GEMENGD NIEUWS. veertien Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bols ward. cent (Tel.J hij een brood. niet veel tegen in te brengen was het debat dus gesloten. Advertentiana nWegens Huwelijk der tegenwoordige, met 15 Dec. te huur 3 mooie frissche Kamers met balcon. Bil. conditiën.” Gelezen op van een weiland /Verboden hier achteruit te loopen.” Er zijn nog heel goede dienstmeisjes, ja zelfs puike, verklaren mevrouw Doorn en man een bordje bij het hek zoo heelemaal thuis, dat ik hoop ons zal blijven tot aan ons einde, voor het goede doel bereid Frits, mijn japon af te zien, als je ^Gevraagd als Huishoudster een nette Jongen 15 a 17 jaar, P.G. intern, knap uiterlijk, v. g. g. v.” van ganscher Oostenrijksche fondsen-noteering. Ter beurze is er sprake van de noteeringen van Oostenrijksche fondsen, in verband met de alarmeerende OostenrijkServische nota- wisselingen. De eene beursman vraagt aan den ander ,/Hoe is Weenen vandaag?” En de andere effecten man antwoordt: »Met Weenen is het huilen”. Freeselijke val van een acrobaat. Op de kermis te Sweveghem bij Kortrijk, vertoonde een acrobaat zijn kunsten aan een trapezium, zeven meter boven den grond. Plotseling brak onder het zweven een der koorden, zoodat de ongelukkige met het hoofd tegen den grond schoot, en een hersen schudding kreeg. Even later stierf hij. ik je te doen. Er ontstond een oogenblik stilte. De professor keek zijne vrouw onder zoekend aan, kneep daarop zijne oogen half dicht en zeide: Wel, Hanne, wat kan dat groote verzoek wel zijn, moet je met Sinterklaas een nieuwe zijden japon hebben Neen,, neen, Frits, riep mevrouw Doorn. Ik wil niets voor mijzelve, maar iets voor ons beiden, dat ons huiselijk leven genoegelijker maakt. Teeder vatte zij de hand van haar man zeide vleiendDoe ditmaal met Sint- eens wat bijzonders voor onze Mina; een gebit present, het kost zestig noemen. Ue jassen van öen professor waren altijd keurig afgeschuierd; zijn pantoffels- waren, als hij ’s winters half bevroren thuis kwam, lekker gewarmd en in het glas water, dat hij voor ’t naar bed gaan steeds dronk, lag ’s zomers steeds een stuk ijs. Wat den geleerden heer echter ’t meest van alles be haagde was, dat Mina zoo verstandig was zijn boeken en papieren steeds op hun plaats en met het stof er op te laten liggen; nooit deed zij ook maar de minste of geringste poging om verstrooide papieren netjes bijeen te voegen en 't kwam niet in haar hersens op, professor’s schrijftafel op te redderen. Des te ijveriger kweet zij zich van het schoonhouden van alle overige zaken in huis. Als de groote schoonmaak in het land kwam, was zij in den zevenden hemel en haar zin spreuk wasWasschen en plassen is mijn lust en leven. Haar hoogste kunst bestond echter in koken. Met stillen weemoed denken professor en zijn vrouw nog op den huidigen dag aan de door Mina gereed gemaakte vleesch-pasteitjes en garnalen-broodjes, en als de heer Doorn aan Mina’s appelmoes denkt, dan rollen den goeden man de tranen over de wangen. Maar hiermede zijn wij nog niet ten einde met de opsomming van de deugden der brave meid. Mina stond nooit aan de deur. Geen militair en geen burger was in staat haar hart onstuimiger te doen kloppen, ’t Is te dom, placht zij te zeggen, ik heb immers altijd nog tijd om te trouwen als ik oud ben; ja als men bejaard wordt is het wel goed dat men een steun heeft maar vóór zijn veertigste jaar moet een mensch zich geen zorg op den hals halen. Dat was een troost voor mijnheer en mevrouw Doorn, want Mina telde eerst dertig lentemaandjes. Er was nog een omstandigheid die Mina’s volk met de stille hoop vervulde, dat het wel lang in het bezit van zijn schat zou blijven. Er is nu eenmaal niets volkomen op deze wereld en de aan deugden zoo rijke dienstbode, kon in ’t geheel niet op uiterlijke bekoorlijkheden bogen. Het dunne, vlasblonde haar, de vuurroode wangen en armen, de fletsblauwe oogen en de buitengewoon groote mond, waren zelfs voor iemand, die met bitter weinig tevreden is, niet voldoende. Maar nu nog de tandenToen Mina in haar dienst kwam was ’t met haar gebit reeds jammerlijk gesteld, en nadat de brave meid vijf jaar lang de trots en vreugde van het gezin Doorn was geweest, getuigde nog maar een enkel stompje van vervlogen pracht en heerlijkheid. Ongelukkig genoeg dweepte professor met alles wat schoon was en hij kon het schouw spel niet verdragen, als Mina’s mond tot een beminnelijk lachje werd vertrokken. En Mina lachte dikwijls, want zij had het heel goed bij de familie Doorn. Mevrouw zag wel niet zooveel op schoonheid als haar man, maar toch deed het haar pijnlijk aan, als Mina aan ’t eten proefde en dan, gelijk elke rechtgeaarde keukenprinses doet, er met denzelfden lepel weder in rond roerde. Valsche tanden is toch betr dan in het geheel geen tanden dacht de dame, het ziet er zoo onsmakelijk uit. Op zekeren dag trok zij de stoute schoenen aan vant Mina was al heel licht op de teenen getrapt en trachtte haar keukenprinses zoo ver- schoonend mogelijk aan het verstand te brengen, dat het voor de gezondheid nadeelig was, als men geen tanden had en dat ook de spijsvertering er onder leed. Mina was een geheel andere meening toe gedaan. Zij stroopte haar mouwen op, liet met een trotsch gebaar haar stevige, ronde armen zien en zeideAls iemand zulke armen heeft, om te werken, dan smaakt het eten hem ook goed en dan is zijn spijsvertering ook goed. Bij mij te vergelijken is u een magere spiering en u heeft toch een mond vol tanden. Daar was voor ditmaal Een poos later echter gooide mevrouw weder eens een balletje op. Ditmaal wilde zij het heel slim aanleggen door op Mina’s vrouwelijke ijdelheid te werken. Je bent toch nog zoo jong Mina, zeide zij huichelachtig en ronduit gesproken een knappe, frissche meidde brave vrouw schrikte zelfs niet voor een leugen terug om haar doel te bereiken. Mina lachte erg gevleid. ’t Is toch jammer, ging de huichelaarster voort, dat je op jou leeftijd al zoo tandeloos bent als eene oude vrouw, en... mooi ziet het er toch waarlijk niet uit, liet zij er «fluisterend en aarzelend op volgen. Schoonheid kan mij niemendal schelen mevrouw, gaf Mina koeltjes ten antwoord. Zoo als ik er uit zie, ben ik voor mij zei ven en anderen nog lang frisch. Maar, vervolgde Mina, die toch niet heelemaal ongevoelig was gebleven, nu haar jeugd en schoonheid geprezen waren, op eenigszins peinzenden toon, sedert Anna, die bij de Muller’s dient, zich tanden heeft laten inzetten, zou ik ze ook wel willen hebben. Wat een dienstbode van dergelijke lui kan, kunnen wij warentig ook wel. En ik wil dan ook volstrekt niet ontkennen, dat ik al bij Anna’s tandendokter ben geweest. Hij zei dat Anna maar vijf tanden had gekregen en ik moet een geheel gebit voor mijn bovenkaak hebben, wat hij beneden de zestig gulden niet leveren kon. Zestig gulden Gunst mevrouw, daar moeten wij menschen heel wat voor ploeteren. Dat kan ik voor tanden niet uitgeven. En hier bleef de wakkere meid bij en de zaak was dus opnieuw van het tapijt. Dat de professor, als zij aan Mina wil zeggen, wat Mina betreft, maar alles- Workum. Het volgend jaar in Augustus zal alhier een driedaagsche Huisvlijttentoon- stelling gehouden worden. Inzenders kunnen zijn inwoners van Workum en Z.-W. Fries land. Als prijzen zullen verschillende me dailles door een bevoegde Jury worden toe gekend. De Commissie bestaat uit Beschermheerde Edel Achtbare Heer T. M. ten Berge, Burgemeester van Workum. Eëre-ComitéC. Tjebbes, B. S. Gaastra en P. Gaastra. Regelings-commissieW. H. de Vries, VoorzitterJ. Deinum, penningm.R. F. de Boer; Sj. de Vries; J. Koornstra A. J. Ph. Ridder, Secr. Het doel is een waarborgfonds ie stich ten met aandeelen van f 5, Waar dit een zaak geldt, waarbij geheel Workum gebaat wordt, verwacht de Com missie, dat ieder naar zijn vermogen zal mee willen werken om deze tentoonstelling, waar aan bovendien vele festiviteiten zullen wor den verbonden, goed te doen slagen. De Banier. Wonseradeel, 14 Nov. Het bieten- en aardappelrooien loopt alhier ten einde. Op een enkel stuk verbouwde bieten na, welke zijn gecontracteerd, wordt alles vervoerd, doch voor vele verbouwers wordt een zeer hoog procent tarra berekend, terwijl enkele hoeveel heden worden afgekeurd. Het vervoer, dat op uiterlijk 17 Nov. is bepaald, zal dit jaar wel later worden. Te Makkum liggen veel kinderen ziek aan mazelen. Een geval heeft een doodelijken afloop gehad. De scholen zijn voor de helft ontvolkt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snikzwaag. Heden Donderdag werd in de Graverij onder dit dorp door jager v. d. Meulen van Westermeer een... snoek ge schoten. Jouster Crt. Verhooging van den gasprijs. Met het oog op het stijgen van den steen- kolenprijs stellen B. en W. van Zutphen voor, den gasprijs voor 1913 te verhoogen met een halven cent en te brengen op cent voor den gewonen meter en voor muntmeters. Een pseudo-antiquar Te Enschede houdt zich een als heer ge kleed persoon op, die bij voorkeur meer ge goede ingezetenen bezoekt en ’t medelijden tracht op te wekken door te verhalen, dat hij in ’t sanatorium te Hellendoorn is ver pleegd geweest en nu door handel in toilet zeep in zijn onderhoud moet voorzien. Bij ’t uitpakken der zeep, die hij in een koffer bij zich heeft, laat hij tevens voorwerpen zien, gelijkende op antiek porselein^ daarbij voorgevende die uit armoede van de hand te moeten doen. Bij onderzoek is gebleken, dat genoemde voorwerpen geen echt, maar z.g. nagemaakt porselein zijn en bijna geen waarde hebben. Arnh. Crt. Anti-rev. en chr. historischen. De centrale anti-rev. kiesvereeniging te Harlingen heeft in een motie haar veront waardiging en ergernis uitgesproken over ’t gebeurde bij de verkiezing te Ommen en zij wenscht voor de algemeene verkiezingen van 1913, alleen op vast schriftelijk accoord, ook omtrent tusschentijdsche vacatures, de Coalitie met de Chr. Hist. Partij te bestendigen. Het Fr. Dgbld. sluit zich daarbij aan en wijst er op, dat Harlingen in een bijzonder geval verkeert. ’t Is een der districten, waar de Chr. Hist, candidaat door onze hulp Kamerlid wordt. Wij durven met volle vrijmoedig heid het oordeel der Chr. Historischen af wachten, hoe die hulp daar verleend wordt. Zij zullen moeten erkennen, dat onze mannen voor’n eigen candidaat niet beter in ’t vuur kunnen gaan. Daar beroemen we ons niet op. ’t Is een staaltje van coalitie-plicht. Doch ’t is dan ook te begrijpen, dat Harlingen behoefte gevoelde zich uit te spreken. Het wil nóg de Coalitie, harte. Maar ’t wil niet meer de losse band. Van harte kunnen we ons daarmee ver- eenigen. Waarbij we nog de opmerking maken, al spreekt Harlingen daar niet van, dat het wenschelijk zal zijn, als ,/vast accoord” komt, niet meer te zeggen Fries land er buiten, doch als dan Friesland mee op te nemen in de onderhandeling over ’t gansche land. Liberale Concentratie. De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden heeft met algemeene stemmen haar goed keuring gehecht aan het ontwerp-concentratie- program der drie vrijzinnige partijen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Kiesver eeniging te Assen, werd metalgemeenestemmen goedkeuring gehecht aan het ontworpen con- centratie-program. De afdeeling Friesland van den Bond van Vrije Liberalen heeft besloten het concentratie- program te steunen. Vrouwelijke politiebeambte. De te ’s-Gravenhage bij de politie te plaatsen vrouwelijke adsistent voor deafdeeling //Zeden politie” met den rang van inspecteur van politie 3e klasse en de aanvangswedde aan dien rang verbonden, moet aan de volgende vereischten voldoenleeftijd minstens 30 jaren, gezond en sterk lichaamsgestel, on berispelijk levensgedrag, beschaafde manieren, haar candidate moet bewijzen kunnen overleggen, dat zij reeds eerder op het gebied van maat schappelijk werk in de richting van de gevraagde positie is werkzaam geweest of daarin eene opleiding heeft genoten. Een gewelf ingestort. Men meldt uit Bergen-op-Zoom Hedenmorgen om half acht heeft een ern stig ongeluk plaats gehad aan de in aanbouw zijnde St. Josephskerk alhier. Terwijl vier timmerlieden bezig waren de laatste steigers weg te nemen onder het gewelf van het priesterkoor, stortte het gewelf naar beneden, met zich medesleurende vier werklieden, die onder het puin werden bedolven. Met veel moeite werden zij er bewusteloos onder van daan gebaald en naar het Stedelijk Gasthuis vervoerd. Hier bleek dat de werkman Tanger een ernstige schedelbreuk had bekomen, die spoedig den dood tengevolge had. Hij is gehuwd en vader van 5 kinderen. De tweede ernstig gewonde, De Kok uit Heerlen, bekwam eveneens een ernstige sche delbreuk. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Van de twee minder ernstige gewonden be kwam Jansen uit Groenlo, beenkwetsuren en een hoofdwonde, en Van Kal uit Bergen-op- Zoom, een hoofdwonde. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Het wordt echter toegeschreven aan het natte seizoen, waardoor de kalk nog niet voldoende droog was. Alg. H. Scheurt de coalitie Het Huisgez. schrijft z/Een christelijk-historische, die in zijn partij een man van gezag is, verzekerde ons, dat bij voor samenwerking met de anti- revolutionnairen op den ouden voet niet, met de katholieken wèl te vinden was. Hij wenschte, dat de drie partijen elkaar in de twijfelachtige districten zouden steunen, maar dat in de //vaste” districten de strijd tusschen christ.-historischen en anti-revolutionnairen zou worden uitgevochten. De anti-revolutionnairen hebben en willen te veel vaste districten, vond onze zegsman.” Vreemde journalistiek. In ’t gisterenavond verschenen nummer van de Beukelaar lezen wij Nog voor dit Beukelaar-nummer ter perse zou gaan, bereikte ons het bericht, dat De Nederlander van hedenavond het Ontwerp- Program der op te richten Christelijk-Sociale Partij voor het grootste deel publiceerde. Dit Ontwerp-Program nu was, met de uit drukkelijke vermelding „vertrouwelijk”, op het stuk zelf, aan hen rondgezonden van wie sympathie met dit streven eenigszins kon verwacht worden. Terwijl in de uit- noodiging ter bijwoning van de constitueerende vergadering op 18 November a.s nog bijzon derlijk werd vermeld, dat tegelijk daarmede, geheel vertrouwelijk, het Ontwerp-Program werd toegezonden. In weerwil van dit alles vindt men thans dit Ontwerp-Program in De Nederlander afge drukt. Een dergelijke onbescheidenheid, der gelijke unfaire persmanieren hadden wij toch inderdaad van dit Christelijk-Historisch hoofd orgaan niet verwacht. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Gelezen in een stoimbeschrijving ,./De Maas vierde te Rotterdam hoog-tij.” en Nicolaas i geef haar gulden. Hoe kom je er toe Hanne, riep de pro fessor lachend, een gebit voor Sinterklaas en dan nog wel voor zestig gulden toen hij die som noemde lachte hij niet ge loof je soms dat Mina tevreden zal zijn met enkel lekkernijen en tanden om die te kunnen oppeuzelen. Dat geloof ik nu ook niet Frits, zeide mevrouw, er zou ook nog een japon of zoo iets bij moeten zijn. Maar het gebeurt voor ons eigen bestwil. Wij kunnen dat ont breken van tanden bij Mina niet langer verdragen; zij zelve kan zoo’n groote uit gaaf niet doen en bedenk toch dat wij aan Mine een schat hebben. ,Ze gevoelt zich bij ons ook dat zij bij Ik ben om van Ja, ja, zeide de professor, aan Mina’s hoofddeugd de edele kookkunst denkende, eigenlijk heb je gelijkde kosten voor het geschenk zijn mij wel wat machtig, maar ik zal het offer toch brengen. Laat voor mijn part een gebit voor haar maken. Mevrouw jubelde en toen de professer zich naar zijn ambtsbezigheden begaf, kreeg hij nog een paar extra kussen van haar. Sinterklaas was spoedig te wachten en Mina werd dus reeds denzelfden dag in het geheim ingewijd, daar bij dit geschenk natuurlijk niet van verrassing sprake kon zijn. Er werd nadruk op gelegd, dat zij bovendien niet te kort zou komen en dat men gaarne iets bijzonders voor haar over had, dat men zeer tevreden over haar was, hoopte dat men nog heel lang bij elkander zou blijven, enz. enz. Mina betuigde haar dank met een grijns lach, ’t geen er nog toe bijdroeg, dat me vrouw Doorn zich dubbel gelukkig gevoelde over haar plannetje. In stilte dacht Mina er met groote zelf voldoening over na, wat Anna kwaadaardig zou zijn. Die had maar vijf valsche tanden en zij zou een geheel gebit’ krijgen. Sinterklaas was achter den rug en Kerst mis en het Nieuwejaar deed reeds nieuwe hoop in de harten der menschen stalen. Heerlijker echter straalden Mina’s tanden. Zij was er merkwaardig knapper op ge worden. Zelfs de zoozeer op het schoone gestelde professor was verbaasd over de ge volgen van zijn geschenk. Ook Mina was, toen een kort tijdperk van pijn achter den rug was, heel tevreden. Zij lachte nog vaker dan vroeger en bij den fraaien aanblik van veertien witte gelijkvormige tanden glimlachten, neen lachten ook de professor en zijne vrouw. Meer dan ooit te voren werd Mina geëerd. Helaas het geluk is vaak kort van duur en er is niets volmaakt op de wereld. Op zekeren dag liet Mina lachend en ver legen haar vuurroode linkerhand zien, waar aan een breede gouden ring schitterde. Ben je verloofd Mina riep de vrouw van den professor vol ontzetting. Mina knikte verlegen met hoofd. Hij is een heel net en fatsoenlijk mensch mevrouw, zeide zij. Sedert Nieuwjaar heeft loodgieters-winkel en heel goed zijn Met Paschen zullen we trouwen. Maar hoe is dat zoo gauw in zijn werk gegaan? vroeg mevrouw Doorn, die half verlamd was van schrik. O dat is heel grappig. Mina stond te proesten van het lachen hij zegt dat mijn mooie, gezonde tanden hem dadelijk zoo goed bevielenhij is een heel beschaafd mensch moet u weten en geeft ook veel om ’t uiterlijke. Maar, Mina, riep mevrouw, die plotseling weder moed vatte, je hebt hem toch gezegd, dat je tanden Dat kan u begrijpen, mevrouw. Menigeen brengt nog heel andere dingen mee ten huwelijk die naderhand blijken heelemaal niet echt te zijn. De manslui behoeven alles niet te weten. Met Paschen werd het huwelijk voltrokken. De professor is een vredelievend man en volstrekt geen geweldenaar, hij zou echter graag Mina de tanden uit den mond hebben willen slaan. dachten Kon houden. Zuj sliep in den nacht, die op het gesprek volgde, haast in ’t geheel niet, want er was een grootsch plan in haar brein opgekomen en zij woelde tot aan ’t krieken van den morgen onrustig heen en weder. Aan ’t ontbijt zag zij er zoo bleek en mat uit, dat haar man heel bezorgd vroeg, wat haar deerde. Ik ben heel wel, Frits, gaf zij ten ant woord, maar ik kom er rond voor uit, dat van nacht weinig geslapen heb, omdat ik een groot, een heel groot verzoek heb Uit een Sint Nicolaas-aanbieding ,/Een beste Phonograaf, die den heelen avond speelt, a f 17.00. Omslaande Kinder stoelen a f 3. Concurrentie gloeiend on mogelijk. Stilletje f 3.00. Ping-pong-spel van f 5.00 nu voor f 1.00, omdat er één balletje van weg is. Drie fantasie Heeren- vesten a 60 ct. de drie.” 1 algemeene ontwikkeling, voldoende vaardig heid in het gebruik der moderne talen. De denken. Maar Mina kon men onder de dienst meisjes dan ook het neusje van den zalm behalve voor de vrouw van den professor, die Mina’s tanden niet meer uit haar ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 6