Burgerhuizinge met Schuur, Woningen en Landerijen te BOLSWARD. Huizen c.a. Zaterdag 16 November a.s., 's avonds 7 uur, bij AGE POSTMA, veiling van Huizen en Woningen en een BERGPLAATS I.f Advertentiën. Stadsnieuws. Financiëel overzicht. Officiëele Advertentiën. HUIS te BOLSWARD. Bekendmaking. Stremming Passage. Eene WONING BURGERHUIS, staande in de Kerkstraat, Sectie A, no. 125, groot 90 centiaren, bevattende voor- en achterkamer, keuken, gang en ruime zolder, regenwaterbak, put, plaats en bleek met vrije steeg, in eigen gebruik bij den heer D. Faber. HUIS, HUIS, HUIS Burgerlijke Stand. BU RGERHUIZINGE met TUIN en groote SCHUUR, drie WO NINGEN en ruim terrein, op aangenamen stand, alles in uitstekenden staat van onder houd verkeerende, omgeven door 3 straten, achter de Smeden, Schildwijk en Koemarkt, in het centrum van Bolsward gelegen, ter gezamenlijke grootte van 10 are 14 centiare, en de Betaalbaarstelling van dividenden en Coupons. 10 tot van Jacob z. v. Jenneke Vonk Bolsward, het. Hengstepad, Sectie A, DIVERSE te Bolsward, bij vorige advertentiën en ver- koopboekjes breeder omschreven, te veilen in 17 perceelen? P. A. BRUINSMA, Notaris. te Rozendaal de acte vrije- en Eervol ontslag. Den heer dr. H. J. Slijper alhier, thans benoemd te Rotterdam, is met ingang 1 Februari leeraar aan intrekking aan men er de Het meest beangste en het overige zoo gewoon aan die onrust- er zich weinig van a.s. eervol ontslag verleend als de Rijkszuivelschool alhier, onder van zijn benoeming tot leeraar de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer. Tariefwet, wanneer deze ooit in toepassing mocht komen. En daarbij zullen wij nu ook eens aannemen, dat alsdan tusschen de be voordeelden fabrikanten en arbeiders de buit eerlijk zal worden verdeeld. Maar is dan zoo vragen wij de Volkswelvaart vermeerderdis dan toege nomen de welvaart der bevolking in het algemeen Wie zou deze vraag in gemoede bevesti gend durven beantwoorden zelfs als zou hier van benadeeling van de overgroote meer derheid der bevolking geen sprake kunnen zijn Want nadeel zal de Tariefwet brengen, onberekenbaar nadeel lo. door de belemmering van nijverheid, landbouw, handel en verkeer 2o. door het duurder worden der eerste levensbehoeften, als gevolg van de te heffen invoerrechten, en van de daarop gebaseerde prijsverhooging der beschermde binnenlandsche producten. Een paar procent der bevolking zal wellicht kunnen profiteerenen ter aanbeveling spreken van te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat de door vaart van de LOO1JERSGRACHT, langs het gedempt wordend haventje IS GESTREMD tot uiterlijk 30 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. De BURGEMEESTER van Bolsward maakt bekend, dat de passage over de brug over de Dijlakker bij Dr. Beekhuis GESTREMD is sedert Vrijdag 8 Nov. a.s. (Zonsopgang.) De Burgemeester van met erf aan net. Hengstepad, Sectie A, no. 1685, groot 36 centiaren, in huur bij Marcus Wafelaar. Bezichtiging op den verkoopdag van 10—3 uur. Aanvaarding 12 Mei 1913. Betaling 1 Mei a.s. Breeder omschreven bij biljetten, die ten kantore van den Notaris verkrijgbaar zijn. D. FEITSMA, Notaris te Bolsward, zal op datum en plaats voormeld, nog provi sioneel publiek verkoopen: met hok en erf, benevens een gedeelte van een gedempte opvaart, buiten de Franeker- straat, nevens de pannenbakkerij te BolSward, Sectie B, nos. 959 en 1952, samen groot pl.m. 2.32 are, tot 12 Mei 1913 in huur bij Jan Bruggenkamp en alsdan te aanvaarden. Betaling: 1 Mei 1913. D. FEITSMA, Notaris te Bolsward, zal op Zaterdag 23 November 1912, ’s avonds 7 uur, bij AGE POSTMA te Bolsward, provisioneel publiek verkoopen: 1Een net Het perceel kan in tweeën worden bewoond. 2. Een net staande in de Kerkstraat, wijk D 211, Sectie A, no. 130, groot 1.65 are, bevattende voor- en achterkamer, gang, stookhut en zolder, regenwaterbak, plaats, bleek en vrije uitgang naar de KJ. Dijlakker, de wed. Heins en B. voor Het het thans hier aangeprezen middel in al zijn gevolgen kent, het verzet daartegen allerwege toe neemt de verkiezing van den vrijhandelaar Woodrow Wilson tot president van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika tot dusver het meest protectionistische land ter wereld is daarvan het jongste bewijs. Laat ons den Vrijhandelskoers, waardoor wij sedert 60 jaren de volkswelvaart in ons Vaderland gestadig hebben zien toenemen, blijven volgen, enlaat onze Regeering afzien van haar heilloos plan om de gelden, noodig voor de sociale verzekering, te halen uit het invoerrecht, van alle belastingen de slechtste, omdat zij is de onbillijkste en bovendien dejgevaarlijkste voor onze Volks welvaart. Het Anti-Tariefwet-Comité. in de Keerweersteeg thans verhuurd aan Walthuizen. 3. Een net zoo goed als nieuw, staande in den Verwerstuin, Sectie B, no. 1734, groot 1.04 are, bevat tende ruime kamer, keuken, gang en zolder met beschoten dak, met voor- en achtererf, thans verhuurd aan O. van der Veer. 4. Een en met 13 Donkere wolken pakken zich samen aan den politieken horizon. Is de oorlog in den Balkan reeds bloedig en verwoestend, de verwikkelingen waarop thans in de tele grammen gezinspeeld wordt, zouden nóg bloediger en nog verwoestender worden. Het geluk der wapenen aan de zijde der Balkan- verbondenen, heeft Servie er toe gebracht een uitweg te zoeken naar de Adrialische zee. De beide Mogendheden aan deze zee, Italië en Oostenrijk, voornamelijk de laatste, hebben hiertegen bezwaar gemaakt, terwijl Rusland op zijn beurt hierover weer in lichtingen te Weenen heeft gevraagd. Rusland, dat nog nooit een uitweg voor zijn vloot heeft naar de Middellandsche zee en misschien achter Servie’s eischen zit, hoewel het natuurlijk ontkend wordt, en in elk geval op vrijen doortocht in de Dardanellen zit te loeren. Het is begrijpelijk, dat de Mogendheden zullen trachten te voorkomen, dat er uit den tegenwoordigen toestand een sterk Balkansch Rijk geboren wordt, dat gevaar toekomst zou gezegd, komt en dat om Balkan, een Geslaagd. Mejuffrouw Anna Bruinsma, (vroegere stadgenoote) onderwijzeres (N. B.) slaagde gister voor ordeoefeningen gymnastiek. Geslaagd. Mej. M. Dijkstra van Workum heeft gisteren in den Haag het diploma behaald als assistent-apotheker. De geslaagde was leerlinge van den heer A. Bouma, apotheker alhier. met bergplaats en erf, aan het Hengstepad, Sectie A, no 2481, groot 70 centiaren, in huur bij Jouke Schilt. 5. Een Voetbal-wedstrijd. Zondag werd op het sportterrein een match gespeeld tusschen „Achilles” alhier en de Franeker Voetbal Club. „Achilles” behaalde de zege met den eindstand 42. Ondanks het ongunstige weer was er van den kant van ’t publiek goede belangstelling, de groote tribune was flink bezet. Herinnering aan belastingbstalenden De grond- en personeele belasting, dienst 1912, behoort vóór 1 December a.s. geheel te zijn aangezuiverd, en op de bedrijfsbe lasting, dienst 1912/’13, een gedeelte. kunnen pronteerenen van de Tariefwet durft men verwachten vermeerdering der volkswelvaart! Een paar procent 1 Dat wil hier zeggen, dat men aan enkele tienduizend-tallen van elk millioen Nederlanders voordeel wil ver schaffen tot schade van alle overigen. Het Nederlandsche Volk bedankt deze vermeerdering van zijn welvaart, weet, dat in de landen, waar men voor de kunnen geven, doch eerlijk ons die kans niet groot voor, de andere belangen in den groote Europeesche oorlog met al zijn verschrikkingen ontvlammen moet, is eigenlijk te dwaas om er over te praten, maarin de voornaamste Europeesche kabinetten wordt er iederen dag met het meeste gewicht wel over gepraat, en dat daar wel meer dwaze en onverantwoordelijke be sluiten gevallen zijn, leert ons de geschiedenis. Het gevaar bestaat dus, laat ons evenwel het beste .hopen. Als de beurs een goede oolitieke barometer is. dan stemt deze, ons Southern Railway Co. Pref. aand. div. 17 der cert, van pref. aand. metf 61,121/2. BOLSWARD, Nov. 1912. Geboren: en Foekje Spoelstra. Overleden': Sijtze Alkema 68 jr. echtgenoot van Anna Paulowna Boersma. WONSERADEEL, van 9 tot en met 12 Nov. 1912. Gehuwd: Sjoerd Brunia en Sjoukje van der Meer beiden te Kimswerd. Hidde Terpstra en Trijntje Jenema beiden te Arum. Geboren: Klaas z. v. Meindert Helfrich en Sijtske Wielsma te Kimswerd. Durk z. v. Harmen van der Meulen en Sjoerdtje Haarsma te Hieslum. Lijsbeth d. v. Rintje Kuipers en Rinske Hoitinga te Kimswerd. Overleden: 'Janke Strjkwerda 78 jaar weduwe van Autger Lantinga te Arum. Jan Wielenga 8 maanden te Makkum. De storm. Het Alg. Handbl. schrijft Nog steeds ontvangen wij berichten van ongevallen tengevolge van den storm. Gisternacht is Marken ondergeloopen. Gisterenmorgen zijn de buitendijksche landen tusschen Naarden en Muiderberg overstroomd.a Tengevolge van het omwaaien van boomen, gisteren tijdens den hevigen wind, zijn de draden van de rijkstelefoon naar Wassenaar en de geleidingsdraden voor de onlangs aangelegde electrische verlichting van den rijksweg in het Haagsche Bosch gebroken. Aan de K. R. Ct. ontleenen wij nog: Op den Schiedamschen weg te Rotterdam is Maandagavond een gereedschapmakerdoor een rukwind voor een motorwagen van lijn 8 geduwd met het gevolg, dat hij onder den motorwagen geraakte en op twee plaatsen, aan het hoofd en aan den rechterarm, ge wond werd. Boven Woudrichem is Maandag een schip gezonken; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Numansdorp zijn Maandag van vijf woningen aan den zeedijk de achtermuren geheel weggeslagen een pakhuis werd totaal vernield. Het schip „De twee gebroeders”, schipper C. T. Dekker, van Terschelling, dat op reis was van Terschellinu naar Lemmer, is Maan de haven aan den grond geraakt. De opvarenden werden door Lem- stervisschers gered. Het schip is later in de Lemmer binnengebracht. De werkman Niesthoven te< Gorinchem is Maandagavond door den storm in de Linge geraakt en verdronken. Maandagavond kon de laatste boot van Vlissingen op Breskens, haar bestemming niet bereiken. De post en de passagiers moesten den nacht te Vlissingen overblijven. In de nabijheid van 8t. Annaland is de klipperaak Uta, schipper De Jong, op den dijk geslagen. Men meldt uit Stellendam, dat door den hevigen Noord-Westenwind het zeewater tot 3.20 boven N. A. P. is gestegen. De Schelle- zee of Weipolder is volgeloopen, doordat het buitenwatev over de zomerkade is gevloeid, aan het buitenbeloop van den polder Nieuw- Stellendam is veel grondverlies berokkend. Het z.g. vloedwerk is over den dijk geslagen. De booten van de Holland-Frieslandlijn zijn Maandag niet van Amsterdam vertrok ken. P. A. BRUINSMA, Notaris te Bolsward, zal Donderdag 28 November 1912, ’s nam. 1 uur in „DE DOELE” te Bolsward, provisioneel verkoopen: De royale Een kavel buitengewoon vruchtbaar WEI LAND te Bolsward, zeer gunstig gelegen bij de Marnezijl, aan den Harlingerweg, en de Makkumer- en Witmarsumervaarten, tegen over de fabriek „Hollandia”^ te zamen groot I48/io X 363/4 are. Alles in eigen gebruik bij den heer Jelle Dirks Eerdmans en te aanvaarden 5 Maart en 12 Mei 1913. Breeder omschreven bij verkoopboekjes met kaarten die eerstdaags verkrijgbaar zijn ten kantore van den Notaris. Inmiddels uit de hand TE KOOP. die de beurzen min of meer demoraliseeren is geen sprake. Hier, te Amsterdam, geeft volgende verklaring aan. publiek is uit de markt, menschdom raakt barende berichten, dat het of niets meer van aantrekt. Gaan wij over tot de lokale markt, dan zien wij dat aandeelen Westersuiker gedurig oploopen, op het bericht van een zeer gunstig jaarverslag met 22 pCt. dividend voor de aandeelhouders. Ook aand. Gron. Waterleiding zijn in koers gemonteerd. Zij sluiten op 196 pCt. tegen 177 pCt. een week geleden. Water- leiding-maatschappijen kunnen over het alge meen goed bestaan, vreemd mag het daarom heeten, dat niet meer van deze maatschap pijen in verschillende plaatsen worden opge richt. Na het bekend worden van Wilson’s ver kiezing tot president der Vereenigde Staten, was eerst de Amerikaansche markt vast om echter spoedig gevoelig te réageeren. Natuur lijk wordt hiervoor ook de Balkanmoeielijk- heid als motief gebruikt, doch de werkelijke oorzaak zal wel zijn, de verwachting van eventueele tariefverlaging. De Amerikaansche industrie wordt be schermd met een zeer hoog invoerrecht, hetgeen voldoende blijkt uit de volgende cijfers die wij aan het Algemeen Handelsblad ontleenen. Voor wol bedraagt het gemiddeld invoer recht 40 pCt., van textielartikelen meer dan 60 pCt., op ijzer 10 a 60 pCt., op machines meer dan 60 pCt., op chemicaliën meer dan 50 pCt. Voor een voorstander van tariefverlaging, als de nieuw gekozen president, bestaat hier gelegenheid om wijziging te brengen, al zal dit natuurlijk, om ontwrichting te voorkomen, geleidelijk moeten gebeuren. De Vaderlandsche Hypotheekbank geeft 3 percentige pandbrieven uit, welke ake zullen worden afgelost met 125 pCt., binnen 52 jaren. Wij moeten nog melding maken van gevaren, waaraan de obligatiehouders van de Coöperatieve Veevoederfabriek van den Prov. Zuid-Holl. Boerenbond, ter nauwernood zijn ontkomen. Deze obligatiën zijn September 1911 uit gegeven en hebben behalve het hypothecair verband op de onroerende bezittingen, de onbeperkte en wettelijke aansprakelijkheid van alle leden der vereeniging, welke in een bepaald artikel waren vastgelegd en door alle leden onderteekend. De zaak marcheerde minder goed, het bepaalde artikel werd gewijzigd, en de boeren traden uit de vereeniging. Niet lang daarna is, wegens een onbetaald gebleven accept, last gegeven tot inbeslagneming der verbon den onroerende goederen, waardoor de Obligatieleening direct opvorderbaar is ge worden, en de leden hebben te zorgen, dat het geld ter tafel komt, ook de uitgetre den leden, want sedert de uittreding is nog geen jaar verloopen, binnen welk tijdstip zij volgens de wet aansprakelijk blijven. De koers der Obligatiën heeft zich mid delerwijl tot 94 pCt. hersteld. Geld ruimer, prolongatie 3 i/2 pCt. Ken kind verbrand. Gisteren is in de Van Beuningenstraat te Amsterdam een vierjarig knaapje in brand geraakt, doordat het kind, spelende, met de gloeiende kachel in aanraking kwam. De moeder, die de vlammen met een deken trachtte te blusschen, geraakte daarbij even eens in brand. De toegeschoten buren konden met moeite de vlammen dooven. Het knaapje is per auto-ziekenwagen naar het Binnen gasthuis vervoerd, alwaar het bij aankomst bleek overleden te zijn. (Tel.) Een ontaarde vader. Gisteren avond, kwam een zekere H., wonende .op den Vleutenschen weg te Utrecht, dronken thuis. De dronkaard mishandelde zijn vrouw, zoodat hun kinderen, een 6-jarig meisje en een kindje van 8 weken, bang werden en vreeselijk huilden. De man werd daardoor nog woester en greep eerst het meisje aan, dat harde klappen kreeg. Daar na nam hij ’t kleine wichtje op en wierp het tegen de brandende kachel, waardoor het arme kind ernstige verwondingen kreeg. ~V*De politie zal dezen woesteling, aan ’t verstand zien te brengen wat „vaderliefde” en „plicht” is. (U. D.) Humor in de kerk. Voor eenige maanden maakten we melding van de humoristische voordrachten welke ter gelegenheid van het Christelijk Oranjefeest in de Gereformeerde Westerkerk te Aal ten waren gehouden, wat weinig met de ernst in de kerk gewenscht, overeenkwam. In christelijke kringen schijnt men wonder genoeg daarin weinig bezwaar te zien. Toen nu voor eenige dagen het Chr. Fanfarecorps in dezelfde kerk een uitvoering gaf, bleven de humoristische voordrachten achterwege, waarover het publiek slecht te spreken was, daar het zonder deze voordrachten de uit voering wel wat eentonig vond. Arnh. Crl. 3300 Getuigengeld! In September 1911 hebben de boden bij het Bevolkingsregister te Rotterdam aan het college van Burgemeester en Wethouders een verzoekschrift ingediend om getuigengeld, waarop zij van 1901 af recht meenden te hebben. Den 13 Augustus werden B. en W. aan dat verzoekschrift herinnerd, waarop deze antwoordden, dat de zaak is nagegaan, doch dat er van eenigerlei aanspraak niet is ge bleken. Het gaat over een bedrag van plm. f 3300 en de betrokken bode, die sedert den gemeentedienst verlaten heeft, zal nu een uitspraak van den Raad trachten uit te lokken, alvorens de aangelegenheid aan het oordeel van den rechter te onderwerpen. der dagmiddag, met verlies van roer en zwaard, de haven van Lemmer voorbij geslagen en ten Oosten van M. OBERMAN. Bolsward, den 4 November 1912. wat geruster, want wel zijn de noteeringen aan den flauwen kant, van angstverkoopen I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2