Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. E JSOLIST GRATIS I I. i f# 1 I l WW Mm I 1912. 51ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 98. Zio Rede Schaper. B l\É?z****W/ I I i I I I Donderdag 5 December. RECLAME. Kindertijdschrift Nieuwe Abonnés op dit Blad, ont vangen de nog vóór Nieuw jaar verschijnende num mers gratis. Verschijnt iedere 14 dagen verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Zv/A en is overal gratis I i r lil VOOR Afzonderlijke J I I J ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 J h ;Ur k .1 wat helpt een zieke een kleine uitkeering, als er geen dokter is te krijgen, of moet hij het daaraan uitgeven En er zijn soms streken waar de visites heel duur zijn om de groote afstanden. Vooral in Limburg is dit het geval en toch de Kath. waren er tegen om hun broederen te helpen, en om een wettelijke regeling te krijgen dat overal geneeskundige hulp zal zijn te bekomen. Het ontwerp Ouderdomsverzekering geeft het stelsel van dwangverzekering. De publieke opinie neigt allengs algemeen naar ouderdoms pensioen. Men begint meer en meer in te zien, dat de ouden van dagen niet overgeleverd mogen worden aan de openbare liefdadigheid. Ook voor de invalide arbeiders moet gezorgd worden, dat erkent men al haast algemeen, ja ook de kleine middenstand moet geholpen want ook die heeft het vaak even hard noodig. Zich zelf een spaarduitje te verschaffen dat is bij velen onmogelijk, ja sparen kan zelfs een ondeugd zijn, als men zich daarvoor het noodige onthoudt. Bij de arbeiders in het algemeen, vooral waar een behoorlijk gezin is, kan méft al haast niet rond komen. Ónze maatschappij is zoo ingericht, dat wie als arbeider den kost moet verdienen, niets kan overhouden, want ook bij hem bestaat behoefte voor eenige ontspanning, aan ontwikkeling enz. Ook het deelnemen aan de arbeidersbeweging kost iets. En voor den kleinen winkelier of patroon is ’t vaak evenzoo berekend gelag. Waar men dus zich zelf niet kan redden op den ouden dag, daar dient er door de maatschappij in te worden voorzien, vandaar het steeds uitgebreider streven naar staats* pensionneering. De Kath. en Christel, arbeiders worden nog door de leidsmannen weerhouden, om voor de soc. hervormingen te werken, maar er komt al kentering. Het ingediende en ten deele reeds behandelde ontwerp op staatspensionneering is een ge dwongen verzekering. Verplichte verzekering Nu vieren we misschien wat netter feest?. Uiterlijk misschien. Maar als het Sinterklaas-loten is afgeschaft wijl winnen bij-geluk iets verkeerds is, welnu dan dient ook zoo spoedig mogelijk paal en perk gesteld aan de zzstrij kgeldlooperij”. Dit is immers ook niet anders dan kans berekening en dan even verkeerd als loten. En wat is er door dat strijkgeldzaakje al een massa geld verloren. Met dat al, wij missen onze ouderwetsche Sinterklaasavonden. Nu biljarten we wat, sjoelen, maar ’t is niet het oude. En de Sint rijdt in ’n auto door de straten. Ziet (J wel, alles moderniseert zich. En alweer is ’t 5 December, alweer Sint- Nicolaas. Goede zaken en prettige uren, geachte lezer! Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Alweer Sint Nicolaas, alweer 5 December. Welk een mooie gelegenheid om nu uit te weiden over het snelle verloopen van den tijd, over het haastig leven. Maar ik zal me daarvoor nu wel wachten, en dat onderwerp bewaren voor een oudejaarsavondpraatje. Dan is het voor een krantenman zoo de wel aangename tijd met zijn lezers terede neeren over de als een schaduw daarheen vliedende uren. Dus alweer Sint Nicolaas. Ja, alweer. Wat heeft het spreekwoord het bij ’t rechte eind, als het zegt, dat alle dingen twee handvatsels hebben. Sint Nicolaas, prettige tijd voor hen die kunnen geven en mogen ontvangen. Heerlijke tijd voor onze jongens en meisjes, voor jong en oud, tijd van blijde verrassing en leuk uitdenken. Drukke tijd voor vele zakenmenschen, die met volle magazijnen wachten op kijkers en koopers, de laatsten niet het minst. Maar ook tijd van overlast. Zonder spotten, maar de dertiende plaag is die der z/Sinteklaasloopers”. Daarvan kan de stedeling zich geen begrip vormen. Zoo’n dag of vier, vijf, worden we hier gekweld door mannen en vrouwen, die met groote korven en trommels, vol allerhande versnapering, huis aan huis aankloppen en trachten te verkoopen. En geschiedde dit nu alleen door de eerbare leden van het gilde der zzbolrinsters” och dan was bet niet zoo erg. Maar zoo is het niet. Een heerleger van venters is op de been. Je kunt wel aan de bel blijven hangen. Veertig of vijftig derzulken is geen zeldzaamheid. Uit één huisgezin begeven er zich soms meerderen op het strijdpad, beppe, mem en dochter. Zie, dat moest de goede Sint verbieden, of liever, hij moest die beweging om zetten in een meer passenden vorm. Wat kon er voor al dat, eigenlijk met wrevel uitgegeven, geld een aantal blijde gezichten worden gemaakt. Wie verlost ons van dezen last Een eigenlijk Sint Nicolaasfeest hebben we niet meer. Ja, we houden een gezelligen avond, hebben verrassingen bereid en genieten van anderen goede gaven en leuke uitdenksels. Maar 'n echte jolige avond is het niet meer. Ziet U, vroeger was het feest op straat. Verscheidene lezers zullen zich herinneren die typische Sinterklaasavonden te Leeuwarden, speciaal in den omtrek van de Oude Waag. Kostelijk en dan dat loten op ganzen en ander wild, op taarten, ja op wat niet al. Wat hebben we wel een plezier gehad. Ja, er waren er die zich te buiten gingen, die buitensporigheden uithaalden, zijn dezulken er nu niet meer Wat is er'wel feest gevierd in onze goede oude ,/Doele”. Wat is daar gefuifd bij Taco en Gooie Bijlsma. En eldersWat klonk dat leuk door den avond: Wie moet er nog ’n lot?! 16 is *t hoogst Hoe zaten onze vroede burgers in /t Hert” om de kientafel. „Haal em Vol!!! Maandagavond hield de afd. zzBolsward” der S. D. A. P., een openbare vergadering. De groote Doele-zaal was behoorlijk bezet. De Voorzitter, de heer J. ROSIER, opende met een welkom toe te roepen tot de aan wezigen, en wees er vervolgens op, dat er dingen zijn geschied in de laatste tijden, die de gemoederen vooral van het proletariaat in beweging brengen. Wordt in de verte een barbaarsche oorlog gevoerd voor kapitalisti sche heerschzucht en gouddorst, ook in ons land en in de Tweede Kamer vallen dingen voor, waartegen het gemoed van het prole tariaat in opstand komt. In plaats van de arbeiders eenigszins te hulp te komen, blijkt er bij de Christelijke regeering een onwil te bestaan om de invaliden en ouden van dagen het leven eenigszins dragelijk te maken. De afdeeling acht zich gelukkig heden een Spreker te hebben, die het onderwerpDwang verzekering of vrij pensioen zal behandelen. Hij hoopt en vertrouwt dat het een propa- ganda-avond zal worden. De Spreker van dezen avond, de heer J. H. SCHAPER, lid der Tweede Kamer, begint met het spreekwoordzzWaar het hart vol van is, loopt de mond van over”, en dit deed den Voorzitter wijzen op het drama van den oorlog. De socialisten streven om den mensch gelukkiger te maken, zij willen hem ook bezorgen een gelukkigen ouden dag, en door betere levenstoestanden te scheppen, betere voeding, huisvesting enz. het leven zoo mogelijk ook te verlengen. Tal van vereenigingen trouwens bieden hulp in tijden van ziekte en ongevallen, bijv, het Groene Kruis. Door de veiligheidsmaatregelen bij den arbeid enz., wordt ook meegewerkt tot de verlenging van ’t leven, doch wanneer men dan ziet dat in een oogenblik door de oorlogswapenen duizenden en duizenden wor den gedood, gewond of verminkt, dan komt men op tegen een gezag dat zulke treurige toestanden kan scheppen. Het Internationaal Congres te Bazel heeft dan ook geprotesteerd tegen dien oorlog. Waar het bezit van een haven de kans gaf dat er nog een groote uitbreiding aan dien oorlog zou komen, daar moest het proletariaat zich uitspreken, en laten zien dat het niet meer geschikt is, om te dienen voor kanonnenvleesch. Ook vond Spr. het mooi, dat dit Congres gehouden werd in het grootste kerkgebouw der stad juist zoo’n kerk is er eigenaardig voor bestemd om den vrede te dienen. Vanavond wil Spr. vooral’t woord hebben over het ouderdomspensioen. Van socialistische zijde wordt behoorlijk op hervorming aan gedrongen, en dien drang beweegt de groote heeren dan ook om tenminste iets te doen voor het proletariaat. Er wordt al eenige rekening gehouden met de eischen des volks. Het wordt den liberalen van kerkelijke zijde reeds aangewreven, dat zij te veel luisteren naar Troelstra en de socialisten welnu, niemand kan zich meer aan den invloed des volks onttrekken, en het strekt ook geen partij tot eer, als ze er zich van wil vrij pleiten. In 1901 heeft Dr. Kuyper de verkiezings leus aangeheven Zoekt eerst het rijk Gods en het andere zal U worden toegeworpen maar dit moet zeker beteekenen zoek eerst de centen te beschermen en ’t andere komt er niet op aan. Deze regeering heeft al een lange zittings periode, boven de vier jaren als gewoonlijk, zit zij bijna 6 jaren, en wat is er in dien tijd voor de arbeiders gedaan Bitter weinig. De arbeidswet hebben we gekregen, maar daarin moesten door de socialisten nog vele verbeteringen worden aangebracht. Dan is er gekomen een bescherming van trekhonden, een wet op de visscherij en ook een vogelwet nu ja maar sociale verbeteringen, zij blijven uit. Verzekering van den arbeider bij ziekte, invaliditeit en ouderdom die zouden komen treurig is het, dat de landarbeiders ook nog altoos buiten de ongevallenwet vallen. Een ontwerp van wettelijke verzekering tegen ziekte ja ’t ontwerp is er, maar ironisch is het en diep treurig dat daarbij niet gezorgd wordt voor geneeskundige hulp. De kerkel. heeren verwijten ons socialisten steeds dat wij het stoffelijke voorop zetten, doch dit is nu eens geen stoffelijk iets, maar nu is beter dan vrijwillige, dat leert België, daar is ’t vrijwillig, en slechts een klein procent doet er dan aan mee, Die ’t het meest noodig hebben, de armsten, blijven er over het algemeen dan juist buiten. Ons ontwerp heeft bijna 400 artikelen, en is daarbij zoo ingewikkeld, dat men er haast niet wijs uit kan worden. Engelands wet behelst de geheele regeling in 12 artikelen, en hier is het een omvang van geweld en een onbegrijpelijk stuk. Door de voorloopige commissie is er een beetje systeem in gebracht, maar het blijft onduidelijk. Het hoofd beginsel er van is verplichte premie betaling van jongs af aan tot 70 jaar of men moet eerder invalide worden of dood gaan, maar anders betalen, want wordt door werkeloosheid en armoede de premie niet gestort, dan rekent die tijd niet mee voor het pensioen. De patroon moet ook een deel betalen, en het Rijk zal er 75 jaren lang 10 millioen aan geven. te vinden uit de tariefwet. Als het nu niet anders kon, zoo vervolgt Spr. dan zou men er zich bij moeten neer leggen, maar Engeland en Denemarken leveren het bewijs dat het anders kan. Kan de arbeider het missen In aan merking de groote zorgen om rond te komen, moet in ’t algemeen gezegd worden, neen de verdiensten zijn zoo klein, daar mag niets afgenomen worden. Wordt het wet, ja, dan komt het dubbeltje of de 20 cent per week er wel, maar billijk is het niet. Er werd gezegd, dat het ’t eergevoel van den werkman, zou krenken, als hem gratis pensioen wordt verleend. Dit ziet Spr. niet in. De rijken, die studeeren voor predikant of dokter bijv, krijgen dan van den Staat een bedeeling van 3 a 4 duizend gulden. Het kind, dat de gewone school bezoekt slechts een f 30 ongeveer het middelbaar en hooger onderwijs kost den Staat veel, maar niemand die klaar is met zijn studie. Bolswardsche Courant t/1' s r 1 8 r" j I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1