALS GOUD ^j l Eene zuivere BELEEFD AANBEVELEND. Vriendelijk aanbevelend, Grootzand BOLSWARD. van de nieuwe vast, wie al en was de beurs belangrijk div. 48 der eert. n 38 u van dividenden cou- 26 30 v. d. PLOEG. per 01 22 ct. u V1 n V1 u n PRIMA Beleefd aanbevelend, van 13 tot en Raadsvergadering. A.s. Vrijdagavond 6 uur zal de Gemeente raad vergaderen. De agenda bevat 8 punten, waaronder de behandeling der gemeente-begrooting. Nationale Militie. De gemeentelijke aandeelen in de lichting voor de militie van het volgend jaar zijn door Ged. Staten thans vastgesteld. Hier onder komt voor: Bolsward met 20. Ingevolge de bepalingen Militiewet staat reeds nu wie niet tot den dienst bij de militie zullen worden verplicht. Voor elke gemeente zijn ter inlijving be stemd de houders van de lotingsnummers 1 tot en met het getal, dat de hoegrootheid van het gemeentelijk contingent aangeeft. De houders van de lotingsnummers, welke daar boven liggen, zijn van militiedienst vrij en kunnen ook niet dienstplichtig worden. Een ongeval. Hedenmiddag zou aan de huizinge van den heer H. aan de Kade een bejaard tim merman S. de zonneschermen afnemen. Toen hij een der nog al zware houten in de handen had, begon door het gewicht de trap, waarop hij stond, in den weeken grond weg te zakken, waardoor de man met zijn vracht kantelde. Hij kwam met zijn lichaam op de proppen van het ijzeren hek terecht en scheurde daarbij zijn kleeren, maar erger was, dat hij met het achterhoofd op de straatsteenen neerbonsde. Door een paar toegeschoten mannen werd hij wel direct opgenomen, maar de toestand was nog al van dien aard, dat oogen- blikkelijk om dokter moest worden gezonden. Deze heeft hem verbonden en voorloopig een paar dagen rust voorgeschreven. Snoek, 15 Oct. De Raad benoemde heden avond tot leeraar in Wiskunde en Nat. Aardrijksk. aan ’t Gymnasium Dr. H. A. Weersma te Groningen met 9 stemmen. Aan Dr. B. Sijpkens, directeur der H. B. S. werd ontheffing verleend van het geven van 4 uren onderwijs aan het Gymnasium. Met ’t oog op uitbreidingsplannen der Gemeente beschikte de Raad afwijzend op ’t verzoek van den heer E. Feenstra, om koop van een gedeelte a. d. Sperkhem. Een verzoek van school no. 2 om subsidie voor een schoolreisje der leerlingen van de 4 hoogste klassen in 1913, werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen. ’t Bestuur der Konijnenfokkers-vereeniging Z/Sneek en Omstreken” verzocht voor een te houden pluimveetentoonstelling in Nov. a.s. deelname van gemeentewege in haar waar borgfonds, groot f 150. De bedoeling van de vereeniging was blijkbaar voor f 150 in genoemd fonds deel te nemen. nu echter uit op f 25 deelname. Drankbestrijding. Het Kruisverbond te Sneek houdt gedurende 4 dagen een tentoonstelling op het gebied van drankbestrijding. Onder vitrines wordt o.a. een aanschouwelijke voorstelling gegeven van .hetgeen men aan voedingsstoffen, kle dingstukken enz. kan koopen voor de centen van den bespaarden borrel. Tal van zeldzaam mooie platen wijzen op ’t verderfelijke van drankmisbruik, terwijl een tafel met de fijnste dameshandwerken, voorzien ijpn allerhande motto’s den bezoeker er aan herinneren dat denkende menschen niet drinken, en drinken de menschen niet denken. Op een andere tafel ziet men in papier- maché voorgesteld maag, hart, lever en nier van een niet-drinker en daarnaast dezelfde lichaamsdeelen van menschen die zich aan misbruik van alcoholische dranken schuldig maken. De expositie lokte den eersten dag reeds een druk bezoek. Geen treinroof. De tasch van den heer A. George, consul van Perzië te Sofia, die gisteren bij aan komst te Amsterdam vermist werd, is terecht. De consul had haar, terwijl hij in den spijs- wagen wat gebruikte, in zijn coupé laten staan. De conducteur, die te Zevenaar den douanebeambte bij zijn onderzoek van den trein vergezelde, vond de tasch onbeheerd en gaf haar aan den stationschef, zoodat van treinroof geen sprake is. De coalitie. Dr. Bronsveld schrijft in de Kroniek van zijn Stemmen voor Waarheid enVredeo.m.: //Wij zien de toekomst van ons land donker in. Zoolang de be’faamde coalitie heerscht, zijn wij overgeleverd aan machten, waarvan voor de Ned. Herv. Kerk, voor het Prote stantisme, voor onze hoogste zedelijke en geestelijke goederen het ergste te vreezen staat. Wij willen daarom ook in deze Kroniek een poging wagen, om de oogen te openen voor de groote gevaren en onheilen, waarmee wij worden bedreigd. En gelukt ons dat bij enkelen of bij velen, dan willen wij er toe opwekken, om de handen ineen te slaan, ten einde ons land te verlossen van de onheilige machten, die tegen ons samenspannen. Wij blijven dat doen, óók nadat dr. Kuyper heeft opgehouden lid der Kamer te wezen. Geheel eens zijn wij het met hen, die meenen, dat de invloed van dezen suggestieven man volstrekt niet is verzwakt, nu hij niet meer verschijnt op het Binnenhof. Men blijft „den leider trouw”. De Anti-Revolutionnairen United States Steel Corp. div. cert, van gew. aand. met f 30.56. American Can. Cy. Pref. aand. div. 14 der cert, betaalb. met f 30.48. American Car Foundry Co. van pref. aand. met f 42.77. n gew. n - 12.22. Zondag 20 October. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. 's Voormiddags 93/4 uur Ds. WARTENA van Heerenveen. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). 's Voorm. 9!/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 9i/2 uur Den Heer 's Avonds 51/2 uur Ds. LANGMAN, Harlingen. heldere fabriek en zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. BOLSWARD, October 1912. Geboren: Agatha Cicilia div. Huite Bouwer en Fetje Minnema. Overleden: Doutje Wiersma 65 j. echtgenoot van Meindert Kuiper. WONSERADEEL, van 12 tot en met 15 October 1912. Gehuwd: Thijs Yska en Trijntje Dijkstra beiden te Parrega. Geboren: Feike z.v. Willem de Boer en Oeke Salverda te Makkum. Overleden: Herre Wesselius oud 86 jaar weduwnaar van Bottje Nijdam te, Wons. Anna Barbara Wobbina Faber oud 70 jaar weduwe van Simon van Haitsma te Schettens. no. 35 der Betaalbaarstelling pons. Canadian Pacific S. M. div. no. 67 der cert, van 10 aand., betaalbaar met f 61.12. Union Pacific S. M. div. no. 40 der gewone aand. v. de eert. v. 10 aand. m. f 61.12 div. no. 32 der cert, van pref. aand. van de cert, van 10 aand. met f48.90. volgen blindelings, de Christelijk-Historischen volgen met open oogen. Wil men een beteren toestand in ’t leven helpen roepen, dan moet men beginnen met in de laatstgenoemde fractie der coalitie een macht te zien, voor ons even gevaarlijk als hun bondgenooten. De heer de Savornin Lohman heeft te Leeuwarden zich uitgespro ken als lid der „gereformeerde kerkten niet verzwegen wat zijn wenschen zijn aangaande de financieele betrekking tusschen de Ned. Herv. Kerk en den Staat”. „Niet alleen de kerk, ook de school wordt bedreigd door de coalitie. Wanneer althans bij een in aantocht zijnd voorstel tot wijziging der Grondwet voorgesteld wordt onze onderwijswetten zóó te veranderen, als de meerderheid der commissie voor de wijziging van onze Magna Charta dat heeft uitge sproken, dan moet al wat waarlijk Christelijk- Historisch is, daartegen opkomen. Maar dr. J. Th. de Visser heeft er te Middelburg zich reeds voor verklaard gelijk dr. Woltjer, een van dr. Kuyper’s getrouwen het deed te Utrecht. Wij wachten de voorstellen over deze materie van de regeering af, maar wijzen er hier op, wat wij van de twee voormannen van de Christelijk-Historischen hebben te wachten. Daar komt bij, dat dr. de Visser voorstander is van de verzekeringswetten, welke nu door de Kamers met parforce-jacht zullen doorgedreven worden, en dat hij over de tariefverhooging zich heeft uitgelaten op een diplomatische wijs, die den Minister Kolkman ongetwijfeld een zoeten glimlach heeft ontlokt. Leed doet het ons, dat de laatste algemeene vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond, opgericht ook in ’t belang van de Ned. Herv. Kerk, zich heeft laten bekoren door dr. de Visser, dezen bondgenoot van de gezworen vijanden van onze Kerk, en in 1913 nu ook wel zal luisteren naar ’t advies van dezen geoefenden vogelaar. Wil men de zaak van Protestantisme en vrijheid in 1913, menschelijker wijs ge sproken, voor ons volk niet in groot gevaar brengen, dan moet men de Christelijk- Historischen niet stemmen, maar hun her kiezing zoeken te verhinderen”. Bij het delven van een put bij de te bouwen nieuwe school te Surhuisterveen- sterheide, vond mén op aanzienlijke diepte een aan alle zijden vlakken steen van wel duizend pond. Ze was veel te zwaar, om naar boven te worden gebracht; men zette hem dus met dommekrachten vast en be- metselde hem in den steenen koker. Dat de werkzaamheden bij een dorsch- machine nog al eenig gevaar oplevert, blijkt wel, dat de ongehuwde arbeider 8. E., te Zwaagwesteinde, werkend op het eiland Texel door de machine werd gegrepen en zulke ernstige kneuzingen opliep, dat men voor zijn leven vreest. Helden. Een 15-tal artilleristen zijn elkaar Zondag avond te Breda met de blanke sabels aan het aframmelen geweest. Een agent, die den hoofdaanlegger wilde arresteeren, kon zich niet handhaven tegen de overmacht. Hij trok zijn revolver en joeg daarmee de dapperen uiteen. De Gereformeerden en het Openbaar Onderwijs. Naar aanleiding van het bericht, dat te Utrecht aan een onderwijzeres, die lid wenschte te worden van de Geref. Kerk aldaar, de toetreding geweigerd is, omdat zij het openbaar onderwijs dient, schrijft de Ned. Wij hebben aanstonds ter bevoegder plaatse geïnformeerd en ontvingen telegra fisch ten antwoord, dat het bericht inder daad juist is. De verklaring luidt, dat de onderwijzeres onwillig was om de openbare school met de Christelijke te verwisselen. Vooralsnog achten wij het bericht onbe grijpelijk. Voor zoover ons bekend behelzen de Be lijdenisschriften der Geref. Kerk niets dat een dergelijke beslissing motiveert en ach ten wij haar van zeer verstrekkende be- teekenis. Een bezorgde huismoeder te Murmer- woude, die in den waan verkeerde dat met ingang van Maandag j.l. de nikkelen stuiver- stukjes zouden ophouden een wettig betaal middel te zijn en dan dus waardeloos waren, beijverde zich Zaterdag om de nog in haar bezit zijnde uit te geven. Daar een ander nog niet van het waardeloos worden dezer specie afwist, zal haar dit niet moeielijk gevallen zijn. Moedertje had wel zoo iets gehoord, dat eerlang de tegenwoordige vijfcentstukjes aan de circulatie zullen worden onttrokken, ter vervanging van het vier kantige model, dat nog in de maak is. Dat dit Maandag reeds zou wezen, nietwaar moeder is pure fantasie gebleken. TWEEDE KAMER. 'S Gravenhage, 15 Oct. De vergadering ving aan met een scherp debat tusschen de heeren Duys en Duymaer. Eerstgenoemde verkreeg het woord voor een persoonlijk feit, en beschuldigde den heer Duymaer in de Kamer en in vergadering en voor het reces hem opzettelijk absoluut onwaar te hebben beticht van stenogramvervalsching en in de Kamer openlijk te hebben gevloekt. De heer Duymaer hield zijn vroegere be weringen vol en staafde zijn beschuldiging tegen den heer Duys, nader door de bewering dat hij dien afgevaardigde in de rumoe rige Kamerzitting van 10 September 1911 aan de rechterzijde heeft hooren toevoegen „God, als Jezus hier was, dan zou hij jullie niet met touwtjes, maar met kabeltouwen uit de Kamer ranselen”. Aaugevangen is het algemeen debat over de ouderdoms- en invaliditeits-verzekering. Vrede tusschen Italië en Turkije. ROME, 15 Oct. In een officieuze nota wordt medegedeeld, dat hedenavond te zes uur te Ouchy de vredepreliminairen tusschen Italië en Turkije zijn geteekend. OUCHY, 15 Oct. Het definitieve vredes verdrag zal deze week geteekend worden. Het zal waarschijnlijk genoemd worden «het. verdrag van Lausanne”. Zooals wij verleden week schreven, staat de beurs geheel onder den invloed van ‘den dreigenden Balkan-oorlog. Wij schrijven van //dreigende”, want nog steeds zijn die Staten nog niet formeel in oorlog, behalve het kleine Montenegro. Waarom talmt men daar Is het om tijd te winnen of is het vanwege den druk der mogendheden Dat het som mige mogendheden als Duitschland en Frank rijk, vooral laatstgenoemd land, ernst was om den oorlog te keeren staat nu wel vast, en is zooals we reeds eerder te dezer plaatse opmerkten, zeer goed verklaarbaar. Frankrijk dat met ruim vier millard francs bij de Balkanstaten is betrokken en Duitschland voor de helft daarvan, zij hebben wel wat te verliezen. In het begin van onze berichtweek waren de beurzen overal flauw gestemd, deze stem ming ontaarde j.l. Zaterdag eigenlijk in een paniek toen zeer ongunstige berichten binnen kwamen. De vredesonderhandelingen tusschen Italië en Turkije zouden afgebroken zijn en de vijandelijkheden zouden opnieuw beginnen. Zou Italie’s koning zijn schoonvader koning Nikita van Montenegro willen helpen en troepen in Turkije willen brengen? Verder werd bericht dat Rusland en OostenrijkHongarije mobiliseerden. Men vreesde voor verwikkelingen tusschendegroote Mogendheden en iedereen maakte zich beangst. Russen, die zich nog steeds aan de flauwe tendenz hadden kunnen onttrekken, vielen 5 a 6 procent terug. Oostenrijkers ongeveer twee procent. Het meest leden de Serven, die terugvielen tot 67 pCt. en nu in het geheel 18 pCt. van hun koers hebben moeten inboeten. Ook Turken en Bulgaren zeer flauw., De 5 pCt. tabaksleening van Bulgarije noteerde 87% tegen een hoogste noteering in dit jaar van 98l/4. Doch niet alleen de betrokken Staatsfondsen lokale fondsen als rubbers en tabakken, vielen bij percenten naar beneden, waarbij vooral die fondsen het moesten ontgelden, die in den laatsten tijd het meest geprofiteerd hadden. Vandaag en gisteren vaster. De mobilisatie van het Russische leger wordt tegengesproken, terwijl de vrede tus schen Italië en sloten is. Van banken vielen nieuwe aandeelen Amsterdamsche Bank terug tot 176 pCt., dit is 2 pCt. beneden den emissieprijs. Ook aandeelen Ontvang Betaalkas weder in reactie tot 1011/ï. Van Scheepvaartwaarden vielen Koninkl. Ned. Stoomboot van 127 verder terug tot 1211/2, om zich heden weder te herstellen tot 1251/2. Aandeelen Holland-Amerikalijn die voor enkele dagen tot 195 pCt. noteerden, moesten zich j.l. Zaterdag met een noteering van 180 pCt. getroosten, in weerwil dat de vaart op Amerika bijzonder gunstig moet zijn. Doch de beurs was nu eenmaal nerveus en de noteeringen moesten naar onderen, ook Amerikanen, die dan toch zeker niets met den oorlog hebben uit te staan, moesten het ontgelden, daarbij kwam dat Zaterdag te New-York de effectenbeurs gesloten was en de Europeesche verkoopen dus niet in Amerika gespuid konden worden. Ook deze markt is weer veel beter, niet tegenstaande de koersen uit New-York eer flauw waren. Wegens de vele verkoopen wordt het geld ruimer en noteerde prolongatierente heden 3i/2 pCt. H J Th. H. van der Meulen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2