Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 Z50LI5T 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 96. 1912.- 1 I i I’ Donderdag 28 November. RECLAME. Raadsoverzicht. BINNENLAND. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. 3 VOOR Afzonderlijke den heer T, het leven had Arnh. Ct. Kennismaking met gefortuneerde be schaafde jonge Dame met ïief en zacht ka rakter en Christel, levensopvatting. Leeftijd 40—48 jaar. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Brievengaarders. Naar men verneemt is door Z. Ex. den ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Maar hoofdzaak is, dat van nu af aan, zij het dan ook en wij achten dit zeergewenscht met behoud van eigen zelfstandigheid, de drie vrijzinnige fracties als één man in het gelid zullen staan, om op te komen voor wat wij niet anders kunnen en willen noemen dan het waar achtig liberalisme, voor de vrijzinnige begin selen, in welken eindtriomf wij, trots alle Sturm und Drang, blijven gelooven. 1913. In de Nederlander schrijft de heer O. Casemier, dat men van rechts voor de ver kiezingen in 1913 niet bang behoeft te wezen, als le. elk waar Christen (en Christinne) eiken dag met de zaken der verkiezing (zij het kort) voor het heilig aangezicht Gods komt in gebed 2e. men waar en oprecht is in zake de geheele verkiezing c.a., zoodat elk, die er aan deelneemt, met de hand op het hart kan zeggen Gij Heer weet het I 3e. Voor het aangezicht van onzen lieven Heiland gedacht wordt aan het woord^dat de broederlijke liefde blijve”. Wie er komt, doet minder ter zake, als de Christenen maar weten en vast vertrouwen mogen, dat de eventueele candidaat een broeder in Chris tus is, die in staat is op de hooge plaatsen de broederlijke liefde te openbaren en te verdedigen 4e. allen maar waarachtig en de eer van God bedoelen. Dan komt alles terecht." Wij hebben woorden, programma’s, eischen en wat dies meer zij, genoeg voegt hij hieraan toe #laat de wereld zien, dat wij Christenen zijn metterdaad I" De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hbld. schrijft Beeldspraak Wij dachten dat personen als de heer X. nu al kwade uitwerking genoeg gezien had den van zulke godsdienstige sjeu over de politieke gerechten, om niet met hetzelfde bijltje te gaan hakken. zich door ophanging van beroofd. Mantgum, 22 Nov. Dat katten zeer aan de oude woning gehecht zijn, bleek hier dezer dagen voor de zooveelste maal. Van een familie, die Mei j.l. van Dijkshoek naar Sneek verhuisde en per rijtuig de poes meenam, kwam de laatste voor eenigen tijd aan de vorige woning terug. Geheel geleid door haar instinct had zij den onbekenden weg teruggevonden en toonde zij haar blijd schap, toen zij in de bekende omgeving aanlandde. F. C. Minister van Waterstaat in audiëntie ont vangen het hoofdbestuur van den Brieven- gaardersbond in Nederland, die tracht in de nieuwe traktementsregeling, onlangs inge diend, eenige wijzigingen te doen aanbrengen. Volgens bekomen inlichtingen moet deze daarin naar wensch geslaagd zijn. Naar de voorgestelde regeling zouden velen trak- tementverlaging ondergaan, doch dit is nu niet meer te vreezen en mogen allen op verhooging hunner jaarwedde hopen. Een koopman in brillen. - Te Winschoten is bij de politie een berichtkaart gedeponeerd, welke het volgende inhoudt Ooggebreken. Oogzwakte. A. E. Grenneman, Opticus Winschoten, stelt UEd. in kennis, dat hij U heden of morgen komt bezoeken met zijne speciali teit in brillen en pinze-nez, geheel volgens de optische wetenschap. Moeite nog kosten zijn gespaard om U naar wenscht te bedienen, waardoor U tot de overtuiging komt, dat hoegenaamd niet noodig is naar Professor of Dokter te gaan. Hoogachtend, A. E. GRENNEMAN. Winschoten, Westerstraat 1, 2 en 3. Tel. Interc. No. 88. Aan de andere zijde dezer berichtkaart, die wellicht niet alleen in de noordelijke provinciën, doch ook zuidelijker is verspreid, wordt het volgende vermeld (Nederlandsch Wapen). WaarschuwingDaar er kooplieden zijn, die op mijn naam verkoopen, maak ik U bekend, dat ik hoegenaamd geen reizigers of depothouders heb, doch U persoonlijk kom bezoeken. Men gelieve deze kaart te bewaren s. v. p. Voor belanghebbenden deelt onze corres pondent te Winschoten mede dat deze Grenne man wei eens een handel in rijwielen drijft of als reparateur er van optreedt, een huisje met één huisnummer bewoont en geenszins aangesloten is bij het telephoonnet (No. 88 is het telephoonnummer van A. Anderson, Torenstraat). Algem. Handbl. Melkmachine in werking. Toen dezen zomer op de Landbouwtentoon stelling te Leeuwarden een machinale melkerij in werking te zien was, vond menigeen dat wel een //stomme-mooie beweging”, maar zeker even velen betwijfelden of dat wel wat voor de praktijk zou zijn. Den heer W. Algera te Jorwerd komt de eer toe, dat hij de eerste is geweest, die de proef gewaagd heeftsinds eenige dagen is de melkmachine in werking te zien op diens groote boerderij. Natuurlijk is ’t eerst wat vreemd ook voor de beesten maar thans voldoet ze reeds uitstekend. Ze levert vlug en uitstekend werk. 26 koeien werden in een uur gemolken en ook zoo goed, dat goede melkers er niet in slaagden iets meer uit de uiers te krijgen. Ook ’t schoonhouden van de machine gaat heel eenvoudig. Dat ze menig belangstellende trekt, behoeft zeker geen betoog. N. Sn. Ct. Handig Gisteravond zat een aantal reizigers in de 2e klasse wachtkamer van het station der G. O. L. S. te Winterswijk rustig te wachten op het vertrek’ van den trein, die om 3 minuten voor zeven naar de richting van Zevenaar gaat. Ze behoefden zich niet onge rust te maken, had een beambte gezegd, we zullen wel waarschuwen. Toen hun het wachten wel een beetje lang duurde, bleek het, dat de trein reeds vertrokken was zonder hen. Aan waarschuwen was in het geheel niet gedacht. Er waren reizigers bij, die dien avond de plaats van. bestemming daar door niet meer konden bereiken. Alg. H. Zijn, woord gehouden. Men bericht uit Veenendaal. De arbeider M. had aan zijn 14-jarigen zoon opgedragen om bladen te gaan zoeken voor de varkens. De jongen was onwillig en antwoordde dat hij zich liever zou ophangen. Eenige oogen- blikken later ontdekte de vader tot zijn schrik, dat de knaap zijn woord had gehouden en 1 Weinig belangrijke punten kwamen dit maal op de agenda voor, maar toch zuchtte onze verslaggever over de uitvoerige discussies. Wanneer het gas aan de orde komt, weest dan verzekerd van een uitgebreid dispuut. Reeds eerder wezen we er op, dat onderge schikte punten als het plaatsen van een lantaarn of het verlengen van leidingen veel gemakkelijker waren te regelen door B. en W. en de door den raad benoemde Gascommissie, maar blijkbaar laat de raad zich dit lekker kluifje niet ontnemen en zoo vaak die onder werpen ter behandeling worden voorgedragen, toont de raad zijne welsprekendheid. De bewoners van Tranendal kwamen op nieuw met het verzoek om het pad naar hunne woningen beter te verlichten. Evenals vroeger adviseerden B. en W. om hierop niet in te gaan, daar het particulier terrein is en werd het verzoek toegestaan men moeielijk andere gelijke aanvragen zou kunnen weigeren. Consequent geredeneerd valt hiertegen niet veel in te brengen, maar waar reeds eenmaal bij die buurt door onvoldoende ver lichting een ongeluk plaats had, dient er toch verbetering te komen. Wij nemen aan, dat de fout ligt bij degenen, die indertijd die buurt bouwden, maar waardoor zijn al die buurten op particulier terrein ontstaan Ontegenzeggelijk was er, jaren geleden, be hoefte aan bouwterrein en toen van gemeente wege, noch van Gestichten hierin werd voor zien, was die bouw op particulier terrein een noodzakelijk kwaad, waardoor Bolsward op menige plaats is ontsierd. Men moge dit bejammeren, maar gedane zaken nemen geen keer. Had de gemeente ter geschikter tijd een flink terrein aangekocht en dit voor bouwterrein beschikbaar gesteld, dan had men zelf de leiding .in handen gehouden en was voor straten en riolen gezorgd kunnen worden, terwijl de verlichting had kunnen worden geregeld evenals op andere publieke terreinen. Het is nu maar de groote vraag, wie moeten hiervan de dupe blijven De oorspronkelijke bouwers hebben vaak hunne panden weer aan anderen verkocht en de bewoners ondervinden nu dagelijks het onge rief van het ontbreken eener voldoende verlichting. Dat is dan ook zeker wel de reden, dat reeds een zestal raadsleden genegen waren om aan het verzoek der bewoners van Tranendal te voldoen. De volgende ver gadering zal, nu de stemmen staakten, de beslissing brengen. De plannen voor een uitstekend bouw terrein eigen aan het St. Anthony Gasthuis, zijn nog steeds in voorbereiding. Wanneer deze tot uitvoering worden ge bracht, dan zijn wij uit den nood en kan onze stad zich voldoende uitbreiden. Laat ons hopen, dat spoedig door heeren Gasthuisvoogden uitvoering aan dat bouwplan wordt gegeven. Over de gasleiding naar de Gemeente re! niging werd ook een hartig woordje gesproken. Dat bij ’t gemeentebedrijf gas fabriek en gemeentereiniging afgescheiden dienen te blijven om een zuivere rekening te verkrijgen, is dunkt ons buiten kijf. De opzichter der gemeentereiniging krijgt salarisverhooging in den vorm van een tantième. Een voorstel om het salaris met een vaste som te verhoogen, werd verworpen. Wij vernamen met genoegen, dat de op brengst der Bolswarder compost hooger is dan in andere gemeenten. Dat pleit voor den opzichter. En nu maar weer tot later. Avonturiers. Omstreeks 3 weken geleden liep een 18- jarige kantoorbediende, P. v. B. genaamd, wonende op het Noorder Eiland te Rotterdam, weg met f 200, die zijn patroon toebehoorden en een ander jongmensch van denzelfden leeftijd, S. genaamd en eveneens daar wonende, vergezelde hem. De jongelui stuurden een prentbriefkaart uit Zurich. Het tweede bericht kwam uit Triëst, waar zij hadden willen aanmonsteren, om de zee te gaan bevaren, maar dat was hun niet goed gelukt en nu schreef v. B. aan zijn ouders, dat het geld op was en hij geen raad meer wist. De heer van B. zond passage biljet ten voor de beide reizigers over en deze scheepten zich in deze Oostenrijksche haven aan de Adria- tische Zee in. Via Londen kwamen zij te Rotterdam terug en de jonge v. B. heeft zich vol berouw op het politiebureau aan de Witte de Withstraat aangemeld. Tel. De linksche samenwerking. De (u. 1.) Vaderlander schrijft o. m. De vrijzinnigen hebben elkander weer gevonden. Niet, omdat zij, zooals clericale ontstemdheid over hun samengaan de bevolking diets wil maken, zich zouden voelen als de eenige rechthebbenden op ’t regeerkasteel. Het omverwerpen van de huidige regeering is toch niet het hoofddoel van de Vrijzinnige Concentratie, want dan zou die met het bereiken daarvan ook overbodig worden. Zeker, het is allereerste plicht, waar zoo misdadige aanslag op Neerlands welvaart wordt beraamd, als de Tariefwet is, en waar zoo geweldige reactie op Thorbecke’s schoone werk ons bedreigt, om schouder aan schouder te staan om dat te verijdelen. En mocht, als uitslag van den strijd daarover, de plicht aan de vrijzinnigen worden opgelegd, om eene taak over te nemen, waartoe de coalitie niet in staat bleek, dan zullen zij zich daaraan natuurlijk niet onttrekkenen dan heeft eene eventueel optredende vrijzinnige regeering in het Concentratie-program de vingerwijzing, hoe de vrijzinnigen in onderlinge samenwerking de oplossing van de gewichtigste vraagstukken van den dag mogelyk achten, DE GRATIS Kinder Tijdschrift Bolswardsche Courant 9 1,1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1