I 'I 11 I a I 1 [fl 1 II I I I I 1 I 1 i II HAEMOFERRIN (STAAL-HAEM ATOGEN) I Stadsnieuws. Onderwijzeres. Reclame. Advertentiën. Financiëel overzicht. II Aanbesteding. Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentiën. PREDIKBEURTEN. J eitje dividenden coupons. I h S HAEMOFERRIN. (Een nieuw staalpraeparaat.) I I fl I I Dr. H. NANNING’S Pharm.-Chem. Fabr., den kaag. I Betaalbaarstelling van Op sociaal gebied valt er in het naburige Duitschland iets merkwaardigs voor. Daar zal men voor een der meest „betruste” al- gemeene verbruiksartikelen, n.l. petroleum, een rijks-monopolie invoeren. Il II 8 Volgens de Frankfurter Zeitung is deze belangrijke Regeeringsstap een gevolg druk, uitgeoefend door Duitsche consumen ten en Duitsche Petroleum-Maatschappijen, waarschijnlijk ook door de wederverkoopers. Vroeger bestond in Duitschland evenals in ons land, een groote onaf hankelijke klein handel in petroleum. Door de taktiek van de Amerikaansche Petroleum trust, om te verkoopen direct aan den consument melde bekende tankwagens en verkoop in blikken, is de tusschenman geheel verdrongen. Deze Amerikaansche Petroleumtrust voorziet voor ongeveer driekwart in de Duitsche consump tieeen zeer belangrijk deel dus en de petroleumverbruikers hebben het wenschelijk geacht tegen deze overheersching der markt, den steun in te roepen der Regeering. De Regeering zal nu hare medewerking verleenen bij het stichten eener naamlooze vennootschap, waarvoor 60 a 80 millioen mark waarschijnlijk noodig is; na uitkeering van 6 pCt. aan het Rijk 80 pCt i vennootschap koopt Benoemd. Bij Kon. besluit van 14 October 1912 No. 43 is benoemd tot notaris in het ar rondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Leek, onze vroegere stadgenoot de heer J. Vellinga, candidaat-notaris te Groningen. stuk De jongedame glimlachte zacht, maar met nadruk Het is „Het Gebed der Jonkvrouw”! Tegelijkertijd reikte zij hem het programma toe en wees met den wijsvinger op nummer 6. De aarzelende aanbidder nam het programma aan, las en zweeg. Nummer 6 was Mendels sohn’s Hochzeitsmarsch. Den volgenden dag pakte hij al zijn moed samen en verhoorde het „Gebed der Jonkvrouw” Meisjes in cafes. De burgemeester der gemeente Westerbark (Dr.) heeft aan de caféhouders verboden meisjes beneden 21 jaar in hun inrichtingen toe te laten. Poging tot diefstal. Te Leeuwarden is na verhoor in het huis van Bewaring opgesloten een jeudig Fransch- man, die op de paardenmarkt te Franeker aan een koopman een portefeuille met f700 trachtte afhandig te maken. Hij had de portefeuille reeds te pakken, toen de eigenaar het bemerkte en ze hem weer ontrukte. Hollandscli vlieger naar Servië. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche aviateur André Bogaerts aan de Servische regeering telegraphisch zijne diensten aan geboden als oorlogs-aviateur. De Turksche consul, wien hij eerst zijn diensten had aangeboden, had dit afgewezen, wijl hij vreesde voor schending van neutra liteit. (Alg. HU.) Geboren: LOLKE, Zoon van J. NIJDAM. F. M. L. NIJDAM-Ekkma. Bolsward, 22 October 1912. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 30 October 1912, ’s middags 12 uur, ten raadhuize pu bliek aanbesteden het dempen van het haventje der Looijersgracht met annexe werken. Bestek ligt ter lezing ter Secretarie waar de gezegelde inschrijvingsbiljetten vroegtijdig ingeleverd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Zooals algemeen bekend is, zijn het de staalpraeparaten (eiwitstaal enz.) welke van oudsher bij voorkeur tegen algemeene zwak te als gevolg van bloedarmoede worden toe gepast. Daarnaast echter wisten de uit ossenbloed bereide haemoglobine-praeparaten (haemato- geen enz.) zich eveneens een plaats te ver overen en het was opmerkelijk, dat deze laatste dikwijls goede resultaten gaven, waar staalpraeparaten faalden. Het lag derhalve voor de hand te trach ten eene combinatie der staal- en haemoglo- bine praeparaten te maken door de eiwit stoffen, welke zich in zoo rijke mate in bloed bevinden, aan staal chemisch te verbinden. De vele pogingen, hiertoe in het werk gesteld, werden ten slotte met succes be kroond en het is gelukt een staal-haemato- geen praeparaat te bereiden, dat na eerst gedurende geruimen tijd in kleineren kring beproefd te zijn, door verschillende artsen bier te lande zeer gunstig is beoordeeld ge worden als een bij uitstek bloedvormend ver sterkingsmiddel in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht en alle daaruit voortkomende zwak- tetoestanden Dit praeparaat, dat door Dr. H. Nanning’s Pharmaceutisch Chemische Fabriek te ’s Gra- venhage bereid wordt en onder den wettig gedeponeerden naam „Haemoferrin” in den aandeelhouders, ontvangt van de overwinst. Deze van de groote Petroleum- Maatschappijen de petroleum en zal die via den kleinhandel voor de consumenten be schikbaar stellen. De kleinhandel komt dus weer op de vroegere plaats terug, met dit verschil dat zij nu afhankelijk wordt. Deze invoering van Rijks petroleum-mono- polie in Duitschland, wordt van het grootste belang geacht voor de „Koninklijke”, want zij is betrokken bij vele onafhankelijke petroleum Maatschappijen, die voor den verkoop als het ware zijn aangewezen, hetgeen een grooten steun voor haar is, in den strijd tegen de Standard Oil (d.i. de Ame rikaansche Petroleumtrust). Niettemin zijn aandeelen Koninklijke Petroleum de laatste dagen flauw, doch dit zal geheel te wijten zijn aan den Balkan oorlog. Deze oorlog brengt de geheele beurs van streek, al is de opvatting w$t kalmer dan in de eerste dagen van de opwinding. Toch wordt de internationale toestand nog niet geheel zonder zorg aangezien. De Fransche Bank verhoogde haar disconto in de afge- loopen week met een half procent, terwijl de Bank van Engeland het tarief met een vol procent verhoogde. Thans circuleert het gerucht op de Parijsche Beurs, dat de cen trale instelling opnieuw tot verhooging zal overgaan. Gisteren toch was de effectenbeurs te Parijs zeer flauw, wegens de overwinningen der Bulgaren. Indien Turkije mocht verliezen, is West-Europa beangst dat Rusland vrije doorvaart door de „Dardanellen” zal trachten te verkrijgen, hetgeen tot Europeesche ver wikkelingen zou kunnen leiden. Amerikanen waren de laatste dagen flauw, naar de oorzaak hiervan tast men in vol slagen duisternis. De toestand in de Unie wordt onafgebroken gunstig beoordeeld, vooral in de staalindustrie moet tegen zeer loonende prijzen groote drukte heerschen. Wel zijn de gepubliceerde netto-ontvangsten hiermede nog niet in volkomen overeenstemming, doch dient men te bedenken, dat veel tegen vroegere lagere contractprijzen moest worden afgeleverd. Rubbers en tabakken hebben zich na den belangrijken val van verleden week kunnen herstellen; voor tabakken werd als motief de publicatie van de totale verkoopprijzen opge geven, alsof die nog niet voldoende bekend waren. Geld op prolongatie 33/8. Maandagmorgen werd te Urk door de Minister Havelaar een open motorbootje de „Lathyrus”, binnengebracht. Het vaartuigje was Zondagmiddag te ongeveer 2 uur van Harderwijk vertrokken met bestemming naar Rotterdam via Amsterdam. Onderweg raakte de machine defect en werd het scheepje door wind en golven in N.O. richting gevoerd. Dat de beide inzittenden een angstigen nacht hebben doorgemaakt, valt licht te begrijpen. Gelukkig wisten zij de aandacht te trekken van de bemanning der stoomboot door met een vlag te zwaaien. Doornat en het bootje halfvol water werden ze opgepikt en naar Urk gebracht. Des middags zijn de beide heeren naar Kampen vertrokken, terwijl hun scheepje aan boord van de Havelaar werd gezet en mee genomen. Hen teleurstelling. Een boertje uit Didam werd kort geleden wegens een overtreding veroordeeld tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. Hij dacht er niet aan deze boete te betalen, want hij kon immers in dezen slappen tijd dat geld Harlingen. BOLSWARD, van 20 tot en met 23 Octo ber 1912. Geboren: Lolke, z. v. Jan Nijdam en Froukje Maria Louisa Eekma. Afke, d. v. Johannes Boender en Antje Brouwer. Overleden: Jetske de Haan, 79 jr., weduwe van Barend van Dalen. WONSERADEEL, van 19 tot en met 22 October 1912. Gehuwd: Paulus EIgersma en Nauta, beiden te Schraard. Geboren: Jarig, z. v. Jarig Rekker (overleden) en Ike Brouwer te Wit marsu m. Johannes, z. v. Thomas Dijkstra en Janke Kuipers te Allingawier. Overleden: Ulbe Bergsma, 85 jr., echtgenoot van Dieuwke Bangma te Makkum. Jacobus de Bruin, 6 jr., te Makkum. Bankje Feenstra, 50 jr., ongehuwd te Pingjum. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward roepen op sollicitanten naar de betrekking van ONDERWIJZERES aan school No. 2 (hoofd de heer H. Groenier Wz.) om de stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 7 November 1912. Akte voor de nuttige handwerken is vereischte. Aanvangs-jaarwedde f 600. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Geslaagd. Onzestadgenooten de dames J. Westerbaan, J. Groenveld en M. G. A. Mulder, leerlingen der Rijksnormaalschool te Sneek, slaagden te Groningen voor de akte vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. Kalvermarkt. De groote najaarskalvermarkt op heden ken merkte zich niet door overgrooten aanvoer, doch dat was ook wel te voorzien. Reeds verscheidene weken waren er op weekmarkts- dag heele partijen aangevoerd, soms zelfs 200 stuks en meer. Vandaag bedroeg de aanvoer toch nog minstens 625 stuks. De handel was levendig. Voor den aan fok, vooral voor ’t buitenland werden hooge prijzen besteed. De besten werden dan ook voor ongeveer f 175 verkocht, enkele wel licht nog hooger. Voor de goede middensoort kon van f 80 tot f 100 besomd worden, de kleinsten konden het tot de helft hiervan ongeveer brengen. Zondag 27 October. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Ds. O. NOREL van Wons. (Doop.) Donderdag 31 October. ’s Avonds 7 uur: Ds. 8. K. BAKKER van Zwolle. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. HULSHOFF van Makkum. (Avondmaal.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 9i/2 uur Ds. DE HOOG van zelf wel verdienen. Daarom vertrok hij dezen morgen reeds om 4 uur te voet uit Didam en begaf zich, na van de zijnen afscheid genomen te hebben, naar Arnhem, waar hij zich tegen 9 uur aan het Paleis van Justitie vervoegde om die vijf daagjes nu maar op te knappen. Tot zijn groote teleurstelling beduidde men hem daar echter, dat hij wat al te haastig was, dat men hem nu nog niet kon hebben en dat ze hem wel zouden oproepeu, om aan de veroordeeling, die zelfs nog niet eens in kracht van gewijsde was, te voldoen. Hij vertrok daarom maar weer naar Didam, waar hij na den middag terug kwam met een „ze willen me niet eens hebben”. De diefstal van kunstvoorwerpen te Utrecht. In verband met den belangrijken diefstal in het huis van de Duitsche Orde Balye van Utrecht vernam het U. D., dat de huisbewaarder van dit pand, die Zondag door de politie in voorloopige hechtenis werd gesteld nadat hem het eerste verhoor was afgenomen, gisterochtend voor den commissaris heeft bekend den diefstal zélf gepleegd te hebben. Twee rechercheurs mochten er Maandag middag reeds in slagen een groot deel van da gestolen voorwerpen op te sporen en in beslag te nemen ook op eenige der vermiste schilderijen wist de recherche de hand te leggen. Al deze waarden werden door de benadeelde dame als haar eigendom herkend. Toen men den verdachte de opgespoorde voorwerpen toonde, kwam hij tot bekentenis. Krankzinnige dieren. De meeste menschen gaan uit van de onderstelling, dat krankzinnigheid alleen maar kan voorkomen bij menschelijke wezens. Maar dit is niet het geval. Vee, dat uit de stilte van het land plotseling in de drukte van een groote stad wordt overgebracht, zal soms onder den invloed van deze plotselinge verandering in een toestand van opgewonden heid en woede geraken, die bijna grenst aan krankzinnigheid. Er zijn gevallen, dat paarden gek worden te midden der woeste tooneelen op het slag veld. Te Balaklava viel een paard zijn berijder aan, greep hem in zijn bek, wierp hem op den grond, en toen bij hem neer knielend, viel het hem verwoed aan. Vóór het dier tot kalmte gebracht kon worden, had ’t v.an een anderen soldaat een vinger afgebeten. Een ander verhaal wordt verteld van een mak paard, dat in een warmen zomer plotseling krankzinnig werd. Het vernielde de varkens hokken, wierp de beesten in de lucht, en trapte ze, toen ze weer neervielen. Daarna doodde het bijna zijn eigen meester, nadat het den hoefsmid, dien men te hulp had geroepen, voor zijn leven verminkt had. Zulk een vlaag van krankzinnigheid is zeer dikwijls te wijten aan de verkeerde vorming van de kopbeenderen. Een beroemd geleerde zegt, dat bonden, katten en apen vlagen van krankzinnigheid hebben, die heel veel over eenkomst hebben met die, bij de menschen waargenomen. (Onze paarden.) Het gebed der Jonkvrouw. Een zeer bedeesde, niet meer zeer jeugdige vrijgezel, die vele maanden achtereen een jonge dame het hof had gemaakt en toch nooit den moed had gevonden, om den be slissenden stap te doen en haar ten huwelijk te vragen, geleidde op een avond de koningin van zijn hart, die zeer muzikaal was, naar een concert. Het orkest begon, toen zij binnen traden, juist aan nummer 6 van het pro gramma. Het stuk beviel den vrijgezel buitengewoon goed hij bukte zich naar zijn dame en vroeg haar fluisterend Wat is dat prachtig Hoe heet dit U kent het toch zeker en antwoordde handel wordt gebracht, overtreft de tot dus- van ver gebruikelijke bloed- en staalpraeparaten verre in werkzaamheid en biedt bovendien het voordeel, dat het noch in uiterlijk, noch in smaak of reuk ook maar eenigszins aan bloed herinnert en dientengevolge zelfs door kinderen gaarne en zonder tegenzin genomen wordt. Het is aangenaam van smaak, wekt in hooge mate den eetlust op en werkt niet stoppend op de spijsvertering. Daar het geenerlei schadelijke bestanddeelen bevat, kan bet zonder bezwaar langeren tijd achter elkaar gebruikt worden. Ten slotte zij nog vermeld dat de prijs per 1/2 Literflesch voldoende voor ongeveer 20 dagen ƒ2.bedraagt, zoodat het ge bruik van Haemoferrin zich belangrijk voor- deeliger stelt dan dat van andere praeparaten. Amsterdam Deli Comp. div. 36 der cert, betaalb. met f 29.70. American Telephone Telegraph Co. div. 17 der cert. a 1000 met f 49.06. Kansas City Fort Scott Memphis 8. M. div. 44 der cert, van 10 aand. m. f 24.40. Kansas City Southern Pref. aand. coupon no. 24 der cert, van 10 aand. met f 24.48. „Groene Kruis”. Het ijverige bestuur van onze Afdeeling „Het Groene Kruis” is steeds in de weer om de zieken bij te staan en te helpen, doch vooral ook op het gebied der tuberculose bestrijding breiden zich de werkzaamheden meer en meer uit. Aan een tweede groote lighal komt dringend behoefte en ook worden de ziekenbezoeken voor de wijkverpleegster te druk. Zij moet er noodig eene hulp bij hebben om op den duur alles goed na te komen. Daar de uitgaven steeds stijgende zijn en de inkomsten overtreffen, moet naar meerdere inkomsten worden omgezien. Het bestuur heeft nu het plan opgevat een weldadigheids- bazar te houden. Eenige dames en heeren werden reeds uitgenoodigd zich met de voor bereiding en regeling te willen belasten. Met het oog op het goede doel zal aan dit plan wel algemeene medewerking worden verleend. Wij hopen onze lezers weldra nader hierover te kunnen inlichten. Studiefonds. Het weekblad voor de Vrijzinnig Hervorm den meldt, dat het centrale comité een studiekas voor de opleiding van vrijzinnige hervormde predikanten heeft gesticht. Er is overleg gepleegd met de commissie voor het Studiefonds van den Protestantenbond, bet Seyffardtfonds, dat eenzelfde doel heeft, maar niet uitsluitend voor hervormden. In het vastgelegde reglement is vastgehouden aan het oorspronkelijke denkbeeld, om geen fonds te vormen, doch een kas, zoodat niet zal worden gekapitaliseerd. Voor het eerst in September 1913 kunnen toelagen verleend worden. Verder is besloten, dat gesteund kunnen worden zoowel theologische studenten als personen, boven de 16 jaar, die zich voor de academische studie voorbereiden, hetzij aan een gymnasium, hetzij door zich te be kwamen voor het staatsexamen. Het volledige beheer van de kas is opgedragen aan een commissie van drie personen. Tot leden daar van zijn benoemd de heeren D. Eilerts de Haan, pred. te Heilo; H. Eisma, te Bolsward, en J. N. Pattist, pred. te IJzendijke. Benoeming. Heden Woensdagmiddag ontving de heer Dr. II. J. Slijper alhier, de benoeming tot leeraar aan de Koloniale Landbouwschool te Deventer. Deze nieuwe betrekking voor onzen geachten stadgenoot gaat in op 1 November a.s. Hoewel wij den benoemde gaarne een betere positie gunnen, zullen velen hem toch on gaarne zien heengaan. In de verschillende vereenigingen waarin bij zitting had, werden zijne adviezen en aangenamen omgang steeds zeer gewaardeerd. I I I een aangenaam smakend bij uitstek bloed- Q ga vormend versterkingsmiddel in ge- I vallen van bloedarmoede, bleekzucht •-.■ en alle daaruit voortkomende z wakte- /■toestanden. g iJll Prijs per Literflesch, voldoende voor I ongeveer 20 dagen, 2.—. Bereid door

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2