3 DE®S MONKEY BRAND (Apen-Zeep) w a 45 CT PÉR POND r h r 1' RECLAME. Stadsnieuws. Stadsteekenscliool. Advertentiën. Ontvangen: EERSTE KWALITEIT Wegens vertrek DADELIJK TE HUUR, EEN NET Burgerlijke Stand. /ZDATIC KiNQERTUDSCMRIFT Wb PREDIKBEURTEN. Officiëele Advertentie. zijn geneeskundigen dienst. Zoo I ii 55 jr. VanGeujorf? e x van Helderheid Te bevragen bij den bewoner G. WESTRA, Kerkstraat D 221. Friendelijk aanbevelend, Het Teek en Markus Luxwolda de van Trijntje Idzerda was, dat beide sporen versperd ge en de weg belangrijk werd be- om zijn huidje, hoogen prijs Zaak Jac. van der LaanFeikema. Voor de Leeuwarder Rechtbank is gister een begin gemaakt mefae behandeling van de zaak van den heer Jac. van der Laan, secretaris der gemeente Sneek, tegen den heer K. Eeikema alhier. Oorzaak van de vervolging is een schrif telijke verklaring in Januari 1908 opge maakt door laatstgenoemde, luidendeals volgt //Ondergeteekende, Kornelis Feikema, koop- Overwegende voorts, dat het tegengaan van het verdelgen van mollen hoogst gewenscht is, met het oog op het groote gevaar, dat voor den landbouwer zal ontstaan door het uitroeien van dit zoo uiterst nuttige dier; Hebben, aan de Gemeentebesturen in dit Gewest,, voor zooveel noodig in ernstige over weging gegeven eene verordening, als boven bedoeld, in het leven te roepen. Ontsporing. Donderdagavond is de laatste trein van Coevorden naar Zwolle bij het binnenkomen te Mariënberg ontspoord. De locomotief, tender en het daaropvolgend rijtuig liepen geheel of gedeeltelijk uit de rails. Het gevolg er van raakten schadigd. Onmiddellijk werd van Zwolle hulp ge vraagd, waarop de ongevalswagen met werk volk te 10 uur van Zwolle vertrok, om het materiaal op het spoor te brengen. Eerst na een oponthoud van 4 uur konden de reizigers de reis naar Zwolle aanvaarden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zin. Ct. Geen gemakkelijk heer. Aan den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam den heer J. Menno Huizinga, is door den Raad eervol ontslag uit den gemeentedienst ver leend op de door B. en W. gestelde voor waarden. Een eigenaardig hoofdambtenaar verdwijnt daarmede uit den gemeentedienst, eigenaardig omdat hij voortdurend overhoop lag met zijn Commissie van bijstand, vertelt de Tel. De BOLSWARD, van 5 tot en met 7 Dec. Ondertrouwd: Hendrik Petrus Nauta van Workum en Jeltje Horjus. Geboren: Gerrit z. v. Ate Draaisma en Marijke Zijlstra. Overleden: Taede Engelsma echtgenoot van Jantje Kamminga. WONSERADEEL, van 4 tot en met 6 Dec. 1912. Geboren: Johannes Hendrik z. v. Hendrik Jansen en Suzanna Maria de Bruin te Witmarsum. Overleden: Boer 78 jaar echtgenoot te Makkum. Ul\AI 1^ VERSCHLINTALLE 14 DAGEN EN IS OVERAL VERKRIJGBAAR V00R IE0ER KOOPER VAN cqlo™1ne Een droevig einde. Een oppassend werkman E., die in de laatste dagen reeds ongesteld was, was Woens dagavond alleen thuis, toen hem een duizeling of lichte aanval van beroerte overviel, zoodat hij over den vloer kwam te liggen. Een stoof met vuur was daarbij omgeraakt en zijn eene been kreeg een paar brandwondjes, terwijl ook zijn kleeding iets schroeide. Weldra bij kennis gekomen, konde hij zich het geval nog herinneren, dat hij zich bukte om iets op te rapen, waarbij hij voorover viel. Later in den nacht herhaalde zich een aanval van beroerte, waarin hij overleed. Het gerucht ging nu dat hij tengevolge die brandwonden was overleden. Wij kunnen dit uit goede bron tegenspreken. Ombouw Tramweg Bolsward—Sneek. Na afloop der laatste Raadsvergadering deed de heer Eisma de vraag of er ook een aanvraag was ingekomen om een strook grond van de gemeente ten behoeve van den ombouw van den Tramweg BolswardSneek. Hierop werd door den Burgemeester bevestigend geantwoord, en wel dat 470 M2 grond werd aangevraagd voor de som van f 176.40. Het bleek ons nader, dat men van plan is, de gracht voor de Zuivelschool wat te verleggen, althans waar nu de gracht is, te dempen om ’t mogelijk te maken dat de tramlijn met een flauweren bocht naar ’t stations-emplacement loopt. Het plan is, voor ’t huis van den heer van der Baan de bocht te doen aanvangen, wat door geplaatste piquetpaaltjes reeds wordt aangeduid. Al gaat dus de ombouw van die Tramlijn niet met stoom, ’t blijkt toch dat er aan de voorbereiding wordt gewerkt. Misschien dat in 1913 de verandering tot stand komt. Politie. Naar wij vernemen, is door den agent van politie le klas, den heer G. Westra, ontslag aangevraagd uit zijnebetrekking alhier, ten einde zich te vestigen als caféhouder te Leeuwarden en ook is ontslag aan gevraagd door den agent 2e klas, den heer F. Faber, die naar Enschedé vertrekt. Openbare vergadering. Volgens achterstaande advertentie in dit Blad, treedt Donderdag 12 December a.s., 's avonds 8 uur in ,/de Doele” alhier op in openbare vergadering Mr. J. A. de Wilde van ’s-Gravenhage. Zoowel de spreker, die reeds in onder scheidene deelen van ons land, ook in Fries land al eens optrad, zoowel als het onderwerp zijner rede, alsmede het debat, dat toegestaan wordt, zullen redenen te over zijn, dat //de Doele” Donderdagavond vele bezoekers be vatten zal. Door een drijfriem gegrepen. Men meldt ons uit Borculo, d.d. 5 Dec.: Een treurig ongeval trof hedenmorgen den landbouwer E. K. alhier. Deze verwijderde zich van zijn arbeiders om de dorschmachine stop te zetten, doch toen de machine na verloop van eenigen tijd gewoon bleef doorwerken en K. niets van zich liet hooren, begon men te vreezen, dat er een ongeluk gebeurd was. De zoon van K. spoedde zich daarom naar de machinekamer en vond aldaar zijn vader op den grond liggen, bewusteloos en badende in zijn bloed. De ongelukkige schijnt door den riem der machine gegrepen, een keer rond geslingerd en met kracht op den grond gesmeten te zijn. De onmiddellijk ontboden geneesheeren constateerden schedelbreuk en achtten den toestand zeer zorgwekkend. Arnh. Ct. Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, roepen op sollicitanten voor Onderwijzer aan de Stadsteekenschool om onder overlegging van stukken zich met ge zegeld adres te wenden tot den gemeenteraad voor of op Dinsdag 10 December 1912. Jaarwedde flOO.—-. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. ,/gemeente-secretaris van Sneek, voor diens ,/gedane moeiten, in zake het verkrijgen van //vergunning tot verkoop van sterken drank z/in het door hem, Feikema, gekochte Hotel z/Bouma te Sneek in het jaar 1902 aan //genoemden heer van der Laan betaald te //hebben de som van twee honderd gulden”. Deze verklaring is destijds afgegeven aan den heer J. B. de Jongh, gewezen commies ter secretarie van Sneek en door dezen op 30 Maart 1.1. voorgebracht in de vergadering van B. en W. van Sneek. De eischer noemt bovenstaande verklaring onwaar, acht zich door deze, volgens hem onware, lasterlijke aantijging beleedigd en in eer en goeden naam aangetast en vraagt thans eene schadevergoeding van hoogstens f 250, met de publicatie van het vonnis, dat deze verklaring is lasterlijk en voor hem beleedigend. Voor partijen treden als raadslieden op Mr. T. Binnerts (voor den heer v. d. Laan) en Mr. J. W. Tijsma, (voor den. heer Feikema). Met de wisseling van stukken over en weer zullen ongeveer 3 maanden heengaan, waarna een dag wordt bepaald waarop de pleidooien zullen worden gehouden. N. Sn. Ct. in, dat een handelaar in //pure-oil” en een dito in Surinaamsche wissels verstand konden hebben van moet hij een commissie-lid, dat bij hem kwam om na te zien of al die pakjes watten, die op staat No. zooveel voorkwamen, wel op hun plaats lagen, gezegd hebben: Ze liggen er en als je ’t niet gelooft, ga dan maar kijken. En laat me nu met rust. Ik heb wel wat anders te dóen. Den wethouder spaarde hij evenmin en het is niet lang geleden voorgekomen, dat na de beproeving van een der nieuwe automobielen voor den geneeskundigen dienst, de wet houder tot den chauffeur zeide Breng me even naar het stadhuis, waarop dr. Huizinga kortweg den chauffeur bevel gaf naar de garage te rijden en den verbluften wethouder toevoegde: Die wagens zijn niet voor gezonde wethouders, wel voor zieken. Wegvangen van mollen. Een onzer medewerkers schrijft ons: Het is thans weder in den tijd, dat de mollen op groote schaal worden weggevangen. In grooten getale trekken de molle.n- vangers er op de fiets op uit, vergezeld van een hond en gewapend met ben schop en een mandje, om hun bedrijf uit te oefenen. Ze zijn alom tegenwoordig, deze jagers op hun manier en hun aantal neemt nog hand over hand toe. Het loont de moeite immers welMen vangt den mol dat door opkoopers thans voor wordt gekocht. En de landbouwer staat soms het vangen toe, omdat hij den mol een kwaad hart toe draagt wegens wel wat lastige molshoopen en het omwoelen van den tuin en het om werpen van planten. Hij vergeet daarbij echter, dat de mol tal van schadelijke larven vernietigt, die anders aanzienlijke schade aan zijn cultuurgewassen zouden toebrengen. Wij noemen van deze larven slechts de emelt en de ritnaald (larven resp. van de langpootmug en de kniptor). Vooral in de laatste jaren treden de schaden dezer larven meer en meer op en daarom is het een eerste eisch, dat de mollen, de natuurlijke verdelgers, worden gespaard. De geringe schade, welke de mol doet weegt niet op tegen de groote voordeelen welke hij ons bezorgt als insectenvreter. Hij eet eiken dag zijn eigen gewicht aan insecten, larven, etc. Aan het meedoogenlooze mollen- vangen moet dus zoo spoedig mogelijk een eind worden gemaakt. Er moet een wet komen, die dat verbiedt. Alleen in buiten gewone gevallen, b.v. in tuinen en op vloei- weiden, is de mol schadelijk en op zulke plaatsen moet men het recht behouden hem uit te roeien of te verdrijven. Het onder water zetten der terreinen om de mollen te kunnen bemachtigen, is ook een zeer verkeerde handelwijze. Dit past niet meer in onzen tijd. Beter is het om de gronden droog te leggen en de mollen te sparen, wat van groot belang is voor de landbouwers. En waar zeker een Rijkswet tegen het vangen nog wel eenigen tijd zal uitblijven, daar moeten de gemeentebesturen hand< lend op treden door het maken van gemeentelijke verordeningen. Het is daarvoor nu de tijd, en wil men dat men in het komende jaar de landbouwproducten niet zal zien vernield, men handele dan spoedig. Het gaat toch waarlijk niet aan werkeloos toe te zien, waar voor de culturen een gevaar dreigt, ernstiger dan menige plantenziekte. Alg. H. Wilde zwijnen. Dat in de bosschen van Het Loo zich een groot aantal wilde zwijnen ophoudt, blijkt wel hieruit, dat Prins Hendrik Dinsdag deel nam aan een jacht, waarbij 78 wilde varkens werden neergelegd. In aansluiting aan bovenstaand bericht méldt men ons uit Apeldoorn nog- het volgende Woensdag werd in de Hoog Soerensche bosschen een jacht gehouden op wilde zwijnen. Een paar dagen te voren waren de dieren in een omrasterde ruimte gelokt en opge sloten. Hierdoor werd voorkomen dat een aangeschoten dier, dat allicht gevaarlijk voor de omgeving zou kunnen worden, ontkwam. De heeren van de jachtpartij stonden op verdekte plaatsen opgesteld, van waar zij geen last konden hebben van mogelijke ongewenschte aanvallen. Aan de jachtpartij namen deelPrins Hendrik, jhr. Van Such- telen van de Haere, Jhr. Boreel, Jhr. v. Reygersberg Vêrsluys, jhr. van de Poll, Baron Van Tuyl van Serooskerken, Baron Van Pallandt van Waardenburg, Graaf von Rhode, Graaf Von Bülow, beheerder van ’s-Prinsen goederen te Dobbin, de heeren Fulcke, Van Steijn, Brandsma, Beyer en Tutein Nolthenius. Er werden 80 wilde zwijnen geschoten, sommige van 240 tot 260 pond. Op het Aardhuis werd gedejeuneerd, terwijl des avonds achter het Paleis bij fakkellicht de jagers den geschoten buit bezichtigden, waarna ten paleize werd gedineerd. Zaterdag heeft de tweede jacht op wilde zwijnen plaats. Alg. H. Geen mollen-verdelging De Gedeputeerde Staten der provincie Gelderland, overwegende, dat in verschillende gemeenten in hun Gewest in den laatsten tijd eene strafverordening is vastgesteld, waarbij verboden wordt op eens anders grond mollen te vaneen of naar mollen te delven. Zondag 8 December. HERVORMDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEME1JER. ’s Avonds 53/4 uur Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. Ds. de JONG van Hindeloopen. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voorm. 9t/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5t/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voorm. 9i/2 uur Ds. STRAATSMA van Ferwerd. (H. Avondmaal.) 's Avonds 51/2 uur DEZELFDE. Grootzand controle van deze //Gedeputeerden te velde” was hem heel onaangenaam en z/man te Sneek, verklaart op verzoek en /^vordering van den heer Jac. van der Laan, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar hij zag niet of gebruiker van dien grond i r.nmmiRRip-liddat hii horn kwam t |JURj \1 I Nieuwe Haring. BURGERHUIS. 1571 ’J BOLSWARD.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2