Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten’s Cacao 0 0 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 89. LI Zondag 3 November. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. VOOR Afzonderlijke moest innemen Beleefd aanbevelend, Munt uit: door groote voedzaamheid door zuiveren cacaosmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodig is voor een heer lijken pittigen kop chocolade) Rijke collectie PELS-ARTIKELEN, in kraag- en stola model, - - - alsook aardige KINDERSTELLETJES. Speciaal adres voor alle kwaliteiten: TRICOT- en GEBREIDEN ONDERGOEDEREN. gesprek dat zij, een burgemeester. die halve stuivers er weer levertraan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. te vertellen en was haar zelfs ook haar om op die zeer in den van iederen gulden eens de toestemming de vrouw moesten vragen. Maar neen, begeert Marijke niet te gaan. Zij waren, wat een tarief was en zij begreep heel goed, dat als er belasting op de levens behoeften kwam, het eten duurder werd als bouwstoffen belast werden, werd het huis duurder de huisbaas zou de huur opslaan, ja, ja, zij begreep wel wat die burgemeester haar gezegd had over vrijhandel en protectie en zij was voor protectie... van haar porte- monnaie. Daarom wilde zij graag wat mee te zeggen hebben, door te kunnen kiezen en invloed uit te oefenen op den gang van zaken. Zij begreep heel goed dat de minister van finantiën voor zijn huishouding meer geld noodig had, dat is met meer huishou dingen wel ’t geval. Zij had daarom den burgemeester gezegd, dat de minister ’t van de rijkelui moest vragen doch zij kreeg tot antwoord, dat die niet talrijk genoeg daarom allen er toe moeten bij- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en daar' telkens een halve stuiver mee verdiende, en werden dan bewaard om voor te koopen. Door dit tarief vindt zij, wordt de ontevre denheid gekweekt bij den werkenden stand. Marijke had zich op die meeting dan ook aangemeld als lid, en haar man vond het goed. Zij moest, als hebbende geen vrije beschikking over het geld natuurlijk eerst toestemming vragen, want het kostte f 1. per jaar. Wat zouden de mannen een onge woonte krijgen, als ze die ze uitgeven, vooraf van zoo ver wil niet den baas spelen, wel wil ze gaarne haar rechten verzekerd zien bij de wet. De mannen maken de wetten naar hun eigen zin het debietrecht op tabak werd voorgesteld... Och hemel wat een beweging onder de mannen maar als de suiker wat duurder wordt de vrouw kan haar hoofd schudden en zuchten, maar zij kan’tnietkeeren. Dertien centen belasting op een pond suiker dat is een echt suikerpotje voor den minister maar de vrouw kan er niets tegen doen. Onbillijk is ook nog, roept Marijke, dat de pensioenwetten alleen voor de mannen zijn, en de weduwen geheel geen recht op uitkeering hebben. Zoo zijn ook bij onderwijs en heel veel zaken meer, de vrouwen wel degelijk zoo goed in staat om een oordeel te vellen, als de mannen, maar neen, de vrouw heeft niets te zeggen. Enkele staaltjes haalt zij aan, hoe de mannen soms besluiten namen, waar een vrouw zich wel voor zou hoeden. Als argument wordt vaak gebruikt dat de vrouwen geen verstand van die dingen heb ben, maar als boerin vindt zij toch, dat als dominé Talma Minister van landbouw kan zijn, er ook heel veel zaken zijn, waarover een vrouw zeer goed kan oordeelen, beter zelfs dan de man. O.a. wijst zij op de wet der kindervoeding in Berlijn. Ten slotte verdedigde zij enkele beden kingen, die men dikwerf tegen de vrouwen beweging opwerpt ook al weer op dezelfde comische en toch rake manier, als haar geheele betoog kenmerkte bedenkingen die een vorig jaar ook al werden besproken en om niet te uitvoerig te worden, nu niet herhaald zullen worden. Na een krachtige opwekking om mee te doen in den strijd, opdat de vrouw eenmaal bekome de rechten die haar toekomen, en er op wijzende dat men er nog soms om durft te lachen dat de vrouw zich rechten wil veroveren, gaat zij met een sarcastisch lachje af, zeggende„die ’t laatst lacht, lacht et beste”. Langdurig en krachtig applaus bewees dat men met deze origineele wijze van propaganda instemde en dat men genoten had, waren, en dragen. Over het belasten van artikelen van weelde en van behoefte wist zij echt satyrieke opmer kingen te maken, evenzoo over het verschil tusschen directe- en indirecte belastingen en zij voelde ’t bij voorbaat reeds, dat het niet opging den kleinen man eerst door 't tarief te laten betalen voor de invaliditeit en ouder dom en dan ook nog een premie van hem te vorderen voor dat pensioen neen hoor, ’t had Marijke’s sympathie niet, dat ontwerp tariefwet zij vond het zoo wat als ’t geval met den jongen, die levertraan fabriek” en op dergelijke wijze doorgaande Die maakte haar duidelijk wat invoerrechten komt „Marijke” er op, dat de positie der vrouwen geheel anders is geworden. De vrouw heeft een anderen werkkring, andere belangen als voorheen en zoodoende wordt zij er ook hoe langer hoe meer bewust van, dat zij belang heeft bij den gang van zaken. Evenals de bezem gebruikt wordt om ’t stof uit stal en huis te vegen, moet er ook eens een bezem door de staatshuishou ding. De mannen moesten dat allang inge zien hebben, maar zij doen ’t niet, zij willen de vrouw de rechten niet geven, die haar toekomen, en daarom moeten de vrouwen de handen ineen slaan. Alles wordt door wetten geregeld, die wetten grijpen in, in ’t dage- lijksche leven, in de positie ook der vrouw, en wat is nu het vreemde de wetten gelden evengoed voor de vrouw als voor den man, de vrouw mag en moet evengoed belasting betalen als de man, maar invloed uitoefenen op die wetgeving en hoe die belastingen besteed worden, dat mag de vrouw niet. Zoo is er nu aanhangig de tariefwet een wet die in zoo nauw verband staat met de huishouding en dat is toch het gebied der vrouwdie moet maar zorgen, dat er wat op tafel komt en alles in orde is en als nu alles duurder wordt, hoe moet zij dan? Meer huishoudgeld vragen Jawel, als de man dan maar niet doof is. „Marijke”'*gaf hier een naar zij voorgaf, had met Noem de vrouw niet minderwaardig, Onbekwaam of min getrouw, Want het hoogst gezag in Neerland, Wordt bekleed door eene Vrouw. Als voor de Doelezaal de Friesche vlag uithangt weet men, wat dit beduidt. Die scheve blauwe en witte banen waarop 7 pompebladen, zijn het teeken dat de Krite een voorstelling geeft, dat de Friesche taal beoefend wordt. Woensdag j.l. wapperde voor „De Doele” ook een vreemde vlag twee banen geel, verbonden door een witte middenreep. Beteekenis Zie de letters op de witte baan: VROUWENKIESRECHT. Dit op schrift brengt ons op den weg. Geel en wit zijn ontleend aan de bloem der vrouwen, de Margriet, de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht had een feestavond georganiseerd, en noodigde alle belangstellenden uit de vergadering te komen bij wonen. En waarlijk, de Vereeniging had recht, behalve de leden, ook anderen te inviteeren. Wat hier aangeboden werd, mocht er wezen. De opkomst was zeer bevredigend. De zaal toch was goed bezet. Mevrouw Beekhuis, die de vergadering opende, verheugde er zich dan ook over dat zoovelen aanwezig waren, vooral ook was het een voldoening, dat er verscheidene heeren aanwezig waren. Voor de Vereeniging was het een voor recht dat Mej. C. Groot van Rotterdam hier weder als spreekster wilde optreden, en zij ons eens wat wilde vertellen van de Tariefwet, een onderwerp tegenwoordig zoo veel besproken, en ook een onderwerp voor de vrouw van groot belang. Zij wees o.a. op Ommen, waar een tegenstander der tariefwet is gekozen. De bediening in de zaal was aan eenige jongedames opgedragen, en deze hebben zich ijverig van hun taak gekweten zij hebben bepaald de kas der Vereeniging goed gedaan, want hier was ook een tariefwet ingevoerd n.l. men mocht wel iets boven ’t gewone tarief offeren. We gelooven dat deze belasting wel baten afwierp en beter in den smaak viel dan ’t ontwerp van Minister Kolkman, waarover de Spreekster het zou hebben. Na de opening kreeg men eerst een lied te hooren van eenige dames, leden der Ver. De opmarsch der Vrouwen klonk flink en ferm, en evenzoo aan ’t einde der vergadering De vrouwenstrijdzang. Waarlijk, dames, dit was een attractie mee voor dezen avond. Voor de volgende openbare vergaderingen wenschen wij zulke zuivere accoorden, en zangerige stemmen weer te hooren. Zulke zang begeestert en bevalt. En nu de rede van Mej. Groot. Deze kwam in Noord-Hollandsch kostuum te voorschijn, en zij stelde zich voor als eene boerin te Broek in Waterland. In ’t dialect van die streek begon ze geheel overeenkomstig die rol betoog, haar houding, en uiterlijk, ’t Is een origineel idee, wijze op te treden, maar ’t viel smaak, en de boerin was goed op de hoogte en goed van den tongriem gesneden. Op een lossen, satyrieken toon, verstond zij het, haar meening duidelijk te maken, door haar betoog met fijne scherts en aardige kwink slagen te begeesteren, wist zij ’t auditorium te boeien en herhaaldelijk klonk een gulle lach door de zaal. Gewis, deze wijze van bespreking slaat bij velen meer in, dan ’t ernstig dorre betoog van den staatsman of politicus. Moeilijk is het, deze bespreking in haar geheel terug te geven, men zou ’t dialect, waarin ’t gegeven werd eigenlijk moeten volgen. Een klein proefje strekke als staal van ’t geheel. Nadat „Marijke” ons verteld had, hoe zij gehoord had dat er een meeting voor vrouwenkiesrecht was in hare buurt, wilde zij daar ’t fijne wel eens van weten en ze zou er gaarne heen gaan. Haar man echter was er tegen, had met die nieuwigheden niets op, doch met kloek beleid wist zij als goede huisvrouw zonder „hommeles hoor” haar zin door te drijven en ook haar man ging zelfs mee. Op echt leuke wijze wist zij haar gewaarwordingen van die bijeenkomst weer te geven en beschreef ons hoe de burgemeesters dochter, door met een hamer op tafel te tim meren stilte kreeg, de vergadering opende, en het doel van de vergadering verklaarde, en toen de spreekster aan ’t woord. Die spreekster was maar een gewoon mensch, „niks bijzonders er an” en wat ze zei, kon Marijke met haar boerenverstand best snap pen, ja, ja, dat zij goed geluisterd had, bleek uit hetgeen zij uit die rede ons weer oververtelde. „Die spreekster praatte eerst wat over ’t vrouwenkiesrecht. De manne kunne alleen kieze, de vrouwe kunne ’t niet of nee ze bedoelde die meuge ’t niet. De manne houde ’t voor zich alleen. Maar dat was niet goed en ze zou uitleggen waarom niet. In ’e ouwe tije begreep men dat zoo net niet, maar de tije zijn veranderd en de mensche benne ook anders geworde. Dat komt omdat de arbeid z’n eige verplaatst het deur de machines. Wat vroeger in huis gedaan werd met de handen, dat doen nu de machines in de fabrieken. De manne kunne ’t werk niet alleen af en dan moge de vrouwe ook meedoen, weet je, en daarom komme der vrouwe en meisjes in de fabrieke, dat is veur de arme vrouwe en meisjes, maar de rijkelui’s dochters motte studeere en dan kunne ze helpe bij de post en bij de spoor en veul en niet genoeg. Bij ons in de boerderij is ook al veul veranderd. Zelf butter en kaas make, der komt niks meer van in, de melk gaat ook al naar ’t Bolswardsche Courant RONA B. J. ZANTMAN. I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1