Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. Zondag 27 October. Cacao I Verschijnt Donderdags en Zondags. 1912- 51ste Jaargang. No. 87. Vrijzinnige samenwerking in 1913. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke gegeven (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.} I! Heden is onderstaand stuk door de hoofd besturen van de drie vrijzinnige partijen aan de aangesloten Kiesvereenigingen verzonden. 's-Gravenhagb, 24 October 1912. Namens de commissie uit de drie Hoofdbesturen: WO. A. KOSTER, Secretaris. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Cent. van dit verslag, kleine plaatsruimte in N 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten’s Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noedig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al De geestelijke vrijheid van het Neder- landsche volk wordt aangerand. Begunstiging van bepaalde kerkelijke richtingen leidt tot onoprechtheid en veinzerij. dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (P/a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maaktmen dus wel 200 koppen smadelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. De hoofdbesturen van de drie vrijzinnige partijen zijn met elkander in overleg getreden, om te overwegen, wat in deze ernstige om standigheden de taak is der vrijzinnigen. Zij oordeelden dat het noodzakelijk is met behoud van eigen zelfstandigheid de handen ineen te slaan, ten einde gezamenlijk de ge varen te kunnen afwenden, die het land be dreigen. Die noodzakelijkheid klemt te meer, daar de vrijzinnigen strijd te voeren hebben niet alleen tegen de rechterzijde, maar even zeer tegen de sociaal-democratie, die, zich Het rechtmatig streven der vrouw naar meer zelfstandigheid wordt belemmerd. Zelfs wil men door een algemeen wettelijk voor schrift de vrouw-ambtenares, die in het huwelijk treedt, straffen met ontzetting uit hare betrekking in rijksdienst of bij het onderwijs. van sociale instellingen naar ontwikkeling van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bij den opbouw wordt niet gestreefd eigen werkzaamheid van arbeiders en werk gevers, naar aansluiting bij het goede dat uit de vrije maatschappij is opgekomen. Heil wordt gezocht in overdreven vermeerdering van ambtenaren en ambtenaarsinvloed, in niet-nationale, uiterst kostbare organisaties, die evenmin passen in ons staatsrecht als in de ontwikkeling onzer maatschappij. Aldus wordt tegenzin gewekt tegen alle pogingen om door doeltreffende maatregelen van wet geving en bestuur de maatschappelijk zwakken te sterken. In breede kringen wekt de gang van zaken op staatkundig gebied steeds ernstiger be- I zorgdheid. Het Ministerie-Heemskerk, dat bij zijn optreden het voornemen te kennen gaf, in gematigden en verzoenenden zin te willen regeeren, zet thans de tradities van het Ministerie-Kuyper voort, en keert zich al scherper tegen de vrijzinnige beginselen, welke sedert 1848 ons staatsleven beheerschen. In de hoogst gewichtige beteekenis van de aanstaande verkiezingen vinden wij aan leiding dit woord tot U te richten. Onder den invloed van met den dag feller optredende elementen uit de Roomsche en Calvinistische staatspartijen wordt eene reactie ingeleid tegen de beginselen van vrijheid en recht, die aan onze staatsinstellingen ten grondslag liggen en Nederland ten zegen zijn geworden. Geloofsverschillen worden aan gescherpt en doorgetrokken op elk gebied van het maatschappelijk leven; het gevoel van nationale saamhoorigheid gaat te loor. Door opgedrongen kerstening dreigt het Moederland de inlandsche bevolking onzer Koloniën van zich te vervreemden. Het drijven om gouvernementsscholen te doen plaats maken voor scholen der Christelijke secten brengt den schoolstrijd ook naar Indië over. Ons koloniaal bezit wordt aan gevaar blootgesteld ten gevolge van eene politiek, die lijnrecht ingaat tegen jaren lang beproefde beginselen van koloniaal beleid. De handelsvrijheid, waaronder landbouw en nijverheid, scheepvaart en handel bloeien als nooit te voren, wordt aan de averechtsche sociale plannen der Regeering ten offer ge bracht; een stelsel van bescherming is voor gedragen, dat reeds af keurenswaardig uit een oogpunt van belastingpolitiek, buitendien onze welvaart bedreigt en tot politiek bederf zal voeren. Tot verbetering van het algemeen volks onderwijs, onmisbaar voor zedelijke en stof felijke verheffing, wordt niets gedaande meest dringende maatregelen tot verhooging van het peil, zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs, blijven achter wege. Er is slechts belangstelling voor de eenzijdige bevoordeeling van de bijzondere school ten koste van de openbare. Aan de Redactie der Bolswardsche Courant”, Bolsward. Geachte Redactie! hij dan niet dat men daar vindt meerdere tulpenkweekers van naam? “^Minstens hetzelfde kunnen wij ook zeggen van 't Koolland in Noord-Holland en toch is men daar nog steeds bezig uit te breiden, niettegenstaande de tulpencultuur daar reeds op groote schaal plaats vindt. Het spijt ons dat de schrijver ons noopt zijn beweringen te niet te doen, doch tot nu toe, is een begin met de tulpencultuur steeds gevolgd door groote uitbreiding. Wij meenden dat de heer ten Gate zooals hij zegt, een Fries ook de heeren Friezen beter zou hebben kunnen beoor- deelen. Ze zijn niet gegaan over ijs van één nacht. Grondig is alles onderzocht en bij sommigen berusten schriftelijke mededeelingen, geschreven door ervaren (let welervaren) vaklieden, menschen die èn met kweekerij èn met den handel tot in de puntjes op de hoogte zijn, dat voor een tulpencultuur van die soorten, als waarvan men zich in Friesland heeft voorzien, wel een toekomst bestaat. Trouwens in gemoede mh. ten Gate, waar zou het met ons vak heengaan, als die soorten binnen een paar jaar niet meer loonend zouden zijn Toegegeven moet worden dat van sommige soorten thans overvloed heerscht, doch die hebben wij niet aanbevolen, en heeft men ook niet gekocht, doch te verwachten is het, dat die soorten over 4 of 5 jaren weer loonende prijzen zullen opbrengen. Die soorten die thans in Friesland verbouwd worden, zullen echter dan nog boven de nu goedkoope verheven blijven. Wij aarzelen niet als onze meening te kennen te geven dat men voor die waar schuwende stem de ooren kan sluiten. De schrijver geeft echter een raad dien ook wij alle pasbeginners aanbevolen hebben „Weest voorzichtig 1” Zooals in alle vakken, zoo is het ook in het onzeKnoeierij blijft niet uit 1 Wij zijn er van overtuigd nimmer beschaamd te zullen zijn de tulpencultuur in Friesland te hebben helpen bevorderen. Wij zullen de Friesche kweekers steeds met raad en daad terzijde staan en onze beste krachten aanwenden, zooveel het in ons vermogen is om steeds de hoog aan den stok wapperende driekleur met genoegen te kunnen gedenken. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de genoten gastvrijheid. Hoogachtend, ALKEMADE Co. Noordwijk. 25 October 1912. Il Door een vriendenhand gewerd ons Uw nummer van 24 October en vinden wij daarin een artikel van den heer S. P. ten Cate van Lisse. Naar aanleiding daarvan vragen wij Uwe gastvrijheid voor onderstaand, die U ons niet zult weigeren en waarvoor wij bij voor baat onzen dank betuigen. De heer ten Gate wil een waarschuwende stem doen hooren De manier waarop hij dit doet, omtrent die punten, waartoe wij, als leveranciers der bollen, in directe be trekking staan, doet ons genoegen. 1. Hij erkent volmondig „Zeker men heeft goede soorten genomen” 2. „De eerste jaren groeien de bollen vrij goed”. Deze twee punten zijn voor de pasbeginners van ’t allergrootst gewicht, en voor het wel slagen der onderneming noodzakelijk. Voor het overige is de schrijver wat al te pessimistisch gestemd. Wij zijn er van overtuigd, als hij eens in overweging genomen had, hoe Lisse, zijn woonplaats, in de laatste 25 jaren is vooruitgegaan; hoe thans door groote firma’s, waarvan ook te Lisse, groote boerderijen worden aangekocht, overal tot zelfs nabij den Helder ter uitbreiding hunner cultures, hij had zeker een ander standpunt ingenomen, want met grond mag toch worden verondersteld dat zij dit doen in de over tuiging dat de bloembollencultuur loonend zal blijven. In deze laatste 25 jaren is het ook niet altijd zonneschijn geweest 1 en toch heerscht nergens meer welvaren als in de Bollenstreek. Dat de Friesche kweekers niet in het centrum van den handel wonen, isdoorhenzelve voorzien en het bezwaar daarvan is door hen ondervangen. De grond is door iemand ver grijsd in het vak, onderzocht en zeer geschikt bevonden en tevens geeft de heer ten Gate toe dat de bollen de eerste jaren vrij goed zulleu groeien. Waar de schrijver spreekt „na een paar jaar gaat de cultuur achteruit, enz.” gaat hij te ver, want hiervoor kan hij niet het minste bewijs aanvoerenen waar hij zegt „Zoo is het gegaan in Zeeland”, willen wij hem mededeelen dat de ons bekende kweekers daar met groot succes werkzaam zijn. Het frappeert ons bijzonder, dat de heer ten Gate ook noemt het Westland. Weet dan de schrijver niet dat het Westland een der grootste leveranciers is van tulpen? Weet hij dan niet dat opkoopers uit ons district daar dagen en dagen doorbrengen in den handelstijd? Weet Ben WelEdelen Heer Redacteur van de Bolswardsche Courant te Bolsward. IFelEdele Heer! Hedenmorgen gaf het Orgaan voor Bloem- bollen-cultuur een verslag, overgeuomen van de Bolswardsche Courant, omtrent de planting der eerste bloembollen in de omgeving van Bolsward. Het is naar aanleiding dat ik UEd. om een Uw blad verzoek. In bedoeld verslag lees ik „De bloem- bollen-cultuur in Friesland is intusschen aangevangen. De planting der eerste bollen ging met feestelijkheden gepaard”. In October 1911 zijn er echter in de gemeente Wijnjeterp op het land van Mej. Wed. Blauw, 1/10 Hectare met verschillende soorten bloembollen beplant. Deze bollen zijn geleverd door en onder toezicht geplant van den heer P. Nuyens te Limmen. Waar Uw verslag dus spreekt van „de cultuur in Friesland is intusschen aangevan gen en de planting der eerste bollen enz.”, meen ik bovenstaande even te moeten melden. U, Mijnheer de Redacteur bij voorbaat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend UEd. dw. Dnr., D. D. SWART, Bloembollenkweeker te Limmen. De bedrijfsvrijheid wordt door eene bureau cratische wetgeving meer dan noodig aan banden gelegd, de regeling van het bedrijf in handen gegeven van den Minister met zijn staf. Het gevaar aan den bestaanden politieken toestand verbonden, is te grooter, wijl de door de machtsbegeerte bijeengehouden, schoon innerlijk verdeelde coalitie in de Tweede Kamer aan allen, die zich tegen haar beleid verzetten, op tyrannieke wijze haren wil op legt. Zelfs schroomde zij niet, het Reglement van Orde der Kamer, tot dusver waarborg van de rechten der minderheden, aan hare stembuspolitiek dienstbaar te maken. Bolswardsche Courant RONA i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1