MOCCA TRIC-TRAC WOUDA’S MEEL WOUDASMEEL P. B. VAN HAM, Spaarbank te Bolsward Opgekicht 11 Februari 1867. Amerik. Petroleum, Wed. J. LEMSTRA. i LeYensverzekering-Maatsch.j zoekt een flink Persoon, Chocolade Mocca Stangen, Chocolade Walnoten. Chocolade Vlinders, ware DELICATESSEN. DE JONG, voorh. de Heer Hommes, banketbakker, Dijkstraat, Bolsward. MOCCA-AROMA. FROU-FROU DE GOEDE HUISBAAS. Tandarts, Sneek, GEMENGD NIEUWS. Vereeniging Reserve ruim f 40000 Handel in uitsluitend eerste kwaliteit Wacht U voor NAMAAK. H. de VROEDE, Firma Wed. B. VAN DOESBURG. Stoomdruk Firma B. Guperus Ax., Bolaward, hier hedenavond den Raad, die Biscuitfabriek „de Lindeboom”. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. uur heel het verteerde ongeveer HET TELKEN JARE VERGROOT DEBIET BEWIJST DE GOEDE HOEDANIGHEID VAN ------ Biscuitfabriek „de Lindeboom”. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. jj I is eiken DONDERDAG te oonsul- teeren bij den Heer met een overheerlijk Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 7ll2 uur, eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. Friendelijk aanbevelend, MEEL I van de secretarie der Laan, in een slecht daglicht 't concentratie- was ’t een uiterst van hen schreven aan den i hem van ’t voorgevallene op aan den gevel heel leger van om de tige vergezicht, dat men i een huisbaas den van opslag afslag Zegt u lieverongehoord Een huis baas, die de huur vermindert.ongelooflijk. Anderen meenden dat ’t een vergissing moest zijn. Ondanks de verzekering van Bernard, ondanks het schriftelijk bewijs zelfs, huurders, die aan het nieuws met de „LINDEBOOM” is de ECHTE. Sinds onheugelijke tijden wenscht men den huisbazen het allerergste ’t wordt hoog tijd hun beschadigde reputatie in eere te herstellen. Wat is eigenlijk hun misdrijf? Zij slaan, GR00TE OUDE om het sedert jaren te BOLSWARD be staand Agentschap Volksverzekering over te n<>men en uit te breiden. Brieven fr. letter M, aan Boekhandel, Utrecht. I een uitzondering op den regel huiseigenaar van vleesch en veel belasterden stand ziehier de ge- schouwen der kunstige lichtinstallatie, nog meer wordt die verhoogd door de keurige verzameling van opgezette vogels, die tegen het licht het leven verloren. Op initiatief van bekende ornithologen uit ons land, met mede werking van den heer Inspecteur van het Loodswezen in dit district, is op Rijkskosten op een der verdiepingen een groote glazen kast aangebracht, netjes geschilderd, waarin de opgezette vogels zijn uitgestald. Door den heer Steenhuizen, preperateur van Artis, zijn de verschillende exemplaren geprepareerd en in een houding opgezet, zooals alleen genoemde heer, meester in zijn vak, dit kan; juist zooals de natuur ze ons te aanschouwen geeft. Men vindt er de meest uiteenloopende soorten. Van af het kleine zangvogeltje, als de tuinfluiter, die in de nabijheid van men- schelijke woningen in het struikgewas zijn nestje bouwt, tot aan de groote zwemvogels, als de rotgans, die, ver van eenig menschelijk gewoel, op de kale rotsen in de Noordelijke IJszee zijn echtelijk leven geniet. Van af het meest onschuldige vogeltje, zingende op groenen tak, tot aan den grooten roofvogel, die plotseling, met suizende vaart op het diertje neerschiet, het met bek en pooten aangrijpt en meevoert naar den top van het duin, waar het meedoogenloos wordt ver scheurd en opgegeten. Thans broederlijk en zusterlijk naast elkander gezeten, vriend en vijand, alsof er nooit eenige strijd had bestaan. Deze verzameling is om hare schoonheid en hare kunstwaarde een bezoek overwaard en zal door de ijverige pogingen van den heer opzichter, met medewerking der lichtwachters, spoedig worden uitgebreid. Mr. Tydeman over Talma's ontwerp. Dat mr. Tydeman zich verklaard heeft tegen het wetsontwerp op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, is bekend. De Kameroverzichtschrijver van de Telegraaf schrijft om. het volgende: Mr. Tydeman verklaarde, dat hij in de aan neming van deze wet niet zal berusten. Ge woonlijk, zoo sprak hij, is ’t de plicht der minderheid, om, meerderheid geworden, vroe gere beslissingen te eerbiedigen, maar waar deze wet onder zoo abnormale omstandig heden behandeld wordt, wenscht de heer Tydeman later op de grondslagen er van niet voort te bouwen. Wat beteekent dit, vraagt de schrijver in de Tel. Het kan practisch moeilijk iets anders beteekenen dan dit, dat, mocht de linkerzijde straks in de meerderheid komen, zij, volgens mr. Tydeman, de wet niet zal moeten uit voeren, doch haar intrekken. Is ook dit soms één der punten van program In ieder geval belangrijke mededeeling. Redding door hydroaeroplane. Een prachtige proef van een hydro-aero- plane, gebruikt als reddingstoestel, is geleverd tijdens een ongeluk in de nabijheid van het aero-maritieme station te Glenn Head. Charles Wald, chef-piloot van de Water- vliegtuigschool Wright, wilde juist aan zijn leerlingen les gaan geven, toen men hem meedeelde, dat er een man overboord ge slagen was van een der schepen op zee en dat de stroom den drenkeling naar zee dreef. Wald zette onmiddellijk zijn aeroplane aan en vloog naar den bijna bewusteloozen man, dien hij juist nog wist te redden. Deaviateur wierp hem een reddingsgordel toe en heesch hem daarna binnen boord. Toen anderen in booten kwamen opdagen om den man te redden, waren aviateur en geredde reeds be houden aan wal. zco heet het, onophoudelijk de huur op, zonder eenig motief.' Er is echter gevonden, een bloed, die den schitterend rechtvaardigt, schiedenis van die uitzondering. Baron Bron, een charmant jongmensch, in kalmte zijn inkomen van vijftien duizend gulden. Een half jaar geleden stierf plotseling zijn oom, een aartsgierigaard, en liet hem een vermogen na van bijna twee millioen. Toen de baron de papieren van den over ledene schifte, bleek dat tot de nalatenschap ook een huis in Parijs behoorde, dat jaarlijks de ronde som van veertig duizend gulden aan huur opbracht. Dat is beslist te veel dacht de groot moedige erfgenaam. Tegen zulke prijzen te verhuren grenst aan woeker. Van morgen af wil ik de huur verlagen en mijn huurders zullen daarvoor dankbaar zijn. Dan doe ik tenminste iets goeds. Dadelijk liet de baron den man komen, die het huis in beheer had. Meneer Bernard, begon hij, u kunt alle huurders van het huis mededeelen, dat ik de huur met een derde verminder. De huur verminderen’t Gaf Bernard een gewaarwording of er een dakpan op zijn hoofd viel. Verminderen riep hij ontsteld. U verspreekt u toch zeker Opslaan, bedoelt u Ik heb mij niet vergistik herhaal verminderen. Heeft u wel goed over de zaak nagedacht, baron? Vanavond zoudt u er retds berouw van hebben. Wat zullen ze wel van u denken Bernard, viel de baron hem in de rede, een beetje wrevelig, als ik iets gelast, ver lang ik, dat er zonder tegenspraak ge hoorzaamd wordt. Begrepen Bernard verliet met wankelende schreden, hoofdschuddend het vertrek. Buiten de kamer, op de trap, mompelde hij nog: De huur verminderen Ondenkbaar O, als mijnheer zaliger dat eens kon hooren Die neef is gekZe moesten hem onder curateele stellen Toen de brave rentmeester thuiskwam, zag hij er zoo ontsteld uit, dat moeder en dochter tegelijk angstig uitriepen Wat scheelt je? Wat is er gebeurd? Nietsantwoordde Bernard met ge kunstelde kalmte. Neen, er is iets, drong zijn vrouw aan, je wilt mij iets vreeselijks verbergen Ja, er is iets vreeselijks, zuchtte de man. Ik zal het je maar zeggen. De jonge meneer wil, dat ik alle huurders meedeel, dat ze een derde van de huur afslag krijgen Vrouw en dochter lachten als dol. Om licht in de zaak te brengen, ging juffrouw Bernard zelf naar den baron, om zich er van te overtuigen, of er geen mis verstand was. Met eigen ooren vernam zij nu het noodlotbesluit. Als voorzichtige vrouw verlangde zij „iets op schrift”, om van elke verantwoordelijkheid ontslagen te zijn. Ook zij kwam doodsbleek, als ’n schim, thuis. Wat moest men doen Aan ’t bevel ge hoorzamen Of de familie van den jongen baron waarschuwen? Na rijp overleg werd besloten, zich zij het dan met tegenzin in het afschuwelijke te schikken. Den volgenden morgen trok Bernard zijn beste jas aan en deed de ronde bij zijn drie-en-twintig huurders, om hun het ongehoorde nieuws mee te deelen. Tien minuten later waren de gezamenlijke bewoners van het huis in een onbeschrijfelijke opgewondenheid. Menschen, die jarenlang op dezelfde verdieping gewoond en elkander nauwelijks met een groet verwaardigd hadden, reikten nu elkaar de hand en wisselden vriendschapsbetuigingen. Weet u ’t al, meneer 1 Dat is toch iets buitengewoons. z waren er twijfelden. Eenigen eigenaar, om de hoogte te brengen zij waagden de onder stelling, dat Bernard misbruik maakte van geestrijke dranken. De baron antwoordde met een bevestiging van wat Bernard had gezegd. Men kon niet langer twijfelen. Nu begonnen de overwegingen en commen taren. Wat dreef den zonderlingen huis eigenaar zoo te handelen Daar moest iets achter steken, iets raars ongetwijfeld. Maar wat Van de eerste tot de zesde verdieping werd gepeinsd, gedacht en gerkden. Elke huurder trok het nadenkend gezicht van een filosoof, die tot eiken prijs het raadsel der sfinx wil oplossen. En door ’t heele huis begon men zich ongerust te maken. Enkelen waagden de bewering, dat de baron een onontdekt gebleven misdaad op zijn geweten had en, door wroeging gedreven, troost zocht in filantropie. Het was niet aangenaam met zoo’n misdadiger te doen te hebben, want al had bij nog zooveel berouw wie waar borgde, dat hij geen recidivist werd Anderen weer vroegen Is ’t huis wel solide gebouwd Toen verleden jaar in de straat een riool gegraven werd, moest het gestut worden dat gaf te denken De kapper beweerde, dat in de kelders valsch geld gemaakt werdhij beweerde zelfs ’s nachts doffe slagen te hebben ver nomen. Op de tweede verdieping fluisterde men dat er een Russische of Pruisische spion in huis woonde. De beursspeculant op de eerste verdieping sprak het deskundig vermoeden uit, dat de baron zeker van plan was het ■pand heimelijk in brand te steken, hooge verzekeringssom te krijgen. Een paar luitjes van de vijfde verzekerden, dat zij spoken hadden gezien, die met ketenen rammelden op de donkere zoldertrap, en een dienstmeisje had op een avond den geest van den overleden huisbaas ontmoet; bij hield een huurquitantie in de handen. In elk geval waren allen ’t hierover eens er stak wat achter. De beursman, die bang was voor zijn papiertjes, zei het eerst de huur op. Bernard snelde naar den baron om hem de Jobstijding over te brengen. Bestzei de baron, laat hij er uit trekken, die domkop Daags daarna volgde de huurder der tweede verdieping het goede voorbeeld. Op derde en vierde verdieping algemeene verhuislust. Wel dra werd ’t een algemeene vlucht. Tegen ’t einde der week hadden de geza menlijke bewoners van het groote huis de huur opgezegd. Ieder verwachtte een schrikke lijke ramp; men durfde niet meer slapen en zette overal wachtposten uit... De bange dienstboden wilden het betooverde kasteel hals-over-kop verlaten en verlangden dubbel loon als ze bleven. Bernard vermagerde van ergernishij was door den angst van zijn gezetheid genezen. Neen, herhaalde juffrouw Bernard bij elke nieuwe opzegging, zooiets heb ik nog nooit beleefd Intusschen lokten de drie-en-twintig huur- bordjes, die aan den gevel van het huis prijkten, een heel leger van woningzoeken den. Bernard klom zonder morren den gan- schen dag trap op, trap af, om de woningen te laten zien. U kunt kiezen, sprak hij, in een behoefte om te praten, to't de menschen. ’t Heele huis staat tot uw dienst. Alle huurders hebben als één man opgezegd. Zoo Maar hoe komt dat vroegen argwaneiid de gegadigden. Ja, wat er precies is, weet ik niet, maar er gebeuren hier dingen o dingen ’t Is iets geheimzinnigs. Nog nooit heb ik zoo iets beleefd, enfin: de eigenaar heeft de huur afgeslagen I Dat was voldoende, om elk, die huren wilde, op de vlucht te jagen. De termijnen van verhuizen kwamen. Drie en twintig meubelwagens sleepten den inboe del van drie en twintig huishoudens weg. Van boven tot beneden bleef het huis leeg: zelfs de ratten, die niets meer te knabbelen vonden, verlieten het. AHeen Bernard toefde nog in de portiers woning, door angst gepijnigd, mager als een geraamte. Vreeselijke visioenen beklemden hem ’s nachts, ’t Was hem, of hij een akelig gehuil hoorde in de leege ruimten. Bij het minste geruisch klappertandde hij van schrik en zijn haren rezen ten berge, zoodat de slaapmuts er af viel. Eindelijk, na een ellendigen, slapeloozen nacht, vatte hij een kloek besluit. Hij ging naar den baron, overhandigde hem de sleutels en poetste de plaat. Nu staat het geheel verlaten, het huis, welks geschiedenis ik u heb verhaald. Vin gerdik stof bedekt de gesloten luiken, gras groeit welig op de binnenplaats. Geen mensch waagt het er binnen te treden. In de heele buurt heeft ’t zoo’n slechte reputatie, dat zelfs de aangrenzende perceelen in waarde achteruit gaan. Dat komt er van, als misstap begaat, inplaats te geven Sneek, 25 Oct. In een gehouden vergadering van door een zeldzaam groot publiek werd bijge woond, kwam als eenig punt aan de orde ontslag van den ambtenaar van den burgerl. stand, J. de Jongh. De man in kwestie is 31 jaren op de secretarie in functie, staat bij het publiek als hoogst welwillend aangeschreven en is daarbij zeer bekwaam. Burgemeester en Wethouders grondden ’t ontslag op feiten, die volgens het oordeel van B. en W. den chef Jacob van plaatsen. Na een heftige discussie, die 21/2 duurde en waarbij het vaak niet zoo malsch toeging, werd ’t voorstel van D.B. met 8 tegën 5 stemmen aangenomen. TegenDe Boer, Brouwer, De Wolf, Ytsma en R. S. H. Visser. Wonseradeel, 24 Oct. Van de alhier verbouwde suikerbieten op suikergehalte en tegen een vaste premie, blijkt het zaad niet in orde te zijn geweest. Sommige landen leveren ruim 1/3 deel voerbieten, maar omdat men contracteerde, wordt alles afgeleverd. Daar, waar niet op suikergehalte is gecon tracteerd, treft men geen voerbieten aan. De aardappels hebben dit jaar te veel water gekregen. Eene alhier verbouwde Engel- sche soort, die anders verbazend groote knollen levert, heeft het laten zittende aardappelen zijn niet grooter dan Borger- munstersche. Ze zijn echter dit jaar hoog in prijs. In Engeland gebruikt men dezen aard appel in plakken gesneden en gestoofd. Men duidt ze aan met den naam pineblos. Buitenpost, 23 Oct. Door iemand uit Bergum werden in deze omstreken in één dag niet minder dan 33 mollen geknipt, waarvoor hij 26 ct. per stuk uitbetaald kreeg. Voor waar een record op dit gebied. Leeuwarden, 25 Oct. Heden zijn hier een 20-tal herten en reeën aangevoerd, die in den omtrek van Beetsterzwaag en Olter- terp zijn geschoten. In het geheel moeten daar deze week wel een 60-tal zijn buitgemaakt, naar verluidt. Jarenlang is de jacht op dit wild in Friesland verboden geweest, maar dit jaar is hij 12 dagen geopend. Lemmer, 24 Oct. Door onze visschers wordt de laatste weken in de Zuiderzee veel jonge zalm gevangen. Daar ze nog te klein zijn voor de consumtie, worden deze vischjes door de visschers direct weer in vrijheid gesteld. Jammer echter, dat er dan van deze dure vischjes, doordat ze in aanraking met het net zijn geweest, nog zooveel sterven. 24 Oct. Omstreeks drie weken ge leden ontdekte een onzer doktoren, toen hij ’s morgens in zijn tuin ging wandelen, dat ongenoode gasten ’s nachts zijn vruchtboomen hadden nagezien. Onder deze boomen vond hij een zilveren horloge. Op een advertentie, door dokter geplaatst, en waarin de eigenaar van het horloge verzocht werd zich aan te melden, is tot heden nog niemand verschenen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De 45-jarige stukadoor E., uit den Haag, is gisterochtend uit het raam van de muziekschool te Gouda gevallen. Hij werd, inwendig zwaar gekwetst, opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Er is geen hoop op zijn behoud. Te Hoofddorp is gisterochtend een lood- gietersknecht uit de goot van het in aan bouw zijnde polderhuis op straat gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Van W.-Terschelling wordt gemeld Bezit het beklimmen van den Brandaris reeds groote aantrekkelijkheid door het prach- geniet en het be- VERPAKT I INZAKKEN VAN FIRMA INJWOUM WOUDA’S I SNEEK yF 6oKifo.^% pOAi ^totóOK? VERPAKT - I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4