Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. VERBAZEND RONA Cacao I 1 ft 1 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. 51ste Jaargang. No. 99. Van Houten’s r zoo voordeelig Politiek Overzicht. Zondag 8 December. UIT DE PERS. BINNENLAND. Nieuwe Abonnés op dit Blad, ont vangen de nog vóór Nieuw jaar verschijnende num mers gratis. F i d: VOOR Afzonderlijke Zondag doen doen J 1911/12 van en aan den Voorzitter verdaagd, den heer Brouwer, die was gevorderd met de Bi ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. r‘l V in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend De Tweede Kamer is nu weer au grand complet, d. w. z. wat haar aantal leden betreft. Het district Ommen heeft weer een vertegenwoordiger, zij het dan ook na veel jammer en ongevals. Mr. C. A. S. Bichon van IJsselmonde is Vrijdag 1.1. beëedigd, en heeft zijne plaats in de Tweede Kamer in genomen hij, de besliste anti-coalitieman nam de plaats in van den van God gegeven leider, tevens grondvester der coalitie en uitvinder van den gemeenschappelijken wortel des geloofs. Gij zijt toch zeker niet zoo verhard lezer, dat uwe oogen bij zoo wreed spel des noodlots droog zullen kunnen blijven Wie wind zaait, zal storm oogsten dit woord is ten volle op Dr. Kuyper toepasse lijk. Zijne onvergelijkelijke staatsmanskunst is er na lange jaren in geslaagd, de drie kerkelijk-politieke partijen tot een legercorps te vormen, tegen den gemeenschappelijken, zoogenaamd ongeloovigen, vijand. Dat nieuwe Kruisleger moest pal staan voor de eere Gods, en daarvoor eigen historisch vastgegroeide verschillen vergeten. Maar evenals in die oude Kruislegers de tweespalt tusschen de verbondenen weldra zóó uitbrak, dat het gemeenschappelijk doel, waarnaar gestreefd werd, voor goed onbereikbaar werd, evenzoo is nu, na elf jaren coalitie-leven, in Dr. Kuyper’s leger de ruzie onbeschrijfelijk groot. Wat natuurlijk en te verwachten was, omdat zelfs de geniaalste demagoog nu eenmaal de waarheid niet den nek kan omdraaien, en onder valsche leuze bijeenhouden, wat principieel en met historie in de hand, tegenover elkaar staat. Dat alles tot groot nadeel van ons staats leven, waarin de eigenlijke vragen waarom het gaat, aldus verdoezeld worden, en waar in men dan leden van de Tweede Kamer krijgt, die feitelijk tot geene enkele partij behooren, die vertegenwoordigers zijn van één bepaald kerkgenootschap, inplaats van de drie, zooals Dr. Kuyper het wil. en blijft de verkiezing van Mr. IJsselmonde van groot gewicht. de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd. Maar, aangezien die naam Gods slechts een schoone dekmantel is om eigen streven naar macht, aan het licht te ont trekken, werd de banvloek over Mackay uitgesproken, en wordt genoegdoening ge- eischt over Bichon's verkiezing, en wordt de verklaring afgelegd, dat als die niet gegeven wordt in den vorm van een vast accoord voor 1913, de coalitie dan met den triomf van den naam Gods, dus incluis den van God gegeven Leider, eigenlijk geen pijp tabak meer waard is. Sneek, 6 Dec. De Raad stelde heden de rekening van het Bumaleen over vast, tot een bedrag in ontvangst f 8127.60, in uitgaaf f 7871.395, batig saldo f 256.205. De wijziging van Men stelt het nu voor alsof wij vrijzinni gen bijzonder verblijd zouden zijn met de komst van Mr. Bichon van IJsselmonde in de Kamer. Dit is verkeerde voorstelling. Zeker, wij kunnen ons niet anders dan ver heugen, dat ook weer in Ommen het in leugenachtige van de coalitieleuze is ge bleken, en daarnaast is eene vernietigende uitspraak over de voorgenomen Tariefs- verhooging door zoo’n groot aantal kiezers van Christelijken huize ons natuurlijk reden tot groote verheugenis. Maar wat het Kamerlid zelf betreft, bij zoo ongewone positie als hij in de Tweede Kamer inneemt, heeft eigenlijk niemand veel aan hem, want ééne stem meer of minder vóór de Tariefwet, maakt bij zoo groote meerderheid van Rechts geen verschil. En wij meenen den Hr. Bichon dan ook slechts geluk te kunnen wenschen met de omstandigheid, dat de verkiezingen van 1913 in het zicht zijn, en dat dan zijne positie zal worden geregleerd, op welke wijze dan ook. Want... van alle slachtoffers van Dr. Kuyper is Mr. Bichon toch eigenlijk het grootste. Hij heeft toch zijn zetel voor een belangrijk deel ook daaraan te danken, dat de coalitiegenooten van de Ned. Hervormde Kerk, de coalitiegenooten, die zich daarvan afgescheiden hebben, geen haar vertrouwen dat ze dezen sterk verdenken, dat ze het op den algeheelen ondergang van de volks kerk toeleggen, en wie, die zijn oor te luisteren legt, en zijne oogen den kost geeft, zou kunnen ontkennen, dat ze daarvoor alle reden hebben. Om niet te spreken van de toenemende vrees, waarmede deze zelfde Nederlands^h-Hervormden, den wassenden invloed van Rome gadeslaan, dat in de coalitie als grootste fractie natuurlijk ook het meeste te zeggen heeft. Wat in de tweede plaats de aandacht trekt in de Ommensche historie, is, de ge bleken onwaarheid van het gevleugeld woord door Dr. Kuyper in 1909 gesproken op den dag der herstemming, die de groote over winning der coalitie brachtn.l. dat deze zou wezen de triomf van den naam Gods. Wanneer dat zoo ware, dan zou Dr. Kuyper toch, al ware dan daarmee ook niet den liefsten, eigen wensch bevredigd, zich reeds neergelegd hebben bij de verkiezing van Mr. Mackay en thans niet zeer menschelijke woedekreten hebben geslaakt bij de ver kiezing van Mr. Bichon. Want Mackay en Bichon zijn even besliste belijders des Woords als Van der Vegte, en rekenen evenveel met Gods geopenbaard Woord in ons staats leven, als deze. Ware het dus inderdaad om den triomf van den naam Gods te doen, Dr. Kuyper zou zich reeds bij de verkiezing - -j-r van Mr. Mackay hebben neergelegd, met kunde zal aanbreken, een ootmoedigDe Heer heeft gegeven de begrooting van het O. B. W., dienst 1913, leidde tot een totale inkomst van f 100607.15, uitgaven dito, vermoedelijk batig saldo nihil. Aan het oude Sneeker Muziekkorps, (Konkl. goedgekeurd), werd op voorstel van den heer De Wolf met 8 tegen 6 stemmen, een sub sidie uitgekeerd over 1913, van f 800. Men had gevraagd f 1600. Aan mej. P. van Feer, sedert 1 Januari 1879 onderwijzeres in nuttige en fraaie hand werken aan school no. 1, die wegens gezond heidsredenen tegen 1 Jan. a.s. ontslag heeft gevraagd en verkregen, werd op haar ver zoek een pensioen verleend van f 136 ’s jaars. Op een adres van H. de Bruin van Har lingen, om hier bevroren Argentijnsch vleesch te mogen invoeren, werd met 2 stemmen tegen (Ytsma en Brouwer) afwijzend beschikt. Besloten werd tot opzegging der lijnbaan van W. Zandstra aan de Tramhaven, hoek Vischmarktplein, en wel tegen 1 Mei 1913. Zonder hoofdelijke stemming verleende de Raad de concessie aan de Ned. Tram weg - maatschappij. De heer De Wolf bracht voor de stem ming in het midden, dat hij thans zou vóór stemmen, wijl hij nu overtuigd was geworden dat B. en W. in hun poging ter inwilliging der indertijd gestelde voorwaarden bij ’t verlengen der concessie volkomen waren geslaagd. Op een adres van G. Gorter (eigenaar waschinrichting Z/Frisia”), om wijziging van de tarieven der waterleiding (boven 5000 M3. verbruik per M3. 10 „et.) werd conform het voorstel van B. en W., afwijzend beschikt. Een voorstel tot verbouwing van huizen aan den Lemmerweg en aan de Steenklip, werd op voorstel van Als antwoord aan vroeg hoe ver men invoering van den 10-urigen arbeidsdag, deelde de Voorzitter mee, dat de Commissie, belast met het onderzoek naar de finantieele gevolgen van bewuste invoering, haar rap port voor eenige uren had ingezonden. Workum, 6 Dec. In den afgeloopen nacht overkwam den nachtmaler H. v. d. W., werk zaam op den oliemolen van den heer R. S. Potma alhier een ernstig ongeluk. Genoemde jongeling geraakte met den arm onder den stamper, waardoor dat lichaamsdeel brak en gewond werd. Het zal een geruimen tijd duren eer de arm weer gebruikt kan worden. Ge lukkig dat de Ongevallenwet gedeeltelijk de schade vergoedt. De Banier. IJlst. Woensdagmiddag had de werkman G. de B., werkzaam aan de scheepsbouw- onderneming der Gebr. Zwolsman alhier, het ongeluk in het ruim van een in aanbouw zijnd schip te vallen, waardoor hij inwendige kneuzing bekwam. Per ziekenwagen werd hij naar zijn woning gebracht. Fr. Dagbl. Ernstige mishandeling. Een lage daad had, naar de Tijd meldt, Dinsdagavond te Ochten plaats. Een arbeider werd omstreeks half elf, toen hij zich naar huis begaf, opgewacht en met een mes onverhoeds aangevallen door L. J. en zoo danig mishandeld en verwond door mes steken en sneden in zijn aangezicht en pols, dat hij vermoedelijk zijn arbeid niet meer zal kunnen verrichten. De Tooneelvereeniging Naar wij vernemen, ligt het in ’t voor nemen van den heer Heijermans, directeur der Tooneelvereeniging, aan zijn reeds bestaande onderneming nog eenige uit breiding te geven in dien zin, dat onder zijn leiding en regie ook ten dienste van een onderdirectie, te Amsterdam voorstellingen worden gegeven. Met de directie van het pas gerestaureerde Panopticum-Theater zijn o. m. onderhandelingen gaande over de op voering van één-akters tusschen de speciali- teiten-nummers. Waar de Tooneelvereeniging o. a. Zondag j.l. reeds in drie steden voorstellingen gaf, en gelijk thans blijkt het initiatief van den heer Heijermans nog verder reikt, is tevens verklaard, waarom zijn gezelschap nog voort durend uitbreiding ondergaat. (N.Ct.} Toch heeft de verkiezing van Mr. Bichon, zelfs met dezen onzuiveren ondergrond, iets goeds. Want ze zal de oogen doen open gaan voor de onwaarheid van de coalitie bij duizenden twijfelaars in de coalitie zelve en dus nieuwen stoot toebrengen aan het coali tie gebouw. En eerst als dat waggelend ge drocht van leugen en bedrog te pletter is gevallen, zal het mogelijk zijn, dat voor ons vaderland een tijdperk van zegenrijke staat- Welk tijdperk zal staan in het teeken der gezonde democratie, Toch is Bichon van En wel in den eerste plaats hierom, omdat ze eene veroordeeling is van de Coalitie door tal van kiezers van Christelijken huize, en niet alleen van de coalitie maar ook van het Kabinet. Zoo althans bekijkt Dr. Kuyper de zaak, zeker een onverdacht getuige in deze, die in de Standaard verklaarde: Wie voor Bichon stemt wil hel Kabinet vallen. Wie het Kabinet niet wil vallen, stemme op van der Vegte. En niettegenstaande dat gaven 2400 kie zers van Christelijken huize (we nemen nu maar het voor de coalitie gunstigste geval aan, dat alle kiezers, die oorspronkelijk op den Unie-liberaal of den sociaal-democraat stem den, op Mr. Bichon zijn overgegaan, hoewel de cijfers uitwijzen, dat dit niet kan) hunne stem aan den man, die beslist tegenstander is van de coalitie. En dat doen ze, terwijl ook het Hoofdbestuur der Christelijk- Historische Unie en haar orgaan de Neder lander den coalitie-candidaat ten sterkste aanbevolen. En nu vergeten wij natuurlijk niet, dat de groote afkeer van de verhooging van het Tarief, die het Ommensche kiezers volk gevoelt, meegewerkt heeft, en niet weinig ook, tot dezen uitslag, maar dit alles neemt toch niet weg, dat het heel sterk is, dat de Christelijk-Historischen in dit district, dat meer dan 20 jaren door een anti-revolutionair was vertegenwoordigd, den anti-revolutionairen candidaat tot tweemaal den bons gaven, ongeacht de ver strekkende gevolgen, die daaruit zouden kunnen voortkomen. Er is toch tijdens de verkiezing reeds door de Roomsch-Katholieken gedreigd, dat, als de Ommensche Christelijk-Historischen zouden weigeren in het coalitie-gareel mee te loopen, zij van hun kant in 1913 wraak zouden nemen in Katwijk. En wie even de kaart van het land kent, weet, dat dan de uren van den Hr. van Wassenaer Catwijck als Kamerlid geteld zijn. Bolswardsche Courant 4 ft; -< I Li

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1