SUNLIGHT Alleen verkrijgbaar bij M. B. EERDMANS, w w ij- ;A‘'. i t« fT» 4 ets. SIGAAR. WestlandscheHypotheeköank, ’s-GRAVENHAGEAMSTERDAM: JAVA RIJST. EEN IEDER roemt de kwaliteit van Gebr. Kingma te Bolsward. De ECHTE Advertentiën. Burgerlijke Stand. Stadsnieuws. Marktbericht. Officiëele Advertentiën. Aanbesteding. PJ.de Boer De beste voeding. PREDIKBEURTEN. Onderwijzeres. Stremming passage. Bolsward, De Directie bericht, dat de Coupi met 26 Makkum. Harlingen. U den klassen- hersenschimmig de hedendaagsche WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN N wat goed en zuiver is Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra k Sunlight slechts eens 7 geprobeerd is. o. vrijhandelspolitiek den Staat, niet mogen worden voor verhooging van directe Verandering in onze moet worden afgewezen. Auto-ongeluk. ’s-Hertogenbosch, 25 October, nacht is tusschen Breda het uitwijken voor een auto in volle vaart tegen De heer W. de Roon Jr. _|ii |lï|— Sneekerstraat, BOLSWARD. stellende op het standpunt van strijd, tot bereiking van een einddoel, de grondslagen van maatschappij ondermijnt. Algemeen kiesrecht voor mannen worden ingevoerd, zonder dat aan vorming i het nemen van Een half uur later werden een Evenredige vertegenwoordiging moet wor den ingevoerd. Leeuwarden, 25 October 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 55,af 55,50. Aanvoer 8/3, 29/6 en /12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 4166 Run deren, 1937 Schapen, 1812 Varkens, 22 Bok ken en geiten, 29 Paarden en 0 Veulens. Totaal 7966 stuks. De gelegenheid moet worden geopend, aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, zonder dat daarbij eischen van maatschappelijken welstand mogen worden gesteld. De belet selen tegen verkiesbaarheid der vrouw moeten worden weggenomen. Onverzwakt moet ook als waarborg voor de deugdelijkheid van het geheele volks onderwijs de openbare school worden gehandhaafd, waar ieders godsdienstige ge voelens worden geëerbiedigd. Herziening van het schoolwezen en verbetering van de op leiding en de positie der onderwijzers, ten einde het volksonderwijs op hooger peil te brengen, is dringende eisch. De Directie bericht, dat de Coupons der Pandbrieven, vervallende 1 November 1912, van dien datum af betaalbaar zijn aan boven genoemde kantoren, en bij de Heeren De Directie: J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. VAN ERPERS ROYAARDS. De verhouding tusschen Kroon en Volk, zooals die in onze Grondwet is geregeld, moet worden bestendigd. Al te slim. Tegen mej. de D. te Haarlem is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van gas ten nadeele van de gemeente. Zij had den meter uitgeschakeld en een slangetje als verbinding gemaakt tusschen aanvoerbuis en brander. Noodzakelijk is eene algemeene voorziening op het gebied van de geneeskundige en geldelijke hulp bij ziekte en invaliditeit van on- en minvermogenden. Hiervoor zal eene wettelijke regeling van de ziekenfondsen en ziekenkassen en van den daarbij van staats wege te verleenen steun het uitgangspunt moeten zijn. Tot het verkrijgen van de voor sociale hervormingen benoodigde middelen zal, vopr- zoover die niet gevonden worden uit bij dragen van belanghebbenden en uit bestaande inkomsten van teruggedeinsd heffingen. de ruime concertzaal, want De samenwerking van de drie vrijzinnige partijen zal berusten op den navolgenden grondslag moet .Ddie her-_ als voorwaarde, wordt verbonden van maatregelen tot verzwakking den volksinvloed, dien men door het algemeen kiesrecht tot volle ontwikkeling wil brengen. Geslaagd. Önze vroegere stadgenoot de heer* J. Bartstra is te Leiden geslaagd voor het doc- toraal-examen in de Nederlhndsche letter kunde. Auto verbrand. Gistermorgen is de auto H 3733, van den heer J. Zaalberg uit Leiden, even buiten Noordwijk verbrand. De chauffeur kon zich nog bijtijds redden, ofschoon de mouw van zijn rijjas reeds geschroeid was. De auto was verzekerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen Woensdag 30 October 1912, ’s middags 12 uur, ten raadhuize pu bliek aan besteden het dempen van het haventje der Looijersgracht met annexe werken. Bestek ligt ter lezing ter Secretarie waar de gezegelde inschrijvingsbiljetten vroegtijdig ingeleverd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. BOLSWARD, van 24 tot en Oct. 1912. Geboren: Berendina d. v. Tjerk Mole naar en Catharina Buikstra. Clasinia d. v. Sijmen Algera en Ytje Namminga. Bonnette d. v. Hendrik Bouma en Petronella Catharina Spiering. Overleden: Geertruida Dijkstra 60 jr., echtgenoot van Yeb Kramer. WONSERADEEL, van 23 tot en met 25 Oct. 1912. Geboren: Hans z. v. Lolle Schakel en Ynskje Zijsling te Tjerkwerd. Jikke d. v. Gosse Visser en Martje van Randen te Wit- marsum. Tjitze z. v. Andries Bergsma en Maaike Molenmaker te Arum. Overleden: Janke Haanstra 68 jaar weduwe van Taeke Tjeerdema te Witmarsum. Zondag 27 October. HERVORMDE KERK ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Ds. O. NOREL van Wons. (Doop.) Donderdag 31 October. ’s Avonds 7 uur: Ds. S. K. BAKKER van Zwolle. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. HULSHOFF van (Avondmaal.) GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 91/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 91/2 uur Ds. DE HOOG van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward roepen op sollicitanten naar de betrekking van ONDERWIJZERES aan school No. 2 (hoofd de heer H. Groenier Wz.) om de stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 7 November 1912. Akte voor de nuttige handwerken is vereischte. Aanvangs-jaarwedde f 600. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. De BURGEMEESTER van Bolsward maakt bekend, dat de passage over de brug in de Broerestraat over de Kampenvaart GESTREMD ZAL ZIJN van af Maandag 28 October 1912. De Burgemeester van M. OBERMAN. Bolsward, den 24 October 1912. In de behoeften ontstaan door ouderdom moet voorzien worden door uitkeeringen uit de staatskas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. Verzekering van uitkeeringen boven het minimum, dat aan behoeftigen wordt ver strekt, dient van staatswege bevorderd en geldelijk gesteund te worden. bevorderd. Een tooneelstukje Stop liever je kousen, dat op enkele plaatsen waar het is opgevoerd, veel bijval vond, zal ook hier bepaald boeien, het is hier in goede handen. En dan nog als ,/dritten im Bunde” zal de zang beoefend worden. Ook die nummers, onder leiding van den heer Timmer, zullen de feestelijke stemming verhoogen want ja, het wordt Woensdag een feestavond. Men ga zien en zal niet teleurgesteld worden Voor nadere inlichtingen zie men de adver tentie in dit blad. Winterlezingen. Gisteravond vergaderde opnieuw de com missie voor de winterlezingen. De plannen nemen nu reeds vaste vormen aan, en heeft de commissie toezegging van een viertal sprekers van naam, om dezen winter in Bolsward een lezing te houden. Van een drietal zijn ook de onderwerpen en data van komst reeds bekend. De rij wordt geopend door Prof. Mr. P. A. Diepenhorst van Amsterdam, op Woens dag 13 November a.s. met het onderwerp „De Commune van Parijs”. Dan volgt op Woensdag 18 Dec. Dr.' F. van Gheel Gildemeester van Den Haag met het onderwerp „Wat is waarheid”. Daarna zal in Januari 1913, waarschijnlijk Dr. T. Hoekstra van ’s-Hertogenbosch eene lezing komen houden, terwijl in Februari de lezingen gesloten worden door Dr. A. H. den Hartog van Haarlem, die komt spreken over „Het Materialisme”. Al de lezingen zullen worden gehouden in „de Doele”. Heden en Oosterhout bij verhuiswagen een een boom gereden. was direct dood, de heer van der Hoeven uit Heusden kreeg een hersenschudding, men vreest voor zijn leven, de heer D. de Roon en de chauffeur zijn licht gewond. De heer Wdie eergisteren te Heem stede door een rijwiel was overreden, is gisteren te Haarlem gestorven. Vrije Zaterdagmiddag. B. en W. van Amsterdam hebben besloten, de proef, gedurende de zomermaanden ge nomen met het des Zaterdags te l uur voor het publiek sluiten van de bureau’s der Gemeente-secretarie (waaronder begrepen zijn de bureau’s van den Burgerlijken Stand en van het Bevolkingsregister), met zes maanden te verlengen, dus gedurende de maanden November 1912 tot en met April 1913, en te bepalen, dat gedurende die maanden op de overige werkdagen de bureau’s tot ’s middags half vijf geopend zullen blijven, wat dit laatste betreft, daaronder niet be grepen de bureau’s van den Burg. Stand en van het Bevolkingsregister, ten aanzien waarvan de sluitingsuren als tot dusverre bepaald blijven, ondersch. op half drie en half vier. Een half uur later werden een aantal prach- I tige bloemstukken bezorgd. Daar echter bij iedere bestelling een kwitantie werd gepre senteerd, en de familie niets besteld had, werd iedere zending afgewezen. De grap bleek echter nog niet uit te zijn. Den vol genden ochtend verscheen n.l. voor de woning van de familie een auto-ziekenwagen van den Gemeentelijke-geneeskundige dienst. De begeleidende verpleger was ten zeerste ver baasd, toen hij in stede van een zeer ernstige zieke, welke naar gemeld was, ten spoedigste naar een der ziekenhuizen moest worden vervoerd, de geheele familie kerngezond aan trof. Korten tijd later verscheen de zieken auto van dr. Essers, welke natuurlijk even eens onverrichter zake kon terugkeeren. Voor dien dag scheen de grappenmaker? er genoeg van te hebben. Of hij zijn aardigheden herhalen zal Schadevergoeding Bij den Raad van Voorschoten kwam een eigenaardig adres in, n.l. van den caroussel- houder Joh. Roos, waarin hij verzocht om f 200 van de gemeente als schadevergoeding voor brand- en waterschade aan zijn draai molen op 31 Aug. toegebracht, welke schade hem werd toegebracht door baldadigheid, door de politie niet in bedwang gehouden. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen. Jeugdige vechtersbazen. Dat kinderen messen dragen is gevaarlijk, en af te raden. Dezer dagen bleek dat weer te Hellouw (Gelderland). Daar kregen twee broertjes van 12 en 14 jaar twist om een kleinigheid. De jongste maakte zich daarbij zoo boos, dat hij de oudste met een mes een wonde van 5 cM. in den rug toebracht. Gelukkig is het mes op een rib afgestuit, zoodat waarschijnlijk de long niet is geraakt. Lange Houtstraat 28. Damrak 92. Voordracht. Op de voordracht als leeraar aan de Handelsschool te Rotterdam komt als no. 1 voor de heer Dr. H. J. Slijper, alhier. Vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Bovengenoemde vereeniging komt a. s. Woensdag eens met wat extra’s voor den dag. De gewone vergaderzaal de bovenzaal der „Doele”, wordt ditmaal verwisseld met op een buiten gewoon talrijk bezoek mag dan ook zeker gerekend worden. Als spreekster treedt dien avond op Mej. C. Groot van Rotterdam, met het onderwerp Roe Marijke over de tariefwet denkt. Wij hadden reeds eenmaal de eer en het genoegen die begaafde propagandiste hier te hooren, en dit doet ons van deze voordracht wel succes verwachten. De tariefwet is met woord en pen al dikwerf behandeld, ook in onze stad werd het pro en contra voorheen reeds in ’t licht gesteld, maar nu zal eene dame eens hare inzichten in deze verkondigen. Huismoeders, hier is een onderwerp dat uw aandacht ten volle verdientDoor eens te gaan hooren, zal men leeren, hoe ook de vrouw belang heeft bij den gang van zaken, en dat ook de vrouw wel kan en mag oordeelen over een zoo ingrijpende zaak van regeerings- tactiek. Ook voor de mannen, die nog alleen zeggenschap in ’s lands wetgeving hebben, is het nuttig en noodig dat zij eens vernemen, hoe de vrouw, die met haar tijd meeleeft, alleszins bekwaam geacht mag worden, een oordeel mee te vellen over dit wetsontwerp op économisch- en maatschappe lijk gebied. En men zal dit vernemen door een boeiende bespreking, die de aandacht zal trekken, geen dorre politieke rede, maar een degelijke en bevattelijke causerie. Aan het nuttige wenscht het Bestuur der afdeeling V. v. V. ook het aangename te paren, en zulks terecht, te meer daar ook op die wijze het doel der vergadering propaganda voor de vereeniging niet uit het oog wordt verloren, integendeel er door wordt Verbrand. Gistermiddag had de werkman L. v. d. Heuvel, werkzaam aan Zwanenburgs slachte rijen te Oss, het ongeluk, bij het uithalen der staven ijs, een straal kokend water over zijn rug te krijgen. Deerlijk over zijn geheelen rug verbrand, werd hij door den terstond ter plaatse geroepen geneesheer verbonden. Kerkdieven In het Zuiden van Limburg hebben, evenals in het Noorden der provincie, in de laatste weken herhaaldelijk diefstallen met braak en poging daartoe plaats in R.-K. kerken, gestichten en scholen. Het schijnt een bende te zijn, die alom hare vertakkingen heeft, en met eene buitengewone dosis brutaliteit optreedt. Woensdagnacht werd ingebroken in de R.-K. kerk te Geulle (bij Beek). Uit de sacristi werd een gouden kelk ontvreemd, en een offerblok geledigd. (Tijd.) Violenbouw in Friesland. In het plaatsje Molkwerum trekt een eigenaardige huisindustrie de aandacht, n.l. de violenbouw 1 Timmerman de J. aldaar schijnt zeer goed werk te kunnen leveren, zoo goed dat niemand minder dan Draper het durft aan te bevelen. De violen vinden goeden aftrek, en niet alleen bij amateurs. Ken oude mop. Een even oude als misplaatste grap, werd dezer dagen uitgehaald, ten koste van de familie J., wonende in de Lepelstraat te Amsterdam, ’s Avonds te half negen begon het. Achtereenvolgens werd gebeld voor de aflevering van flesschen wijn, gebak en andere artikelen, welke naar de bezorgers beweerden, des middags door den heer J. waren besteld. E DE BOER’S f .DE STEI OM FIRMA BOLSWARD. „Napoleon” Gemalen MERK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2