lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. REDE Ds. ZUITHOFF. HEERLIJK OPWEKKEND I 1 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 90. Donderdag 7 November. IS STEEDS EEN KOP Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). VOOR 3 maanden. Afzonderlijke elke krachlig applaus). den alcohol af ook een groot ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. (Langdurig en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zondagavond hield de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken afd. „Bolsward” eene openbare vergadering op de bovenzaal van den heer P. Huizenga. Als spreker zou daar optreden de heer Y. Schuitmaker van Franeker, doch deze zond den vorigen dag bericht, dat hij tot zijn spijt verhinderd was te komen. Wijl toen de vergadering reeds was aangekondigd, bood Ds. Zuithoff alhier aan die spreekbeurt te vervullen, zoodat de - vergadering kon doorgaan. Het getal aanwezigen beantwoordde echter niet aan de verwachting ongeveer een 50 tal personen, waaronder eenige dames, was aanwezig. De Voorzitter, de heer Rosier, opende de bijeenkomst, gaf kennis van de verhindering van den Spreker, doch vond het een voorrecht dat hierin nu op-zoo goede wijze voorzien was door de welwillendheid van Ds. Zuithoff, die nu zou spreken over Alcoholisme en Maatschappij, wien hij dan ook volgaarne het woord verleende. Na de pauze gaf de Spreker een drietal voordrachten ten beste, die om hun inhoud en vooral ook om de verdienstelijke wijze waarop zij werden voorgedragen, boeiden en instemming vonden. Het eerst werd gegeven een schetsje van den heer Schuitmaker, waarin ’t gevaar waarin op den wal stoeiende knapen verkeeren, werd vergeleken met matige drinkers, die ook gevaar loopen, bij den wal neer te smakken. Daarna een schets Z/Uit een Achterbuurt” waarin gewezen werd op drankgebruik bij feestelijkheden en op de zeden en gewoonten der lagere volksklasse. Ten slotte een kleine novelle van Justus van Maurik, waarin werd verteld hoe Mottige Janus afschaffer werd door den invloed van zijn stervende moeder. Een warm applaus weerklonk na voordracht. De heqj Rosier dankte den Spreker voor zijne schoone woorden, en hoopte dat deze in wijderen kring vruchten zouden mogen dragen. Aan de Redactie der „Bolswardsche Courant”, Bolsward. Geachte Redactie! Doordat de heer ten Gate zich nogmaals de moeite heeft getroost een artikeltje te schrijven, willen wij U ook nog eens gast vrijheid verzoeken. Bij voorbaat onzen dank! Als we zoo het artikeltje nagaan, bevinden wij dat met veel woorden niets is gezegd Bewijzen zijn door den schrijver niet aan gevoerd, zoodat we vrijmoedig durven ver klaren dat hij zijn tijd nuttiger had kunnen besteden. Om iets af te breken, kan men den man van de straat gebruiken veel meer behoefte bestaat er echter aan mannen met een opbouwende critiek. Dit zal de heer ten Gate ons niet tegen kunnen spreken en wij laten het aan hem, zich onder een dezer twee categorieën te rangschikken. Hij zegt: „Ik heb ure in mijn vorig schrijven niet goed De Spreker begon met te zeggen dat hij zich voorgenomen had eerst eene rede te houden over het door den Voorzitter aangekondigde onderwerp, en hij na de pauze enkele voordrachten zou geven, eenigszins met dat onderwerp in betrekking staande. Hij besprak eerst dat de geheelonthouding niet alleen het persoonsleven betreft, maar omdat het gebruik van alcohol gevolgen voor het maatschappelijk leven heeft, mag de strijd tegen den drank ons niet onverschillig laten. Ieder heeft zich de gevolgen van 't drankgebruik aan te trekken, want er schuilt een gevaar in. Evenals 't ons niet on verschillig mag zijn, hoe onze buren met vuur omgaan, wijl het brandgevaar dan ook ons bedreigt, zoo staat het in 'zekeren zin ook met het alcoholgebruik. Het persoonlijk belang om den drank te laten staan gaat samen met een algemeen belang. Een beroep op de naastenliefde alleen is dus niet genoeg, er is meer aan verbonden. Als iemand een kuil graaft in een duisteren weg, dan zal men het gevaar ziende, anderen waarschuwen, en ’t gevaar trachten weg te nemen. Ais een brug werd afgedraaid en men zag het, men zou alles doen om ongelukken te voor komen. Op dezelfde wijze moet men ook handelen om ’t gevaar van te wenden, want dat is maatschappelijk gevaar. Om den omvang van ’t drankgebruik goed te begrijpen, moet men eigenlijk de cijfers laten spreken. Om de juiste opgaven voor onze plaats te bekomen, heeft Spreker moeite gedaan, doch hij is nog niet geslaagd ze te krijgen, doch voor ’t geheele land zijn officieele cijfers bekend. In ’t jaar 1909 bedroeg in ons Vaderland het gebruik van jenever per gezin 44x/2 liter, 8 flesch wijn en 288 halve fleschjes bier. De wijn zal wel voor ’t werkmansgezin niet behoeven mee te tellen, maar jenever en bier helaas wel en dan mag men zeker de grootste helft van dien voorraad wel stellen voor rekening van ’t hoofd des gezins. Dat drankgebruik, nog steeds zoo schrik barend groot, verslindt schatten gelds70 millioen per jaar men kan zich de som niet voorstellen. Nederland heeft nog 22.500 drankhuizen, gemiddeld op de 260 inwoners een kroeg. In Bolsward zijn er nog 28, een getal treurig hoog nog. Het opschrift „vergunning” boven een dranklokaal is eigenlijk een officieele permissie om vergift te mogen verkoopen, een vergift waardoor menschen stoffelijk en geestelijk te gronde worden gebracht. Spreker schetst zoo’n kroegtooneeltje, waar de mannen, meest huisvaders nog wel, vaak een groot deel van hun loon besteden, zich geestelijk vermoorden, hun huisgezin bestelen, want het geld moest strekken voor ’t onderhoud van ’t gezin. De man zit met verhit hoofd te zwetsen, en zijn praatjes komen allengs op lager peilthuis of op straat wacht de vrouw met angst de thuis komst van den echtgenoot. Eer, fatsoen, godsdienst, niets wordt door den drinker ontzien, om maar te voldoen aan zijn zucht paar dat geestrijk en toch geestdoodend uitgedrukt”! Verbazend jammer, vooral voor hem zelf, omdat hij er zoo speciaal toe was gaan zitten I Waar hij spreekt van prijzen, kunnen wij hem, niettegenstaande we bekend staan als zeer scherpe kooplui, bewijzen voorleggen on geveer 50 pCt. meer te hebben betaald De kwaliteit regelt den prijs Waar de schrijver spreekt over de firma’s die in Noord-Holland groote landerijen ter uitbreiding aankoopen, maakt hij volgens onze meening een groote flater. Wij willen hem vragen of het peil der intellectueele ontwikkeling der bollenkweekers zoo laag staat, dat men zich, willens en wetens, gaat voorzien van branches ver afgelegen, die moeten worden bewerkt door werklieden uit een streek, waar behoefte bestaat aan werkkracht, waarop artikelen moeten worden verbouwd die geld kosten Ieder weldenkend mensch zal van het tegen overgestelde overtuigd zijn. De beide artikeltjes van den heer ten Gate hebben bij ons voor de zooveelste maal de overtuiging gevestigd: Er zijn menschen die zich zelve gaarne hooren, doch ook die zich zelve gaarne lezen In ons vorig stuk hebben wij gezegd, dat men voor de waarschuwende stem van den heer ten Cate de ooren kan sluiten. Als bewijs hiervoor willen wij het volgende aan voeren Eenige weken geleden zou de zoon van een welgestelde bollenkweekersfirma tot dan toe buiten het vak werkzaam zijn broodwinning gaan zoeken in de tulpen cultuur. Hiertoe heeft hij zich voorzien van die soorten, als waarvan de heeren Brieten zich hebben voorzien. Deze soorten zullen toch wel zorgvuldig zijn gekozen! Op aanvrage zijn wij bereid namen te noemen I Waar de schrijver spreekt van een ruiteilijk erkennen, willen wij hem een raad geven en wel deze Bemoèi U nimmer ongenoodigd met een ander mans zaken I U, M.H. de Redacteur nogmaals dankend voor de gevraagde ruimte. Hoogachtend, ALKEMADE Co, NoordwDK, 4 November 1912, vocht. Zieken zijn het, medelijden moet men hebben met hen, en vooral ook met hun vrouw en kinderen. Och och, roept Spreker uit, wat kon er met die 70 millioen wat uitgevoerd worden Het staatspensioen om ieder boven 65 jaar per week f 3 te geven, vordert 40 millioen er schoot dan nog aardig wat over voor voortgezet onderwijs, voor verbeterde armen- bedeeling. Het geld aan drank besteed is erger dan weggegooid geld. Drankgeld sticht slechts nadeel, schade, onheil. Het koren noodig voor de distilleerderijen in Europa is verbazend veel. Geheel Nederland en België zouden met graan bebouwd moeten worden om den voorraad te leveren. Het werkloon aan de distilleerderijen is in verhouding tot het kapitaal zoo miniem, dat het haast geheel buiten rekening kan gelaten worden en wat een steenkool is er noodig voor die brouwketels. 11 mill, tonnen in een jaar en is het niet allerbedroevendst dat het graan en de kolen zoo besteed worden, terwijl in menig gezin geen brood is, en gehunkerd wordt vaak naar wat turf om zich te ver warmen. Als men ’t goed doorziet, roept Spr. men zou haast denken, dat de wereld op zijn kop is gezet. Door die drank worden heel wat onkosten veroorzaakt. Het Departement van Justitie kost ll1/^ millioen gulden per jaar, wat zou dat veel minder zijn, als er geen sterkedrank te koop was. Ook de armenzorg zou er veel door verminderen, evenzoo de uitgaven voor gevangenissen, krankzinnigengestichten, wees huizen, enz. Ja, heel veel ongelukken met sporen en booten zijn grootendeels op rekening van ’t drankgebruik te stellen. Spreker gaat nog na en toont met cijfers aan, hoe het getal processenverbaal verband houdt met het gebruik van alcoholische dranken. In Amerika waar in sommige Staten de drank verbannen is, drooggelegd noemt men dat, spreken de statistieke opgaven zeer sterk hoe met den drank heel veel misdaden verdwijnen, en ook in ons land blijkt uit de statistiek, dat meer dan de helft der misdadigers handelen „onder den invloed”. Spreker wil maar niet schetsen, wat ellende door den drank wordt te weeg gebracht in de gezinnen, hoe de gezondheid en welvaart worden gebannen, de toekomst der kinderen verwoest maar vraagt aan alle weldenken- den, of het niet hoog tijd wordt dat de ver koop van sterken drank geheel en al wordt verboden. Hoe komt het dat er nog geen krachtiger beweging is in die richting? Is het omdat onze schatkist de hooge accijns op gedistilleerd niet kan missen? Is het omdat de Nederlandsche finantiën drijven op de kurk van de jeneverflesch Zou dan de drinker handelen uit vaderlandsliefde, als hij zijn borrel neemt Neen, zegt Spreker, dat is een argument uit wanhoop. Minister Pierson heeft indertijd gezegd, dat de schat kist die belasting zou kunnen derven, want de schaduwzijde er van is grooter dan de lichtzijde. De overheid moest vooraan staan in den strijd tegen den alcohol, maar daar is ’t nog verre vandaan. De kleine steun van overheidswege verleend aan de bestrijding van drank is zeer schraal. Men beseft over ’t algemeen den om vang niet van de ramp door den drank veroor zaakt. In ons land zijn de cijfers niet afzonderlijk bekend, maar in Duitschland vallen ieder jaar 50.000 menschen als slacht offer van den drank, waar de drank hoofd oorzaak is van den dood, dat is erger nog dan de tering, die vreeselijke ziekte vordert in dat land elk jaar 43.000. Wie zich ver dienstelijk maakt op ’t gebied van de tuber- culose-bestrijding wordt geëerd, geridderd soms, wie strijdt tegen de drankziekte, wordt vaak bespot. Spreker geeft ten slotte nog eenige becijfe ringen over de volkswelvaart in verband met het drankgebruik, en vergelijkt die over de jaren 1895 en 1909 geeft van enkele Duitsche steden de opgaven van armlasten die bepaald veroorzaakt werden door’t drank gebruik, om nog eens te wijzen op de huise lijke ellende, de erfelijke kwalen, en ook nog vaak op het onbekende en verborgen leed, om dan allen op te wekken om mee te strijden in den grooten maatschappelijken strijd, om persoonlijke- en algemeene belangen te dienen. Bolswardsclie Courant I VAN HOUTEN S Jt- f^ONA Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1