Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Officiëele Advertentiën. Stremming passage. Advertentiën. Onderwijzeres. PREDIKBEURTEN. Burgerlijke Stand. 25 Aanbestedingen. HENDRIK ANT0NIUS. Gouden jubileum. Benoemd. Geslaagd. Herinnering betaling belasting. Zondag 3 November. HERVORMDE KERK. Donderdag 31 October. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). Betaalbaarstelling dividenden Coupons. n u van v. vac. z der Vegte (A.-R.) Bolsward, De Burgemeester van M. OBERMAN. Bolsward, den 24 October 1912. Door den Balkan-oorlog. Men schrijft uit Limburg Aan verschillende steen- ken wordt tengevolge aflevering sigaren aanbood kochten. voor van den Architect ƒ6142.—. Heden werd ten raadhuize aanbesteed het dempen van het Haventje bij de Looijers- gracht met annexe werken. Zes inschrijvingan waren ingekomen S. Tiesma f 587. H. Lammertsma - 582. D. Feenstra - 575. R. de Jong en J. Dijkstra - 490.- B. Dijkstra - 469. J. van Anholt - 443. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. en J. Dijkstra voor en J. Dijkstra u van zijn zitplaats”. ƒ7222.— 6700.— 6700.— 6538.— 6498.— 6452.— 6298.— 6280.— 6196.— 5905.— De Heer en Mevr. ANDELA- Brandsma geven kennis van de geboorte van hun Zoon Bolsward, 28 October 1912. Een veel voorkomende tirade bij jaar vergaderingen u Hierna krijgt de penningmeester het woord tot het uitbrengen van zijn financieel jaarverslag, waaruit bleek, dat er een na- deelig saldo was. Ook dit verslag werd met applaus begroet.” Wezel terugbracht. De vader leverde in eigen persoon zijn kinderachtigen zoon, die te veel achter //moeders pappot” gezeten had, aan den commandant uit. Bijgeloovige dief. Terwijl de echtgenooten T. te Sichen (Belg. Limb.) naar de kermis waren, werd er bij hen ingebroken en 80 francs uit de kist gestolen, ’s Anderen daags vertelde de vrouw, dat zij naar Luik bij eene waarzegster zou te rade gaan om den naam van den dief te weten te komen. Dinsdag vond zij het gestolen geld, in een papier gewikkeld, op den dorpel barer woning liggen. Op de lokale markt heerschte een matte en gereserveerde stemming. De menschen onthouden zich van speculatie en ook van belegging. De markt waarin nog van eenigen handel sprake was, was de Amerikaansche. Nu het tegen 5 Nov. (verkiezingsdag van den President,) loopt begint het verkiezingsspook weer te herleven. Waar het heel wel mogelijk is dat geen der drie candidaten direct de absolute meerderheid krijgt, zal in dit geval de verkiezing enkele maanden later plaats hebben door het Huis van Afgevaardigden. Krijgt alsdan ook niemand de meerderheid dan is de Vice-President de gelukkige. De Amerikaansche markt was heden weer zeer flauw. Vooral Amalgamateds moesten het ontgelden, de koers was ongeveer 3 pCt. flauwer. Het is opvallend dat de flauwe tendenz van dit fonds juist begonnen is, na de dividendverhooging op een zesprocentige basis. Geld op prolongatie heden 37/8 pCt. Bij de gisteren gehouden aanbesteding verbouw van het Algemeen Stads-Armenhuis was ingeschreven door S. Tiesma P. Feenstra B. Dijkstra R. Feenstra R. de Jong D. Feenstra J. van Anholt E. Statema L. de Jong H. Jorritsma Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De begrooting van den heer H. Vrijburg was De vlaggen, wapperende uit tal van wo ningen onzer stadgenooten, deden zien dat er Zondag j.l. iets buitengewoons voorviel bij de Katholieken. En zoo was het. De pastoor der St. Franciscuskerk, de Zeer Eerw. heer W. J. A. Derks, vierde zijn gouden jubilé als minderbroeder in de orde der Franciscanen. In de parochiekerk werd het feest op plechtige wijze gevierd. De feestpredikatie werd gehouden door een vroegeren stadgenoot, den Wel Eerw. pater J. P. de Boer, die in welgekozen bewoor dingen uiteenzette, wat een voorrecht het mocht heeten een halve eeuw als religieuse en ook als priester te hebben mogen werken, door woord en voorbeeld den weg der waar heid aan te wijzen, en tevens wees hij er op hoe men stof tot danken had, wijl in Neder land de vrije uitoefening van den godsdienst gewaarborgd is. Treffend was vooral toen na den Hoog- dienst de grijze priester voor ’t altaar neer knielde en de kloostergeloften vernieuwde in handen van den Provinciaal, den overste der Orde, en die hem met een gouden kroon versierde. De Latijnsche gebeden en gezangen waren in ’t Hollandsch vertaald aan alle aanwezigen verstrekt, zoodat de ge- loovigen de beteekenis der ceremoniën ge heel konden volgen. Op de gehouden receptie in het St. Vin- centiusgebouw kwam een zeer groot getal der gemeentenaren den beminden Herder geluk- wenschen met zijn feest. Des avonds 7 uur werd nog een plechtig Lof gehouden, waarbij het kerkkoor een feestcantate op zeer verdienstelijke wijze uit voerde, terwijl zoowel ’s morgens als des avonds na de godsdienstoefeningen een feest lied werd gezongen den jubilaris ter eere. De Gemeenteraad van Rotterdam benoemde gisteren den heer Dr. H. J. Slijper alhier, tot leeraar in scheikunde, warenkennis en technologie aan de Handelsschool aldaar. Naar wij vernemen, zal de heer Slijper deze betrekking aanvaarden en dus bedanken voor de benoeming tot leeraar aan de Kolo niale Landbouwschool te Deventer. Onze vroegere stadgenoote, mej. G. Postma, thans te Harlingen op een pensionaat, heeft heden te Groningen met gunstig gevolg examen afgelegd voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Bij het heden in den Haag gehouden examen voor de akte wiskunde is geslaagd de heer G. Postma, onderwijzer met hoofd akte aan de Ger. School „Rehoböth” alhier. Belastingplichtigen worden er op gewezen, dat de Vermogensbelasting op 1 November voor de helft moet betaald zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward roepen op sollicitanten naar de betrekking van ONDERWIJZERES aan school No. 2 (hoofd de heer H. Groenier Wz.) om de stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 7 November 1912. Akte voor de nuttige handwerken is vereischte. Aanvangs-jaarwedde f 600. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Iets om te probeeren. In Mollers Deutsche Gartner Zeitung wordt melding gemaakt van een nieuwe methode om bloembollen te forceeren. Men doopt sneeuwklokjes in verdund zout zuur en eenige weken na de indompeling, in November, moeten zij reeds bloeien. Zoowel in potten als in den vollen grond zouden deze bolletjes het dan goed doen. Ook tulpen moeten op deze wijze vervroegd kunnen worden. De graad van verdunning van het zoutzuur wordt niet opgegeven. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Iemand, die een plaats in de kerk had gehuurd voor een jaar, ging van woon plaats veranderen en verzocht, van af 1 November //Ontheven te worden De BURGEMEESTER van Bolsward maakt bekend, dat de passage over de brug in de Broerestraat over de Kam penvaart GESTREMD iS sedert Maandag 28 October 1912. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Dr. O. J. NIEMEIJER. 's Avonds 7 uur: Ds. S. K. BAKKER van Zwolle. DOOPSGEZINDE KERK. Geen dienst. ’s Voorm. 9x/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. uur Mr. ANKERMAN. ’s Avonds uur DEZELFDE. en pannenfabrie- van de ongeregelde van steenkolen door de Duitsche kolenmijnen reeds de terugslag gevoeld van den Balkan-oorlog. ’t Ophouden van spoorweg- waggons schijnt de oorzaak te zijn, dat de mijnen de contracten slechts met moeite nakomen en tusschentijdsche bestellingen on uitgevoerd laten. Reeds zijn er fabrieken, die slechts de helft der ovens kunnen stoken, of wel geheel stil liggen. Moord te Beek. Wij vernemen, dat de Rechter-Commissaris voor strafzaken opnieuw eenige getuigen heeft gehoord naar aanleiding van uitlatingen door een paar personen gedaan bij gelegenheid van de kermis te Lengel en betrekking hebbende op den moord op Marietje Hartjes, te Beek bij ’s Heerenberg, gepleegd. Zooals men zich herinneren zal, behoorde B., die destijds van deze misdaad werd vrij gesproken, te Lengel thuis. Arnh. Ct. Bij het baggerwerk in de trekvaart van Dokkum naar Groningen, is door den arbeider H. B. van Zwaagwesteinde een tabaksdoos gevonden, naar het schijnt al een zeer oude. Ook bevat deze doos een spreukje van den volgenden inhoud Hier is wel de kost te winnen, Maar Oostinie spant de kroon, Veel liever waar ik binnen af, Met mijn liefje in het groen. Deze zijde beeldt tevens twee schepen uit, die misschien betrekking hebben op de twee bovenste regels. Aan den anderen kant een minnend paartje, dat waarschijnlijk in ver band staat met de twee onderste regels. De andere zijde bevat ook zooiets, maar dat is gedeeltelijk onleesbaar. Verder ziet men eenige menschen om een tafel zitten verder eenige varkens om een' trog, waarbij iemand waarschijnlijk te hoeden staat. Om den rand van de doos ziet men een jachttafereel in ’t bosch uitgebeeld. Door eenige kenners is al flink geld voor het gevondene geboden maar de vinder wil hem voorloopig niet van de hand doen. Van hoeveel belang het is om ook kleine, oogenschijnlijk geringe verwondingen met zorg te behandelen, blijkt uit het volgende W. Z. te Dokkum bekwam door het tasten in een glasscherf eene verwonding aan een zijner handen, welke echter van zoodanigen aard was, dat men zich daarover volstrekt niet ongerust maakte. Een paar dagen later werd de hand pijnlijk en opgezwollen, om welke reden Z. zich verleden Donderdag op geneeskundig advies, ter behandeling naar Leeuwarden begaf, alwaar opname in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht en dienzelfden dag nog tot operatie moest worden overgegaan. Een „verstandige” kiesvereeniging. Te Tricht heeft men in een voorloopige vergadering besloten tot het oprichten van een kiesvereeniging voor den Gemeenteraad. Zij zal den zeker niet alledaagschen naam voeren van „Verstand boven Adel.” Kamerverkiezing Ommen. Bij de gehouden herstemming in de dr. A. Kuyper zijn uitgebracht 7856 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 8667. Gekozen Mr. tE. baron Mackay T.Pz. (Chr.-Hist.) met 4305 stemmen. De heer Mr. H. van had 3551 stemmen. (Bij de eerste stemming werden uitge bracht 7040 stemmen Daarvan verkregen de heeren Mr. D. Fock (U.-L.) 1406, A. B. Kleerekooper (S.D.A.P.) 306, Mr. E. baron Mackay (C.H.) 1888 en Mr. H. van der Vegte (A.-R.) 3440 stemmen. De goede methode. Een jong soldaat J. M. uit Osterfeld, die te Wezel in garnizoen lag, was uit heimwee naar huis gegaan. Hij was nog maar eenige minuten in huis, toen de vader hem eenige oorvijgen gaf en hem daarna met de tram naar Sterkrade en verder per spoor naar Sneek 30 Oct. Gisterenmiddag hield Dr. G. A. Wumkes predikant bij de Herv. Gemeente alhier voor onderwijzers en onder wijzeressen in dit arrondissement een lezing over den dichter Isaac Da Costa. Spreker schilderde den genialen letterkun dige als dichter, als bekeerling (hij werd van Portugeeschen Jood Gereformeerd Christen) wegens zijn omgang met Bilderdijk, als strijder enz. Jammer was ’t echtfl? dat de spreker de pennevruchten van den grooten dichter passeerde. In dezelfde vergadering werd als bestuurslid gekozen de heer Groeneveld van Gauw. De districtsschoolopziener, de heer A. C. Zelvelder, was op deze vergadering aanwezig. In den drank gestikt. Zondagavond werd door de maréchausées te Ulft, de ongehuwde werkman J. T., werk zaam op de ijzergieterij Deurfort gemeente Gendringen, stomdronken op den openbaren weg aangetroffen. T. werd in arrest genomen en voorloopig in de provoost opgeborgen. Senembah Mij. cp. no. 32 der eert, betaalb. met f 39.60. United Fruits Co. div. 21 der eert, betaalb. met f 48.86. 4 pCt. City of Rosario obl. van 100 met affidavit f 21.50 zonder aff. met f 20.28. affidavit f 5.37 zonder aff. met f 5.07. Tabak Mij. Arendsburg div. no. 31, betaal baar met 35 pCt. BOLSWARD. Van 27 tot en met 30 Oct. 1912. Ondertrouw d: Hendrik Faber Sneek en Jantje Fredrika Memerda. Geboren: Hendrik Antonius z. Sible Andela en Maria Brandsma. Levenloos kind van het vrouwelijk geslacht van Bouke Dijkstra en Dirkje Tolsma. WONSERADEEL. Van 26 tot en met 29 Oct. 1912. Gehuwd: Wieger van Popta te Adorp en Hotske Heeres te Hieslum. Geboren: Fetje d, v. Kornelis Palma en Wiebrigje Brijker te Kimswerd. Anked. v. Haije Postema en Sjoerdtje Sijswerda te Arum. Pieter en Willem zonen van Willem van der Meer en Grietje Nauta te Hichtum. Fokje d. v. Johannes Bosma en Tjitske Hoitinga te Kimswerd. Overleden: Age de Boer 86 jaar weduwnaar van Befke de Jong te Ferwoude. Toen de dienstdoende maréchaussee den man om 1 uur ’s nachts opzocht, om hem te ontslaan (indien hij nuchter was geworden) bemerkte hij, dat de man levenloos in de cel lag. De ontboden gemeentegeneesheer, Dr. J. van Hengel, kon slechts den dood constateeren. Daar T. afkomstig is uit de gemeente Steenbergen, is aan den Burge meester aldaar bericht gezonden. Oplichterij. Een inwoner van Alkmaar was afgegaan op ’n advertentie in een der plaatselijke bladen, waarbij een sigaren-magazijn uit een andere plaats ,/om cliëntèle te winnen”, gratis 300 aan hen, die 100 sigaren De kooper zond het bedrag hier- noodig f 3 en ontving een kistje 100 sigaren ter waarde van fl.20. De bedrogene diende bij den officier van Justitie een klacht tegen de firma in. Daar deze echter inmiddels failliet is verklaard, trok hij haar weer in. Een rywiel gevonden. Te Doorn is tusschen het hakhout gevonden een vermoedelijk van diefstal afkomstig heeren- rijwiel, gemerkt //Pneu la Vittesse” waar schijnlijk heeft het daar maanden gelegen, daar een blauwe heerencape, welke aan het stuur was gebonden, geheel was vergaan. De burgemeester van Doorn verzoekt om inlich tingen. Bijna alle Europeesche beurzen hebben de noteeringen van de effecten in de afgeloopen week verder zien afbrokkelen, onder den invloed der krijgsbedrijven in Turkije. Intusschen wordt er aan de voornaamste Kabinetten hard gewerkt, om, na den even tueel beslissenden slag in Thracië, zoo moge lijk verder bloedvergieten te keeren. Dat dit gelukken kan, wanneer Turkije dezen slag verliest, zullen wij aannemen, doch dat dit ook mogelijk zal zijn, indien Turkije wint, komt ons minder aanneme lijk voor. Immers men zou dan den Turk de gelegenheid ontnemen, het verloren grond gebied weder in bezit te nemen; en dat de Turken daartoe bereid gevonden zouden worden, gelooven wij voorbands niet. Het heeft er thans meer van, dat de Bulgaren ook in dezen slag zullen over winnen, en dan komt de groote vraag, wat zullen de Mogendheden doen en vo >ral hoe zal de houding van Oostenrijk en Rusland zijn. Terwijl uit Weenen het bericht komt, dat de voorzitter van den Ministerraad uit drukkelijk verklaart, dat Oostenrijk zich geen enkel agressief doel voor oogen stelt, doch daarbij opmerkt, dat het bewaren van den vrede tot eiken prijs geen politiek van een groote Mogendheid kan zijn, meldt een tele gram uit Londen, dat men dèhr het gevaar voor een algemeenen Europeeschen oorlog zeer groot acht. De houding van Rusland schijnt thans minder gevaar op te leveren, nu zijn bond genoot aan de Seine alle mogelijke moeite doet om verwikkelingen tot den Balkan te beperken, en daarbij op merkwaardige wijze gesteund wordt door Duitschland. Frankrijk heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat Rusland in het vervolg voor de ontwikkeling van zijn land, wel weer leentje buur zal moeten spelen, maar dat de rijke Fransche geldmarkt voor Rusland’s leeningen gesloten zoude worden, indien Rusland de Europeesche vrede in gevaar brengt. Voor Rusland zoude een oorlog ook zeer ongelegen komen, nu het juist bezig is, zich krachtig te herstellen van de nadeelige gevolgen van den oorlog met Japan in 1904/05. Dank zij enkele goede oogsten, en de hooge prijzen van de landbouwproducten, is Rusland’s betalingsbalans zeer gunstig geweest en heeft de Russische Staatsbank maar al door goud tot zich kunnen trekken. Toch blijft het geld te St. Petersburg nog duurder dan op de overige voornaamste beurzen. Zoo bedraagt het wisseldisconto daar 5x/2 tegen 5 pCt. te Berlijn en Londen en 31Z2 te Parijs. De koersen der Russen blijven thans vrijwel op dezelfde hoogte, hetzelfde kan gezegd worden van onze eigene Staatsfondsen. Daartegen waren Bulgaren en Serven wat vaster op de overwinningen der verbondenen. Tabaks-Bulgaren monteerden tot 93 pCt. een koers die slechts vijf procent lager is dan de gemiddelde noteering in 1911. Oblig. Servie noteeren thans 74 pCt. tegen 66 pCt. enkele dagen geleden en een ge middelde noteering van 83 in 1911. Opvallend daarbij is de flauwe noteering van Oostenrijkers en Hongaren, welke bei de Staatsfondsen thans 8 a 10 procent lager noteeren dan den gemiddelden koers in 1911. De 4 pCt. kronen rente van beide Staten noteert thans 84 pCt. zijnde dezelfde koers als voor de vier percentige Russen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2