Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseracLeel. Donderdag 31 October. Daar is wat schoons te zien! 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 88. BINNENLAND. I '1 VOOR Afzonderlijke Bulgarije, 2L den gebrek verhevene, politiek zich letje, spelletje, en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 4 men den belemmeren op er door ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. slechts de dupe zouden zijn van persoonlijke knoeierijen en //kerkistischen of liberalisti- schen zwendel”? Inderdaad, hier spreekt dan nu eens een kiezersvolk; hier blijkt dan nu eens van een collectieven wil, welken men van ouds de liberalen zoozeer verweten heeft te mis kennen. En dan wéét men niet beter te doen dan... te foeteren op den heer Mackay Wij weten niet, wat diens persoonlijkheid waard is; of wij hem als Kamerlid met sympathie of met antipathie zullen kunnen begroeten. Maar toch laat zij, die nu zoo tegen dezen spelbreker, tegen dezen //onver laat” hun gal uitstorten, nu nooit meer be weren, dat zij zoo’n bijzonder respect hebben voor nadrukkelijke overtuigingen en wenschen van zekere kringen der burgerij. Trouwens, dit leeren wij ook nog op andere wijze beter. De heer Mackay heeft uitdrukke lijk verklaard, tegen de aanneming der Tariefwet te- zijn. Tegen een der belangrijkste, onzes inziens ongelukkigste, plannen, waarmee de rechtsche coalitie is aangekomen, en waarin zijn groote voorganger de hand heeft gehad. En dit démenti aan de tarief politiek der regeering, aan het standpunt van hun zoo juist afgetreden representant, wordt aanvaard door de flinke meerderheid der kiezers te Ommen. Is dit nu niet een bewijs voor ’t geen wij altijd gezegd hebben voor ’t vrijhandelsvraagstuk is de tegenwoordige meerderheid niet representatiefzij wordt daarin niet door de algemeene opvattingen gedekt Maar ook dat wordt onder de laars gelapten als men kan zal men met evenveel welbehagen de Tariefwet voteeren, zonder zich om ’t solk achter de Kamer te bekom meren. Ongelukjes als Ommen, waar medische attesten ook een consult met de kiezers onvermijdelijk maken, en de verhoudingen juister aan den dag raken, komen immers nu eenmaal niet vaak voor. De Friesche Courant schrijft: De firma Dood en Verderf brengt ter kennis van het belangstellend publiek, dat zij zich geassocieerd heeft met de beruchte oorlogs-metgezellenBrand, Plundering en Verwoesting, teneinde de zaken in het groot, voor gezamenlijke rekening voort te zetten. Het Balkan-abattoir is door de vier ver bonden ^mogendheden” geopend. Eiken dag wordt er gezorgd voor versch geslacht. Het is een lust om te leven en 't geeft den burger moed Naar de regels der oorlogs- manieren en der vechtkunde worden er dagelijks honderden om zeep geholpen, of, wat soms nog erger is, afschuwelijk ver minkt, om nu of later aan hunne wonden te crepeeren, of om na verloop van tijd als invaliden langs velden en wegen hun arm zalig kostje op te bedelen. Later kunnen zulken er op pochen, evenals ik voor veertig jaren terug de overwinnende Pruisen heb hooren opsnijden, dat ze //Alles mitgemacht” hadden. In snorkenden overmoed meenden zulke krijgers, dat nu de wereld voor hun openlag en ieder voor hen moest hukken. De verwatenen gingen er trotsch op te heb ben meêgemoord en verwoestDat is mede een vloek van den gevloekten krijg, dat ze het gevoel verstompt, het oog verblindt, het hart verhardt en de misdaad patenteert als eervol bedrijf. Het is om er van te walgen De beschaafde wereld was vol van ver ontwaardiging en sprak met afschuw dezen zomer over Garnier en Bonnot de auto bandieten, die te Parijs hun leven zoo duur verkocht hebben. Tot verleden week stonden de Belgische Gazettes vol van bijzonderheden van dien patserigen vent, die een diamant handelaar op een smerige manier van kant maakte. Z/Extra tijding 1” riepen de gam- mins in schreeuwtoon uit, als ze weer een vuile bijzonderheid aan den man konden brengen. En het //geëerd publiek” smulde om raak. Thans is het uit met zulke//krui melige affaires” van enkele en dubbele moorden. Men maalt niet meer om processen, waarbij crimineele schandalen naar stijl en als een eisch des tijds, als lekker-beetjes-nieuws in groote en kleine kranten pronken. z/Berg hem maar op, dien halsuitsnijder, dien kindermoorder en vrouwenbeulStop hem in den doos dien oplichter, maar babbel niet te lang over dat soort lieden, want z/Er valt wat schoons te zien, boeren, burgers en buitenlui I” Alle kleinigheden vallen in het niet bij dien Balkan-heibel. Daar wordt in helgroot gemoord, geplunderd, platgebrand, gevochten en gestoken, zoodat het bloed en de vlammen er na komen en maandenlang den oorlogs- moloch wordt geofferd. z/Het is om de verdrukte Christenen onder het Turksche juk ter hulpe te komen Dat is de aangeheven leuze en het leid-motief tot de beestachtigste aller menschelijke uit spattingen, den oorlog! Daar is wat schoons te zien en te hooren In het kleine land der Ischernagoren be gaf zich in het begin dezer maand de koning naar Podgoritza. nOmlstuwd” door de groot- waardigheidbekleeders van zijn nesterig staatje, dat nog geen kwart millioen inwo ners telt, beklom hij een zijner onvrucht bare zwarte Bergen en daar op die hoogte speelde vorst-schapen- en varkensfokker zijn rol van held, koning, en ziener. Na de inspectie van een gedeelte van zijn legertje, dat klaar stond met 16 Hotchkiss kanonnen (een geschenk van den Fredes- Czaaroverzag Nikita, als wijlen Claudius Civilis, met vurige blikken de vijandelijke heirscharen aan de overzij en toen ontblootte hij zijn hoofd, maakte het teeken des Krui zes, boog zijn knie en gaf het teeken tot den aanval, als of hij wilde zeggen Z/In hoe signo vinces” In dit teeken zal ik overwinnenWelk een aanstellerige operetten-koningBah De eerste dag bracht hem reeds een rijke oogst aan dooden en gewondenDe ge blesseerden konden echter wegens slechten staat der veld-ambulances en aan het noodige niet geholpen worden, zoo dat velen ellendig sterven. De koning moet een doode op het koude voorhoofd hebben gekust en een gewonde soldaat hebben om helsd 1 Ook kwam hij zeer bereidwillig een gevangen genomen Turksch officier tegemoet, wien hij toevoegde Z/Het verheugt mij U hier te zien, wat het succes van mijn leger beteekent.” Waarheid is dat de monarch feitelijk doodverlegen is met krijgsgevange nen, omdat zijn volkje zelf haast geen brood heeft, laat staan om het met den vijand te deelen 1 Het gewichtigste, wat ons de Ommer verkiezing leert, is evenwel dit. Wij nemen inderdaad aan, dat zij is voortgesproten uit eene //kerkistische” beweging. Wij begrij pen het inderdaad ook, dat zij haren oor sprong heeft in de innige kerkelijke ge voelens in de Hervormde kringen ginds. Gevoelens, die tot klaarheid zijn gekomen door een geleidelijke ervaring, eene geleide lijke ontgoocheling. Wakker geroepen tegen het ongodisme, het paganismegevleid met de leer, dat het van de vaderen geërfde geloof de bescherming behoefde van coalistische partij-politiek gaan ernstige menschen gaandeweg beseffen, dat het bolwerk niet het vertrouwen ver dient; dat het in de werkelijkheid verheven doeleinden niet dient, en andere, minder maar al te vaak. De clericale van Den Haag en elders, heeft meer en meer ontwikkeld tot een spel- een on ernstig, vaak een gevaarlijk Waardoor de echte godsdienstige kerkelijke belangen, welke wij de eersten zullen zijn als een nationale kracht volk te erkennen, veeleer tot en machinatie, dan tot relevatie Daar is wat schoons te zien Koninkje Peter van Servië, in Juni 1903 door den gruwelmoord op Alexander en Draga op den troon des bloeds geklommen, vertrok 1.1. in October, naar geseind werd naar de gevechtsline. Te Belgrado stak de schoonzoon van Nikita (Peter’s overleden vrouw was Nikita’s oudste dochter) een speech af, waarin hij zei „Ik begeef mij naar mijn dapper leger en hoop als over winnaar te zullen terugkeeren.” Een geest driftige schare juichte hem toe en riep „Moge dat de wil van God zijn 1” Daar is wat schoons te zien. Geeft acht op de godsexploitatie. Te Sofia werd zzTzaar” Ferdinand’s oor- logsproclamatie voorgelezen in de hoofdkerk, in ’s Heeren Huis dus Er bij gezegd werd zzdat de bekendma king een zeer gunstigen indruk op het volk (dat er ten slotte ook voor opdraait) maakte.” Om de comedie te volmaken zegende de Metropolitaan den koning van die hiermee lekker als kip was. Daar is wat schoons te zien Moetje nog ver Alle zaken staan stil. Wegen worden opge broken, spoorbruggen opgeblazen I Hospitalen en barakken liggen vol gewonden Het cre- driet is naar de maan. Levensmiddelen stijgen voortdurend in prijs en worden onnoodig duurder gehouden door gewetenlooze specu- leerenden. Zaken zijn zaken menheer De fabrieken zijn stop gezet, deels omdat er geen werk besteld wordt, anderdeels door dat de werkkrachten, de arbeiders, voor het ijselijkste beulswerk zijn opgeroepen, om andere werklieden, die ze nimmer te voren zagen, te vermoorden of gruwelijk te ver minken. Reeds nu roepen weduwen om hunne geslachte mannen en weezen om hunne ver moorde vaders, ouders om hunne op beest achtige wijze afgemaakte kinderen. Zij allen roepen om wraak en vloeken den oorlog als de pest der menschheid. Daar zal wat schoons te zien zijn, straks! Op de slagvelden langwerpige aarden pyra- mieden, grooter dan die waaronder men aardappelen inkuilt. Daar liggen duizenden menschen ingekuild, dat is het verschil. In de straten der steden, voortstrompe lende, op krukken balanceerende verminkten, die hunne respectieve armen en beenen lieten voor het denkbeeldig heil van vaderland en vorst. Op de borsten der stumpers prijken bronzen of zilveren plaatjes, die men krijgs- medailjes noemt en die feitelijk ijdeltuiterige moreel minderwaardige versieringen zijn, omdat ze moord en doodslag annex zijn. In de hospitalen langzaam herstellende invaliden, in de gestichten jonge en oude verpleegden, in de krankzinnigenhuizen geeste lijke zieken, door oorlogswee verkommerd en zielekrank geworden. De staatskassen uitge put, ’t crediet geschokt, stilstand in het raderwerk der maatschappij; en toch... toch ziet men straks Zegezuilen en Eerepoorten, Ruhmeshallen, Kriegs-denkmalen, Kriegs- tropheën en al dat tuig meer, ter eere van Mars en Co. De nationale hymnen van de Balkan- volken zullen schallen Ban joEvviva Eljen, Vivio en Hurrah geroep zal weer klinken en de eene dwaasheid zal men op de andere stapelen, om de krankzinnige oorlogvoerderij goed te praten. Daar zal inderdaad naar soldateske gevoe lens wat schoons te zien zijn, als eenmaal aan de z.g. eer voldaan is, en de berooide burgers opnieuw mogen opdokken voor de instandhouding van den eeredienst van Sint Krupp, Sint Creusot en Sint Schneider, de Kanonnenheiligen der laatste dagen. P. J. Harlingen, 28 Oct. Hier werd sedert eenigen tijd Argentijnsch vleesch ingevoerd, doch die invoer is thans op grond van de in Febr. 1912 ingestelde politieverordening, die den invoer van bevroren vleesch niet toelaat, verboden. Deri“ expediteurs is verdere invoer geweigerd. Tot heden was het oog luikend toegelaten. Slechts de doorvoer wordt nog geoorloofd. Ook in andere gemeenten gaat invoer van dit vleesch aandrang van de slagers, die zich in hun bestaan zien bedreigd. Witmarsum, 28 Oct. Een gardenier alhier, die wel vermoedde dat er vrijwat ziekte onder zijn aardappels schuilde, had het bij aflevering toch zóó erg niet verwacht. Toen hij 100 korf had afgeleverd, hield hij 70 korf zieken over. Makkum, 27 Oct. Alhier heerschen de mazelen epidemisch. Wel ’n 200 kinderen lijden aan deze ziekte. Ook ouderen worden er door aangetast. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 29 Oct. Met de lijstervangst in het bosch in de Workumermeer gaat het lang niet naar wensch. De wind is altijd ongunstig voor dat bedrijf. De pachter van dit bosch lijdt hierdoor een belangrijke schade, aangezien het aanschaffen van beugels, bessen enz. eerst een De prijs belangrijke uitgave vordert, voor lijsters is 12 cent. De Banier. Het „zindelijke” boertje. Dezer dagen was te Broek-in-Waterland een boer bezig zijn melkbussen (voor Amster dam bestemd) te wasschen in de vaart der //Zes Steden”. Op een stoep, ongeveer 10 M. verder, spoelde even te voren een vrouw luiers in die vaart. En tusschen deze plekken prijkte op een deur zzBesmettelijke Ziekte” (Diphtheritus). Ben onvoorzichtige? Maandagavond na aankomst van den trein der Electrische Spoor te 9 uur 42 te Scheve- ningen vond de conducteur in een der wagens op de kussens liggen het lijk van een reiziger. Het bleek, dat hij een ernstige wonde aan het hoofd had bekomende schedel was geheel verbrijzeld. Men vermoedt, dat de man uit een geopend raam heeft gekeken en dientengevolge het hoofd heeft gestooten tegen een der palen waaraan de verbindings lijnen voor de electrische geleiding zijn beves tigd en die tusschen Wassenaar en Scheve- ningen nogal dicht langs de spoorlijn staan. Het ongeluk moet tusschen Den Haag en Scheveningen gebeurd zijn, daar de man te ’s-Gravenhage was ingestapt. Wat zegt ons Ommen? Wij lezen in het Algem. Randelsblad Om hangen met het vertrouwensvotum van de gewichtige meerderheid der Ommensche kiezers, doch tevens beladen met den excommunicatievloek van De Standaard, los- gestooten uit de zedelijke gemeenschap der //Onzen”, treedt de heer Mackay de Tweede Kamer binnen. Wat zegt hij ons Wat leert zijne verkiezing? Wel, in de eerste plaats, dat dr. Kuyper, en anderen met hem, men leze de harts tochtelijke stukjes in Standaard en Rotter dammer, zich geweldig boos kunnen maken. //Schandaal”; bittere tragedie”; //schending van eer en goede trouw”; zijn maar zoet sappige uitdrukkingen, waar een nog veel giftiger opwinding duidelijk doorheen piept. //Liever ’t heele land den socialisten over geleverd, dan ooit of te immer nog dien Mackay gestemd”, ziethier wat de drie- starschrijver van De Standaard al met ge noegen er op zal wagen, liever dan een échec van zijn coalitie-politiek te dulden. Waaruit alweer blijkt, hoe ’t succes van die coalitie-politiek, niets dan ’t numerieke, oogenblikkelijke, stembussucces, boven alles moet gaan. En dit toch, terwijl een echte, degelijke kiezersmeerderheid heeft gesproken, een meer derheid van bijna 800 stemmen, waarvan men ons toch niet wijs zal willen maken, dat die allen, dat alle Mackay-stemmers, als onverantwoordelijke wezens hebben gehandeld, van ons exploitatie leiden. En dat dan een deel der burgerij met die verpolitiekte richting geen vrede meer kan hebben en op andere wijsheid een be roep wil gaan doen, de verwringing van de Hervormde kerk niet mee wil maken, dit leert ons de stem daar uit het Over- ijselsche. Ook aan de vrijzinnigen kan zij eene aan maning zijn om de rechtmatige behoeften, die bestaan, te gevoelen, en daartegenover hun nen plicht te doen. De les van Ommen is een ernstige en een schoone les. Bloembollen in den ld polder. OokTn den Grooten IJpolder zal men het volgende voorjaar van het uitzicht op uit gestrekte bloembollenvelden kunnen genieten. Een bekend kweeker uit Hillegom, de heer v. d. 8. heeft ongeveer 23 H.A. land aan gekocht om die met bloembollen te beplanten. Reeds is men druk bezig met het bewerken, ploegen eh poten. Door te weinig werkkrachten in verhouding met zooveel land, schiet de arbeid niet hard op. Het zal werkelijk een prachtig, frisch ge zicht zijn, die kleurige bloemen te midden der lichtgroene kiempjes der landbouw gewassen. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1