Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 24 October. R I I I I II I' ILJ I I I 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 86. II 11 I 1 J I I i I J 11 RAADSO VERZICHT. BINNENLAND. Ingezonden. I i VOOR Afzonderlijke Met eenigen tijd zullen de kosten (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Aan de Redactie der „Bolswardsche Courant”. Geachte Redactie, Onder het hoofd //Bloembollen in Fries land”, trof me dezer dagen in het Leidsch uit uw blad overgenomen artikel, een een Als en knecht konden zich nog intijds wonen te //Bosch en de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 21 Oct. Bij de heden gehouden herstemming voor 4 gemachtigden in ’t Kies college der Ned. Herv. Gemeente alhier, werden de candidaten der rechtzinnigen ge- binnenkort verwacht wordt. Ommen. Bij de in het district Ommen gehouden stemming ter vervulling van de vacature- Kuyper zijn 7 040 geldige stemmen uitgebracht, over de verschillende candidaten verdeeld als volgt Mr. D. Fock (U.L.) 1406, A. B. Kleere- koper (S. D. A. P.) 306, baron Mackay (Chr. Hist.) 1888 en mr. H. van der Vegte (anti-rev.) 3440 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van der Vegte en Mackay. Bond voor Staatspensionneering Het hoofdbestuur van dezen Bond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het de vrees uitdrukt, dat uit het wetsontwerp op de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering een partijwet zal ge boren worden, waarom het verzoekt dit ont werp niet aan te nemen. Met tal van motieven tracht het bestuur de fouten, welke het onder zoek aankleven, aan te toonen. Bloedvergiftiging. De landbouwer W. v. M., te Kootwijker- broek, gem. Barneveld, die de vorige week door een haan over de hand gekrabd werd, is thans aan bloedvergiftiging overleden. Hij laat een vrouw met 9 nog jeugdige kinderen achter, terwijl een tiende kind kozen en wel de h.h. R. Brouwer, A. Brouwer, B. Hofstee en L. Metz, successievelijk met 357, 355, 359 en 353 stemmen. Op de candidaten der vrijzinnigen de h.h. Karstkarel, Ruardi (aftr.), R. Jongbloed en J. Bokma waren uitgebracht 344, 343, 333 en 346 stemmen. In ’t geheel kwamen uit de stembus 700 geldige stemmen. Witmarsum, 21 Oct. De heer L. Bartstra, beheerder van het hulp-telefoonkantoor alhier, herdenkt 27 Oct. a.s. den dag dat hij voor 25 jaar in deze functie werd aangesteld. Wonseradeel, 21 Oct. Eenige jaren geleden deden in deze omgeving de weilanden veel hooger koop- en huurprijs dan de bouwlanden. Dit is thans niet meer zoo. De bouwgronden behalen thans even hooge prijzen. Een gevolg daarvan is, dat sommigen hun greide weer omwerken tot bouw. Heerenveen, 21 Oct. Wij vernemen uit zekere bron, dat de heer C. Hamelink, directeur der Ned. Tramweg-Maatschappy, die dezer dagen van hier naar Utrecht ver huist, binnen korten tijd aftreden zal als directeur der Maatschappij, ten einde het nieuwe bestuur grooter vrijheid van handelen te geven. De heer Hamelink gaat en Duin” onder Zeist. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 22 Oct. Tengevolge te weinig overstag gaan, zonk hier hedenmorgen uur, in de Geeuw, ’t tjalkschip «Ora et Labora”, groot 37 ton, eigen aan schipper R. Groenhof van Oudemirdum. De schuit was geladen met cichorei-wortelen van een landbouwer uit genoemde plaats en welke bestemd zijn voor een fabriek te Rin- sumageest. Lading en schip, welk laatste nog fonkel nieuw is, zijn niet verzekerd. Naar men ons mededeelde, wordt morgen de inhoud van ’t gezonkene in een ander vaartuig overgeladen en de //Ora et Labora” gelicht. Schipper redden. Uit Lange Tijdschrift de 2e helft der vorige maand zich te Am sterdam enkele gevallen van nekkramp (acute poliomyelitis) hebben voorgedaan. In het geheel worden 7 gevallen vermeld. Van eenige epidemie kan niet gesproken worden. Een- samenhang tusschen de verschillende gevallen onderling werd niet gevonden trouwens de gevallen waren nogal door de stad verspreid. Eenige samenhang met de heerschende roodvonkepidemie kon evenmin worden aangetoond, In dezelfde mededeeling wordt vermeld, dat terzelfder tijd ook in andere plaatsen van Nederland gevallen van deze ziekte zijn voor gekomen. wijsheid, eener degelijke herstelling hoe langer hoe grooter worden. Dat de luchtschommel van onze kermis zal verdwijnen, zullen maar weinigen betreuren. Al jaren lang is gepeinsd om de werk verschaffing meer productief te maken. Een onderzoek zal opnieuw daarnaar worden in gesteld en B. en W. zullen hunne volle aandacht blijven schenken aan de verbetering van het Hengstepad. De regeling onzer straatverlichting werd antiek genoemd en behoort niet langer af hankelijk gesteld te worden van het maan licht, iets wat wij gaarne onderschrijven. De maan verschuilt zich vaak achter de wolken en verzuimt sdan haar plicht, de meeste straatlantaarns branden bij maanlicht niet, als gevolg waarvan Bolsward soms onver licht is en men kans heeft op ongelukken. Gelukkig is de mechanische ontsteking in ’t verschiet en is dus de redding, naar wij hopen, nabij. De St. Jansbrug blijft een steen des aan stoots en hare doorvaartswijdte is onvoldoende voor schepen, die in aanmerking komen om groote scheepsvaarwaters te bevaren, soms zitten daarin schepen vast en belemmeren de passage. De klacht van een tweetal raads leden daarover was gegrond, maar voorloopig zal daarvan wel niets komen en zal eerst de tand des tijds moeten meehelpen om hierin verbetering te brengen. Met andere woorden, zoolang de brug nog hecht en sterk is, kan er van verbreeding niets komen. Meerdere punten hebben onze bijzondere attentie niet getrokken. Onze verslaggever vond dat het Vrijdag avond in den raad nog al schappelijk gegaan was. De vergadering om 6 uur begonnen, eindigde ongeveer half twaalf. Toen moest hij nog het uitgebreide verslag uitwerken, waarmede hij tot ’s morgens vroeg bezig was. Om nu bijna twaalf uur aaneen te werken, is geen peulschilletje en meer dan vermoeiend. Daarom doen wij bij herhaling het verzoek om raadsvergaderingen te houden op den daarvoor geijkten dag, n.l. op Donderdag. Dan kunnen de meeste raadsleden zonder veel tijdverlies in hunne zaken, aan de ver gaderingen deelnemen en kunnen de ver schillende verslaggevers eerst eens flink uit rusten na een drukke raadsvergadering, al vorens het verslag te schrijven. De druppel holt een steen uit, we hopen dat in de toekomst dus speciaal Donderdag zal bestemd blijven voor de vergaderingen onzer vroede mannen. Ofschoon ditmaal het verslag vele kolommen druks besloeg, vonden wij den inhoud niet bijzonder belangrijk. Ons idee om bij den hoofdelijken omslag in ’t vervolg den aftrek voor levensonderhoud te bepalen op f 500, wordt beaamd door een drietal raadsleden, die hiertoe een voorstel indienden. Twee andere raadsleden willen speciaal de met vele kinderen gezegenden ontlasten en den aftrek voor elk kind verhoogen van f 25 op f 50. In dit voorstel ligt ook wel billijks, maar men dient het eene niet met het andere te verwarren. Vroeger was hier 5 pCt. van ’t inkomen bepaald als aftrek voor elk kind beneden 18 jaren. Later werd de aftrek gesteld op f 25 per kind. Die aftrek te verdubbelen, zal nog al belangrijke invloed hebben. Er is eenmaal uitgemaakt, dat een zeker bedrag, speciaal bestemd voor nood zakelijk levensonderhoud, onbelast behoort te blijven. Is men het er nu over eens, dat een minimum van f 500 in dezen tijd noodig is daarvoor, dan zou men, door alleen tot den tweeden maatregel te besluiten, onbillijk handelen tegenover al de kinderlooze be lastingbetalers welke hoogstens f 500 inkomen hebben. De hoofdvraag blijft hier, welke som is met het oog op den verhoogden levens standaard noodig voor ’t levensonderhoud. z/’t Groene Kruis” krijgt in 1913 f 50 meer, dat geld is goed besteed. Uit den aankoop van landerijen voor het Weeshuis, valt af te leiden, dat de finantieele overschotten van dat Gesticht van beteekenis zijn, ook al een gevolg van het gelukkig kleine aantal weezen en de steeds hooger wordende huren der landerijen. Volgens de bestaande wetten vallen der gelijke instellingen niet in de termen om bij te dragen in rijks- en gemeentebelastingen. We hopen nog eens den tijd te beleven, dat hierin wijziging gebracht wordt en van het zoogenaamd //kapitaal in de doode hand” belasting geheven kan worden. Duizenden bij duizenden zouden dan vloeien in de schatkist, zonder dat de instellingen er onder behoefden te lijden. Voorgesteld wordt, den opzichter der ge- meentereiniging 2 pCt. te laten toekomen van de verkochte faecaliën. Als zijne werk zaamheden zijn toegenomen is de verhooging gewettigd, echter blijft in dit geval de ge dachte altoos iets vreemd, dat deze ambtenaar belang heeft bij ’t geen in de stad gepro duceerd wordt. Daarom zou een bepaalde som voor verhooging o.i. wel zoo aardig zijn. Het plaatsen van lantaarns is een gelief koosd onderwerp voor den raad. Wanneer de regeling hiervan aan B. en W. en de Gas commissie werd opgedragen, zou dit veel eenvoudiger zijn. De commissie voor de gemeente-begrooting bepaalde zich in hoofdzaak tot het laten hooren van wenschen. Zij noemt den toe stand onzer straten, wallen en riolen treurig en acht een radicale verbetering zeer noodig. B. en W. zijn van tegenovergesteld gevoelen en vinden dien toestand over ’t algemeen best. Voor waar een groot contrast. De waarheid in dezen kan men vernemen van wielrijders, die algemeen klagen over onze oneffene straten. Wie trouwens met aan dacht onze straten beziet, zal van het nood zakelijke van eene afdoende verbetering over tuigd zijn. De zuinigheid bedriegt vaak de Te Winterswijk is in het ziekenhuis overleden de reiziger van den heer Reesink, te Zutphen, die verleden week op den Misterweg met zijn fiets was gevallen, waarbij hem zijn sigarenpijpje door het verhemelte en den neus was gedrongen. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen achter. Diefstal in een trein. Zondag is vermoedelijk uit een trein Amers foortLeiden via Amsterdam ontvreemd-een vierkante bruin lederen tasch, inhoudende acht fleschjes met zilveren stoppen, gemerkt R. v. B., met grafelijke kroon, een kistje met juweelen, inhoudende drie gouden das spelden, een met diamant, een met vier blauwe steenen en een bezet met diamanten, een losse parel, een paar bruine schoenen en eenige kleedingstukken, benevens een 20 Markstuk van Keizer Frederik. Onder den trein. Maandagavond te halfacht zijn voor het station Bentheim door den van Salzbergen binnenkomenden D-trein twee spoorweg arbeiders, die dwars over de rails een mand met visch wilden wegdragen, overreden. De een was on middellijk dood, den ander werd het geheele rechterbeen afgereden. Beiden waren gehuwd en vaders van talrijke gezinnen. Ben dreigbrief. In het begin der vorige week ontving de landbouwer D. R., aan den Zuiderweg te Beemster, een dreigbrief, waarin hem werd gelast, de som van f 1000 in een goed ge sloten doch niet al te groote bus of koker op een bepaalde plaats neer te leggen, waar voor den bedreigde tot uiterlijk Zondag tijd werd gegeven. Tevens werd deze gewaar schuwd, dit niet aan de politie mede te deelen, daar het anders slecht met hem zou afloopen. De heer R. deed dit echter wel politie hield een wakend oog. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer twee uur kwam de briefschrijver werkelijk opdagen. Het bleek een jongmensch te zijn, sedert eenigen tijd dienstbaar in de Beemster en afkomstig uit Middellie. Voor den burgemeester gebracht, bekende hij. Hondentrouw. Men schrijft uit Oude Pekela aan de Prov. Gron. Crt. Een buitengewoon geval van hondentrouw valt hier te vermelden. Ruim drie jaar ge leden vertrok de familie O. van hier naar Amerika en liet hun hond achter. Het trouwe dier is sedert dien tijd niet van de woning, thans door anderen betrokken, te verwijderen. Na afloop van z’n kleine zwerftochten komt het beest steeds weer voor het huis van zijn ouden baas, waar een medelijdende buurman het van het noodige voedsel voorziet. De //Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Automobiel of trein. Een van de deel nemers aan den grooten Sterrit naar San Sebastihn heeft een zorgvuldige berekening onderweg gemaakt van zijn transportkosten. Hij kwam uit Riga in Rusland, en wel uit de richting Petersburg en had dus ongeveer 3500 kilometer te rijden. Hij reed een anderen weg terug, dien hij evenwel op evenveel lengte schat, zoodat hij uit en thuis 7000 kilometer tufte. Zijn motor gebruikte onderweg 800 liter benzine en 60 liter smeeroliedeze berekent hij op een gemid delden prijs van een kwartje per liter voor de benzine en twee kwartjes voor den liter olie, te zamen dus een bedrag van f 230. Daarbij telt deze chauffeur f 400 voor banden- slijtage, terwijl hij de slijtage van motor en wagen niet berekent. Zoo komt hij op een gezamenlijke uitgave van f 630 voor zuivere transportkosten. Hij maakt nu een vergelijking met het geen dezelfde reis hem en zijn drie mede reizigers per trein van Riga naar San Se bastian zou hebben gekosten zooals men begrijpen zal komen deze treinkosten voor vier personen op een aanzienlijk veel hooger bedrag, ongeveer het dubbele. Nu gaat het zeker niet aan, het reizen per auto voor te stellen als een goedkooper transportmiddel dan per spoortrein. Doch, zoo in cijfers naast elkaar gesteld, is het toch wel eigenaardig de vergelijking eens te maken. Nekkramp in de hoofdstad. een mededeeling van dr. Corn. De en dr. J. C. Schippers in het Ned. v. Geneeskunde blijkt, dat sinds Dagblad een Naar aanleiding hiervan vraag ik plaatsje in uwe kolommen, teneinde waarschuwende stem te doen hooren. vakman over de bloembollencultuur kunnende oordeelen en als Fries over de omstandigheden in Friesland, kan ik niet anders dan den ondernemers van de nieuwe cultuur toe roepen tVeest voorzichtig, gooit van uw goede geld niet meer weg, maakt U geen illusiën, dat ge ooit goede resultaten- van uw werk zult zien! Een feit is immers, dat hier in Holland overproductie heerscht. Zeker, men heeft goede soorten genomen, maar van deze is hier ook al meer dan voldoende voorraad, er blijven jaarlijks duizenden van over. Evenmin als te Bergum, vroeger in Gaasterland en op meer plaatsen, zal de cultuur loonend zijn. Niet alleen, omdat men niet woont in het centrum van den handel, wat anders een niet gering te achten nadeelige conditie is, maar omdat de grond op den duur niet ge schikt is. De eerste jaren groeien de bollen vrijgoed, ze bloeien evenmooi als in Holland duizenden trekken naar dat Haarlem in Friesland”. Helaas, na een paar jaren gaat de cultuur achteruit en de bollen moeten voor een appel en een ei opgeruimd. Zoo is het gegaan in het koolland in N.-Holland, - in de omstreken van Kampen, in het Westland, in Zeeland op verschillende plaatsen en zoo zal ’t ook in Friesland gaan. z/’t Was daar gezellig op het land, vreugde schoten weerklonken, de driekleur waaide uit”, zoo zegt uw verslaggever. Laat men maar oppassen, anders kon de vlag nog wel eens „half stok” moeten uitwaaien. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dn., 8. P. ten GATE. Lisse bij Haarlem, 21 October 1912. Bolswardsche Courant I Ij J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1