Jongste Kantoor-Bediende I PER TELEGRAAF. VASTIGHEDEN te BOLSWARD. i HAEMOFERRIN 25-Jarige Echtvereeniging Ad verten tien. Burgerlijke Stand. Officiëele Advertentiën. gevraagd. BAARDA Co. I i Stadsnieuws. I Bekendmaking. Stremming Passage. Financiëel overzicht. a De Huizinge b. Een nieuw Huis aan de Heeremastraat, in huur bij Corn. Lammertsma. Een Winkelhuisje nabij de Groote Kerk, in huur bij Johannes Harling. d. Een Timmerwerkplaats met erf aan het Stadsstreng bij de Sint- Janspoort. e Vijf Woningen Vier Woningen aldaar, eigen aan de erven Barend van Dalen. Breeder omschreven bij verkoopboekjes. I a.s. Bolsward, ’t 1 uit deze C 3 tot en klein, waaraan Gebrek noemen, der huizen schudden, en alles, wat vast is in die huizen, de beweging J I NEW-YORK, 6 November 1912. Tot President der Vereenigde Staten is gekozen de heer Wilson, candidaat der democraten. PARIJS, 6 Nov. 1912. Volgens een hier verschijnend Blad maakt hetTurksche Hofzich gereed om naar Klein- Azie te vertrekken. AMSTERDAM, 6 Nov. 1912. Volgens een bericht in Het, Volk is Zondag in een te Franeker gehouden vergadering van afgevaardigden der S. D. A. P. besloten, om bij de in 1913 te houden Statenver kiezing in het district Franeker voor alle vijf vacatures eigen candidaten te stellen. van Noordergewest. Een ledenwedstrijd met dames, van mannen omliggende gemeenten. als er maar ijs komt zal wat op ’t getouw te zetten, ra.;' Dr. H. NANNING’S I Pharm.-Chem. Fabr., den haag. I De BURGEMEESTER van Bolsward maakt bekend, dat de passage over de brug over de Dijlakker bij Dr. Beekhuis GESTREMD is van af Vrijdag 8 Nov. (Zonsopgang.) De Burgemeester van M. OBERMAN. Bolsward, den 4 November 1912. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat de door vaart van de LOOIJERSGRACHT, langs het gedempt wordend haventje IS GESTREMD tot uiterlijk 30 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. KRAMER Mzn., L.-B. De Secretaris, K. II. LAAGLAND. Verkoop Huizen. Naar wij vernemen is de pastorie der Doopsgezinde Gemeente op de Groote Markt, verkocht aan den heer Dr. S. Andela alhier, terwijl het heerenhuis van den heer J. Hommes, tegenover het Stadhuis, door genoemde Ge meente is aangekocht voor pastorie. Ook is het huis, waarin goudsmederij van den heer E. J. Wartna op de Dijlakker, verkocht aan het R. K. Liefdegesticht, met bestemming waarschijnlijk om te dienen tot vergrooting der bestaande schoolgebouwen. Ijsclub „Bolsward". K. TER HEN NE en B. TERHENNE-Vos, geven kennis van de geboorte hunner Dochter JACOBA REGINA. Bolsward, 4 Nov. 1912. twist volgde, waarbij de man met zou hebben gedreigd. De vrouw een mes van de tafel genomen, nerde zich later niet, dat zij er gestoken. Toen zij haar man op den grond zag vallen, liep zij de straat op om een dokter te halen. Inmiddels was de gemeentelijke eerste hulpdienst gewaarschuwd, die den man verbond en naar het Gemeente-Ziekenhuis overbracht. Daar bleek zijn toestand levens gevaarlijk. Gisterochtend was hij iets beter, zoodat hem later wellicht een verhoor kon worden afgenomen. Alg. Handbl. P. A. BRUINSMA, Notaris te Bolsward, zal op Zaterdag 16 November 1912, ’s avonds 7 uur, bij AGE POSTMA aldaar, provi sioneel verkoopen: aan den Kleinen Dijlakker met achtergelegen WONING, benevens vier WONINGEN bij de Gasfabriek, ‘eigen aan de erven Wed. G. J. v. Jacoba Regina d.v. Koet Vos. Ype z.v. De BURGEMEESTER van Bolsward, gelast bij deze den miliciën verlofganger GYSBERTUS DRAAISMA, loteling der gemeente Bolsward, lichting 1907 en be- hoorende tot het 9e Regiment Infanterie, om zich, voorzien van al de voorwerpen van JAN C. DE GROOT 2e. 3e. Een hardrijderij en Men ziet het, het aan animo om niet ontbreken. Nadat nog besloten was aan een commissie op te dragen om het volgend jaar de rekening met de bescheiden na te gaan, om dit tijd- roovend werk niet op de vergadering te hebben, werd door den Voorzitter, den heer P. D. van der Klei, de vergadering gesloten onder dankzegging voor de getoonde belangstel lingen in de hoop dat dea.s. winter onseens mooi ijs en gunstig weermaggeven,opdatdetehouden feestelijkheden wel mogen slagen en zullen strekken tot bloei der IJsclub. De IJsclub „De Friesche Jeugd” vergaderde Maandagavond in ’t café Hoekstra. De opkomst der leden was klein. Gewoonlijk is het bezoek aan de algemeene jaarvergade ring niet groot en schitteren de meeste leden door afwezigheid, wat voor het bestuur minder aangenaam is. Het aftredend bestuurslid, de heer A. Draisma, werd herkozen en de rekening van den penningmeester sloot met een saldo van f 83.63, welk bedrag is belegd in de Spaarbank. IJs en weder dienende, zullen voor de eerste hardrijderij dezen winter te houden, drie horloges worden uitgeloofd. Bond voor Staatspensionueering. Gisteravond werd op de bovenzaal van den heer Huizenga eene ledenvergadering gehouden van de Afdeeling Bolsward van den Bond voor Staatspensionneering. Al mocht het bezoek niet talrijk worden ge noemd, toch kon ten volle gezegd "worden, dat het een zeer geanimeerde vergadering was. Behalve de gewone werkzaamheden der vergadering als notulen, verslag enz. was het hoofdpunt van behandeling op deze bijeen- v. Fr. komst, de bespreking van de te voeren actie van den Bond bij de verkiezingen in 1913 en de propaganda voor ’t beginsel van den Bond inzake Staatspensionneering. Zeer uitvoerig en actueel werd dit punt behandeld, verschillende heeren voerden hier over ’t woord en er werd besloten tot krachtige actie om bij de a.s. verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer invloed uit te oefenen dat er voorstanders van Staatspensionneering worden afgevaardigd. De verschillende middelen hiertoe aan te wenden, en de bestrijding der te maken kosten werden degelijk onder oogen gezien. De actie die over ’t geheele land zal worden gevoerd, zal ook door deze afdeeling met kracht ter hand worden genomen. Ook werd behandeld wat men plaatselijk dezen winter zal doen, om propaganda voor ’t beginsel van den Bond te maken. In ons volgend nummer hopen wij een eenigszins gedetailleerd verslag van hetgeen op deze vergadering is behandeld en besproken op te nemen. De noodige tijd en ook plaats ruimte ontbrak, om het nog heden te doen. Sloten, 2 Nov. Een zware petroleum motor, geplaatst in het pakhuis van den heer Van der Wal alhier en dienende tot het drijven eener graanmalerij etc., verwekt vrij wat beroering in ons stadje. Door den veen- achtigen bodem is de geheele zuidzijde der straat aan het trillen geraakt, zoodat de muren los en medemaakt, de menschen incluis. Het is te hopen, dat aan dezen onhoud- baren toestand spoedig een einde wordt gemaakt, want niet alleen, dat Sloten’s oude huizen maar slecht die bibberkoorts kunnen verdragen, ook de bewoners worden tureluursch van dat eeuwigdurend gewiebel, en wee den zieke of oude van dagen hij zal tevergeefs naar rust zoeken in zijn sidderende woning. Snoek, 3 Nov. Onze pluimvee-tentoonstel- ling behoort weer tot het verleden. ’t Geheele bezoek mag op pl.m. 2500 personen worden geschat, ’t Gure weer van heden was zeker oorzaak dat er weinig publiek van buiten kwam. Om strijd roemde men de prachtvolle inzendingen, niet het minst de verzameling duiven. De eigenaars van ’t ingezondene hebben zich hoogst tevreden betoond over de groote zorg, door de commissie aan hun dieren besteed. Menige zak haver en een respectabele hoeveelheid groenten werden dan ook door ’t groot getal kakelaars en knabbelaars verorberd. De afdeeling van de Konijnenfokkerij-ver- eeniging alhier mag met voldoening terugzien op de dagen van 1, 2, en 3 Nov. Hepk. Nieuwsbl. Echtelijke twist. Door de politie te ’s-Gravenhage is aan gehouden een bewoonster van het Cantalou- penburg aldaar, verdacht haar man met een mes wonden te hebben toegebracht in de borst. De man zou Maandagavond dronken thuis zijn gekomen en na een woordenwisseling met zijn vrouw weder zijn uitgegaan, om bier te halen. Hij kwam eerst laat weder thuis, toen zijn vrouw al te bed lag. Hij moet haar toen een slag op het oog hebben toegebracht. De vrouw stond op, een hevige een mes heeft toen maar herin- mede bad In de nu achter ons liggende week hebben er zich op politiek gebied in Europa be langrijke gebeurtenissen voorgedaan. De ver pletterende nederlagen van het Turksche leger, waarop absoluut niet was gerekend, hebben in de Europeesche diplomatie diepen indruk gemaakt en noodwendig wijziging in de plannen van de groote heeren gebracht. Duidelijk valt er uit de diverse berichten op te maken, dat de eisch, door de mogend heden voor den oorlog aan de Balkanvolkeren gedaan, het in standhouden van de Status quo, nu vervallen moet. Het is mogelijk dat dit een moreele neder laag voor de Europeesche diplomatie beteekent, deze laatste heeft er uit kunnen leeren, dat haar wil nog geen wet is en dat zij wel ter dege met verschillende omstandigheden heeft rekening te houden en vooral dat verras singen op wapengebied steeds verwacht kunnen worden. Een zeer sympathieke houding neemt Frankrijk aan, het land, dat juist honderd jaar geleden geheel Europa in zeer ernstige beroering bracht. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, Poincaré, heeft aan de mogendheden voorgesteld bij het bemiddelend optreden tusschen Turkije en den Balkanbond meer op de belangen van geheel Europa of van de Balkanstaten te letten dan op eigen belangen. Rusland en Engeland gaan hiermee accoord, doch Oostenrijk wil zich met die verklaring niet vereenigen. De tijd zal leeren wat Oostenrijk hiermee bedoelt. d. Spoel. met ruim erf aan het Leeg, nagelaten door wijlen Taeke P. Post ma. kleeding en uitrusting, door hem bij vertrek met groot verlof medegenomen, op den 2 December 1912, te vervoegen bij zijn Korps te Leeuwarden ten einde wegens overtreding van art. 96 der Militiewet op grond van art. 97 dier wet, voor den tijd van vier weken onder de wapenen te komen. De verlofganger moet zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar vermeld middel van vervoer naar de plaats van opkomst begeven. Wanneer hij wegens ziekte niet op den bepaalden tijd in werkelijken dienst kan komen, moet hij zich na zijn herstel on verwijld naar zijn Korps begeven. Bolsward, den 5 November 1912. De Burgemeester van Bolsward, M. OBERMAN. Op de overwinningsberichten van de ver bondenen zijn Bulgaarsche en Servische staats fondsen verder in koers omhoog gegaan. Dat deze rijzing zulke groote afmetingen aanneemt, zoodat b.v. bij de Bulgaren nauwelijks den invloed van den oorlog meer te merken valt, schijnt toegeschreven te moeten worden aan groote blanco verkoopen door speculanten aan de Parijsche beurs. Dit bewijst de groote schaarschte aan stukken bij de levering, zoo zelfs dat fr. 6 voor het leenen van stukken wordt betaald. Turksche fondsen dalen al evenmin, ook deze fondsen waren zelfs een fractie beter in koersmen neemt algemeen aan, dat de Obligatiehouders in niet veel minder conditie zullen komen, ook al gaat een groot deel van Turkije aan anderen over. Die „anderen” zullen dan wel een evenredig deel dier schulden tot hun last krijgen. Bij het afstaan van Tripolis van Turkije aan Italië heeft b.v. Italië op zich genomen jaarlijks twee millioen francs te storten bij de Administratie van de Turksche Schuld. Een zelfde regeling kan dus ook hier verwacht worden. Russische fondsen hebben zich wat kunnen herstellen, ook in deze stukken blijken groote blancoverkoopen geweest te zijn, die de koersen noodeloos hebben gedrukt. Een vastere stemming valt te vermelden voor Obligaties Nicaragua, op het bekend worden van de reorganisatie der Staatsschuld, waarbij het feit, dat voortaan de administratie onder toezicht van Noord-Amerika komt, veel tot de willigte zal hebben bijgedragen. Op de lokale markt trokken j.l. Vrijdag en vooral Zaterdag Rubber waarden door hun vastere stemming de aandacht. De avondbladen gaven de productie-opgaven over October en deze waren voor alle Maatschappijen belangrijk beter. De Rubberprijs is in den laatsten tijd wel iets teruggegaan, toch wordt de vermeerderde aanvoer grif opgenomen en blijkt het derhalve dat tegen deze ietwat lagere koersen veel vraag bestaat. Deze toestand is voor de toekomst, met nog veel grootere te verwachten productie, waar schijnlijk beter dan hooge prijzen en weinig aftrek. De tabaksmarkt was in het begin van deze week flauw, verbeterde naderhand op dekkingsaankoopen van Contramineurs (Con- tramineurs zijn speculanten die stukken ver- koopeu, terwijl zij ze niet bezitten, in de hoop deze effecten spoedig lager terug te kunnen koöpen, blijft dan de verwachte daling uit, dan zijn zij bij aanvraag tot levering ver plicht te koopen). Van Rubberwaarden moeten wij nog de flauwe stemming vermelden van aandeelen Amsterdam-Balata op het bericht der directie dat de uitgezonden expeditie een teleurstel lend resultaat heeft gehad. Bij de oprich ting hebben de inbrengers der concessie een waarborg van f 200000.moeten depo- neeren, als garantie voor een oogst van 450.000 Engelsche ponden „balata” over 1911 en 1912. Als deze 2 ton nog aan wezig zijn, zou dit voor de aandeelhouders nog ruim 13 procent liquidatiewaarde betee- kenende beurskoers van plusm. 4 pCt. wijst er evenwel op dat behalve het gestort kapitaal, ook deze som verloren is. Uit New-York wordt geseind dat tVilson tot President van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is gekozen. Wilson was de candidaat van de democraten, doch men wil wel hebben dat vele invloedrijke vermogende republikeinen dezen democraat hebben ge steund. Zoo moet de firma Morgan zich openlijk voor Wilson hebben verklaard. Taft en Roosevelt, zij hebben het aan elkander te wijten dat zij dezen slag hebben verloren. Zooals men weet, zijn de democraten voor standers van verlaging der invoerrechten. De heer Wilson heeft wel in vele redevoeringen te kennen gegeven, dat van hem een gematigd optreden is te verwachten, toch kan men er o.i. zeker op aan dat de man, die in zijn verschillende werken, zich een vurig voor stander van verlaging heeft getoond, ook wel spoedig met ingrijpende voorstellen te dien opzichte zal komen. Voor vele industrieele maatschappijen is verlaging van rechten een „nadeel” voor de spoorweg-maatschappijen een voordeel. Vat de beurs dit ook zoo op, dan zal men in de eerste dagen flauwere koersen voor industrieals, en vastere noteeringen voorspoor- wegshares kunnen verwachten. Geld op prolongatie heden 35/8 pCt. met 6 il' Zaterdag werd in ’t hotel Huizenga de jaarvergadering gehouden van de IJsclub „Bolsward”. De opkomst der leden was maar dit is een gewoon verschijnsel, nu eenmaal niets te doen schijnt, aan belangstelling mag men ’t niet men denkt zeker, ’t is ’t Bestuur wel toevertrouwd ’t zal buiten mij wel gaan enz. ’t Is bij heel veel ver- eenigingen dito. Notulen en jaarverslag van den secretaris werden gelezen en goedgekeurd. In dit laatste werd herinnerd aan de drie wedstrijden, die den vorigen winter gehouden zijn, n.l. op 9 Januari van mannen, 30 Januari leden wedstrijd met dames en 6 Februari nog eens van leden terwijl nog een rijderij van gymnasten was voorbereid doch de dooi verhinderde die te houden. De penningmeester gaf uitvoerig verslag van ’t finantieel beheer, waaruit bleek dat de club wel veel had uitgevoerd en de leden hadden kunnen profiteeren van de rijderijen en feestelijke prijsuitdeelingen, maar de kas had eene flinke aderlating ondergaan. Door het weinig gunstige weer, was de opbrengst der bijbanen beneden de verwachting gebleven, vooral de beide ledenwedstrijden hadden ’t niet getroffen. Was ’t batig saldo ’t vorigjaar f 445.18 ’t is nu gedaald tot f 100.525. De eindcijfers van ontvang en uitgaaf waren f 954.19 - 853.665 PIETJE J. PISO. Bolsward, 9 November 1912. Geen Receptie. BOLSWARD, van November 1912. Geboren: Terhenne en Berendina Andries Kramer en Akke de Haas. WONSERADEEL, van 2 tot en met 5 November 1912. Geboren: Alida Maria d.v. Eije Beukema en Annette Carolina Sikkel te Schettens. Bernardus z.v. Jan Ype Holtrop en Loltje Brouwer te Greonterp. Overleden: Japikje van Popta oud 77 jaar weduwe van Pieter Rijpma te Corn- werd. Ale Bergsma 28 jaar ongehuwd te Pingjum. f 100.525 Daar 't ledental nog ongeveer 230 bedraagt, is er toch nog wel genoeg waarborg voor organiseeren van wedstrijden. Nadat de heer A. Andriesma, als bestuurs lid was herbenoemd met op ëen na algemeene stemmen, besprak men, wat er als de winter vorst ons een bezoek komt brengen, zal worden uitgevoerd. Behoudens volmacht van ’t Bestuur om naar omstandigheden wijziging aan te brengen, werd afgesproken dat zullen gehouden worden: le. Een rijderij van gymnasten uit het U (STAAL-HAEM ATOGEN) een aangenaam smakend bij uitstek bloed- I vormend versterkingsmiddel in ge- I vallen van bloedarmoede, bleekzucht I en alle daaruit voortkomende zwakte- I toestanden. gg 'g' Prijs per Literflesch, voldoende voor I ongeveer 20 dagen, f 2.—. L;' Bereid door Jgi VAN EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2