MOCCA TRIC-TRAC WOUDA’S MEEL DAALDERS Spaarbank te Bolsward Opgericht 11 Februari 1867. P. B. VAN HAM, OOSTERDIJK, hoek GED. POORTEZIJLEN. Amerik. Petroleum. Wed. J. LEMSTRA.] WOU DAS MEEL Chocolade Mocca Stangen, Chocolade Walnoten. Chocolade Vlinders, ware DELICATESSEN. MOCCA-AROMA. De Stoomververij en - Chemische Wasscherij „Renovatrix“, Bussum, FROU-FROU GEMENGD NIEUWS. Handel in uitsluitend eerste kwaliteit V ereeniging Reserve ruim f 40000 IS VERHUISD van KLEINZAND naar Wacht U voor NAMAAK. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. en goed zijn zetten daartoe Biscuitfabriek „de Lindeboom". Firma Wed. B. VAN DOESBURG. Biscuitfabriek „de Lindeboom”. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. met een overheerlijk Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 7x/2 uur, eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. Tandarts, Sneek, Friendelijk aanbevelend, En voor een winkeltjes-raam Tijdelijk zuivere cacao a tien cent per pond. HET TELKEN JARE VERGROOT DEBIET BEWIJST DE GOEDE HOEDANIGHEID VAN ------ aan de hand zei ze, er van om met de „LINDEBOOM is de ECHTE. industrie alhier nadeel ondervindt van den Balkanoorlog, daar vele groote orders voor die streken thans natuurlijk niet uitgevoerd worden, of althans blijven liggen, tot de oorlog geëindigd is. Joure. Het voorloopig comité voor ons onafhankelijkheidsfeest in 1913 heeft reeds een ontwerp-programma vastgesteld, om dat binnenkort met alle belangstellenden, en dat zullen er zeker velen zijn, nader te behan delen. Daar is gedacht aan koraalmuziek van den torentrans, aan een herdenkingswoord uit te spreken in de groote kerk, aan kinder feest, optochten, intochten, bij dag- en bij fakkellicht, aan volksspelen en wedstrijden als b.v. een ringrijderij op krompaneelen chais, waarbij de deelnemers in costuum van dien tijd, aan een groote bioscope met histo rische feiten in de openlucht, d.w.z. de voor stelling. Verder natuurlijk aan het onmisbare vraagt Depothouders Provisie 15 pCt. het geval wil, dat juist deze van de predikanten, die in Mackay het bed geschud onze provincie zijn komen slagen van onze volkseenheid, onze volks vrijheid, onze volksgrootheid hebben gegolden. Huichelarij en veinzerij zijn nimmer karaktertrekken van ons volk geweest, doch in de laatste jaren zijn ze gekweekt, zijn ze welig gaan tieren, alleen als gevolg van de z.g. christelijke regeering. Maar om de vier jaar kan het volk richten over zijn regeerders. In Juni 1913 moeten zij weer voor bet gerecht verschijnen. Het moet dan uit zijn, uit, voor En om dat te bereiken hebben de drie vrijzinnige groepen elk hun offer gebracht, hebben zij op den voorgrond geplaatst, wat hen verbindt, ter zijde gelaten wat hen kan scheiden, want dit staat voor hen vast, on- omstootelijk vastde huidige regeering moet vallen. Smalend is over het concentratie-program al gesproken als de troonrede van 1913. Tot op zekere hoogte is dit echter vol komen juist. In het concentratie-program is te zien wat Nederland zal krijgen wanneer het in Juni 1913 de huidige regeering haar congé geeft. En daarom juist, omdat we weten hoe lichtvaardig bij verkiezingen vaak met belof ten wordt omgesprongen, verheugt ons de soberheid van het program. Men kan er zeker van zijn, dat, volk zijn uitspraak doet ten gunste program, vuurwerk en de even onmisbare muziek en zelfs aan een... gondelvaart. Natuurlijk is zooals we boven al zeiden dit slechts een voorloopige „lijst van werkzaamheden”. De definitieve zal in de groote, algemeene vergadering vastgesteld moeten worden. Jouster Ct. Kin derherstellin gs Gelezen op een muur: Op dezen muur aan te plakken of te verontreinigen op straffe der wet. VERZ AMELEN! Oostergo schrijft Door de hoofdbesturen van de drie vrij zinnige groepen wordt gemeenschappelijk verzamelen geblazen. Het voorstel om in gesloten gelederen bij de verkiezingen in 1913 op te marcheeren, met een omlijnd concentratie-program, heeft de kiesvereenigingen reeds bereikt en op den 16en November a.s. zal, naar wij hopen en vertrouwen, het bondgenootschap bezegeld worden. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat wij deze concentratie met vreugde tegemoet zien. Wanneer wij thans reeds zien hoe in de pers der rechterzijde getracht wordt op alle mogelijke wijzen dit samengaan te honen en te verguizen, dan weten wij daaruit al hoe deze eenheid gevreesd wordt. Men laat aan die zijde niet na den volke te verkonden, dat slechts met negatieve leuzen wordt opgetrokken en men voegt er bij, dat dit niet anders kan omdat de drie groepen alle homogeniteit missen. De vraag of bij dit samengaan door iedere partij een offer wordt gebracht, beantwoordt het Utrechtsch Dagblad zeer juist met de volgende passage uit zijn artikel „Ongetwijfeld. Maar wij achten dit on vermijdelijk wij achten het zelfs noodza kelijk, bij een strijdverbond. Wie zich met anderen verbindt tot een kamp voor een gemeenschappelijk doel, moet, voor het wel slagen zelf van dien strijd, begrijpen, dat in dat doel ieder der strijdende partijen althans een gedeelte als haar bizonder ter harte gaande, moet vindenzonder dat, blijft een gedeelte der bondgenooten lusteloos, slaagt er niet in, ook de laatste van zijn mannen in het vuur te brengen.” De drie vrijzinnige groepen zijn kinderen uit één huis, die, ieder ontwikkeld in een andere richting, toch een diepen gemeen- schappelijken karaktertrek hebben. En deze verschilt hemelsbreed van dien der coalitie- kinderen ter rechterzijde. Wij behoeven niet in den breede dat uit te spinnen. Men weet het, kent het, voelt het en verstaat het. Het huis, het vaderhuis der kinderen ter linkerzijde is in gevaar en met op-zij-zetting wat hen soms scheidt, voelen zij zich daarin één, dat het vaderhuis onaangetast moet blijven. Er is geen stad, geen dorp, geen vlek in Nederland of het heeft de clericale over- heersching gezien of gevoeld. Er gaat van het huidige ministerie, dat naarmate het zich sterker voelt, meer en meer de Kuyper-koers volgt, een geest uit die verstikkend werkt op die diepere gevoe lens in ons volk, welke steeds als de grond- zoo het van dit de daarin beloofde sociale verbe teringen in vier jaar tijds tot stand zullen worden gebracht. Wij hopen van ganscher harte, dat al wat vrijzinnig is en voelt in Nederland, het program zal aanvaarden en dat duizenden en duizenden aan den oproep, waarbij het verzamelen wordt geblazen, zullen gehoor geven. De 16e November zal, naar wij vertrou wen, een belangrijke dag worden in de par lementaire historie van ons land. Drankwet, De vereeniging van vergunninghouders „Onderling Belang” te ’s-Gravenhage, heeft een uitvoerig adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt om verschil lende wijzigingen in de Drankwet. Adr. verzoekt het uitstervingssysteem van die wet in dier voege te wijzigen, dat het recht van voorkeur, aan de weduwe gegeven, wordt uitgebreid tot de erfgenamen in de rechte lijn. Als inrichting van maatschappelijk verkeer worde aangemerkt elke inrichting, waarvan bekend is, dat zij geen gevaar oplevert voor misbruik van sterken drank. Een betere regeling worde getroffen omtrent de vervanging van den vergunninghouder de splitsing van het bedrijf verdwijne uit de wethet verleenen van logementsvergun- ningen met de thans bestaande rechten worde totaal opgeheven. Het verlofsinstituut worde aan een maxi mum onderworpen; van de verlofsinrichtingen worde een verlofsrecht geheven vermindering van die inrichtingen, waar de clandestiene verkoop het meeste gevaar oplevert, zou mogelijk het gevolg kunnen zijn. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Een plaatselijk blaadje geeft het vol gende concert-verslag Tot onzen spijt zijn wij te weinig muzikaal ontwikkeld om den heer C. voor zijne kunst recht te doen wedervaren. Genoeg moge het zijn te verklaren dat ons leekenverstand stil stond bij hetgeen de pianovirtuoos ons aan bood. De kwaliteit voldoet den meest verfijnden lekkerbek en de prijs laat toe, dat cacao op de tafel van den daglooner niet behoeft te ontbreken Centraal Genootschap voor en Facantiekolonies. Het Centraal Genootschap gaat nieuwe banen betreden. Volgens besluit der algemeene leden-vergadering begint het met kracht ter hand te nemen de verpleging van kinderen, lijdende aan zwaardere aandoeningen (anaemie, rachitis, zwaarder nervosisme, gesloten tuber culose enz.) Deze kinderen, die een langdurige ver pleging in een herstellingsoord behoeven, kunnen in de gewone koloniehuizen geen plaats vinden. Door de snelle ontwikkeling van het Ge nootschap is de herstellingsoord-verpleging tot heden op den achtergrond gebleven. Het bestuur is zoo gelukkig geweest een heuvelachtig boschterrein, groot 15 hectare, te Nunspeet te kunnen aankoopen en het wil trachten spoedig de middelen te vinden, benoodigd voor den bouw van het eerste herstellingsoord met lighutten, schoollokaal enz. Verder heeft het bestuur, om aan de reeds lang gebleken behoefte aan een nienw bosch- koloniehuis te voldoen, voor een aam al jaren gehuurd het bekende voormalige hotel Quisi- sana te De Steeg, verrukkelijk gelegen nabij de Onzalige bosschen. Dit tehuis biedt plaats voor ongeveer 70 kinderen. Voor de verbouwing en meubileering is noodig pl.m. 8000 gulden. Ook dit bedrag moet door giften en bijdragen gevonden worden. Ommen een baken in zee. Het a. r. Fr. Dgbl. ducht een herhaling van wat zich in Ommen heeft afgespeeld, voor onze provincie. Heel het vaderland weet, zegt het blad, datEriesland „verdeeld” is. Nu laten we de Eriesche leiders zelf geheel buiten bespreking. Maar weken twee Ommen voor hebben, in wonen. Wie waarborgt ons, dat zij het volgend jaar in Sneek en Tietjerk, niet net pre cies het zelfde spelletje spelen, als in Ommen En wat denkt men dan van de stelselmatig tegen ons opgezette Chr. Hist, kiezersmassa, als er een „Nederl. Hervormde” veikiezingscourant wordt op gesteld Die massa stemt Ommensch En als dan Links de eerste beginselen der tactiek verstaat, dan worden hier in Friesland de anti-revolutionairen netjes uit het spel geknikkerd. Wel komen dan de Chr. Hist, leiders in eerlijk gemeende droefheid mee op de politieke begrafenis. Maar zóó laten wij ons niet inkisten En dit willen we wel zeggen Zonder behoorlijke waarborgen, dat wij hier in Friesland niet den Ommenschen strop om den hals krijgen, zal het niet gaan. Dat zal ieder moeten billijken. Ommen is een baken in zee. De oorlog en de Nederlandsche nijverheid. De Amsterdamsche correspondent van de Nieuwe Ct. schrijft: De gevolgen van den oorlog in het Oosten, een bekend afzetgebied vooral van roosjes, doet zich terdege in de diamantwereld ge voelen. Werklui, die jarenlang geen dag be hoefden te verzuimen, wordt thans materiaal door de patroons onthouden. Andere patroons bieden den werklui loonen aan onder het tarief, waartegen de Bond dan in verzet komt. Op die wijs blijkt, dat de optimistische uitspraak van de redactie van het Weekblad geenszins door de praktijk bevestigd wordt. Uit Helmond schrijft men aan het N. v. d.D.t Het valt niet te ontkennen, dat de textiel* De auteurswet. Te Haarlem zong Zondag avond een straatzanger een lied uit een der nieuwste opeiettes. Hij werd, op grond van de bepalingen der Auteurswet, gearresteerd door eenige agenten, hetgeen natuurlijk een oploop ten gevolge had. De Opr. Uaarl. Crt. vertelt dan, hoe onder het publiek juffrouw Dinges stond, in de achterste rijen van de ontdane schare niet wijl zij laat gekomen was, doch omdat zij er gemeenlijk de voorkeur aan geeft, zich op ’n afstand te houden. Een pas gearriveerde kennis had haar ge vraagd wat er aan de hand was. Gut mensch, zei ze, zwijg stil, ’n mensch ’r hart draait er van om in z’n lijf. Ik ga effe de deur uit, zoo kom ik aan- loopen, wordt er ’n liedjeszanger opgebracht wegens de odeurwet... Wegens de... Juffrouw Dinges dorst ’t niet herbalen, doch schudde veelbeteekenend haar hoofd. Ja mensch, zei ze nog. Zulk volk schrikt nergens voor terug... z Ken gevaarlijke luchtreis. Een zonderling ongeluk had plaats bij de opstijging van het Fransche luchtschip „Luite nant Vincenot” te Donmartin bij Nancy. Een geweldige rukwind wierp het gevaarte, bij het verlaten der loods, op zij. De soldaten, die bij de landing hielpen, werden op den grond geworpen. Een sergeant bij de militaire luchtvaart, die het stuurtouw vasthield, ging met het luchtvaartuig omhoog, dat weldra tot 1000 meter steeg. De lucbtvaarders, door het geschreeuw van de toeschouwers opmerkzaam geworden, konden het luchtschip gelukkig zeer spoedig meester worden. Het vaartuig zweefde over Mansuï heen, terwijl nog steeds de sergeant tusschen hemel en aarde aan het touw slingerde. Toen hij nog een 10-tal meters van den grond af was, liet hij zich vallen en brak zijn arm. Twee andere soldaten, die bij het begin van het ongeval van eenige meters hoogte waren gevallen, liepen lichte kwetsuren op. Bij het terug brengen in de loods brak het luchtschip een schroef en werd het omhulsel tegen de wanden gescheurd. Arnh. Ct. Eigenaardige wraakneming De directeur van een schouwburg te Pontoise had onlangs twee tooneelspelers ont slagen. Deze besloten daarover wraak te nemen, en zetten daartoe een plannetje in één, dat buitengewoon bedacht was en zeer goed, naar hun zin tenminste, van stapel liep. Zij sminkten zich en gingen in costuum naar den schouwburg, waar men hen onge hinderd toeliet. Op het oogenblik, dat de directeur, welke de rol van een hunner op zich genomen had, de planken betrad, kwa men zij ook op het tooneel en begonnen een heftige woordenwisseling. Het publiek, dat niet anders dacht of ’t hoorde zoo, had verbazend veel pret. Toen echter de tooneel spelers den directeur aanvielen en hem on genadig aframmelden, en deze om hulp riep, begon men toch iets te vermoeden en ont zette den directeur. Deze zag er inmiddels uit als een geschonden roofridder. De zaak werd evenwel aangegeven en ver volgd. De rechtbank te Montmorency heeft elk der tooneelspelers tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld. Arnh. Ct. Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward. BLOOKER’S CACAO IN ZAKKEN VAN VERPAKT INJWOUDA WOUDA’S I MEEL i SNEEK I hotóOK? VERPAKT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4