MOCCA TRIC TRAC Spaarbank te Bols ward Opgericht 11 Februari 1867. P. B. VAN HAM, OOSTERDIJK, hoek GED. POORTEZIJLEN. Amerik. Petroleum. Wed. J. LEMSTRA BÏPOTBBÏKBANK, gevestigd te GRONINGEN. Chocolade Mocca Stangen, Chocolade Walnoten. Chocolade Vlinders, ware DELICATESSEN. MOCCA-ABOMA. 4 pCt. Pandbrieven a 96 pCt. De Stoomververij en - Chemische Wasscherij „Renovatrix", Bussum, vraagt Depothouders Provisie 15 pCt. FROU-FROU GEMENGD NIEUWS. Vereeniging Reserve ruim f 40000. Tandarts, Sneek, IS VERHUISD van KLEINZAND naar Handel in uitsluitend eerste kwaliteit Friesch-Groningsche i Wacht U voor NAMAAK. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. V REDESBEWEGING. Stoomdruk Firma B. Cu per as Ax, Bolsward, VS Biscuitfabriek „de Lindeboom”. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. was op een ver bet vrije passage goed Biscuitfabriek „de Lindeboom”. Firma Wed. B. VAN DOESBURG. De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. met een overheerlijk Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 5i/271/2 uur, eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. Friendelijk aanbevelend, Sneek, 19 Nov. Hedenavond hield de Rusthuisvereeniging alhier, haar jaarlijksche ledenvergadering. ’t Fonds dier vereeniging bedraagt thans ruim f 6000, in 1911 werd ’t kapitaal met f 2269 vermeerderd. Als bestuurslid werd herkozen, de heer R. van der Meulen; tot administrateurs van het Fonds werden benoemd, de hh. Y. v. d. met de „LINDEBOOM is de ECHTE. is. Het vredespaleis is het allerlei meer of minder geestige van verborgen leedvermaak met Geplaatst Maatsch. kapitaal f 2,500,000. Reserves f 632.219.72s. Hoofdagentschap voor Friesland de Firma GEBRs. MISPELBLOM BEIJER te Leeu warden, Heeren veen. Bolsward, Joure, Sneek en Harlingen. De Bank verstrekt GELDEN op eerste hypotheek op zeer aannemelijke voorwaar den en geeft thans uit: Gratis inlichtingen verstrekken H. H. Hoofdagenten en Agenten, bij wie tevens de Coupons der Pandbrieven betaalbaar zijn. vrienden. Maar wel verre van zich te laten ontmoedigen, doorzien zij het grootsche van hun taak, het schoone van hun wenschen, beter dan ooit. Van den beginne af, hebben zij hoon voor loon gehad, zijn zij voor utopisten, voor droomers uitgemaakt, doch zij wijzen met rechtmatigen trots op de vele verdragen, die werden afgesloten, op de kentering der ideeën, bij de besten onder de geleerden, op den groei van hun aantal, op de stijging der belangstelling in hun streven en zij weten, dat hun onvermoeide propaganda het hare heeft bijgedragen. Wanneer ergens een oorlog losbarst, dan is het hun temoede als den geneesheer, die zijn herstellenden patiënt weer ziet in storten, maar zij zullen de laatsten zijn om bij de pakken te gaan neerzitten. De oorlog is zoo oud als de menschheid door alle eeuwen heen zijn er geesten ge weest, die tegen deze gewelddadige ingrijping in den ontwikkelingsgang hebben geprotes teerd en geijverd. Nimmer echter nam de strijd tegen den oorlog zoo’n positief ka rakter aan, als in de laatste tientallen jaren. Een te-hoop-loopen van de massa tegen den oorlog, zal ten slotte den permanenten wereldvrede afdwingen. Niet versagen, blijft het devies der vredes- vrienden. Met leede oogen zien zij het wapengeweld zich bloedig op de wereldkaart afteekenen, maar zij zullen daardoor niet moedeloos worden. Integendeelzij zullen het eenige nut uit den oorlog weten te trekken, dat er in zit de stoere propaganda voor den vrede. Nu de achtereenvolgende oorlogen duide lijker dan ooit doen zien hoe ver de alge meene wereldvrede nog van ons verwijderd is, moeten de vrienden van dien vrede telken male de schampere opmerking hooren, (Jat geheel hun streven nutteloos, hun hoop slechts ijdele waan mikpunt van opmerkingen die idealistische droomers van vrede op aarde. Er mag wel eens op gewezen worden, dat de oorlogen voor de vredesvrienden een goede, een propagandistische zijde hebben, al voegen wij er dadelijk bij, dat wij om al wat ons lief is, dien bloedigen propagandist liever nooit hadden aanschouwd. De oorlogen bewijzen de noodzakelijkheid van de vredesbeweging. Wat gisteren in Tripoles, vandaag in Turkije gebeurt, kan straks in onze onmiddellijke nabijheid ge schieden. Zoolang de weg openstaat op andere wijze dan die van het Recht, geschillen te beslechten, zoolang de naijver, de begeerte en het misverstand, geprikkeld en zelf op- zweepend, naar wapens kunnen doen grijpen, omdat er nog wapens zijn, zoolang, al mag de vredeszekerheid in onze landen veel grooter zijn, is de vrede niet absoluut verzekerd. Men kan het dagelijks in de krantenbe richten zien hoe de onweersbui, boven den Balkan losgebroken, donkere wolken doet heendrijven over alle Staten van Europa. Laten wij voor het oogenblik eens niet vragen, of er op den Balkan onrecht was gepleegd, ook niet of er thans recht geschiedt aan de Turken, doch laat ons alleen deze ééne vraag stellen, of in het algemeen met oorlogen ooit iets beters, iets rechtvaardigers kan bereikt worden, dan langs den weg van het Recht In het allergunstigste geval zal het einde van een oorlog datgene brengen, wat in absoluten zin recht heet, maar dan zal dat recht gekocht zijn met tienduizenden men- schenlevens, met vernietiging van millioenen aan waarde en millioenen aan arbeid. Het zijn sombere dagen voor de vredes- Feer, apotheker en K. ter Horst (aftredend). Door den Burgemeester was aan de vereeni ging ter hand gesteld de som van f 11, als opbrengst van een kalf, dat 3 jaren geleden door een veehouder aan de weekmarkt te veel was ontvangen. Aangezien de eigenaar was komen opdagen, indertijd verkocht en - van dat kalf niet het verloren dier voorstel van den marktmeester, de bewuste som voor de Rust huisvereeniging bestemd. Inbraak. Te Hengelo is bij den horlogemaker Knoef ingebroken. Er is voor ruim f 400 goud werk gestolen. Een vrij huwelijk. Oostergo schrijft Sinds Maandag 11 November 1912 weten we wat de coalitie tusschen de Antirevolu tionairen en Christelijk-Historischen is. Lezer, ge raadt het nooit. Een vrij huwelijk Is het niet verschrikkelijk dat zoo’n hei- densch beginsel, zoo’n onteerende daad, zoo’n afgrijselijke demoralisatie als gelijkenis voor de christelijke coalitie wordt gebruikt? Welk paganistisch blad durft die opmer king te maken Wees gerust, het is de... Nederlander „Maar waar, zooals tusschen Antirevolu tionairen en Christelijk-Historischen, een vrij huwelijk bestaat, daar zijn de zzamantes” wat gevoeliger, en kan eenige hoffelijkheid niet worden gemist.” Aldus lezen wij in de Christelijk-Historische Nederlander. En wat erger is, ligt hierin niet dediging van, een eeresaluut aan huwelijk in. Men is in een vrij huwelijk zzwatgevoeliger” en zzkan eenige hoffelijkheid niet missen”. De heer de Savornin Lohman, die hoogst waarschijnlijk deze paganistische woorden schreef, noemde- onlangs in de Kamer staats pensioen een pensioen voor slampampers, luilakken en menschen, die er twee gezinnen op na houden. Hoe weet-ie dat allemaal zoo, zei de heer Goeman Borgesius en de Kamer gierde van het lachen. Wij vragen na de bovenstaande ook Hoe weet-ie dat allemaal zoo De Verzekering-Maatsch. van Paarden- houders in de gemeente Wonseradeel telde van 12 Mei tot 12 November 1912, 246 leden, die 615 paarden hadden verzekerd voor f 176,185. Er moest aan vergoeding worden uitgekeerd f 1040 en. de omslag werd bepaald op 0,8 pCt. Nieuw soort hengelsport. Verleden week was in Lisse een vrouw aan het kleerenspoelen. Terwijl zij haar goed door het water heen en weer slingert schiet plotseling een snoek toe en pakt den vinger der vrouw. Deze schrikt natuurlijk geweldig, trekt schielijk haar hand terug en slingert den snoek, die aan haar vinger was blijven hangen, op den kant. Het vischje woog 2r/2 pond. Intusschen moest de vrouw zich met haar vinger onder geneeskundige behandeling stel len. Alzoo toch nog een duur vischje. (O. H. Ct.) De vrijzinnige concentratie. De N. R. Ct. schrijvend over het Zaterdag door de drie vrijzinnige partijen genomen besluit, zegt o.m.: z/Dit besluit zal onder de vrijzinnigen in den lande groote voldoening verwekken. Te meer, omdat op de zeer druk bezochte bij eenkomsten gebleken is, dat deze samenwerking niet aanvaard is, als iets waaraan men zich moeilijk onttrekken kon, doch als een ver bond, dat con amore kon worden gesloten. Dat dit voor de actie, welke bij de stembus moet worden ontwikkeld, heel wat beteekent, zal iedereen duidelijk zijn. En verder: zzDat de concentratie van 1913 een heel ander karakter zal hebben, dan de gedeeltelijke samenwerking van 1909, en ook van geheel anderen aard is, dan die van 1905, is even zeer duidelijk uit de houding, welke de rechterpers aanneemt. Wij volgen reeds heel wat jaren met groote belangstelling de stem ming in de pers van onze tegenpartijen, doch wij herinneren ons geen tijdperk, waarin tusschen den spot en den hoon, die de rechterpers gewoon is, over hare tegenstanders uit te storten, zooveel kwalijk verborgen angst en benauwdheid aan den dag kwam, als in de laatste weken, wanneer zij het over de vrijzinnige samenwerking had. Zeer begrijpelijk, omdat deze concentratie, geheel anders dan b.v. die van 1905, er een belooft te worden, die over de verkiezingen zZheenreikt”. De concentratie van 1905 was in hoofdzaak afwerend men had toen ver zuimd, voldoende grondslagen te leggen voor den tijd, wanneer opbouwend te werk zou moeten worden gegaan. Thans treden de vrijzinnigen in het veld, gezamenlijk, niet voor candidaten, die ieder naar hun kleur hetgeen achter de stembus komt te liggen op eene andere wijze zien, doch nadat omtrent de oplossing van alle vraagstukken, welke na de verkiezing in de practische politiek op den voorgrond kunnen komen te staan, principieel overeenstemming is verkregen.” Het blad eindigt aldus zzWij eindigen. De concentratiebrief be vat een compromis het wordt door allen erkend. Een compromis stelt, als men het in de onderdeelen gaat zoeken, zoo goed als altijd te leur. Wie echter het geheel, de strekking, en de beginselen toetst, vindt er kerngezonde gedachten in. Daar moet in de naaste maanden de nadruk op worden gelegd. Het herleefde besef van geestver wantschap, dat uit den concentratiebrief spreekt, zal ons de innerlijke kracht geven, zonder welke een overwinning toch niet op prijs zou kunnen worden gesteld.” De zzOnder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Halve Maantjes. Wie aan het ontbijt j/halve maantjes” eet, zal weinig vermoeden, dat hem dit smakelijk geluk alleen te beurt valt, doordat de Turken bijna vier eeuwen geleden Weenen belegerden. Toen in 1529 de Turken voor Weenen lagen, zonder er in te slagen de stad stormenderhand in te nemen, besloten zij de muren te ondergraven en met buskruit te laten springen. De bak kersovens bevonden zich onder de wallen der stad. Op het oogenblik, dat de loop graven haar voltooiing naderden, hoorden de bakkersjongens de slagen der houweelen zij maakten alarm en redden Weenen. Om deze gebeurtenis te vieren, gaven de bakkers later hun broodjes de gedaante van het Turksche embleem, de Halve Maan. Mag een advocaat schreien De rechtbank van den Amerikaanschen staat Tennessee heeft dezer dagen een uiterst-ge- wichtige zaak beslist. Mag de advocaat met zijn, tranen het pleidooi besprenkelen, het jury-hart verweekeu Moet zijn zielesmart niet veeleer opgevat worden als een handig middel om de jury te beïnvloeden, zoodat tranen nietigheid van de uitspraak dienen tengevolge te hebben Neen heeft de recht bank beslist. Tranen zijn een wettig ver dedigingsmiddel, even wettig als elk ander argument, en buitendien, het was reeds meer voorgekomen, dat een advocaat het recht op de stroomen zijner tranen liet afdrijven. Dus een gewoonterecht. Maar be denkelijk wordt het toch, wanneer de advo caat een mooie j‘onge vrouw is. Want vrouwen tranen zijn onweerstaanbaar, en vrouwen tranen moeten geëerbiedigd worden. - Oudheidkundige opgravingen. Tijdens eenige uitgravingén op den Monte- Cavo, in de Romeinsche Campagna, om de overblijfselen van een tempel, die men daar vermoedde, terug te vinden, stieten de werk lieden op een groot kerkhof uit de tweede eeuw. Vermoedelijk is dit kerkhof aange legd op een groote bergvlakte, ontstaan door eene aardbeving, die de daar staande ge bouwen vernielde. In een der graven, die met groote steenen van den tempel van Tiberius bedekt was, vond men een reusachtigen krijger of gla diator, die met een ijzeren uitrusting was bedekt, verder bronzen munten, ringen, vei ligheidsspelden en broches uit zeer vroegen tijd, den kop van een olifant in terracotta en stukken eener vaas met opschriften. De opgravingen worden, met het oog op een oudheidkundig congres, dat eerlang te Rome bijeenkomt, bespoedigd. Vreemde spionnen in België. In den laatsten tijd dwalen er tal van Fransche en Duitsche officieren in België rond, die op verdachte wijze zich van den toestand op de hoogte stellen. Overal trachten zij inlichtingen in te winnen. Aangenaam is deze belangstelling voor België niet, maar de zaak wordt nog aanmerkelijk .verergerd, doordat het Belgische wetboek hierin niet voorziet. Wel is een twintig jaar geleden in de Kamer een ontwerp ingediend ter be strijding van het euvel, maar ongelukkiger wijze heeft men in die twintig jaren geen tijd gehad, om het ontwerp in behandeling te nemen. De Fransche en Duitsche officieren zullen het wel best vinden, dat het Belgische Parlement het zoo druk heeft.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4