Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten’s Cacao I t H W' 3 4 I 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 97. r i Zondag 1 December. RECLAME. BINNENLAND. 1 h VOOR Afzonderlijke a.s. bestormd, de koning werd roode Jacobijnenmuts op te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Eiken dag wordt RON A meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RON A minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in ’t gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. en vooral Oostenrijk, bet koningin, brachten legers van Bronswijk ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. vorm komt dit neer op ’t 1 H kJ marum, Kimswerd, Witmarsum, Minnertsga, Burgwerd, Tjerk werd, Workum en Harlingen, ten doel hebbende het oprichten van een districts-federatie met het oog op de verkiezingen. De federatie is opgerichttot Bestuur werden gekozen de heeren: A. Bouma, voor zitter, Bolsward; J. van Hulst Jzn., secre taris, te HarlingenKlaasesz, Hindeloopen, penningmeester. N. Harl. Ct. Ommen. De uitslag was wat men verwachten kon, zegt De Standaard. Het blad wijdt dit ten deele aan het te laat inkomen van het advies van het hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie. De Coalitie staat dan nu metterdaad voor al het gevaar, dat in dezen afloop voor haar schuilt. Er blijkt, dat we er niets te veel van hebben gezegd. Dit gevaar dreigt voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor de Eerste Kamer, en op den koop toe voor de Coalitie als zoodanig. Ommen heeft nu alle kans in 1913 voor de Tweede Kamer liberaal te worden. Zeer waarschijnlijk toch zullen wij, Anti- revolutionnairen in Juni thuis blijven, en de zaak tusschen de Liberalen en Dorlau- dianen laten uit vechten. Maar hierbij blijft het niet. Als Ommen voor goed omgaat gaat er meer. En heel de uitslag in 1913 zal nu afhangen van het antwoord op deze per tinente vraag: Zal ’t gelukken vóór Juni zulk ’n accoord aan te gaan, dat men vastelijk overeenkomt, hoe het zal moeten loopen, en zullen de drie partijbesturen genoeg zaam zeggenschap in hun partij bezitten, om voor het aangaan van een vast accoord den zedelijken waarborg te kunnen bieden, die in Ommen, gelijk nu gebleken is, bij een der drie groepen ten eenenmale ontbrak. Zes dagen bewusteloos. Men bericht ons uit Wolvega: Een jongedochter P. K. te Ter-Idzardt, bij Wolvega, ging de vorige week een avond naar het land om de schapen te melken. Toen zij na geruimen tijd niet terug kwam, ging men haar zoeken en vond haar be wusteloos liggen in een sloot. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch men slaagde er niet in haar bij te brengen. Eerst na zes dagen herkreeg zij haar be wustzijn. Zij wist zich toen te herinneren, dat zij op den bewusten avond voor een grooten, zwarten hond was geschrokken en door den schrik in de sloot was geraakt. Er bestaat nu alle hoop, dat zij spoedig geheel hersteld zal zijn, Arnh. Cty Najj zijn dood kwam er verandering en gevoelde men zich weer vrij. De tooneelen van geweld en moorden hielden nu op en ’t verder verloop der geschiedenis is dat Napoleon Bonaparte het roer van staat in handen kreeg. Spreker wenscht hiermee te eindigen. Hij ziet in, slechts oppervlakkig het omvangrijke onderwerp te hebben besproken, maar hoopt toch aan hen, die niet zelf de geschiedenis boeken raadplegen, eenig beeld te hebben gegeven van deze wereldgebeurtenis. Hij wil er nog op wijzen dat een volk niet gelukkig kan zijn onder dwingelandij, zoomin van de bovenste als van de onderste rangen der maatschappij. Geen dwingelandij en geen terrorisme kunnen een volk helpen, maar als alle standen eendrachtig samenwerken, dan kan het volk tot bloei en welvaart komen. (Applaus.) Deze rede werd verduidelijkt door tal van lichtbeelden. Portretten van de mannen waarover gehandeld werd, maar ook inte ressante afbeeldingen uit die dagen, voor stellende de tooneelen en gebeurtenissen zooals die door tijdgenooten op ’t doek werden gebracht, verlevendigden zeer het gesprokene. De heer Terhenne bracht dank aan spre ker en aanwezigen, en deelde mee dat in December of begin Januari de tweede lezing zal worden gehouden. een tijdperk heerschte er klasse, en 1 en geestelijkheid, vrij van moest het volk hooge lasten opbrengen. In 1774 kwam Lodewijk XVI aan de regeering en onder dezen vorst steeg de nood nog hooger. De koning zelf bleef onkundig van de ellende die er heerschte. Alle ontevreden heid werd met strengheid onderdrukt, en door de //lettres de cachet” kon iedereen in staat van beschuldiging worden gesteld, en eenmaal in de Bastille, de staatsgevangenis opgesloten, kon men op geen bevrijding hopen. De staatsfinantien geraakten evenwel ook in benarden toestand en 22 Feb. 1787 werd weer een vergadering van notabelen bijeen geroepen, iets wat in 160 jaren niet gebeurd was. Calonne, de minister, gaf kennis van den berooiden finantieelen toestand, maar de nieuwe belastingen die de regeering wilde, vonden bij ’t volk geen bijval en brachten ook niet op wat men er van verwacht had. In 1788 bleef het nog kalm, door strenge straffen werd het volk in bedwang gehouden. Den 5 Mei 1789 werd de Staten-Generaal geopend, nu bestaande uit 1200 leden, n.l. van adel en geestelijkheid elk 300 en van 't volk 600 leden. Elke stand had echter slechts 1 stem, zoodat de volksvertegenwoor diging nog altoos twee partijen tegenover zich had, waartegen het niets vermocht. Veel oppositie ontstond, zoodat de Koning de zitting deed opheffen. Echter de volks partij wilde niet heengaan, en deze 600 afgevaardigden zwoeren elkaar den eed van trouw om aan te dringen op een grondwet. Een hunner Mirabeau wist door zijn redenaars talent invloed te krijgen en wijl de 3e stand zich meer en meer van haar macht bewust werd, groeide de haat tegen de verdrukking. Den 14 Juli 1789 werd de Bastille bestormd, de directeur de Launay werd door het volk gedood, en ook minister Foulon onderging gelijk lot. De Koning die te Versailles bleef, werd door een groote schaar vrouwen opgezocht en deze maakten ’t den koning zoo benauwd dat hij verandering en hulp toezegde en ook naar Parijs terugkeerde. Op 14 Juli van het volgend jaar werd op het Champ de Mars het jaarfeest van de bestorming der bastielle gevierd, waaraan 100.000 menschen deelnamen. Ofschoon de feesten IJ dagen aanhielden, toch was hel niet rustig, het broeide geweldig. Mirabeau wist den storm nog te bezweren, doch in April van 't volgend jaar stierf deze. Hij werd als held des Vaderlands be schouwd doch de koning gevoelde dat allengs het gevaar naderde, en hij besloot in ’t geheim Parijs te verlaten met zijn familie. Te Varennes werd bij door den postmeester Drouet herkend, aangehouden en onder militair geleide naar Parijs terug gevoerd. Door deze vlucht heeft de koning veel sympathie bij ’t volk verloren.Robespierre die zich als bewindsman had weten op te werken, ried aan, den koning uit zijn ambt te ontzetten, en daar kwam men allengs ook toe. Den 14 Sept. ’91 werd een grondwet aangenomen en werd dus de koning een constitutioneel vorst. Wel had hij nog ’t recht van //veto” ik verbied, en kon hij dus een door de nationale vergadering aangenomen wet vernietigen, maar zijn macht was nu toch beperkt. In die nationale vergadering waren twee hoofdpartijen, de Girondynen en de Bergpartij. De laatste, de democratie, wist allengs de overmacht te krijgen. De notabelen vooral van den adel gingen nu Frankrijk verlaten. De priesters moesten nu ook den eed op de grondwet zweeren, maar de wet, waarbij zij die niet zwoeren uit hun ambt werden ontzet, werd door den koning vernietigd. Ook ontsloeg Lodewijk twee democratische ministers, doch dit een en ander werkte als olie in ’t vuur. 28 Juni 1 792 kwam de ontevredenheid tot uiting, ’t paleis werd gedwongen de zetten. Duitschland vaderland der op de been en onder den hertog trokken deze Frankrijk binnen. Nu werd de koning gewantrouwd, die kreeg de schuld van buiten hulp te hebben gevraagd en 10 Augs. werd het paleis met geweld bestormd. De Zwitsersche lijfwacht bood dapper tegen stand maar verloor en werd geheel gedood. De koning was gevlucht naar de nationale vergadering daar werd beraadslaagd en besloten den koning gevangen te houden. Hij werd in de Temple in verzekerde be waring gesteld. In Sept, begon nu de woede van ’t volk zich meer en meer te uiten en woeste tooneelen vielen voor. 202 priesters en daarna 1800 gevangenen werden op straat gedood, en de overheid had niet de macht of de moed zulks te straffen. De buiten- landsche legers werden door een garde vrij willigers onder Dumouriez, teruggedreven, terwijl de Nationale Conventie die intusschen was gekozen, den 21 Sept, de republiek uitriep en den koning van zijn waardigheid vervallen verklaarde. Nu ontstond een andere orde van zaken. De adel werd ook afgeschaft, men kende slechts burgers de soldaten //sans culottes” werden overal gevreesd, de guillotine of valbijl onthoofdde dagelijks velen. Robespierre handhaafde zich door vrees en geweld, ook de koning werd voor de rechtbank gebracht en ten slotte werd met één stem meerderheid tot zijn dood besloten. 21 Jan.’93 werd het vonnis voltrokken. Had eerst Danton getracht de vele wreedheden te keeren, na den konings moord kwamen eerst groote beroeringen. Marat vooral wilde maar alles wat rijk en voornaam was, onthoofden en door Danton in staat van beschuldiging gesteld, werd hij vrijgesproken, doch een meisje, Charlotte Corday, doorstak dit wreede monster met haar dolk. Robespierre wist zich nog telkens te handhaven, ieder was bevreesd, niemand rekende zich voor hem veilig. De republiek werd in alles doorgevoerd, een nieuwe tijdrekening met Fransche namen voor de maanden, die elk 30 dagen en 3 decades hadden eigenlijk weken van 10 dagen werd ingevoerd en is indertijd ook in ons land geldend geweest. Bij oude wetten worden die dato’s nog aangehaald. Het ware schrikbewind was nu gekomen. De koningin Maria Antoinette werd 16 Oct. ’93 ook onthoofd. Danton, die Robespierre in den weg stond, werd eveneens opgeruimd, De godsdienst moest ook veranderd. De oude godsdienst werd afgeschaft, de Godin der Rede werd geplaatst op ’t altaar der Notre Dame, de groote kerk van Parijs. Eindelijk was men ook den wreedaard Robespierre moe. Een der afgevaardigden Barrère beschuldigde hem het eerst van dwingelandij, velen vielen hem bij en de gewel denaar zocht zijn toevlucht op het stadhuis. Ook daar werd men hem ontrouw, hij werd gevangen genomen, een poging tot zelfmoord mislukte en in Juli 94 viel ook zijn hoofd onder de guillotine, gelijk Hij er duizenden had doen vallen, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Volksvoordracht. Gisterenavond werd in ’t Wilhelmina- gebouw een volksvoordracht gehouden, de eerste in de reeks, die ook weer dezen winter vanwege ’t Departement /tNut” zal worden gegeven. Spreker was de heer H. EISMA, die tot onderwerp had gekozen /z De Hransche revolutie". Nadat de heer D. Terhenne de bijeenkomst, die niet zoo talrijk was bezocht als wij zulks gewoon zijn, had geopend, be gon de Spreker met er op te wijzen dat het schrikkelijk drama, dat op ’t einde der 18e eeuw in Frankrijk is afgespeeld op ’t gebied der historie nog altoos een gewichtig feit is, niet zoozeer om de vele slachtoffers die er bij gevallen zijn, ook niet omdat er de koning bij is omgekomen, maar meer om de ingrijpende veranderingen die er door zijn ontstaan op maatschappelijk gebied. In een kort betoog wil hij trachten een beeld te geven van de oorzaken en ’t verloop dezer gebeurtenissen. In verkorten volgende Frankrijk beleefde in de 16e en 17e eeuw een tijdperk van bloei en welvaart. Onder ’t bestuur en de krachtige regeering van Lodewijk XIV nam de weelde bij ’t hof en de hoogere standen zeer toe. Toen deze vorst, die als alleenheerscher regeerde in 1715 stierf, volgde zijn zoon Lodewijk XV, die wel de ondeugden van zijn vader had, doch niet diens krachtige tact van regeeren. Door de weelde verslapte het volk en er kwam nu van verval. Door misgewas nood en ellende bij de volks- terwijl de hoogere standen, adel belasting waren, St. Nicolaasga. Dat de huren der lande rijen tegenwoordig hoog zijn, is algemeen bekend, maar dat men, zooals hier een land eigenaar, f 80 huur per pondemaat durft te vragen, dat is zeker nog nooit in deze om geving vertoond. Men moet daarbij weten dat dit stuk land voor enkele jaren nog bouw was en door den huurder, een arbeider, nog voor eigen rekening bemest moet worden, als hij er tenminste wat over wil hebben. Is hier het spreekwoord van ’t onderste uit de kan en 't deksel op den neus ook van toepassing Jouster Ct. Langs ongewonen weg. Een gisteren op de vischmarkt te Coevorden gekochte kabeljauw had in zijn maag een fleschje, waarin een papiertje met in duide lijke letters met potlood geschreven //Mijn laatste groet aan het vaderland. Schip ver gaat. H. Bourne.” N. R. Ct. Districts-federatie. Woensdag is in de Harmonie te Harlingen een vergadering gehouden van de afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering te Bolsward, Hindeloopen, Sexbierum, Tjum- Bolswardsche Courant RONA IT’ I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1