Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. HEERLIJK OPWEKKEND r I _1 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 92. i RECLAME. IS STEEDS EEN KOP Ingezonden. Donderdag 14 November. J VOOR A fzonderlijke EEN BEÜRSPRAATJE. een s- WIE KUNNEN DOOR DE TARIEF- WET VOORDEEL GENIETEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van het adres zegt adres sant o.a., dat deze kwestie al voldoende toe- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van de Tariefwet weer komen met de Waar de voorstanders bij iedere gelegenheid bewering, dat de aanneming van het ontwerp- Kolkman beteekent vermeerdering van de Volkswelvaart in geheel Nederland, lijkt het ons de moeite waard eens even na te gaan. wat onder die ,zvermeerdering der Volks welvaart" dan wel moet worden verstaan. Is het werkelijk waar, dat de welvaart van de geheele bevolking, dat is dus van allen, door de Tariefwet zal toenemen zoo neen, welk deel van ons volk zal dan van de vermeerderde welvaart genieten Laat ons, alvorens deze vraag te be antwoorden, de verschillende categorieën, waaruit de bevolking is samengesteld, eens even de revue laten passeeren. De gegevens daarvoor vinden wij in de beroepstelling van 1909. Op 31 December van dat jaar bestond de bevolking van Nederland uit 5.858.175 personen 2.899.125 mannen en 2.959.050 vrouwen. Van deze ca. 6 millioen inwoners waren (kinderen inbegrepen), beroeploos, incl. gepensionneerd, 41.16 pCt. der mannen en 81.66 pCt. der vrouwen, totaal 53.25 pCt. Van de nog niet 47 ten honderd, die dus in het een of ander beroep werkzaam waren, vallen buiten de in de Tariefwet bedoelde bescherming, en dus buiten de in het voor uitzicht gestelde vermeerderde welvaart, allen die hun bestaan vinden, anders dan in de nijverheid, en dat doen er in den landbouw 27.41 pCt. in de jacht en visscherij 0.45 pCt., in handel en verkeer 18.22 pCt., in dienst der overheid of van eenig Kerk genootschap 3.8 pCt., in de vrije beroepen en het bijzonder onderwijs 3.75 pCt., inde verpleging en huiselijke diensten 10.56 pCt., als losse werklieden 1.01 pCt., dat is dus te zamen 65.2 pCt. van hen, die eenig beroep uitoefenen. Als werkzaam in de nijverheid vinden wij de overige 34.8 pCt. vermeld. Maar hierbij houde men in het oog, dat tot deze categorie ook worden gerekend de arbeiders in de niet-beschermde takken van nijverheid. En hun aantal is niet gering. Zoo bijv, gaan van deze 34.8 pCt. voor de bouwbedrijven alleen reeds 7.78 pCt. af. Voorts denke men aan de bakkers, soheepsbouwarbeiders, diamantbewerkers, om Geachte Redactie Met belangstelling las ik het verslag van de vergadering der vereeniging //Handel en Nijverheid" alhier, waarin als hoofdzaak werd behandeld een adres van een der leden om afkeuring uit te spreken over het feit, dat de gasfabriek com foren en kachels ver huurt en verkoopt. Eenige punten in het verslag hebben in het bijzonder mijn aan dacht getrokken, waarop ik hier even met een enkel woord nader wil ingaan. Ik stel voorop, dat het in mijn bedoeling ligt de kwestie geheel zakelijk te behandelen, zonder eenige stemming te willen wekken voor een De beslissing berust in dezen geheel gelicht is in de bladen en in den Gemeente raad. Wat betreft de bladen, heeft het juist mijn aandacht getrokken, dat daarin behalve een ingezonden stukje, waarin slechts enkele vragen werden gesteld, nooit eenig argument, laat staan een steekhoudend argument, tegen den door de gasfabriek genomen maatregel werd geopperd, vandaar dat ik het slot van het betoog //ieder wist wel waar het om ging”, min of meer bedenkelijk vind en pleit dit niet bepaald voor de sterkte van het ingenomen standpunt. Geachte Redactie, ik geloof integendeel, als ieder van het publiek zich werkelijk rekenschap gaf waarom het hier gaat, dan zouden zeker reeds stemmen uit de burgerij zijn opgegaan die protesteerden tegen het feit, dat thans van verschillende belang hebbende zijden getracht wordt, door middel van adressen enz. om stemming te maken bij den Raad en om dit college te doen be sluiten aan de Gasfabriek te verbieden voortaan Gasartikelen te verkoopen. Een dergelijk besluit zou beteekenen, dat de burgerij voortaan gedwongen wordt alleen te koopen bij de heeren A. B. of C. Ik vraag me af is dit nu werkelijk in het belang van de burgerij Bestaat er werkelijk een reden om een zoo ingrijpenden maatregel te nemen, waarvan de konsekwentie kan voeren tot zeer bedenkelijke gevolgen voor het gasbedrijf, ik noem hier even de cokes in verband met brandstofhandelaren. Waar zelf in de vergadering van//Handel en Nijverheid” gezegd wordt dat de Gas fabriek zich absoluut niet op verkoopen toelegt en alleen op uitdrukkelijk verlangen van het publiek iets levert, tegen zeker geen lageren prijs dan particulieren, dan vraag ik me nogmaals af waartoe die agitatie. In de mededeeling van //Handel en Nijverheid” wordt sympathie betuigd met het verhuren en juist dat verhuren is het nieuwe, maar nu wordt die nieuwe maatregel, die werkelijk in het belang van Gasfabriek en publiek is, aangegrepen om zijn afkeuring uit te spreken over een maatregel van de Gasfabriek die al van af de oprichting heeft bestaan. Neen geachte Redactie ik geloof dat hier de verkeerde weg is ingeslagen. Ik zou de handelaren in overweging willen geven, legt u er op toe om het publiek, indien dit een gastoestel verlangt, iets werkelijk goeds te leveren, twijfelt gij aan uw eigen ervaring in dezen, pleegt dan overleg met de gasfabriek, werkt daarmee samen, dan kan iets goeds bereikt worden, dan is er geen kwestie van concurrentie omdat de gasfabriek dan geen direct belang heeft bij verkoop. Dan werkt gij in uw eigen belang en tevens in het belang van de burgerij. Maakt gebruik van de reclame die de Gasfabriek door verhuren voor het gas maakt. Ik meen dat dit een gezondere oplossing is, dan dwang, want dit laatste verraadt zwakte. Om nu ten slotte nog even op een zinnetje terug te komen, dat zoo onschuldig weg in de gezellige discussie is ingeslopen, dit luidt »een andere vraag is of met een gasprijs van 7 ct. per M3. gas voor verwarming niet te duur zal worden”. Zoo’n zinnetje kan zoo licht op een oppervlakkig lezer een verkeerden indruk maken. Ik wil hiermede zeggen dat indien men voor de keuze staat om gas of andere verwarming, men rekening moet houden met den bestaanden toestand m.a.w. er zijn gevallen dat gas goedkooper is dan eenige andere brandstof, maar onder andere omstan- heden is het weer omgekeerd. Men moet in ieder speciaal geval de rekening zuiver op zetten en indien men zichzelf daartoe niet bekwaam genoeg acht, men vrage voorlich ting van een deskundige. Dan heeft gasver warming zelfs bij een prijs van 7 ct. zeer zeker reden van bestaan. U dankend voor de plaatsruimte, verblijft met de meeste hoogachting J. A. A. OCHTMAN, Directeur Gasfabriek. Geen dag gaat er bijna meer voorbij of we lezen in de bladen van executoriale ver koopen ten beurze van Amsterdam en het ligt voor de hand, dat zij, die van het effectenvak slechts oppervlakkig op de hoogte zijn, zich afvragen wat toch eigenlijk zulk een executie is. Brrr... bij het woord alleen denkt men aan galgen of stroppen en men ziet reeds de vlijmscherpe valbijl der guillotine omlaag vallen. Stel u gerust, waarde lezer, bloedvergieten doet men op de Amsterdamsche beurs slechts zelden en de strijd om ffaggies” of //stientjes” moet al heel hevig worden als er soms eens een blauw oog wordt uitgedeeld en voor het zoover komt, is het waakzame oog der beurspolitie er gewoonlijk wel bij om te zorgen, dat de strijdlustigen op een meer geschikte plaats hun hart jegens elkander luchten. Maar al worden vechtpartijtjes op de beurs niet getolereerd, toch zijn financieele moorden aan de orde van den dag en het woord, executie is waarlijk nog niet zoo slecht ge kozen. De beurs schijnt trouwens gaarne met beulstermen te werken. Is ook niet het woord strop, hetwelk wij zooeven gebruikten, een beursterm, dien misschien vele onzer lezers maar al te goed kennen; en wanneer iemand gedwongen wordt te verkoopen, spreekt men dan ook niet van afslachten? Maar om kort te gaan wat is executie Wanneer iemand stukken op prolongatie heeft gekocht en de waarde van zijn onder pand vermindert door een daling in de koersen, dan zal hij door zijn commissionnair worden aangemaand meerdere dekking te storten indien zijn surplus beneden 10 of 20 pCt. is gedaald. Kan hij daaraan niet voldoen en wenscht hij zijne positie niet goedschiks af te wikkelen, dan zal de commissionnair hem de prolongatie per deurwaarder aan zeggen en het onderpand wordt bij executie verkocht. Volgens de wet moet zulk een executie in het openbaar geschieden en daar de lokalen der Vereeniging voor den Effecten handel slechts voor leden toegankelijk zijn, geschieden de executoriale verkoopen in het z.g. hondenhok een klein lokaaltje, het welk onmiddellijk aan de effectenbeurs grenst en waar ook niet-leden toegang hebben. Tot voor enkele jaren behoorden der gelijke executies tot de zeldzaamheden, doch sinds 1907 is het bijna dagelijksch werk geworden. Of de beurs minder solide wordt? Best mogelijk, doch wij meenen, dat deze vele executies voor een groot deel fictief zijn. Wanneer men met stukken zit waarvoor geen koopers te vinden zijn, worden ze eenvoudig bij executie verkocht, in de hoop, dat be langhebbenden den koers zullen steunen. Bij zulke executoriale verkoopen ziet men dikwijls vreemde dingen gebeuren en werkelijk goede fondsen worden er soms in discrediet gebracht, doordat zij zulke lage prijzen op brengen. De beursbezoekers nemen gewoonlijk eerst tegen kwart over één nota van de fondsen, die op de executie zullen verkocht worden en reeds om twee uur heeft de executie plaats. De Nieuwe Courant. zaak. bij den Raad. Doel is eenige punten eens van andere kant te bekijken, om het publiek, wat in dezen ook belanghebbende is, beter op de hoogte te stellen. Bij de inleiding maar eenigen te noemen van de on- beschermden, die onder de 34.8 pCt. begrepen zijn. Door al deze door de Tariefwet niet- beschermden bij elkaar te tellen is men gekomen tot de berekening, dat er aan beschermden maar de helft van hen, die in de nijverheid hun levensonderhoud vinden, overblijft. Maar nu zijn wij er nog niet, want ook de resteerende helft dat is dus dat ge deelte der bevolking dat bestaat uit de personen, die werkzaam zijn in die takken van industrie, waaraan de Regeering be scherming heeft toegedacht zal voor een groot deel door de protectie niet worden gebaat doch integendeel worden geschaad. Immers zij, die het ’t best kunnen weten, de belanghebbenden bij vele der nijverheids takken, welke de Regeering zegt te willen protegeeren, en in de eerste plaats diegenen onder hen, die voor export werken en dus op de wereldmarkt tegen buitenlandsche mededingers moeten concurreeren, bedanken niet alleen voor de onnoodige bescherming, doch protesteeren ten sterkste tegen de hen opgedrongen protectie, omdat zij daarin zien een groot nadeel voor hun bloeiend bedrijf. Men denke hier aan de oppositie, die het ontwerp-Kolkman ontmoet o.a. van de zijde der textiel-nijverheid, machine-industrie enz. Wanneer wij ook deze categorie van ^beschermden” in mindering hebben gebracht op het percentage der bevoordeelden, dan moeten wij van het restant nog aftrekken al degenen en dat zijn alweer voor een groot deel mingegoeden voor wie de voor- deelen der protectie, in den vorm van ver meerdering van inkomsten, niet opwegen tegen de nadeelen, bestaande in een toeneming hunner uitgaven, als gevolg van het duurder worden der levensbehoeften (voedingsmiddelen, kleederen, huisvesting enz.) En van de weinige procenten, die dan nog overblijvenwillen wij aannemen, dat zij, die daartoe behooren, de zegeningen der pro tectie inderdaad zullen deelachtig worden, in meerdere óf mindere mate voordeel zullen Bolswardsche Courant VAN HOUTEN’S RONA Cacao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1