PER TELEGRAAF. SUNLIGHT HEEREN WIELRIJDERS! Nieuwe Winterpetten, Autosjaals, Ijsmutsen. P. A. GERRITSMA, I I L i Officiëele Advertentie. Stadsnieuws. 1 Ingezonden. Ontvangen E 66. Marktbericht. Burgerlijke Stand. Zeebad Hindeloopen”. Onderwijzeres. Advertentiën. is dus daar 1 i! WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN wat goed en zuiver is 1 Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra Sunlight slechts eens 7 geprobeerd is. E ZWOLLE, 2 November 1912. Hier is bericht ingekomen, dat Baron Mackay bedankt heeft voor den Kamer zetel te Ommen. Een nieuwe verkiezing noodig. Herinnering aan belastingbetalenden Benoemd. i| Naamlooze Vennootschap Geheelonthouding. Handel en Nijverheid. Ondertrouwd H. FABER I Weldadigheids-bazar. te Uw dw. Dnr. S. P. ten GATE. van van f/ H (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) i AANBEVELEND, Grietje Deinum 68 jr., Ype Sieperda te Burgwerd. aan de Redactie voor de toe- het blad, waarin de firma waarschuwende stem be- Lig yLlCl VjruoLlC van den winter organiseeren, een comité Ill% tot 3x/2 uur. de om er van mijn 1 i Leeuwarden, 1 November 1912. BOTERle soort f tot f 2e soort f tot f aanvoer /4, /8 en 0/16 vaten. Fabrieksboter f 56,a f 56,50. Aanvoer 3/3, 24/6 en /12 vaten. De aanvoer vee bestond uit: 3375 Run deren, 1937 Schapen, 1786 Varkens, 29 Bok ken en geiten, 29 Paarden en 0 Veulens. Totaal 7156 stuks. De grond- en personeele belasting, dienst 1912, behoort vóór 1 December a.s. geheel te zijn aangezuiverd, en op de bedrijfsbe lasting, dienst 1912/’13, een gedeelte. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. van der Meulen, commies bij de inspectie der posterijen te Utrecht, is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Enkhuizen. BOLSWARD, 2 Nov. 1912. Gehuwd: Sietze Steegstra van Sneek met Geertruida Ferwerda. Overleden: Emma Anna Louisa Mek- king 30 jr., ongehuwd (overleden te Leeu warden). WONSERADEEL, met 1 Nov. 1912. Gehuwd: Douwe Altena en Antje Roode beiden te Makkum. Geboren,: Durk z. v. Hendrik Bartsma en Anke Kuipers te Tjerkwerd. Taring Titus z. v. Taeke Hiemstra en Marijke de Wolff te Oldeclooster. Overleden: echtgenoote van Toen in het begin van dit jaar zich een consortium vormde, met het doel van Hinde loopen een badplaats te maken, was het zeer onzeker, of deze onderneming met succes zoude worden bekroond. Wel is het strand bij Hindeloopen zeer ruim, het water prach tig en de gelegenheid tot baden bijzonder geschikt, doch dat Hindeloopen voldoende publiek zoude trekken, om haar bestaan als badplaats te verzekeren, moest eerst later blijken. van 3] Oct. tot en met van 30 Oct. tot en net bestuur van de vereenigi Kruis” ’t plan, in den loop een weldadigheids-bazar te waarvoor de medewerking van werd ingeroepen. De navolgende dames en heeren zijn bereid bevonden, hiervoor hunne medewerking te verleenén. Mevr. n u H u n n Mej. Mevr. G. I. Postkantoor Bolsward. onbestelbare brieven komen zijn geslaagd. Over meer dan 10.000 bezoekers, waaronder in verhouding tot andere badplaatsen, bijzonder veel werkelijke badgasten, mocht Hindeloopen zich ver heugen, en het bezoek zou zeer waarschijn lijk 2 a 3 maal zoo groot zijn geweest, in dien Augustus, de vacantiemaand bij uit nemendheid, niet zulk slecht weer had mede gebracht. Ook de pensions waren steeds flink bezocht en dit een en ander niettegen- staand zeer weinig voorbereidende maat regelen tijdig konden worden getroffen. Friesland kan zich dus verheugen op een badplaats, die binnen korten tijd, eene waar dige rang onder de badplaatsen hier te lande zal innemen en van een groot gedeelte van ons land gemakkelijk is te bereiken. Zal echter de onderneming verder succes hebben, dan moeten belangrijke verbeteringen en uitbreidingen tegen het volgend seizoen tot stand komen. Het ligt in het voornemen, de tegenwoor dige badtent flink te vergrooten, van een ruim terras te doen voorzien, een der zee hoofden te verlengen, waardoor het strand zal worden verbeterd en eene aangename zeewandeling zal worden verkregen, het aantal badtentjes te vermeerderen en de in richting te verbeteren, een kinderspeelplaats en bergplaats voor rijwielen, met doorreed voor auto’s, rijtuigen enz. daar te stellen, enz. enz. Waarde onderneming zoo in belangrijkheid zal toenemen, is besloten haar om te zetten in een Naamlooze Vennootschap, met den naam „Zeebad Hindeloopen", waarvan het kapitaal zal worden verdeeld in aandeelen groot f 100.met onderaandeelen groot f 10.De statuten dezer Vennootschap zijn ter bekoming der Koninklijke bewilliging reeds opgezonden. Voor het eerst zullen^de ondergeteeken- den optreden in hunne kwaliteiten, nevens de namen vermeld. Later zullen nog vier Commissarissen worden benoemd. In het finantiëel succes der Vennootschap hebben de ondergeteekenden het volste ver trouwen. Het resultaat over het eerste seizoen was van dien aard, dat over het kapitaal der onderneming reeds een voldoend dividend zoude kunnen worden uitgekeerd, terwijl, indien de badtent en rijwielbergplaats tegen hunne werkelijke waarde waren verpacht, wat in het eerste seizoen, wegens de on zekerheid niet wel doenlijk was, dan zou na ruime afschrijving, reeds een winst zijn gemaakt, welke voldoende was voor het thans uit te geven kapitaal groot f 14.000. Inlichtingen verstrekken de h.h. SIERKS, Notaris te Koudum, J. KINGMA, Kassier te Bolsward en J. BU1TEVELD, Directeur der N. V. te Hindeloopen. Ingevulde inteekenbiljetten te zenden aan voornoemden Directeur. Hindeloopen, den 17 October 1912. Commissarissen G. J. F. AVENHORN VAN NAUTA, ARN. de JONG, W. BAKKER, J. BUITEVELD, Directeur. P. 8. Zie verder achterstaande advertentie. De propaganda voor drankbestrijding werkt onvermoeid door, en met bevredigend succes. Allengs breeder worden de scharen en ge lederen der afschaffers en geheelonthouders, en zulks de maatschappelijke samenleving ten zegen. Het is er echter nog verre af, dat de strijd volstreden en een volkomen zege is behaald, daarom nog steeds actie. Morgen avond zal op de bovenzaal van den heer Huizenga als spreker optreden de heer Schuit maker van Franeker, een naam reeds goed bekend in de propagandawereld. ’t Bijzondere van deze redevoering is nog, dat zij gehouden wordt in de Friesche taal. Belangstellenden worden verwezen naar achterstaande adver tentie in ons Blad. A.s. Donderdag zal eene vergadering worden gehouden van de Vereeniging ter bevordering van „Handel en Nijverheid” alhier, waarin o.a. zal behandeld worden een verzoek van een handelaar alhier, dat de Vereeniging hare afkeuring zal uitspreken over de handeling der Gascommissie tot het verhuren en verkoopen van Gaskachels, comforen enz. door de Gasfabriek. liever kousen, werd aardig gevonden. Een moeder, bezorgd over den omgang van haar zoon met eenige jonge geëmancipeerde dames gaf aanleiding tot eenige comische scènes en er werd eens hartelijk gelachen. ’t Slot van den avond was, gelijk wij reeds vooraf bespraken, een zangnummer Vrouwenstrijdzang. Waar deze nummers blijk gaven van goeden aanleg, geven wij den vriendenraad het hierbij niet te laten. Op de gewone huis houdelijke vergaderingen kan de oefening de gezelligheid zeer verhoogen, en bij openbare bijeenkomsten zal het zeer zeker het talrijk bezoek in de hand werken. Mevrouw Van der Goot bracht tot sluiting der vergadering een zeer gepast woord van dank aan de Spreekster van dezen avond, en verder aan de heeren Timmer en Brussen, onder wier leiding de zang en ’t tooneelstuk ingestudeerd waren en verder aan allen voor de getoonde belangstelling. Op dezen avond dat is ons slotwoord mag de vereeniging met voldoening terugzien. De feestavond is volkomen geslaagd, ook wat de aanwinst van leden betreft. De jongens vlogen er met z’n vieren op aan en grepen elk een pakje. De persoon, die ze het eerst had zien liggen, raapte inmiddels ook wat op en maakte, terwijl de vinders zich er mee naar het politiebureau spoedden, er onderweg reeds een agent op opmerkzaam. De jongens trokken er verder op uit en kwamen den eigenaar, een veekooper, tegen, die reeds op het politiebureau vernomen had dat het geld gevonden was. Het geheele gevonden bedrag was f1470, de veekooper miste nog meer dan f 1000. Hij gaf intusschen 1 pCt. be- looning. (Z. Ct.) Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden, gedurende de tweede helft der maand October 1912 J. BOORIJ, Joure. P. en T. KAMPMAN, Bolsward. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestel- baarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward roepen op sollicitanten naar de betrekking van ONDERWIJZERES aan school No. 2 (hoofd de heer H. Groenier Wz.) om de/ stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 7 November 1912. Akte voor de nuttige handwerken is vereischte. Aanvangs-jaarwedde f 600. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Kerken en kroegen. Men zegt wel eens er zijn meer kroegen dan kerken. Het Friesche dorp Akkerwoude, met 2200 inwoners heeft drie kerken en één vergunning. Bij dit laatste bericht teekent de N. R. C. aan Wij betwijfelen of Akkerwoude zoo’n uitzondering is. Wij hebben een Zuid- Hollandsch dorp gekend, waar vier kerken en twee herbergen waren. Sedert is er een kerk bijgekomen. Of het aantal vergunningen er vermeerderd is, weten wij niet. Ben gering aantal herbergen strekt een dorp tot eere, maar van de veelheid van kerken zouden wij dit niet altijd durven zeggen. Zelden is deze veelheid bevorderlijk aan veraangenaming van het dorpsleven, het minste van te zeggen. Schurft op Urk. De gevreesde ziekte „schurft” schijnt op ’t oogenblik op het eiland weer sterker voor te komen. Bij het onderzoek door den geneesheer op de school zijn weder eenige kinderen naar huis gezonden. Zelfs moet een der onderwijzers zijn aangetast. Tel. Onlusten. Sedert een paar dagen is dë gemeente Leerdam, zoo wordt aan de N. R. Ct. gemeld, in beroering. Een werkman bij de N. V. Houthandel voorheen Varsseveld en Co., die 37 jaren aldaar werkzaam is geweest, is Dinsdag ontslagen, omdat hij zich on gunstig zou hebben uitgelaten over de directie, wat moet zijn overgebracht door een mede-werkman. Het volk kiest partij tegen den verklikker en tracht hem, als hij naar zijn werk gaat of er van daan komt, te mishandelen. De man wordt steeds door de politie begeleid. Honderden volgen hem. Er is nu alhier een brigade van 10 rijksveldwachters om de orde te handhaven. Menige charge met de blanke sabel heeft de politie gemaakt. Vlootplannen. De Fakkel verneemt uit goede bron, doch deelt het onder voorbehoud mede, dat Minister Colijn plannen overweegt die leiden zouden tot het voorstel, om voor de ver dediging van Ned. Indië vijf dreadnoughts te doen bouwen. De kosten zouden op 24 millioen gulden per stuk berekend zijn, te samen 120 millioen gulden. Daarbij zou 30 millioen worden uitgetrokken voor den noodigen aanleg en de versterking van havenwerken in Ned.-Indië makende een totaal uitgaaf van 150 millioen gulden, die, volgens den zegsman van De Fakkel, over vijf jaar ver deeld zou worden. Noodlottige twist. Gisteravond kreeg een kastelein in zijn café aan het Haringvliet te Rotterdam twist met zijne huishoudster. Hij bracht haar met een broodmes een steek in de borst toe waarbij het hart geraakt werd. De vrouw vluchtte op straat en viel daar dood neer. De dader werd gearresteerd. Alg. Rdbld. Eerlijke vinders. Gistermiddag wandelden vier jongens, een schoorsteenvegertje, een bakkertje, een lood- gietertje en een werkelooze, langs de Willems- kade te Zwolle, toen zij iemand met verwon- F i Mijn dank zending van Alkemade mijn antwoordt. ’tWas wèl te denken, dat mijn artikeltje repliek zou uitlokken. Nu zou ik er verder het zwijgen wel toe kunnen doen, want aan mijne eenmaal geuite opinie heb ik niet veel toe te voegen, maar ik veronderstel, dat de lezers een weder antwoord willen blijft dat achterwege, dan zegt men natuur lijk, dat de man, die gekaatst heeft, den bal niet durft verwachten. En dan ga ik ook niet verder in op geschrijf van de firma A. Ik blijf bij mijne meening, dat de bloembollencultuur in Friesland op een fiasco zal uitloopen. De toekomst moet uitspraak doen, wie gelijk heeft, ’k Heb me in mijn vorig schrijven niet goed uitgedrukt, mijne bedoeling was te zeggen, dat men over ’t algemeen soorten gekozen heeft, die nu nog goed zijn, maar of ze, als de bollenkweekers in Friesland over eenige jaren zich voor stellen om hunne partijen productief te maken, nog goed zullen zijn, is de vraag. Ik zeg „over ’t algemeen”. De firma A, weet even goed als ik van de vele lotwisse lingen van bij vb. „murillo”, een der ge kozen soorten. Tot voor eenige jaren was de prijs daarvan f 3 a f 4, per 100, tegenwoor dig 70 a 80 ct. en de algemeene opinie is, dat ze er nooit weer boven opkomt. Laten eens een paar bollenkweekers uit Friesland de Zuiderzee oversteken, naar Enkhuizen Hoorn en Omstreken, waar vele menschen al hun hebben en houden indertijd verkoch ten om in tulpen te gaan doen, en infor- matiën inwinnen, of ’t hun wèl bekomen is. En nu wonen die kweekers nog zooveel dichter bij het handelscentrum. Natuurlijk weet ik, dat er eenige boerderijen in N. H. aangekocht zijn om de bloembollencultuur, maar deze ondernemingen moeten beschouwd worden als branches van de zaken hier in den omtrek, zijn dagelijks bereikbaar voor de bezitters, worden bewerkt meest door personeel van hiermaar last not least, hebben hunne producten maar af te leveren aan de hoofdkantoren hier en elders. Deze cultuur is nog eenigszins loonend te maken, omdat ze een gedeelte vormt van het geheel wat aan tulpen bij vb. verloren wordt, moeten hyacinthen, narcissen, gladioli enz., weer goedmaken. „De soorten thans in Friesland verbouwd, zullen echter dan nog boven de nu goed- koope verheven blijven”, zegt de firma A. Hoe weet ze dat? Wie had ooit de kolos sale débacle bijvb. van „murillo” verwacht? Maar nu basta. Ik twijfel er geen oogen blik aan, dat de firma A, niet ter goeder trouw is. Dat ze echter van het succes toch niet geheel zeker is, blijkt wel hieruit, dat ze zelve ook haar waarschuwende stem heeft doen hoorenimmers ze heeft „allen pasbeginnenden” aanbevolen„weest voor zichtig”. Met aandacht zal ik de cultuur in Fries land blijven volgen, en voor de kweekers in mijn geboorteland zal niets me aangenamer zijn, dan later te vernemen, dat ik me ver gist heb. Ik zal dat dan ruiterlijk tegen over de firma A. erkennen. Met dank voor de plaatsing laatste woord in deze zaak. Hoogachtend, EN J. F. MEMERDA. Huwelijksvoltrekking 18 November a.s. SNEEK’ 29 Oct 1912 Bolsward, Uct' 19U' Receptie op den trouwdag van Dr. Andela. Dr. Beekhuis. J. P. de Boer. Y. T. Boer. J. C. Cuperus. H. Eisma. W. Keestra. G. Keikes. M. Oberman. M. Ridder. J. Wesseling. D, N. Zuithoff. de Heer André de Boer. F. J. Bruinsma. M. D. Eerdmans. O. D. Eerdmans. B. Hempenius. H. J. Hommes. R. v. d. Meulen. S. J. T. Plantinga. v. d. Ploeg. Na de pauze werd eer. kluchtspel in twee I bedrijven opgevoerd door eenige jonge dames Het is daarom voor de ondernemers eene groote voldoening, reeds na het eerste bad- Zooals onze lezers bekend is, bestaat bij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2