Stadsnieuws. Laatste Nieuws. Financiëel overzicht. toe dan zijn arbeider. de meer Het aan- Dan nog moet aan- er van de baarheid worden. KONSTANTINOPEL, 3 Dec. (Officieel). De wapenstilstand met Bulgarije, Servië en Montenegro is geteekend. Alg. R. den grooten zegen, die hare stichtingen en aan zich ver- de geloovigen De commissiehuizen klagen over stilte in zaken, en gezien naar de oorzaak van deze stilte, schijnt er weinig uitkomst naar verandering. Het meest waarschijnlijke is, tenminste dezen indruk krijgen wij uit de diverse beursberichten, dat de beurs nog langen tijd zal blijven onderden indruk van de hangende geschillen onder de Europeesche Staten. Hoe ernstig deze geschillen ook zijn, en welke diep ingrijpende gevolgen hiervan ook eventueel verwacht kunnen worden, wij willen onze lezers hierover deze week niet langer bezighouden en verwijzen hen naar de buitenlandsche berichten in de dagelijks verschijnende couranten. Over het algemeen was de beurs wat vaster, Russen zijn sedert verleden week een procent opgeloopen en ook andere staats fondsen waren eer aan den vasten kant. Aandeelen Nat. Bank of South Africa vielen j.l. Donderdag tot 112, vermoedelijk op ongelimiteerde verkoopen, en konden zich de daarop volgende dagen weer herstellen. De Eerste Nederlandsche Hypotheek brief- bank te den Haag die evenals vele barer zusterinstellingen, overgegaan is tot uitgifte van hooger rente dragende (41/2) pandbrieven heeft gemeend aan de belangen te moeten denken van de houders der uitstaande vier procentige pandbrieven. Door loting worden eenige nummers van bestaande pandbrieven aangewezen die tegen een billijke vergoeding van zegel en aanmaakkosten tegen 4t/2 rente dragende pandbrieven kunnen worden in- met 44 pCt. en dat alleen, roept Spr. uit, veroordeelt al reeds de heerschende klasse. Wij staan,'zoo vervolgt Spr. evenwel voor het feit, dat het ontwerp Talma aan de orde is. Er is reeds heel wal aan gedaan en in Februari komt de verdere behandeling. Men heeft ons Soc. er al zwart om aangezieu, dat wij er niet mee opschoten, maar dat heeft zijn reden. Dit prul van een ontwerp moet nog voor 1913 in orde gemaakt worden, wijl er een ommekeer kan komen, ’k Vrees dat het in orde komt, en dan zit men er mee. Jarenlang is door ons aan een doovemans- deur geklopt door ouderdomspensioen te vragen. Waarom zijn de liberalen niet eerder bijgesprongen Nu is het misschien te laat om dit ontwerp te keeren. Doch het gebeurt altijd, dat de vrijzinningen bijdraaien, als het te laat is. Onder het ministerie Pierson hebben Troelstra en v. d. Zwaag reeds voorgesteld een staatspensioen in te stellen, maar o, wat was dat ver mis. Spr. leest voor hoe daarop geantwoord werd, het zou voor de natie een ramp zijn. Zelfs nog in 1905 was Mr. Treub de hevigste vijand van staatspensioen. Intusschen dat verschoont deze regeering niet, dat er een zoo erbarmelijk ontwerp werd ingediend. Bepaalde volksverzekering is de wil der groote meerderheid, maar als het zuiver zou zijn, diende algemeen kies recht er eerst gebracht te zijn. Als de Kamer niet meer uitdrukt den wil des volks, dan heeft de Kamer ook eigenlijk niet het recht dezen last het volk op te leggen. Zelfs Dr. Kuyper heeft in 1891 gezegd dat de wijziging der kieswet behoort te gaan vóór de andere wetten. Sedert is Dr. Kuyper er zeker wat anders over gaan denken. Echter al wordt deze wet aangenomen, dan is ze nog niet ingevoerd. De overgangs bepaling van Troelstra om de ouden boven 70 jaar hun f 2 al vast te geven, is dan zeker wel actueel geworden, maar de wet kan als in 1913 de Kamer omgaat nog wel blijven liggen. Er zijn nog vooraf zooveel ministerieele voorschriften en besluiten uit te voeren, eer de wet in werking treedt, dat het nog lang niet ingevoerd is. Intusschen, zegt Spr. zullen wij in de Kamer trachten dat het ontwerp van de baan komt. De kath. en anti-rev. arbeiders die een beetje doorzicht hebben, zullen zeker meehelpen om een andere richting in te sturen. Wel is de vrijzinnige partij nog niet eensgezind, en denken Tijdeman, Borgesius en Patijn er nog verschillend over, maar toch er is kans, dat de kerkelijken in de minderheid komen, en de vrijzinnigen, gesterkt door een versterkte groep socialisten weer ’t roer van staat in handen zullen nemen. In hoofdzaak zal het dan wel blijven in den ouden sleur, maar als ze geen leelijke dingen uithalen, zullen de soc. ze gaarne steunen. Grondwetsherziening en algemeen stem recht, dat zijn de punten waarop aangestuurd móet worden, en dan is het vooruitzicht niet hopeloos, als met energie de strijd wordt voortgezet. Onder de Kath. arbeiders begint ook reeds eenig doorzicht te komen. Zij zullen allengs meer gaan inzien, dat de socialen te zeer belasterd worden, en dat bij de voorlichting in de verkiezingsdagen heel wat kaf onder ’t koren schuilt. De vorige maand heeft hier ter plaatse prof. Diepenhorst gestaan, de volgende week komt er weer een spreker van die richting, Mr. de Wilde. Wat die vertellen, is ver van de waarheid. In ’t verslag der lezing van den professor ligt er de leugen bij bosjes op. Die had het over de Parijsche commune. Nu stel ik voorop, zegt Spr. dat ik dat als een roem rijke gebeurtenis beschouw. Als bewijs dat er eerlijk werd geleefd strekke, dat er in 3 maanden geen enkele diefstal werd gepleegd. Dat er echter fouten begaan zijn, bij welke beginnende partij geschiedt dat niet De prof, echter wil beweren, dat de soc. en de anarchisten oorspronkelijk gelijk waren, dat is een leugen, en hij wijst er nog wel op dat de bezielende eenheid ontbrak. Hoe durft die prof, van bezielende eenheid spreken, het oog slaande op de partijen der coalitie? De christelijken stellen in Ommen openlijk een candidaat tegenover den coalitieman. ,/Het leven is ons van den Heere geschon ken, dat mag men niet roekeloos wagen”, zegt hij verder. Maar hoe dan, als in een krijg bet vaandel door de priesters wordt gezegend Dit geschiedde toch toen Italië op rooftocht uitging naar Tripolis. En hoe denken de Kath. over het gezag van ’t Oranje huis Dat begon toch met een opstand tegen het wettig gezagDit zal nu mis schien geadeld heeten door de geschiedenis. Als een revolutie slaagt wordt zij misschien geadeld, mislukt ze, dan moet ze gevloekt worden. Er staat meer in dat verslag. Socialist en anarchist zijn van één beginsel heet het daar, maar dat liegt die professor. De soc. wil geleidelijk verbetering, de anarchist een geweld dadige ommekeer. Ook staat erzzde socialist vloekt in zijn hart den godsdienst”, maar wie kan in het hart des menschen zien Zelfs prof. Diepenhorst niet. En er zijn genoeg geloovige socialisten, meer zelfs dan de heeren lief is. 't Zou al heel onpolitiek zijn, de lieden uit te sluiten die nog geloovig zijn. Wel verleidt de moderne wetenschap menigeen tot de stellinger is geen Opper wezen, maar dat staat niet in verband met de socialistische partij. Tegen den godsdienst wordt niet geageerd, laat de geloovigen gerust op onze vergaderingen komen, en wordt tegen mogelijk deel der menschen binden, vandaar dat ook voor er wel plaats is. Wij sparen den godsdienst, gelijk de heeren hun brandkast sparen. De brandkast lijdt gevaar als de soc. beweging toeneemt, van daar dat men bezorgd is. Wil men weten wat het is dat de soc. hindert? ’t Is het schandelijk misbruik, dat er van den godsdienst wordt gemaakt. Dat de oorlogslasten zoo hoog worden opge voerd en er zoo weinig voor den arbeider wordt gedaan. zzAan hunne vruchten zult ge ze kennen” 1 De godsdienst kan goed zijn, heel goed zelfs,, maar de menschen deugen niet en prof, bederft voor den godsdienst veel met zijne beschuldigingen, veel meer dan hij zelf weet. De hoofdzaak is de arbeiderspartij, gaat niet tegen den godsdienst, maar wel tegen ’t misbruik dat er van wordt gemaakt. Wij laten ieder vrij, ga wel of ga niet naar de kerk, maar strijd voor je rechten. De maatschappelijke zaken die gaan ons aan. Al mogen er enkele soc. zijn die barre uit spraken hebben gedaan, dat vindt men bij elke partij maar het aardsche leven goed maken, dat kan het eeuwige leven toch bepaald niet in den weg staan. Laat ons werken om een behoorlijk bestaan te krijgen, laat ons daarvoor strijden. Leest de ge schriften die het over de maatschappelijke verhoudingen hebben, en helpt allen een toestand scheppen, die den godsdienst niet in den weg zal staan. Ik doe, zoo besloot Spr. een beroep op allen om te bewerken dat wij bevrijd blijven van het huidige wetsontwerp op staatspensioen, opdat wij er een beter krijgen. Sluit u aan bij onzen strijd, opdat wij ’t hier allen op deze aarde beter zullen hebben. Deze rede werd af en toe door gelach onderbroken en aan 't einde luide toegejuicht. Van de gelegenheid om met Spr. in debat te treden, werd door niemand gebruik gemaakt, waarom de - Voorzitter de vergadering sloot met een hartelijk woord van dank aan den Spreker, en een krachtige opwekking om zich aan te sluiten bij de Soc. Dem. Arb. Partij. Waar de aanwezigen het blijkbaar eens zijn met de woorden van den Spr., daar hoopt hij dat deze bijeenkomst vruchten zal dragen, doordat meerderen zich bij de nog kleine partij alhier aansluiten en ook openlijk voor hun meening zullen durven uitkomen. Helpt mee strijden, arbeiders! om de tegenwoordige regeering te verwisselen met eene, die beter uw belangen wil behartigen. Vrijdenkers Vereen, „de Dageraad". Deze vereeniging hield Zondagavond in zzde Doele” eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer Dr. J. H. v. d. Brink van Breda, met het onderwerp zzde suggestie in de Roomsch Kath. Kerk”. Door de ongeveer 150 aanwezigen werd met aandacht geluisterd naar de met gloed uitgesproken rede, waarin de heer v. d. Brink zijn standpunt uiteenzette en vooral opkwam tegen den vormendienst. Aan het slot zijner rede werden de won deren van Lourdes door den Spreker aan critiek onderworpen. Postkantoor Bolsward. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden, gedurende de tweede helft der maand November 1912: de Riemerstraat 11, ’s Gravenhage. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestel- baarheid aan hen kunnen teruggegeven Wonseradeel, 1 Dec. Naar een te huur aangeboden greidboerenplaats te Dedgum maakten niet minder dan 61 personen gading. De eigenaar, de heer Bruinsma te Bolsward, had zelf de huursom bepaald en vormde uit de sollicitanten een 6-tal. Bij loting werd daarna de boerderij gegund aan den heer Kingma te Rinsumageest. Vele verbouwers van aardappels alhier ver langen zeer naar kalm winterweer en velen zijn druk bezig met schifting, ’t Is enorm hoeveel zieken zich in de aardappels be vinden, wat bij de rooiïng niet was op te merken. Voor aflevering ter consumptie dient men er eerst nog heel wat uit te gooien. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Ezn zesjarige dief. Zaterdagnamiddag had een onderwijzeres aan een der lagere scholen te Leiden bij het eindigen der lessen een gouden armband en een gouden ring even op een bank gelegd, terwijl zij de handen waschte. Toen zij de voorwerpen weder wilde krijgen, waren ze verdwenen. Een onderzoek werd bij de leer lingen ingesteld, doch leidde niet tot, de ontdekking van den diefstal. Toen werd de politie er mee in kennis gesteld, en deze ging de verschillende goudsmidswinkels na en vernam bij een winkelier, dat een knaapje een gouden armband te koop had aangeboden, maar dat hij den jongen naar huis had gestuurd, met de boodschap, dat hij met vader of moeder moest terugkeeren. Dit leidde tot de ontdekking van den dader, een zesjarig knaapje, die de voorwerpen in huis had verstopt. Hij had ze van de bank genomen. Tel. Rigksveldwachter aangevallen. Te Spaarndam is gearresteerd en gevanke lijk naar Haarlem overgebracht zekere D. R. uit Spaarnwoude die, gevolg gevende aan een vroeger gedane mededeeling om den rijksveldwachter Boorsma te zullen vermoorden dezen onverhoeds met een mes aanviel gelukkig waren de beide gemeente-veld wachters van genoemde dorpen in de onmiddellijke nabijheid, die den stoot wisten te voorkomen, waarna R. onder hevig verzet naar het arreslantenlokaal werd overgebracht. Alg. H. Verbouw Stadsarmenhuis. Dinsdagmorgen werd een eenvoudige ge denksteen geplaatst in den nieuwen vleugel van het stadsarmenhuis. De voorzitter, de heer H. A. Lunter, die dit werk zeer netjes verrichtte, sprak daarbij een kort woord tot allen, die daarbij wezig waren. Hij gewaagde van Bolsward bezit in constateerde, dat door dezen verbouw straks groote verbeteringen zullen zijn daargesteld ten behoeve van de verpleegden. Hij hoopte, dat ook de verdere werkzaam heden zonder stoornis mogen worden volvoerd, en de stichting bij voortduur voor velen een zegen mag zijn. Nadat een aandenken aan dezen dag, den aannemer voor zijn personeel was ter hand gesteld, was deze plechtigheid afgeloopen. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Jan van Nassau- school te Sneek is benoemd de heer J. Postma, alhier. Met den benoemde stond op het tweetal de heer F. de Boer te Sneek. Geslaagd. Bij het j.l. gehouden examen in het Boek houden van de zzVereeniging van Leeraren” zijn o.a. geslaagd de heeren R. v. d. Vleugel te Bolsward en J. Westra te Lollum. Uitslag verkoop. Zaterdag werd alhier ten overstaan Notaris Bruinsma finaal verkocht voor erven Wed. J. G. van der Spoel: I. Een winkelhuizinge met bovenwoning c.a. aan den Kleinen Dijlakker. II. Een woning daarachter. Koopers werden van beide perceelen J. en M. v. d. Spoel voor f2723. IllVI. Vier woningen met bleekjes c.a. bij de gasfabriek. Kooper werd van de vier perc. D. F. Feenstra voor f1638. VIL Een huis met erf c.a. aandeHeere- mastraat, in huur bij C. Lammertsma. Inge houden. VIII. Een winkelhuisje achter de Groote Kerk, in huur bij J. Harling. Kooper werd J. T. Postma voor f 649. IX. Een houten gebouw, staande op het Stadsstreng. KooperW. de Jong te Hart- werd voor f 462. XXIV. Vijf wonigen nabij het Leeg. Kooper: J. G. Dijkstra voor f 1750. XVXVI. Twee wonigen aan het Leeg. Kooper: J. G. Dijkstra voor f 467. XVII. Een dubbele woning in de Gort- (Applaus). Aan den uitgang werd een collecte ge houden voor de kosten der a.s. Kamerver kiezingen. betaalt het bij uit gekrenkt eergevoel. Dat de patroon ook premie moet betalen voor zijn personeel is eveneens onbillijk. Dat hij voor de invaliditeit iets bijdraagt, dit is te verdedigen, want de invaliditeit komt door het werk, het eene vak is ook gevaarlijker dan het andere, en die behooren daarom in klassen maar de ouderdom is niet aan het vak te wijten, en waarom den werkgever er dan voor te laten betalen En die werkgever zelf is er vaak minder aan Een patroon, die invalide wordt, krijgt ook geen pensioen, want finantieel staan ze vaak zoo zwak, dat ze zich zelf niet kunnen verzekeren, ja hun zaken niet eens op stel kunnen houden. Voor die kleine werkgevers dringen wij socialen in de Kamer dan ook aan, zegt Spr. op verzekering van staatswege, ’t Werd ons door Rutgers zelfs kwalijk genomen, dat wij, die altoos voor de arbeiders streden, nu ook optraden voor de werkgevers. Doch 't was hierz/als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen”. Wij soc. komen op voor de verbetering van sociale toestanden en dat raakt meestal de arbeiders, want dat zijn de onterfden. Wij zien er een onbillijkheid in, dat een kapitalist, die zijn geld belegt, niet bijdraag? en een arme werkgever wel. Er werd ons toegevoegd, dat de middenstand maar op zich zelf moet vertrouwen. Die kan zich verzekeren daartoe geeft deze wet de ge legenheid maar een gelegenheid, zegt Spreker, in dien zin, dat particuliere ver zekering goedkooper is. Maar wat wil men nu den arbeiders geven voor hun premie Ze moeten 70 jaar wezen een leeftijd die de mensch bereikt, volgens den Bijbel. Als men het pensioen daarop stelt, komt het goedkoop uit, want dan zijn verreweg de meesten dood. Maar dan wordt, bij over gangsbepaling hem f 2,per week uitbe taald. Engeland geeft er direct f 3,en de invaliden krijgen hier voorloopig niets. Eerst moet deze een langen tijd verzekerd zijn geweest, en tweederde van de geschikt heid tot werken verloren hebben. De uit- keeringen zijn hier naar Duitsch model ge regeld, dat is schraal en schriel, en op allerlei manier wordt getracht de aanvragers af te schepen, dat is rampzalig wreed. De premiebetaling is zoo gesteld, dat van de kleinste loonen naar verhouding de meeste premie wordt betaald. Van f 4,is het 10 cent per week, van f 10,is het 20 cent procentsgewijze is het zoo, dat van een loon van f 200,wordt betaald 2,6 pCt. van f 500,1,66 pCt., van f 800, 1,30 pCt., van f 1100,loon f 1,14 pCt. En als hij 54 jaar lang betaald heeft, elk jaar gemiddeld minstens 47 weken, dan bedraagt het pensioen in de 1ste klasse f 2,70 per week, 2de klasse, loon van f 4,80f 8,00 geeft f 2,98 loon van f 8,00f 12,00 geeft een pensioen van f 3,98 per week, een som, die veel arbeiders niet halen. Weduwenrente bestaat niet. Al heeft de man heel zijn leven premie betaald, als hij sterft, krijgt de vrouw niets, of ja, Talma wil een invaliditeitsuitkeering doen tot het jongste kind 13 jaar is. Dit was eerst op 16 jaar gesteld, maar is nu geworden 13. Ingewikkelde administratie is er bij deze wet, en de arbeiders moeten hun premie betalen door zegels te koopen en in te plak ken. Dan nog moet men weten dat alleen loonarbeiders bij de verzekering zijn gesloten. Alle losse werklieden vallen buiten. Spreker heeft in de Kamer de heeren voorgerekend dat het veel goedkooper en eenvoudiger kan uitgevoerd worden. Volgens dit ontwerp moet de Staat jaarlijks 10 mill, bijpassen, en voor 7]/2 millioen kan op 65- jarigen leeftijd aan alle arbeiders die onder deze wet vallen, f 3 per week worden gegeven. Maar men wil daar niet aan, het is om tureluursch te worden zegt Spr. ’t Is krank zinnigenwerk, doch ik hoop, dat er nog een weg wordt gevonden en er verandering komt. PAUZE.— Het betere en eenvoudige systeem kost ook geld, maar de administratie wordt er grootendeels door vermeden en dat is al veel gewonnen. Maar dat geld is wel te vinden zonder premie te vorderen. Immers hoe betalen Engeland en Denemarken het? Wat daar kan, kan stellig ook in ons rijk land; f 3 per week voor man en vrouw elk, zal voor ons land kosten 15 millioen gulden. Volgens de inkomstenbelasting bedroeg het vermogen der daarin volgens eigen aangifte aangeslagenen in 1893 f 126.537 millioen in 1903 f 165.560 millioen en in 1913 is het geraamd op f 203.438 millioen dus een toe neming in 20 jaar van 75 pCt., terwijl de bevolking in dien tijd slechts toenam met 38 pCt. Het nationaal vermogen vermeerderde in in 10 jaren ook met verbazende snelheid en uit zulk een vermeerdering ziet men toch zeker wel, dat het geld er wel is om de ouden van dagen te helpen. Ofschoon het om maar iets te noemen, gemakkelijk is te halen uit een verhooging der successierechten, wil dit ministerie het halen door de tariefwet, schandelijk genoeg zegt Spr. Voor gezanten die reeds zeer hooge tractementen hebben, wordt verhooging aan gevraagd, voor militaire doeleinden is telkens meer noodig. In 1900 moest vooroorlogen marine opgebracht worden f37 millioen ruim, recht er tegen op te komen. Een groote beweging als ’t socialisme wil een zoo groot 1913 is de raming f 53x/2 mill. In 20 jaar zijn de uitgaven voor leger en vloot gestegen Dat getiugde van een loyale opvatting jegens pandbriefhouders, en het kan niet steeg. KooperH. de Bruin voor f 400. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2