Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Bo«lï.SMsptiisio«nj. VERBAZEND RONA Cacao L 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 91. Van Houten’s zoo voordeelig Zondag 10 November. RECLAME. VOOR Afzonderlijke de ouden RONS een onze af- bij zonder ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Op Dinsdag 5 November werd op de bovenzaal van den heer Huizenga, eene alge- meene ledenvergadering gehouden. De opkomst was niet groot naar verhouding van ’t getal leden onzer afdeeling; ongeveer 30 personen, waaronder eene dame, waren tegenwoordig. De heer A. Bouma, voorzitter, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, en er op te wijzen, dat er een belangrijke tijd voor den Bond is aan gebroken, wijl op de laatste jaarvergadering van den Bond is besloten tot krachtige actie voor het beginsel van staatspensionneering. Een comité van actie heeft nu een plan van werkzaamheden gereed gemaakt, wat nog al veel omvattend is. Straks zal dat nader behandeld worden. Eerst werden door den secretaris, den heer G. C. Eisma, de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarop volgde punt 1 der agenda: //Ver slag van de afgevaardigden naar de jaar vergadering te Leeuwarden”. Afgevaardigd zijn de heeren T. A. J. Baars en H. J. Hommes. Bij monde van eerstgenoemde wordt een zeer uitvoerig, nauwkeurig en zaakrijk rapport uitgebracht, waarin alles wat op de jaarvergadering is behandeld tot in de bij zonderheden werd vermeld. Zaakrijk was vooral het gedeelte, waarin weergegeven werd den inhoud der gehouden redevoering van den heer Ds. van Krevelen, waarin onder meer, een vergelijking werd gemaakt tusschen de stelsels van staatspensionneering in Duitsch- land, Zweden en Engeland, en de uitwerking er van in die landen. Een warm applaus door de aanwezigen en een waardeerend woord van dank door den voorzitter, waren zeer zeker wel verdiend. Alsnu kwam aan de orde punt 2: //Bespre king van het Comité van Actie”. De Voorzitter leidt de bespreking in, met er op te wijzen dat door actie uit te oefenen bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Bond het terrein van de politiek gaat betreden, iets wat wel eenige bezwaren zal meebrengen, wijl de Bond zijne vertak kingen heeft in verschillende politieke par tijen, maar men meende niet te mogen nalaten het volk te laten zien hoe de Bond de staats pensionneering wenscht te hebben geregeld, om daardoor ook in te werken op het volk. Intusschen werd nog mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Beeksma, pen ningmeester der Afdeeling, die verhinderd was ter vergadering te komen, maar toch meende er even op te moeten wijzen, dat de kas onzer afdeeling den bodem laat zien, en extra versterking noodig heeft als er een krachtige propaganda en actie zal gevoerd worden. Dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen, om den gegeven wenk straks nader ter harte te nemen. Eerst werd nu gelezen de circulaire, gezon den door het Comité van Actie, waarin in hoofdlijnen de werkzaamheden der afdeelingen moeten bestaan om bij de verkiezingen in 1913 te zorgen dat zooveel mogelijk overal voorstanders van staatspensioen candidaat ge steld en gekozen worden. Bij de vergaderingen der kiesvereenigingen moeten de leden op hun post zijn om in die richting te sturen. In districten waar twee of meer candidaten zijn voorstanders van staatspensioen in den zin als de Bond dit verlangt wordt geen voorkeur aan politieke richting door de afdee lingen als zoodanig gegeven waar één candidaat is die voorstander is dan wordt diens keuze gesteund, en waar het bekend is dat geen candidaat komt, die het staats pensioen wil, dan wordt aanbevolen dat de leden der afdeeling zelve iemand candideeren. Door brochures en vlugschriften, door spre kers en debaters bij politieke vergaderingen, zal van het Comité en zoo mogelijk met medewerking der afdeelingen, overal propa ganda gemaakt worden, ook bij de kiezers. Ter bestrijding der te maken onkosten, verzoekt ’t Comité steun bij de leden en de afdeelingen, en wil daarom sluitzegels h 2i/2 cent verkrijgbaar stellen. De benoodigde som zal minstens f 10000 bedragen, waar voor de medewerking van alle afdeelingen ^ordt ingeroepen, opdat het jaar 1913 het die bewijs heeft gegeven van ambitie in de zaak van staatspensionneering. De heer H. Eisma ziet er wel iets goeds in dat er een paar heeren aan ’t bestuur worden toegevoegd, en die belast worden met die buitengewone actie. Wanneer de leden van ’t Bestuur dat ter hand nemen, kan ’t ook heel wel goed gaan, maar toch is menig- dan al gauw in de meening dat het een gewone bestuursactie is. Door andere heeren er mee te belasten komt het duide lijker uit, dat men hier met een buiten gewone actie te doen heeft, en tevens strekt het om ’t Bestuur iets te ontlasten. De heer Ds. Zuithoff wil toch nog gaarne er op aandringen, dat de verschillende» poli tieke richtingen in die commissie vertegen woordigd worden, hij zou dan ook liever 3 of 4 van die vertrouwensmannen zien aangewezen, en waarbij gelet werd op persoon lijken invloed en ambitie, maar ook op hun richting. De Voorzitter heeft uit het gesprokene toch wel gehoord, dat het voorstel om een comité te benoemen bijval vindt. Als men ’t goed vindt, zou hij wel een paar willen aanwijzen, of beter misschien dat het Bestuur hierin volmacht krijgt, dan zullen eerstdaags die heeren worden aangezocht. Spr. acht het echter zeer noodig, dat er toch steeds een band blijft tusschen dat comité en ’t Bestuur der afdeeling, en er overleg wordt gepleegd hoe men een bedrag zal trachten bijeen te krijgen en ook, hoe men de propaganda zal uit voeren. De heer G. Eisma vreest, dat als deze zaak op deze vergadering niet wordt afge daan, er al weer eenigen tijd nutteloos zal verloopen. De heer H. Eisma daarentegen acht het beter, niet op de vergadering personen daar voor aan te zoeken. Als ’t Bestuur eerst eens even overlegt, wie het geschiktst zijn, en dan die heeren persoonlijk bezoekt en hun de zaak goed voorlegt, is er meer kans van slagen, dan wanneer men dat nu direct doet uit de hier aanwezige leden. Als er eerst een mocht bedanken, werkt dit op de volgenden gewoonlijk epidemisch. De Voorzitter bevindt zich nu wel in een eenigszins benarde positie, door de verschillen- -'--(OHiindit geval te beslissen. Hij wi] het de vergadering maar laten uitmaken en door /zitten en opstaan” wordt be slist dat Bestuur in de eerstvolgende dagen de leden van ’t Comité zal aanwijzen. De Voorzitter wenscht daarna te bespreken, hoe men de winterpropaganda zal voeren. Het vorig jaar is weinig, eigenlijk te weinig gedaan, maar het bestuur moet rekening houden met de finantien. Er dient nu flinke actie ook van onze afdeeling uit te gaan en ’t Bestuur wenscht gaarne het gevoelen van de leden te hooren. De heer Ds. Zuithoff heeft begrepen dat de opbrengst van den zegelverkoop naar buiten gaat, en dat er eigenlijk een drie dubbele aanslag op de beurs zal worden gedaan zegels voor het hoofdbestuur van actie, de contributie die gereserveerd blijft voor verkiezingsactie en een extra bijdrage voor de wintercampagne. De Voorzitter merkt op, dat het niet een driedubbele, hoogstens een drievoudige aan slag zou wezen, maar ’t is zoo, de vertrou wensmannen zullen zorgen voor den zegel verkoop, en een fondsje voor de winter propaganda zou ook voor onze afdeeling zeer gewenscht zijn. Na heel wat bespreking wordt besloten op de vergadering een lijst te doen rondgaan voor een bijdrage voor de afdeelingskas, en deze lijst dan ook verder te presenteeren bij de afwezige leden en voorstanders van staatspensioen. Ten slotte nog de vraagZ/Wat moet er dezen winter gedaan worden voor de pro paganda”? De heer C. de Haas zou het wel doel treffend achten om twee sprekers op één avond te laten komen, die het pro en contra van de staatspensionneering behandelden; dit zou zeer zeker wel bezoek trekken. De heer Terhenne ziet in ’t opvoeren van een toepasselijk tooneelstuk wel een aardigen avond, maar het bezoek bepaalt zich in hoofdzaak tot de leden en zoo'n opvoering gaat ook nog al met kosten gepaard. Hij zal er voor zijn, een spreker uit te noodigen, die het ontwerp Talma eens ging uitrafelen, om het zoo eens uit te drukken. De heer Ds. Zuithoff wil in overweging geven om de propaganda vooral te richten op de rechtsche arbeiders. Die moeten weten wat ellende dat ontwerp Talma voor hen eeuwfeest der onafhankelijkheid van ons land, ook het jaar worde waarop aan van dagen recht wordt gedaan. De Voorzitter merkt na de voorlezing van die circulaire op, dat niet alles wat in dit stuk staat op ons district van toepassing zal zijn. Wel is ’t noodig propaganda te maken, en de kamerdebatten der laatste dagen zijn al reeds een groote propaganda voor deze zaak, en een districtsfederatie zal ook hier wel tot stand komen, maar het stellen van een kandidaat voor de 2e Kamer zal wel niet noodig zijn, wijl bij de kandidaten die van verschillende richtingen wel zullen komen, zeer zeker wel een (of meer) zal behooren tot de voorstanders van staatspensionneering. De heer Terhenne merkt hier tegen op, dat in dit district toch wel propaganda dient te worden gemaakt voor de vrijzinnige beginselen. De afgevaardigde van dit district uu, is zeer zeker geen voorstander van het onvervalschte idee van staatspensionneering, n.l. een pensioen zonder premiebetaling. De zegel verkoop acht hij een gelukkig idee, want daardoor kan ieder die de zaak wil behartigen, naar vermogen iets bijdragen, en tevens wordt, door die zegels op brieven en stukken te stellen, de aandacht meer algemeen op de zaak gevestigd. De Voorzitter meent dan ook wel dat de heer Terhenne den spijker op den kop heeft geslagen, door te wijzen op de propaganda on zer beginselen. In het concentratie-program is de zaak staatspensioen niet duidelijk omlijnd aangegeven, maar ’t is er ons om te doen om onverdachte voorstanders van staats pensioen gekozen te krijgen. Ook hij vindt de sluitzegels een uitstekend middel, ’t brengt geld op voor de algemeene kas en ’t is meteen propaganda doch er is ook nog een tweede middel, n.l. vrijwillige bijdragen voor finantieelen steun. In het schrijven van onzen afwezigen penningmeester wordt er reeds op gewezen, dat er versterking van deelingskas moet komen, als er gewerkt zal worden. De gewone contributie zal wel noodig zijn, bij de verkiezingscampagne in ’t volgend jaar, maar dezen winter dient er ook iets gedaan te worden om onze be ginselen omtrent staatspensioen meer ingang te doen vinden. Spreker zou daarom er voor zijn de formulieren voor inschrijving van bijdragen aan particulieren te zenden, en een paar personen aan te wijzen om zich daarmede te belasten, mannen die men dat vertrouwen ten volle kan schenken. De heer Baars zou denken, dat het ver- kieslijker is zulks aan ’t bestuur over te laten, wijl die heeren meer invloed zouden kunnen uitoefenen en wellicht een beter succes zouden behalen. De heer Ds. Zuithoff kan in zekeren zin mee gaan met het voorstel van den Voorzitter. Hij vindt juist goed om zulke vertrouwens mannen te hebben, en die dan te kiezen uit de verschillende richtingen, die bij de afdeeling zijn aangesloten, men zou dan weten wat er omgaat, ook bij de rechterzijde. Het moet worden een aanval op de gansche linie, er moet front gemaakt worden tegen rechts en in zekeren zin ook tegen links. Het kiezerskorps is over ’t algemeen nog zoo slecht op de hoogte van den gang van zaken, ’t Is noodig dat men die menschen den blinddoek afrukt, de arbeiders vooral moeten weten wat zij te wachten hebben van ’t ontwerp Talma, dat is ingediend. Geldt dit laatste vooral voor de mannen van rechts, ook voor de linksche kiezers zal actie noodig zijn. Het is toch gebleken dat bij links de beginselen over staatspensioen bij sommige fractiën nog al belangrijk afwijken van de beginselen zooals de Bond die voorstaat. Bij de verkiezingen in 1909 is de richting waarin men tot staatspensioen wil komen nog in nevelen gehuld gebleven, ’t is nu noodig dat die nevel optrektklare wijn moet er geschonken worden en omtrent de bijdrage uit de staatskas, de leeftijdsgrens enz. moet volkomen helderheid wezen. De Voorzitter. Dergelijke redeneering geeft wel getuigenis van een goed inzicht in den gang van zaken, maar behoort toch meer in kiezersvergaderingen thuis. Op ’t oogenblik is aan de orde of we een paar vertrouwens mannen zullen hebben, om finantieelen steun te vragen bij particulieren. De Bestuurs leden hebben zelf al drukke bezigheden, en hij kan zeer goed meegaan om daartoe ook een van de rechtsche zijde te benoemen, een, 1 de meening, Bolswardsche Courant Ki

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1