Stadsnieuws. ten behoeve is te exploitatie met dit en losplaats is wenschen eens over te denken beton zijn op een hier, waar Waar een daar veel aan ten koste de brug eenmaal groote ondergaan, ja, dan kan ’t de brug nog hecht en stevig is, van de soliditeit Uitslag verkoop. Donderdag werden in „De Doele”, alhier, ten overstaan van notaris Posthumus te Franeker, finaal verkochteen sate en landen onder Hartwerd, in 11 perceelen. Koopers werden Perc. 1. M. v. Smeden, Franeker, voor f 4221perc. 2. S. C. Sijtsma, Franeker, en S. J. Timmenga, Oosterend, voor f 13876.50 perc. 3. (huizinge), Weeshuis, Bolsward, voor f4001; perc. 4. M. v. Smeden, Iraneker, Eene benoeming. De gemeenteraad van Wonseradeel be noemde heden onze stadgenoote Mej. J. v. d. Meulen, tot onderwijzeres te Burgwerd, in de plaats van Mej. T. A. Nauta, die te Makkum werd benoemd. Concours. Naar wij vernemen zal het Toanielselskip* van de Krite Boalsert in het laatst van Januari deelnemen aan een tooneelwedstrijd te Heerenveen, waar zullen worden opge voerd „Skyn” en „In Utfenhuser by de Bakker”. zaamheden betreft, dit komt meest dat er tijdelijke hulp bij moet genomen worden. De brugwachterswoning de Nijezijl dient met het oog op ’t gezin van den pachter vergroot en verbeterd. Onderhoud Zuivel- scbool is meestal verfwerk, en smidswerk. In 1899 is de betrekking keurmeester van het hooi en opzichter der landerijen op geheven, een deskundige acht het wederom aanstellen niet noodig, echter hebben B. en W. geen bezwaar. De post f 10 voor V. v. Vreemdelingen verkeer achten B. en W. goed. Wat de luchtschommel betreft, B. en W. hebben geen bezwaar om die later niet meer toe te laten. Terecht is door de commissie opgemerkt, dat de huur van ’t Lange Land behoort bij opkomst der gemeente-eigendommen. dat er toch wel wat aan hapert. De heer Oosterbaan geeft de deksels op de zinkputten nog eens een goede beurt, doch de Voorzitter en de heer v. d. Meer betogen beiden, dat het hier gevolgde systeem nog het beste voldoet. De heer Praamsma ziet er een euvel in, dat bij elke vervloering de straat weer wat hooger komt, terwijl de gemetselde kolken op het oude peil blijven. Die komen zoodoende te veel onder de straat. Na nog heel wat gehaspel zullen B. en W. den architect de gegeven wenken meedeelen en er hunne volle aandacht op blijven vesti gen. De post blijft gehandhaafd gelijk die op de begrooting stond. De ondiepten in de Turfgracht zullen wat worden weggenomen. De aanplakborden zul len later vervangen worden door aanplak zuilen, als die niet te duur zijn. Een klacht over woonschepen is bij den Voorzitter niet ingekomen, en als hoofd der politie heeft hij er zijn volle aandacht op gevestigd. Vroeger lagen ze meer buiten de kom, maar om er politietoezicht op te heb ben en ook met het oog de schoolgaande kinderen heeft hij later geoordeeld ze wat dichterbij toe te laten. Na eenige korte besprekingen passeerden die onderwerpen de revue. De heer Kramer licht toe dat bij de 9e- meentereiniging meer werkzaamheden zijn gekomen, o.a. ook het schrobben van de Koemarkt. Het is nu soms noodig dat er tijdelijke hulp bij komt en daarvoor zijn die posten waarop geattendeerd werd. Er zijn nog al veel oude werkkrachten, had men alle flinke jonge mannen, dan zou er minder hulp noodig zijn. En daarmee ging „de reiniging er door”. Over het „huis Nijezijl” werden meer woorden gewisseld. De heer Terhenne heeft als commissielid een onderzoek ingesteld. De verbetering der slaapgelegenheden kon wel door een uitbouwsel te maken en dan een kamertje op zolder, echter is de vergrooting der woning, zooals die nu bedoeld wordt, wel goed. Dat het moet om de vermeerdering van ’t gezin, dat is onjuist, maar ’t zou aardiger geweest zijn dat de pachter het ver zoek om verbetering der woning het vorig jaar of bij de verpachting gedaan had en niet zoo kort daarna. Omdat het vorig jaar aan R. Postma voor verbetering van diens woning een retributie is gevraagd, is dat hier ook wel noodig om ze gelijk te be handelen. De beer Eisma bestrijdt dit laatste, ook de Voorzitter kan daarin niet meegaan. De heer Eerdmans kan het daarentegen wel Antwoord B. en W. Van de Commissie der Werkverschaffing is geen rapport inge komen omtrent een meer productieve werk verschaffing. B. en W. zijn ’t met de Commissie eens dat tamboer en kommandeur der turfdragers later kunnen vervallen. Voor St. Martinitoren was de architect voornemens ’t volgend jaar f 400 a f 500 op de begrooting te brengen. Dit wordt dan herstelling muurwerk in hangenden steiger dus zoo wat het noodigste. Wil men geheele herstelling der 4 muurvlakken door om- metseling met „oude friezen” gelijk bij de Broerekerk is geschied, dan zal dit ruim f 20.000 vorderen en aan steigerwerk nog ongeveer f 1200. De sterkte yan den toren laat evenwel niets te wenschen over. Aanbesteding van hout en steen leverde vroeger geen briefjes van buiten de gemeen te op, waarom nu prijsopgaaf wordt gevraagd van handelaren in de gemeente en de toestand van straten, wallen en riolen mag over ’t algemeen best genoemd worden. De verzakkingen die hier en daar ontstaan worden veroorzaakt door de vergravingen bij de gasleidingen. De wallen zijn ook goed te noemen, en de riolen eveneens. De losse ijzeren roosters op de kolken zijn nog ’t meest doelmatig bevonden, die met scharnieren leveren vaak gevaar op. Van de opmerking omtrent enkele zinkputten zal nota genomen worden. Open goten kun nen evenwel niet overal worden vermeden. De bestrating van de Wortelhaven komt op de begrooting voor. De Nieuwe Turf gracht is in 1906 gebaggerd en heeft toen een kleine twee duizend gulden gekost, echter zullen de ondiepten moeten worden weggeruimd. De brug 't Hooghout zal na terugkeer van de baggermachine hersteld worden, dit is echter niet op den weg der gemeente. Als de aanplakborden te eeniger tijd ver nieuwd moeten worden, zal over aanplakzuilen gedacht worden. De doode boomen zullen in November a.s. verkocht worden. Verhooging jaarwedde opzichter gemeente- reiniging komt weldra aan de orde, en wat de inlichtingen over de posten voor werk- Na de voorlezing van rapport en antwoord werden eerst deze aangevoerde punten in behandeling gegeven, en werden de Begroo- tingen Armenhuis, Bank van Leening en weg Bolsward-Harlingen met algemeene stem men goedgekeurd. Bij de werkverschaffing kwam eerst een bespreking over meer productief werk. De heer Terhenne deelde mee, dat vlasbraken op machinale wijze beter loonend is, en ook een beter loon aan de werklieden kan gegeven worden. Sommigen verdienden daarmee f 5,50, de besten tot f 8,80 per week en hij zou B. en W. in overweging geven, hierover een nader onderzoek in te stellen, en nadat nog enkele anderen er hunne meening over gezegd hadden, werd aan B. en W. een onderzoek opgedragen, en de begrooting voor de werk inrichting goedgekeurd met algem. stemmen. Omtrent den St. Martinitoren zegt de heer Oosterbaan, dat de commissie meent, dat de toren wel herstelling behoeft, maar omdat het een historisch monument is, is misschien de weg om te zien of het rijk niet wil bij dragen voor een restauratie. B. en W. zullen daarvan nota nemen. Over straten, wallen en riolen zegt de heer Praamsma, dat hij niet begrijpt, dat B. en W. antwoorden kunnen, dat de straten in besten toestand verkeeren. Hij acht een radicale verbetering hoogst noodig en zou ’t wel als buitengewoon werk willen doen uit voeren, en dan er voor leenen. De Voorzitter meent dat voor verbetering van straten wel geen leening zal kunnen worden gesloten, dat zouden Ged. Staten niet goedkeuren, tenzij er een geheele verandering en vernieuwing mee gepaard ging. De heer Boersma wil nog eens de aandacht vestigen op het Hengstepad, de besinteling daarvan is toch wel alleszins onvoldoende. De heer Kramer ziet niet in dat in ver gelijking met andere steden onze straten zoo slecht zijn, de verzakkingen worden veroor zaakt door vergravingen, maar de heer Praamsma is er slecht over te spreken. Marktplein en Hengstepad moeten beide noodig afdoende verbeterd worden, en door B. en W. is ook hooger bedrag gesteld dan van ’t St. Anthonie voor werkinrichting en komsten f 25,88, wegens afkoop grondrente, verhoogd kunnen worden met f 350 als verhoogde subsidie Gasthuis, n.l. f 200 f 150 voor verpleging krankzinnigen. Dit laatste is nog een lief opstoppertje voor het fonds van onvoorziene uitgaven. Dit was geraamd op f 1530 door verhooging van een paar posten zou het lager komen, doch er komt nu een dikke twee honderd gulden bij. Na deze mededeeling werd dan ook de gemeentebegrooting met algemeene stemmen goedgekeurd en de vergadering gesloten. Dat de Voorzitter vergat de gewone rond vraag te doen, mag niemand Z.Ed.Achtb. kwalijk nemen, allerminst de verslaggevers, die voor dezen nacht al voldoende stof hadden. ondersteunen. De heeren Lunler en v. d. Wal vinden dat een verbetering van slaapgelegen heid wel voor kleiner bedrag in orde kan komen. De heer Vis vindt een kleine vergoeding wel noodig de heer v. d. Meer merkt op dat het geval met R. Postma niet gelijk is als hier en die bood ook zelf aan er toe bij te dragen. Er wordt ten slotte overeengekomen, dat als de pachter Leenstra genoegen neemt met alleen eenige verbetering, dit zal geschieden, maar wordt het geheel verbeterd en vergroot, hij dan van dat meerdere eenige vergoeding zal moeten geven. De regeling is aan B. en W. opgedragen. De commissie neemt er genoegen mee, als er geen opzichter der landerijen wordt aangesteld, en B. en W. zijn ook niet op de luchtschommel gesteld, zoodat die in 1913 voor ’t laatst op de kermis alhier verschijnt. Met vorenstaande is in hoofdzaak aange stipt wat bij de behandeling van ’t rapport der commissie besproken werd. Na een oogenblikje rust werd nu de niet commissie leden de gelegenheid geboden hun meening voor te brengen te zeggen de com- missie-leden wat hun persoonlijk aanging natuurlijk ook nog. De heer Eerdmans, opende met op te merken dat voor een nieuw vloerkleed in de Vroedmanskamer f 300 wordt gevraagd. Hij zou liever de raadzaal een nieuwe vloer bedekking gunnen en dan het kleed uit de raadszaal in de vroedmanskamer. De heer Kramer komt daar tegen op. De raadszaal wordt zelden gebruikt, de vroed manskamer alle dagen. Als ’t kleed der raadszaal er blijft, kan 't nog wel eenige jaren mee, in de vroedmanskamer zou ’t versleten zijn. Het voorstel Eerdmans vond geen onder steuning en was dus vervallen. Daarop had de heer Eerdmans het voor stel om nu er langs ’t Oordje een nieuwe wal komt, deze in beton uit te voeren. Dat kost iets meer, maar is ook afdoende. De heer v. d. Meer komt dit dwarsboomen, door te zeggen dat B. en W. wel bedacht proef met beton maar allerminst zoo’n sterke wal niet noodig is. laad- B. en W. er wel te beproeven. En ook dit voorstel vond geen onder steuning. Nu begon de heer Eerdmans het Hengste pad nog eens onder handen te nemen. Naar aanleiding der discussiën van ’t vorig jaar over aanbrengen van plantsoen heeft hij een onderzoek ingesteld, zelfs een schetsteekening is er van gemaakt, maar ’t is hem gebleken dat de Stoom-caroussel niet bij de Blauw poort kan, zoodat, zoo lang de kermis blijft, hij geen kans ziet voor plantsoen, en gelijk de commissie handig de luchtschommel heeft opgeruimd, zal hij maar niet met de carous- sel probeeren. Bij de begrooting Gasfabriek wil hij opmer ken dat het wenschelijk is bij ’t ontsteken der straatlantaarns geen rekening meer te houden met de lichte maan. De Directeur der gasfabriek heeft dit terecht genoemd „iets antieks”. 8pr. weet wel dat het steeds branden der lantaarns kosten meebrengt, maar dat kan er wel af. De uitkeering aan de fabriek te verhoogen acht hij niet noodig, misschien kan de geheele vergoeding voor verlichting aan de fabriek wel vervallen, want de gemeente betaalt dit feitelijk aan zich zelf. De heer Vis vindt dit een leuk voorstel, maar als de f 3500 voor straatverlichting niet gerekend wordt, zal dit toch bij den hoofdelijken omslag niet baten, want dan levert de fabriek zooveel minder revenuën op. De heer v. d. Meer merkt daarbij nog op, dat die lichte-maankwestie al meermalen is besproken. Erg antiek is ’t niet en ook elders rekent men met de maan, doch nu reeds wordt met de weersgesteldheid rekening ge houden. Te eeniger tijd zal misschien wel mechanische ontsteking en blussching der lantaarns komen, een proef zal weldra mis schien reeds genomen worden, en voldoet dat, dan kan de maan wel buiten rekening gelaten worden. Zoolang echter vindt Spreker het nog wel noodig er nota van te nemen. Dan heeft de heer Eerdmans nog opge merkt dat er geen post bij de fabriek is voor aanschaffen kachels en fornuizen. Nu deze in huur gegeven worden, moeten ze toch aangeschaft warden en behooren ze niet onder de gewone benoodigdbeden. De heer Eisma is ’t hiermee eens en hij heeft bepaald bezwaar de begrooting goed te keuren als dit niet geregeld wordt. De leden der Gascommissie de heeren Vis, Oosterbaan en v. d. Meer beduiden dat geen som kon gesteld worden omdat men niet weet wat omvang het neemt, en toen de begrooting der fabriek moest worden in gediend, was er nog niet besloten tot de proef met dit verhuren, evenwel is er geen bezwaar er een som voor aan te brengen bijv, f 500. Algemeen komt men dan ook hierin tot overeenstemming. Voor aanschaffing kachels, fornuizen enz. wordt f 500 geraamd, en de post benoodigheden voor bedrag verminderd. De heer Boersma wil de aandacht vestigen op de St. Jansbrug. De vorige week heeft daarin weer een schip vast gezeten. Die brug dient verbreed te worden in de doorvaarts- wijdte. De heer Praamsma kan daarin meegaan doch de Voorzitter en de heer v. d. Meer verzoek om ten behoeve van den landbouw- wintercursus een lokaal met vuur en licht. B. en W. oordeelen dat lokaal no. 6 van school no. I, hiervoor ter beschikking kan worden gesteld, wijl de lessen op Woensdag en Zaterdagmiddagen gegeven worden. Dit wordt door den Raad goedgekeurd met algemeene stemmen. 8. Behandeling van de gemeentebegrooting etc. voor 1913, met rapport van de Commissie en antwoord van Burg, en Wethouders. Van de Raadscommissie, bestaande uit de heeren Oosterbaan, Praamsma en Terhenne, is een tamelijk lijvig rapport ingekomen, en ’t antwoord van B. en W. is ook tot dezelfde proportie uitgedijd. Van beide zullen wij den korten inhoud geven Rapport. Op begrooting Armhuis, Stads bank van Leening, weg Bolsward Harlingen en Stadswerkinrichting zijn geene op- of aan merkingen alleen vraagt de Commissie of het bestuur der werkinrichting ook een onder zoek heeft ingesteld om te komen tot een meer productieven arbeid. Bij de Gemeentebegrooting wordt opge- merkt dat stadstamboer en kommandeur der turfdragers niet meer behoeven te worden vervuld, als er een vacature ontstaat. De Commissie wil de aandacht even vestigen op ’t muurwerk van den St. Martini toren. Om op de posten voor onderhoud straten, wallen en riolen te bezuinigen, de Commissie zag er geen kans toe, doch haar oordeel is, dat er wel een radicale verbetering in den treurigen toestand mag gebracht worden, wat zij onder aandacht van B. en W. brengt, en dan wordt’ ook weer aan gedrongen op aanbesteding. De roosters op de zinkputten zijn nog zoo als voorheen, en enkele zinkputten eischen bepaald ver betering zoo ook de straat op sommige plaatsen o.a. de Wortelhaven mag wel geheel verstraat worden. In de oude Turfgracht komen ondiepten voor, waarin ook voorzien dient te worden. De brug over ’t Hooghout is niet veilig .voor de publieke passage de aanplakborden wenscht men geleidelijk te vervangen door zuilen. De wal langs Stadswal allengs afrasteren acht de Commissie goed, maar het liggen van woonschepen in de gracht acht men ongewenscht. De doode boomen van ’t Hooge Bolwerk wenscht de Commissie te rooien. Met het oog op ’t vastgestelde werklieden reglement dient het salaris van den Opzichter der Gemeentereiniging verhoogd te worden, maar enkele posten der reiniging als modder- en steenvervoer en verwerken blikjes- afval wenscht men nader toegelicht te zien. De verbetering huis Nijezijl f 750 komt de Commissie hoog voor, en f 200 voor onderhoud Zuivelschool is ook hoog. Gevraagd wordt of deze school niet door eigen werk volk der gemeente kan worden onderhouden Ook wordt gevraagd of ’t niet gewenscht is, een opzichter der landerijen te hebben. Voor toelage Vreemdelingenverkeer is f 10 geraamd, de Commissie wehscht den post voor memorie uit te trekken. Bij inkomsten stelt de Com- woonlijk, waardoor zij ook reeds bekennen missie voor, na afloop van ’t pachtcontract, - geen luchtschommel weer op onze kermis toe te laten met het oog op ’t gevaar, en ten slotte wordt opgemerkt dat huur „Lange Land” niet meer bij de Beneficialen behoort. bestrijden het om te leggen. Als reparatie moet maar nu zal verandering gaan ten koste der brug. De heer Keikes vestigt de aandacht op de afwatering der straat op ’t einde van ’t Oordje. De heer Kramer meent dat daar een goot en verderop is ’t particulier terrein. Er zal evenwel naar gezien worden. De heer Praamsma herinnert dat heden besloten is ’t adres van ’t „Groene Kruis” te behandelen. Met het oog op ’t algemeen nut der vereeniging wil hij dat verzoek gaarne steunen om de subsidie van f 150 te brengen op f 200. De heer v. d. Meer vindt dat er iets on regelmatigs is bij deze behandeling. Het adres zou later behandeld kunnen worden. Op de werking van ’t Groene Kruis wil Spr. niets afdingen, maar men kan daar wel telken jare de werkzaamheden uitbreiden, en moet dan de Gemeente ook weer steeds de subsidie verhoogen Echter niet deze verhooging heeft Sprs. bezwaar, wel de weg waarop ’t nu wordt gevraagd. Daar in den aanvang is besloten om heden te behandelen wordt tegen die vreemde wijze opgekomen en de heer v. d. Meer trekt dat gezegde dan ook in. De heer Keikes kan toch wel eenige on regelmatigheid zien, n.l. dat de Commissie den wenk gaf aan ’t bestuur om aan te vragen, dan zullen wij je helpen, waartegen de heer Oosterbaan weer opkomt terwijl de heer Kramer als zijn meening te kennen geeft, dat de heer Terhenne als.raadslid wel eeq. voorstel kon doen, dan was geen adres noodig geweest. Het slot isdairnet 11 tegen 2 stemmen, de verhooging wordt toegestaan. De heeren Wethouders tegen. De heer Vis vestigt even de aandacht op de jaarwedde van den gaarder bruggelden van de Harlingerbrug. Deze geniet f 300 en dat is eigenlijk te weinig, waarom hij voorstelt het op f 350 te stellen. Ook hierover werd nog al wat gesproken, en opgemerkt werd dat verpachting zooals vroeger, voor de gemeente voordeeliger uit kwam, doch ’t slot was dat de verhooging werd goedgekeurd met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Eerdmans, Kramer en v. d. Meer. De heer Kramer stelt voor om voor het schoonmaken van school no. 2, dat bepaald is op f 235,dit te brengen op f 250, Dit wordt goedgekeurd. De heer v. d. Klei wilde nog even terug komen op ’t Hengstepadj Nu er geen plant soen kan komen, wenscht hij geleidelijk be vloering aan te brengen. De Voorzitter ziet niet in waar ’t einde is, als telkens dezelfde punten weer worden ter sprake gebracht. De heer Praamsma meent toch op moeten merken, dat nu er geen plantsoen kan, omdat er kermis gehouden wordt, en daar de besinteling een totaal fiasco maakt, schiet er niets anders over dan royale be strating. Uit de gewone middelen kan het niet, daarom wil hij B. en W. in overweging geven voorstellen in dien geest te doen en dan er een som voor leenen. B. en W. zullen daarover nadenken. De Voorzitter merkt nog op, dat de in moeten verminderd worden met maar I P L.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2