Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 20 October. Cacao 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 85. 1 Gebruiksaanwijzingen B. J. ZANT MAN 2 I Uit de Raadszaal. I VOOR Afzonderlijke voor IJ I I I IN K a.s. b. Hebt U reeds en Vergadering op Vrijdag 18 October 1912. In den kop doet men 2 a 3 theelepels suiker en 1 theelepel RONA cacao (6 a 7 gram), maakt dit met zeer weinig koude melk tot een papje, en giet daarop de goed kokende melk. Bovenop ziet men dan eenprachtiglaagjeschuim. Op 1 Liter (kan) melk neemt men U/s a 2 eet lepels (35 gram) RONA cacao en 2Vg a 3 eetlepels (70 gr.) witte suiker. Roer in een schaal de cacao en suiker droog door elkaar. Maak daarvan met kokend water een papje. Giet die pap in de kokende melk en laat even door koken. Uit 1 Liter melk schenkt men ongeveer 7 koppen. Natuurlek kan men des- gewenscht ook gedeeltelij k melk en gedeeltelijk water gebruiken. 1 kilo RONA cacao van ƒ1.50 geeft dus 200 koppen chocolade. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. om bij f400 In den kop doet men eerst suiker (2 a 3 thee lepels) dan RONA cacao (1 theelepel ongeveer 6'a 7 gram). Vervolgens opgieten met goed kokend water en dan eerst omroeren. GOEDEREN van de TRICOT- en van het Bestuur der Afd. de Eriesche Maatschappij van een lokaal voor het houdt n een proef genomen met GEBREIDEN ONDER- 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en wil dan bepalen. De heer Praamsma wil beloonen naar ver houding er werk wordt gedaan. Als over 8 jaren hetzelfde werk geschiedt als nu, ziet hij geen grond waarom dan hooger moet beloond worden. Liever zou hij, als ’t ver diend wordt, direct hooger gaan, maar inder tijd werd een hulp voorden vroegeren Directeur gevraagd en hij vraagt: is nu het werk zoo veel’meer dat er nu verhooging gemotiveerd is? De heer v. d. Meer acht verhooging wel gemotiveerd, want de werkzaamheden der Een verzoek der Commissie voor de j om het terrein aan te ’t buizennet der gasfabriek in ijl de bestaande acetyleen- kosten van herstelling Om zes uur beginnen, dus een uur voor den gewonen tijd, dat doet al reeds ver onderstellen dat het een lijvig brokje zal worden, deze vergadering. Nu ja, dat was het ook, maar toch ’t had erger gekund. Meermalen kwam ’t voor, dat het verre na middernacht werd, en nu half twaalf al thuis dus alle reden tot tevredenheid. Wij hadden dan ook heden de behandeling der gemeentebegrooting en dat blijft immers altoos een zaak van gewicht. Zoo’n begrooting toch over de inkomsten en uitgaven der gemeente voor een geheel jaar geeft steeds aanleiding tot bespreking van velerlei zaken en dat vordert nog al tijd. Eerst komt de raads commissie met haar bedenkingen en dan hebben alle andere leden nog het recht van „amendement” ja waarlijk het is nog al schappelijk gegaan. 4. Behandeling van het adres van den heer C. Welle inzake de pacht voor een kinematograaf, met advies van Burg, en Wet houders. B. en W. adviseeren op het adres af wijzend te beschikken, wijl het contract nog slechts voor één jaar, 1913 loopt, en om geenerlei reden kwijtschelding of ontheffing kan worden verleend, tenzij besloten werd de kermis niet te doen doorgaan. Zonder discussie met algemeene stemmen overeenkomstig dit advies besloten. 5. Behandeling van het voorstel van Burg, en Wethouders tot nadere regeling van de schrijfhulp aan de gasfabriek. B. en W. op advies der Gascommissie hebben voorgesteld het salaris van den klerk aan de gasfabriek te verhoogen tot f 400, met verhoogingen binnen 8 jaar tot f 600, benevens f 50 bij bezit van een diploma voor boekhouden. De heer v. d. Klei wilde het aanvang- salaris f 100 hooger stellen, wijl deze functionaris nu reeds eenige jaren werkzaam is tot volle tevredenheid. De heer Eisma ondersteunt dit voorstel, om de 2 jaren f 50 verhooging i. Verzoek van heeren Weesvoogden om goed te keuren den aankoop van het huis en twee perceelen weiland in de plaats bewoond door den heer S. Rijpma, n.l. het huis voor f 4001 een stuk land voor f 9009.20 en een perceel voor f 9339.20. De gevorderde goedkeuring werd met algemeene stemmen verleend de heer Eisma onthield zich van stemming. j. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot intrekking eener verordening van 1856 omtrent het beheer van den weg Sneek Bolsward. Door Sneek en Wijmbritseradeel is reeds in dien zin besloten, nu Ged. Staten machtiging verleenden om tot die intrekking te besluiten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1912. Wordt voor de leden van den Raad ter inzage gelegd. 2. Aanbieding en vaststelling van de schoolgeld-kohieren over het 3e kwartaal 1912. De kohieren bedragen Voor school no. I f 284,70. Voor school voor m.u.l.o. - 128, De kohieren worden op deze bedragen vastgesteld en invorderbaar verklaard, met algemeene stemmen. 3. Behandeling van het adres van den heer G. J. van Santen om eervol ontslag als onderwijzer aan de stadsteekenschool, met ad vies van Burg, en Wethouders. B. en W. adviseeren het gevraagd ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging aan adressant voor de in deze betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Met algemeene stemmen alzoo besloten. administratie zijn veel grooter geworden. Echter, meent de gascommissie dat het aan- vangsalaris op f 400 moet bepaald blijven, de verhoogingen kunnen verleend worden als de Directeur en gascommissie dit noodig oordeelen, en ’t dan in de begrooting telken jare voorstellen. Daarom staat er in ’t voorstel binnen acht jaar kan ’t maximum f 600 bereikt worden. Na nog verdere discussie wordt besloten overeenkomstig het voorstel B. en Wna dat het voorstel v. d. Klei en Eisma, direct f 100 hooger is verworpen met 10 tegen 2 stemmen. 6. Foorstel van Burg, en Wethouders tot het plaatsen van lantaarns op Serie A. B. en C. ten zuiden van de Harlingerstraat. Het voorstel B. en W. behelst om in de nieuwe buurten ten zuiden der Harlinger straat 8 straatlantaarns aan te brengen, en aan den Workumer trekweg de petroleum- lantaarn te vervangen door een gaslantaarn. De heer Eisma is niet tegen dit voorstel, maar hij meent dat de lantaarn op den trek weg er al reeds staat, en het heeft hem ge frappeerd dat er een belangrijke uitbreiding aan het buizennet is gegeven, zonder den raad daarin te erkennen. Hij meent toch dat de raad in dergelijke belangrijke uitgaafs- posten wel eenige zeggenschap mag hebben, dat geschiedde vroeger ook, o. a. toen „Hollandia” aanvroeg, en er conditiën aan werden verbonden. De heer v. d. Meer antwoordt dat de paal op den trekweg geplaatst is, om geen nieuwe vergraving te krijgen, toen de leiding naar de nieuwe fabriek van den heer Wesseling is gelegd, en de uitbreiding van ’t buizen net was noodzakelijk door de meerdere gas verbruikers. Vroegere gevallen „Hollandia” en Sneekerstraat zijn in den raad geweest, maar toen was niet verzekerd dat het ren- deerend zou zijn, hier is er geen risico maar ’t is een voordeelige zaak. De Voorzitter meent ook dat in deze gevallen de Commissie in overleg met B. enW. konde handelen, anders dient tenminste duidelijker omschreven te worden wat B. enW. wel en wat ze niet mogen goedkeuren, opdat er niet belemmeringen in de exploitatie kunnen ontstaan. Na verdere discussie tusschen de heeren Eerdmans, Boersma, v. d. Klei, v. d. Meer en den Voorzitter, wordt het voorstel goedgekeurd gelijk het door B. en W. is ingediend, met algemeene stemmen en met bepaling, aan B. en W. over te laten of er nog een tweede lantaarn op den trekweg noodig is. 7. Adres Bolsward van Landbouw om van een landbouw- wintercursus, met advies van Burg, en Wethouders. Van ’t Bestuur der Afd. Friesche Maat schappij van Landbouw is ingekomen een Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Vis was absent, doch toen de gemeentebegrooting aan de orde kwam, kwam ook die nog zoodat bij het hoofdpunt dezer vergadering alle 13 leden op hun post waren. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Schrijven van het bestuur van „’t Groene Kruis”, kennis gevende dat met 1 Mei deze vereeniging het huurcontract om trent het lokaal van de voormalige school in de Kerkstraat wenscht te beëindigen. Resolutiën van Ged. Staten, goedkeu rende de wijziging der begrooting, de tijdelijke geldleening en de demping van het haventje bij de Looijersgracht. c. Kennisgeving dat in ’t college van zetters zijn benoemd de heeren H. J. Boersma en W. Harkema. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van de commissie van den weg BolswardHarlingen, begeleidende de goedgekeurde rekening over 1911. Ter visie voor de raadsleden. e. Voorstel van de heeren Boersma, Ter- henne en v. d. Klei, naar aanleiding der discussie in de vorige vergadering, den hoofdelijken omslag inplaats van in ’t vervolg f 500 aftrek te bepalen voor levensonderhoud. f. Idem van de heeren Eerdmans en S. E. Lunter om bij de opmaking van ’t kohier hoofdelijken omslag den aftrek voor kinderen beneden 18 jaren te bepalen op f 50 inplaats van f 25. g. Adres van *t bestuur der Vereeniging ,/t Groene Kruis” om de subsidie van f 150 te verhoogen tot f 200. De Voorzitter stelt voor deze voorstellen en adres te renvoyeeren aan B. en W. om advies. De heer Terhenne zou het eenvoudiger vinden om ’t verzoek van ,/t Groene Kruis” nog heden bij de behandeling der begrooting aan de orde te stellen. De Voorzitter zou, als ’t adres wat eerder was ingekomen, dit wel bevorderd hebben, doch B. en W. en de raadscommissie konden er nu geen rekening mee houden. Na eenige bespreking wordt echter goed gevonden het verzoek bij de gemeentebe grooting te behandelen. h. Door B. en W. werd geadviseerd a. Op het verzoek der bewoners van ’t Tranendal om een lantaarn afwijzend te beschikken doch een bestaande lantaarn iets te verplaatsen. b. Gemeentereiniging sluiten aan te willigen, w verlichting vele vordert. c. Een verzoek van dezelfde Commissie om de jaarwedde van den Opzichter der Gemeentereiniging te verhoogen, in te willigen in den zin, dat hem als tantieme 2 pCt. wordt toegekend van de te verkoopen mest stoffen. Deze adviezen worden ter visie gelegd om in de volgende vergadering behandeld te worden. Bolsvardsche Courant TONA 0 Bereiding van Melkchocolade per kop. 4 Bereiding van Melkchocolade per grootere hoeveelheid. Bereiding van Waterchocolade per kop.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1